Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 27.09 - 10:00
Teslim Tarihi 02.10 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Adıyaman Araç Kiralama - Adıyaman Rent A Car | Gezgin 7/24

Adıyaman Gezilecek Yerler

Kommagene Krallığının bir dönem hüküm sürdüğü topraklar olan Adıyaman oto kiralama listenize alabileceğiniz, birçok tarihi yapıyla dikkat çekmektedir. Her ne kadar doğal güzelliklere sahip olsa da, doğal güzellikler bakımından biraz daha kısıtlıdır. Ülkemizin Güney Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan Adıyaman, özellikle Nemrut Dağı nedeniyle yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisini çekmektedir.

Çiğ köftesi ve kebaplarıyla ünlü olan Adıyaman küçük bir şehir olmasına karşın, bünyesinde barındırdığı birçok tarihi yapıyla insanların sıklıkla geziler düzenlediği bir yerdir.

Adıyaman Gezilecek Yerler

Nemrut Dağı ve Nemrut Dağı Milli Parkı

Adıyaman Nemrut Dağı milli parkı, şehrin Kahta ilçesinde bulunmaktadır. Milli parkın en önemli özelliği, Kommegene Kralı Antiochos’a ait birçok kutsal alana ev sahipliği yapmasıdır. Nemrut Dağı üzerinde 2150 metre yükseklikte yer alan Milli Park içerisinde, boyları 7 metreyi aşan dev insan ve hayvan heykelleri bulunmaktadır. Özellikle Aslan ve kartal heykellerinin olduğu ve taş heykelciliğinin geçmiş dönemlerde en iyi bir şekilde kullanıldığı bölgeye, birçok turizm firması turlar düzenlemektedir. Neredeyse her Güneydoğu Anadolu turu düzenleyen firmanın Adıyaman gezi rehberi listesinde yer alan dağ, yurtdışından da her yıl on binlerce turistin ziyaret ettiği en önemli alanlardan birisidir.

UNESCO Dünya Mirası kalıcı listesinde bulunan Nemrut dağında, Cendere Köprüsü, Karakuş Tepe, Eski Kale, Yeni Kale ve Antiochos’un heykelleri en fazla ziyaret edilen yapılardır.

Birçok kitabeye de ev sahipliği yapan Milli Park, ayrıca gün doğumu ve batımını izleyebileceğiniz Türkiye"nin en güzel yerleri arasındadır. Nemrut dağına belediye imkanlarıyla düzenlenecek seferlerin oldukça az olması nedeniyle, kendi aracınızla ya da Adıyaman araç kiralama hizmeti alarak rahat bir ulaşım sağlamanız mümkündür.
adiyaman havalimanı arac kiralama

Adıyaman Ulu Camii

Şehrin en eski tarihi yapılarından birisi olan Ulu Camii, Adıyaman gezilecek yerler listenizde mutlaka yer almalıdır. Tarihi ve mimarisiyle göz dolduran Ulu Camii, Dulkadiroğulları döneminde yaptırılmıştır. Çok eski bir yapı olmasına karşın zaman içerisinde hasara uğramış ve 1873 yılında yıkılarak yeniden yaptırılmıştır.

Dikdörtgen planda yapılan caminin yapımında, yoğunlukla kesme taş kullanılmıştır.

Cendere Köprüsü

Adıyaman"da gezilecek yerler arasında en fazla ziyaretçi çeken yerlerden birisi olan Cendere Köprüsü, dünyanın en eski köprülerinden biri olma özelliğini taşımaktadır. Cendere Çayı üzerinde yer alması nedeniyle Cendere Köprüsü ismini almıştır.

1900 yıl önce yapıldığı bilinen köprü, Nemrut Dağı yolu üzerindedir. Kısa süre öncesine kadar araç trafiğine açık olan köprü, 4-5 yıldır araç trafiğine kapalıdır. Dünyanın en eski köprülerinden birisini görmek istiyorsanız, şehrin 55 km uzaklığında olması nedeniyle kendi aracınızla ya da Adıyaman rent a car firmalarından kiralayacağınız araçlarla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Perre Antik Kenti

Adıyaman merkezi yaklaşık 5 km uzaklıktaki Perre Antik Kenti, Adıyaman gezilecek yerler listesinde tavsiye ettiğimiz alanlardan birisidir. Kommagene Krallığına ait kalıntıları bulabileceğiniz ören yerleri, Perre Antik kentinde bol miktarda bulunmaktadır. Birçok kaya mezarları, çeşmeler, surlar ve kalıntılara rahatlıkla rastlayabilirsiniz.

Yel Baba Türbesi

Adıyaman"ın merkez mahallerinden olan Musalla Mahallesinde yer alan Yel Baba Türbesi, özellikle çevre illerden gelen ziyaretçilerin uğrak yerleri arasındadır. Manevi kişiliği nedeniyle ziyaret edilen türbenin hikayesi, bu evin sahibinin rüyasında büyük bir alimi görmesiyle başlamış sonrasında ise ev türbeye çevrilmiştir.
adıyaman havalimanı oto kiralama

Arsemia Antik Kenti

Tarih fışkıran şehirlerimizin başında gelen Adıyaman"da bulunan Arsemia Antik Kenti, Nemrut dağı yolu üzerindedir. Zamanında burada bulunan kale Komaggene krallığı tarafından savunma amacıyla kullanılmıştır. Antik kente ulaşım belirli bir mesafeye kadar araçlarla sağlansa da, yakın mesafesine varmak için patika yolları tercih etmeniz gerekmektedir. Antik kentin en önemli özelliği, Kommegene Kralı I. Antiochus’un babasının mezarının da burada bulunmasıdır. Biraz şehir dışında kalması ve yolların bakımlı olmaması nedeniyle, özel araç yerine Adıyaman oto kiralama firmalarından kiralayacağınız araçlarla ulaşım sağlamanız daha ideal olacaktır.

Eskisaray Camii

1638 gibi çok köklü bir geçmişe sahip olan Eskisaray Camii, Adıyaman"da gezilecek yerler arasında en fazla ziyaretçi alan yapılardan birisidir. Bölgenin en eski camilerinden olan Eskisaray kitabesi orijinal görüntüsünü koruyor olsa da, caminin bir kısmı zaman içerisinde tamirat çalışmalarıyla yenilenmiştir. Mimarisi ve mihrabıyla sizi kendisine hayran bırakacak camii, şehir merkezine yakın mesafede olması nedeniyle ulaşım oldukça kolaydır.

Altınlı Köprü

Gölbaşı ilçesinin Yolbağ Köyü’nde bulunan Altınlı Köprü, Adıyaman"ın en eski yapıları arasında olup başlı başına tarih kokan bir yerdir. Geçmişinin Roma dönemlerine kadar uzandığı bilinen köprünün yapımında moloz ve kesme taşlar kullanılmıştır. Sağlam yapısıyla yüzyıllar geçmesine rağmen orijinal yapısını korumayı başaran köprü, fazla tadilat görmeden günümüze kadar gelmeyi başarmıştır.
adıyaman oto kiralama

Adıyaman’a Nasıl Gidilir? Şehir İçi Ulaşım Nasıldır?

Şehre ulaşım hava ve kara taşıtlarıyla yapılabilir olsa da, çoğu şehirden Adıyaman’a direk uçuşların olmaması nedeniyle genellikle karayolu ile ulaşım tercih edilmektedir. Karayolu taşıtları arasında şehirlerarası otobüs firmaları, özel araçlar ya da oto kiralama hizmetiyle edinilen araçlar birer seçenektir. Ancak gezi amacıyla şehre gidiyorsanız, Nemrut başta olmak üzere birçok tarihi alanın şehrin ilçelerinde ve dışında kalması nedeniyle özel aracınızla gitmenizi tavsiye ederiz.

Eğer özel aracınız yoksa ya da aracınızın bozuk yollarda yıpranmamasını istiyorsanız, Adıyaman rent a car firmalarından araç kiralama hizmeti alarak dağınık bir şekilde bulunan tarihi mekanları çok daha rahat gezebilirsiniz.