Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Nereden Alacaksınız? 15.05 - 10:00
Drop of location 20.05 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Ceyhan Araç Kiralama - Ceyhan Rent A Car |  Gezgin7/24

ADANA / Ceyhan

Gezgin724, Adana"nın en iyi oto kiralama firmalarını sizlerin önüne bir tıkla getiriyor. Gezgin724 güvencesi ile Adana"nın tüm ilçe ve semtlerinde araç kiralama işlemi kolaylıkla yapılıyor. 

Ceyhan rent a car firmalarının web sitemiz üzerinden yapılan rezervasyonlara özel düzenlediği avantajlardan yararlanarak, Ceyhan ucuz araç kiralama hizmeti almanız mümkündür. Ayrıca Adana araç kiralama firmaları arasında kıyaslama yapmanızı sağlayan akıllı panel sayesinde, aradığınız marka ve model araç için en uygun Ceyhan araç kiralama fiyatları veren firmalardan hizmet alabilirsiniz. 

Ceyhan

Avrupa’yı Asya’ya bağlayan E-5 Karayolu ve Pozantı-Mersin-Gaziantep otoyolu Ceyhan’ın güneyinden geçmektedir. Akdeniz’e 30 km. uzaklıkta olan ilçe Adana il merkezine, 47 km. uzaklıkta olup Deniz ulaşımında Yumurtalık ve İskenderun Limanlarından sağlarken Adana hava alanına da 45 km. uzaklıktadır. 

Ceyhan İlçesi ile İlgili Genel Bilgi

Akdeniz iklimi görülen ilçe Türkiye’nin ekonomik olarak en gelişmiş ilçelerinden biridir. İlçenin içinden geçen 509 km. uzunluktaki Ceyhan Nehri önemli akarsularındandır. Son 20 yılda, bir enerji şehri konumuna gelmiş olan ilçede Ortadoğu petrolleri ve Orta Asya enerji kaynaklarının dünyaya açılmasında, anakapı görevi görür.

Ceyhan’ın Tarihi 

Ekim 1921 tarihinde, işgalden kurtarılan ilçe Hititler, Kue krallığı, Asur, Kılikya ve Pers krallıkları gibi bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış sorasında İskender’in, Makedonya’dan çıkıp Anadolu ve Ortadoğu’yu alışı ve Persleri yenişi ile Helenistik dönem başlar ve zamanla İskender’in ölmesiyle Çukurova, kumandan Antigonos’un idaresine yani Roma’lıların eline geçer. 7’nci yüzyıldan itibaren, bölgeye Müslüman akınlarının başlaması ve 1083 yılında, Anadolu Selçuklu Devletinin kurucusu Süleyman Şah, düzenlediği bir seferle, bütün Çukurova’nın hâkimi olur. 1198 yılında ise Ermeni krallığı kurulur. 1352 yılında, Ramazanoğulları Beyliği kurulur. 1833-1840 yılları arasında, Çukurova, Mısır valisi Mehmet Ali Bey’in oğlu İbrahim Paşa yönetiminde kalır. 1918 yılında ise, İngiliz işgali başlar. 1919 yılında, Ceyhan, Fransızlar tarafından teslim alınır. 
ceyhan araba kiralama
Ceyhan’da Ne Yenir? 

Türkiye"nin en tanınmış kebap ustalarının bulunduğu Ceyhan mutfağı denilince ilk akla gelen kebap elbette. Kebabın yanı sıra birçok lezzeti de barındırıyor. Bunlar: Şırdan dolması en meşhur yemeklerinden biri bunun dışında çiğ börek, şipsi ve içli köfte de Ceyhan"ın sembol lezzetlerinden bazılarıdır. Bici bici, taş kadayıf ve şama tatlısı da tatlı severleri mutlu edecek ayrıca yeşil burma, yağlı yavan, kömbe, sarımsaklı köfte, patlıcan güveç, mercimekli ıspanak başı, nohutlu bamya, çürük et, erişte, bumbar, babaganuş, şırdan dolması, humus, içli köfte, kısır, yüzük çorbası, döğme pilavı gelmektedir. 

İncirlik Tesisleri 

BOTAŞ Tesislerinin bulunduğu deniz kıyısına kurulmuş Ceyhan’a 20 km. uzaklıkta bulunan şirin bol yeşillikler içinde bulunan herhangi bir tesisi olmayan gezilmek istendiğinde kendi kamp malzemelerinizi yanınızda getirmek zorunda olsanız bile unutulmaz bir zaman geçirebileceğiniz bir bölgedir. Ayrıca Güneyin en meşhur balıklarından olan “Lagos” avcılığınında yapılan ve güzel balık lokantalarının olduğu hoş bir yerdir. 

İncirlik Hava Üssü 

Savunma önlemlerine katılması için Amerika Birleşik Devletleri Hükümetine Türkiye"nin izin verdiği kuruluşlardan biri olan İncirlik Hava Üssü 1954 yılında Türkiye ile ABD arasında yapılan özel bir antlaşma ile kurulmuştur. Yumurtalık akaryakıt kuruluşunu hava üssüne bağlayan boru hattını, İskenderun limanındaki kolaylıkları, Adana su kuyusu ve bunu İncirlik Hava Üssüne bağlayan boru hattını, İncirlik Hava Üssü ve Ceyhan Irmağı arasındaki kanalizasyon sistemini içeren hava üssü Adananın doğusundadır.
ceyhan araç kiralama
Kazankaya Kalesi 

Şimdilerde iyi bir mesire alanı olmuş bölge Asur, Pers, Roma izlerini taşıyan kalıntıları bulunan kale Halep kervan yolunu korumak için karakol olarak yapılmış Kalenin, kuzeydoğu eteklerinde Abbasilerden kalma, kaya mezarı ve çeşmeler bulunmaktadır. Kurtkulağı köyü yakınlarında bulunan eser ziyaretgah olarak kullanılmakta. 

Yılan Kalesi 

Orta çağda yapıldığı tahmin edilen kalenin, Haçlılar zamanında da yapılmış olması muhtemeldir. Bizans dönemine ait olduğu kanısı ağır basıyor. İç Anadolu’dan gelip, Gülek Boğazı yoluyla Adana, Misis, Payas ve Antakya’dan geçen tarihi istila ve kervan yolunun üzerinde bulunan kale, dağ kaleleri zincirinin ilk halkasıdır. 700 metre uzunluğunda, dört cepheli, masif kaya üzerinde kurulu. Kalenin bedenleri, adeta dantel gibi işlenmiştir. Adana-Ceyhan karayolu üzerinde; ovaya hâkim bir tepe üzerinde kurulmuş Orta çağda yapıldığı tahmin edilen kalenin, Haçlılar zamanında da yapılmış olması muhtemeldir. 

Sirkeli -Muvattali Kabartması ve Ören Yeri 

Anadolu’daki en eski Hitit kabartması olması ile de ayrı bir öneme sahip Muvattali kabartması Ceyhan’a 3 km. uzaklıktadır. Eski Misis-Ceyhan karayolunun üzerinde bulunan Sirkeli köyünde, Ceyhan nehri kenarında, bir kaya kütlesinin üzerinde bulunuyor. Yılan kale’nin güneybatısındadır. Hitit imparatoru Muvattali, Mısır Fravunu Ramses ile yaptığı ünlü, Kadeş Savaşı’na giderken, buraya uğrar ve bu olaydan sonra Hititler tarafından, bu yerin kutsallığına inanılır. Ayrıca Sirkeci Höyüğü var. Höyüğün, Ceyhan nehrine bakan kuzey kayalıklarında, Hitit krallarından Muvattali’nin sakallı ve uzun elbiseli rölyefi görülüyor.

Ceyhan ilçesinde Gezilecek Yerler 

Ulu Cami 

Abdulkadir Ağa tarafından, 1868 yılında yaptırılmış ilçeye ilk yerleşen Nogaylardan kalan eserin 1946 yılında minare eklenmiş ve 1998 depreminde hasar görmüştür. 

Durhasan Dede Türbesi 

Durhasan Dede, Sultan 4 ncü Murat’ın şeyhlerindendir. Büyük hükümdar 4.Murat, Bağdat Seferi sırasında, Misis’in Havraniye semtinde, otağ kurduğu zaman, Durhasan Dede, Padişahı görmüş ve ona, seferinde başarılı olması için dua etmiştir. Türbenin ana kapısı üzerindeki kitabede, türbenin 1871 yılında Abidin Efendi tarafından tamir edildiği anlaşılmaktadır. 1717-1720 yılları arasında yaptırılmış türbenin diğer ismi “Yanlatır” olup alevi ve Bektaşilerin ziyaret merkezidir.

Tulumlu Kalesi 

Tarihi dokusu, 1989 yılında ABD’lilerin petrol arama çalışmaları sırasında zedelenmiş yapı sağlam kalmış bir kaledir. 800 metredir. 8 tane burcu ve doğuya açılan bir tek kapısı vardır. Ovaya bakan gözetleme kulesi ayrıca savunma hendekleri ve surlar bulunmakta. Fiziksel olarak yılanı andıran kale Ceyhan’a 17 km. uzaklıkta, bir tepe üzerinde kurulmuştur. İmamoğlu ilçesine giderken, Sağkaya beldesinden önce bulunan Tumlu Köyü sınırları içindedir. Ayrıca tepe mezarlar bulunan bölge doğal güzellikleriyle de dikkat çekiyor. Sizde bu güzel tarihi yapıyı görmek için Ceyhan oto kiralama ile kiralayacağınız araçlarla gezebilirsiniz. 
ceyhan oto kiralama
Kurtkulağı Kervansarayı 

Yörenin etnoğrafik eserlerinin sergilendiği Kervansaray 1711 yılında Hüseyin Paşa tarafından yaptırılmış Kurtkulağı köyünün, 1 km. kuzeyinde, eski Halep kervan yolu üzerindedir. Büyük kesme taşlardan yapılmış, Selçuklu Kervansarayları tipinde, 23.60 x 45,75 metre boyutlarında odaları beşik tonoz örtülüdür. “Menzil Hanı” da denilen bu yapıyı gezip görmenizi tavsiye ederiz.