Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 20.07 - 10:00
Teslim Tarihi 25.07 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Yüreğir Araç Kiralama - Yüreğir Rent A Car Gezgin724

ADANA / Yüreğir

Gezgin724, Adana araç kiralamanı sizlerin önüne bir tıkla getiriyor. Gezgin724 güvencesi ile Adana"nın tüm ilçe ve semtlerinde araç kiralama işlemi kolaylıkla yapılıyor. 

Yüreğir rent a car firmalarının web sitemiz üzerinden yapılan rezervasyonlara özel düzenlediği avantajlardan yararlanarak, Yüreğir ucuz araç kiralama hizmeti almanız mümkündür. Ayrıca Yüreğir oto kiralama firmaları arasında kıyaslama yapmanızı sağlayan akıllı panel sayesinde, aradığınız marka ve model araç için en uygun Yüreğir araç kiralama fiyatları veren firmalardan hizmet alabilirsiniz. Şimdi Yüreğir’i tanımaya ne dersiniz? 

Yüreğir

Yüreğir, Adana’nın merkez ilçelerinden biridir. Seyhan’dan sonra en büyük nüfusa sahiptir. Toplam nüfusu 400 bin kişinin üzerindedir. Adana’nın ortasında geçen Seyhan Nehri, Yüreğir ile Seyhan ilçelerini birbirinden ayırır. Yüreğir, 1986 yılında ilçe konumuna yükselmiştir. Ayrıca Yüreğir, Adana’nın en çok göç alan ilçesidir. Yaşar Kemal tarafından ‘Yüreğir toprağı sıcaktır. Güneşlidir. Bir ekin olur kaplan sökemez.’  Şeklinde tasvir edilmiştir. Tarihte ‘İpek Yolu’ gibi önemli ticaret yollarının kesişme noktası olan Yüreğir’de tipik Akdeniz İklimi görülür. Yaşar Kemal’in de dediği gibi oldukça verimli bir arazisi vardır. 
yüreğir araba kiralama
Yüreğir Adı Nereden Geliyor?

Yüreğir ismini M.S. 1250-1352 yılları arasında yerleştikleri ovaya da adını veren Oğuz Türklerinin Üç Oklar Boyu’na mensup Yüreğir Aşireti’nden almıştır. Yüregir / Üregir kelimesi daima iyi iş yapan ve düzen kuran, kurucu anlamlarını karşılar. 

Yüreğir Tarihi

Bölgede hem Roma İmparatorluğu hem de Memluklerin izleri bulunur. Daha sonra ise İran tarafından yerleşim yeri olarak kullanılır. Bölgenin Osmanlı topraklarına geçmesi ise Yavuz Sultan Selim’in doğuya yaptığı seferlere uzanan 1517 yılına dayanır. 

Yüreğir’de Gezilecek Yerler

Misis Ören Yeri (Misis Antik Kenti)

Tarihte önemli bir ticaret yolu olan İpek Yolu buradan geçer. Misis antik kenti, Adana’nın bir diğer nehri olan Ceyhan Nehri’nin kenarında kurulmuştur.  Misis"in tarihi üzerinde Neolotik Çağ’dan kalan bir höyük ile başlatılır. Bu höyüğü Truva kahramanlarından Mopsos’un kurduğu söylenir. Ardından bölge Hitit, Asur gibi uygarlıkların önemli yerleşim yerlerinden biri olmuş. Misis’te bugün ayakta kalmış olan eserler M.S. 4. yüzyıla ait bir bazilikanın mozaik taban döşemeleri, dokuz gözlü bir taş köprü, akropoldeki surlar, sukemerleri ve hamam kalıntıları ile Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinden kalan Havraniye Kervansarayı ve tek kubbeli mescittir. 7000 yıllık bir tarihi bugüne taşıyan bölge Antik Kent SİT alanı içinde yer alır. Adana, Yüreğir’e gelip bu tarihe şahitlik eden antik kenti görmek sizi zamanda güzel keyifli bir yolculuğa çıkaracaktır. 
yüreğir araç kiralama
Misis Köprüsü

Yüreğir’in Misis Beldesi’nde yer alan tarihi eserlerden biridir. Köprü Ceyhan Nehri üzerine kuruludur. Roma İmparatorluğu tarafından yaptırıldığı bilinmektedir. Bu haliyle köprü Anadolu’nun ilk Roma köprüsü olma özelliğini gösterir. Köprü hakkında anlatılan en bilindik hikâye ise Lokman Hekim’in ölümsüzlük ilacını bulduğu ve formülünü yazdığı kâğıdın bu köprü üzerinden uçup kayıplara karıştığıdır. Bu hikâyeye göre köprü bir nevi insanın ölümlü oluşunu yüze sert bir rüzgâr gibi çarpmaktadır. Köprü o kadar sağlam bir şekilde yapılmıştır ki hala günümüzde kullanılmaktadır. 

Misis Kervansarayı (Havraniye)

Yüreğir, Anadolu’nun tarihine ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Yine Yüreğir’in Misis Beldesi’nde bulunan Havraniye Misis Kervansarayı, Osmanlı Dönemi’nden derin izler taşıyor. Roma, Bizans gibi imparatorlukların Misis bölgesine bıraktığı tarihi eserlere Osmanlı İmparatorluğu ise güzel bir kervansaray ile karşılık vermiş adeta. Bölge birbirinden farklı kültürlere ev sahipliği yapıyor. Köprülü Mehmet Paşa zamanında yapılan kervansarayın taş duvarları, giriş kapısı ve mescidi sağlam durmaktadır. 

Misis Mozaik Müzesi 

Misis Mozaik Müzesi, Adana’ya yaklaşık 26 km uzaklıkta. Müze 1959 yılında açılmıştır. Adana Arkeoloji Müzesine bağlı olan müze 4.yüzyıldan kalma bir tapınağın mozaiklerini sergilemektedir. Mozaiklerde bitki motiflerinin yanı sıra, Nuh Tufanı sırasında gemiye alınan hayvanlar resmedilmiş. Ayrıca Misis Mozaik Müzesi’nde mozaiklerin yanı sıra, Misis Höyüğü’nde yapılan kazılar sonucu elde edilen başka birçok eser sergileniyor. Müze 09:00-19:00, kış döneminde 08:00-17:00 saatleri arasında her gün açık ve giriş ücretsiz. Bölgeye toplu taşımanın yanında Gezgin724.com üzerinden kiralayacağınız araçlarla da ulaşmak mümkün. 

Taş Köprü

Seyhan Nehri üzerine yapılmıştır. İki yakayı bir araya getirir. Yani Seyhan ile Yüreğir’i birbirine bağlar. Taş Köprü bir nevi Adana’nın simgesi haline gelmiştir. Taşköprü’nün Roma tarafından yaptırıldığı bilinmektedir. 2006’da restore edilen köprü şu an dünyada kullanılan en eski köprü konumundadır.  Ayrıca köprü araç geçişine açıktır. 
yüreğir oto kiralama
Atatürk Evi Müzesi

Atatürk 1923 yılında Adana’yı ziyaret eder. Atatürk, Adana’da Suphi Paşa Evi’nde misafir olarak kalır. Ev Atatürk’ün 100. Doğum yılı hasebiyle 1981 yılında müzeye dönüştürülür. Müzeye giriş ücretsizdir ve müze Atatürk’ün, Adana seyahatine ilişkin detaylar barındırmaktadır.