ADANA - POZANTI Oto Kiralama

Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araç Markası

ADANA - POZANTI En Uygun Araç Kiralama Fiyatları

ADANA - POZANTI Tanıtımı

ADANA / Pozantı

Gezgin724, Adana’nın en iyi oto kiralama firmalarını sizlerin önüne bir tıkla getiriyor. Gezgin724 güvencesi ile Adana’nın tüm ilçe ve semtlerinde araç kiralama işlemi kolaylıkla yapılıyor. 

Pozantı rent a car firmalarının web sitemiz üzerinden yapılan rezervasyonlara özel düzenlediği avantajlardan yararlanarak, Pozantı ucuz araç kiralama hizmeti almanız mümkündür. Ayrıca Pozantı oto kiralama firmaları arasında kıyaslama yapmanızı sağlayan akıllı panel sayesinde, aradığınız marka ve model araç için en uygun Adana araç kiralama veren firmalardan hizmet alabilirsiniz. 

Pozantı

Akdeniz ve Orta Doğu’yu, İç Anadolu ve Avrupa’ya bağlayan ilçe Adana şehir merkezine 100 km mesafede Mersin ve Niğde illerine de komşudur.

Pozantı’nın Tarihi

Çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmış olan ilçe tarihi dokusu ve kültürel çeşitliliğinde yansıtıyor. Asur, Pers, roma ve Bizans imparatorluğu hakimiyetine girmiş olan Pozantı, Abbasiler döneminde en kalabalık Türk nüfusuna sahip olmuştur. 1071 Malazgirt Savaşı ile Türk toprağı olan fakat uzun süre elde tutulamayan ilçe, 1375 yılında Türk Memlüklülerinin eline geçmiştir. 1571 yılında ise Osmanlı İmparatorluğunun topraklarına katılmış ve 1. Dünya savaşında da önemli bir konum olarak savaşa yön vermiştir. Bölgede, bir süre Fransız işgali görülse de 1920 yılında, düşman işgalinden kurtarılır. 1954 yılında kadar resmiyette bucak olarak karşılık bulan Pozantı, bu tarihte ilçe olmuş ve resmi kayıtlara geçmiştir. Tarih boyunca farklı isimlerle anılan Pozantı, ‘’Pendonsis, El Bedendum ve Bozantı’’ isimleri ile de anılmıştır.

Pozantı’ya Ulaşım 

D-750 karayolu ve otoyol ile ulaşım sağlanan Adana il merkezine, 116 km. uzaklıkta bulunan Adana’nın güzel bir ilçesidir. 
pozantı araba kiralama
Pozantı Hakkında Genel Bilgi 

Pozantı Adana’nın tam tersi olan bir iklime sahiptir. Bundan dolayı kayak turizmi ile öne çıkan ilçede ulaşımın kolaylığı ve doğasıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Yaylacılık yönünde de çok fazla gelişmiş bir bölge olduğu için çok sayıda yaylası bulunur. Tekir ve Bürücek yaylalarından sonra: Alpu, Fındıklı, Kamışlı, Hamidiye, Aşçıbekirli, Dağdibi, Gökbez, E. Konacık, Y.Konacık köylerinde, yayla cazibesi artırılmıştır. Adana’lı iki girişimci tarafından kurulan Temmuz 2008 tarihinde açılmış Pendosis Tatil Köyü, ilçenin dağ turizmi açısından önemli bir yer tutmaktadır. Adana merkezine 40 dakika süren tesis ahşap kullanımıyla ve yılın 12 ayı hizmete açık bir şekilde hizmet vermektedir. Bunların dışında da E-90 karayolu üzerinde bulunan lokanta işletmeciliği ve küçük sanayi işletmeciliği ile de dikkat çekmektedir. Sizde buraya gitmek isterseniz Pozantı oto kiralama ile kiralayacağınız araçlarla bu semti çok rahat ve konforlu şekilde gezebilirsiniz. 

Pozantı’da Gezilecek Yerler 

Gülek Boğazı ile Tekir yaylaları arasındaki Kızıltabya ve Aktabya, ilçenin önemli turistik mekanlarıdır. Eski ve yeni Anaşka kaleleri, Torosların en önemli geçidi olan Gülek Boğazısın girişindedir.

Armutoğlu Yaylası 

Farklı bir atmosferde bulunmak ve güzel bir kamp yapmak isterseniz burası tam sizlik bir yayla. Sarımsak Dağı dönülerek Pozantı-Ankara yol ayrımında, doğuya doğru 13 km. lik çam ve köknar ormanları içinden geçen yolla ulaşılır. Bakir durumda olan yayla sedir, köknar, ardıç ağaçları, kır çiçekleri ile iç içedir. Sarımsak dağının eteğinde bulunması nedeniyle, yaban hayatı bakımından da çok zengindir. 
pozantı araç kiralama
Asar Yaylası 

Yayla mimarisine uygun ahşap ve taşlardan yapılan yayla evleri, çam, köknar, sedir ağaçları ve meyve bahçeleri iç içedir. Pozantı-Çamardı ilçesine giden asfalt yoldan, bir süre sonra kuzeybatıya dönülerek, 1.5 km. lik stabilize yolla yaylaya ulaşılır. Sizde bu güzel beldeyi görmek isterseniz Pozantı oto kiralama araçlarıyla kiraladığınız araçlarla çok rahat bir şekilde gezebilirsiniz.

Akköprü (Yakar Pınar Köprüsü) 

MS.833 yıllarından önce yapıldığı düşünülen orta çağ köprüsüdür. 19’ncu yüzyılda, Karaman oğullarının, bir gümrük noktası olarak kullanılır. En son restorasyon çalışmaları 2000-2001 yılları arasında yapılmıştır. Köprü: kagir ve tek gözlüdür. Boyu:83 metre, genişliği:5.70 metredir. Kemer açıklığı ise: 10.35 metredir. Sarımtırak renkli, kesme taşlardan yapılmıştır.

Her iki kıyıdan, orta kemere doğru yükselen meyilli bir şekli vardır. Adana-Niğde il sınırlarını oluşturmaktadır. Doğal ve yeşil ortamlar bulunan bölgeyi gezip görmek isterseniz Pozantı oto kiralama araçlarıyla kiralayacağınız araçlarla bu semti çok rahat ve konforlu şekilde gezebilirsiniz. 

İbrahim Paşa Tabyası: (Tabya: Top yerleştirilen yer)

İbrahim Paşa Tabyası, Taşınmaz Kültür ve Tabiat Varlıkları Yüksek Kurulunun, 1986 tarihli kararı ile, korunması gereken, taşınmaz kültür varlığı olarak tescil edilmiştir. Osmanlı döneminde, İbrahim Paşa tarafından yaptırıldığı sanılmaktadır. Toros dağları üzerinde, Tekir Boğazına hâkim bir tepe üzerindedir. Doğu cephesi sağlam durumdadır. Doğu ve Batı yarım daire burç şeklinde düzenlenen tabyanın, batı cephesi, temel seviyesine kadar yıkılmış. Kuzeyden, ana girişi olan tabyanın, iç kısmında, tonozlu mekanlar var. Oval planlı olarak yapılan tabyanın duvar örgüsünde, yöresel taş malzeme kullanılmıştır. Duvarların iç ve dış yüzeyleri, küçük dörtgen düzgün kesme taşlarla örülmüş, duvar aralarına moloz taşlar doldurulmuş. Tabyanın üst kısmında ise, tabyayı çepe çevre sarın, iç kısımları tuğla örülü, basık kemerli mazgal delikleri bulunmaktadır. Tabyanın su sarnıcı ve diğer bölümlerinden bir kısmı, günümüze kadar sağlam olarak gelebilmiştir.

Anıt Ağaçları 

3 adet anıt ağaç bulunmaktadır. Pozantı ilçe sınırları içinde bulunan bu ağaçlar: Bürücek Yaylasında bulunan: Ceviz ağacıdır (380 yaşında). Çetinlik Dağı orman arazisi içinde bulunan: Sedir ağacı (635 yaşında), Belemedik köyünde bulunan: Çınar ağacı (200 yaşındadır) 

Anahşa Kalesi 

1800 metre yüksekte, vadiye hâkim Pozantı-Ankara D-750 karayolunun batısında ulaşımı zor olan üst kısmında, doğu ve batıda, mazgal delikleri kaleyi çevreler. İç kısmında tonozlu yapılar ve su sarnıçları bulunuyor. Kaleye ana giriş kuzeydendir. Güney tarafı sarp ve kayalıktır. Geniş bir tepe üzerindedir. Kuzeyde iki burun vardır. Geç Bizans döneminde yapıldığı düşünülen bu yapı koruma altındadır. 

Elmalı Boğazı Mevkii 

Adana’ya 80 km., Tarsus’a 50 km., Niğde’ye 100 km. uzaklıktadır. Pozantı içinden geçen TEM Otoyoluna ise, 12 km. uzaklıktadır. Tesisin, denizden yüksekliği: 1850 metredir. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü tarafından bir kayak tesisi kurulması çalışmalarına başlanmış ise de henüz faal bir tesis bulunmamaktadır. Bölgenin turistik özelliklerinin ön plana çıkarılması için proje üretilmesine devam edilmektedir. 
pozantı oto kiralama
Tekir Yaylası 

Birçok ağaç çeşidi ve bitki örtüsüne sahip çam, ardıç ve meyve bahçeleri arasında kurulmuş olan yaylada, yayla mimarisine uygun ahşap yapıların yanında, çok sayıda mimari tarzın her türlü örneklerini görmek mümkündür. Yaylanın kuzey ve güneyinde bulunan ve yaylaya 2 km. uzaklıkta olan Osmanlı Tabyaları ile Orman İşletme Müdürlüğünce koruma altına alınarak, üretilen Yaban Keçileri Üretme İstasyonu, yayladaki diğer etkinliklerdir. Adana-Ankara E-5 karayolunun 107’nci km. sinde, yolun her iki yakasında, çok geniş bir alana yayılmış olan yayla, Pozantı ilçesine 7 km. uzaklıktadır.