Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Nereden Alacaksınız? 15.05 - 10:00
Drop of location 20.05 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Samsat Araç Kiralama - Samsat Rent A Car | Gezgin 7/24

Samsat oto kiralama 

Adıyaman Samsat oto kiralama ihtiyaçlarınızı karşılamak için, Gezgin 7/24 üzerinden Adıyaman oto kiralama hizmeti alabilirsiniz. Adıyaman"ın en küçük ilçesi olan Samsat’ta hizmet veren araba kiralama firması bulunmaması sebebiyle, Adıyaman araç kiralama hizmeti alarak Samsat ilçesinde ulaşım ihtiyaçlarınızı daha rahat bir şekilde karşılayabilirsiniz.

Samsat hakkında genel bilgiler

Tarihi boyunca farklı uygarlıkların yerleşim birimi olarak kullanılan Samsat, Atatürk baraj gölü kenarında yer alan ilçelerden biridir. Atatürk Barajı"nın yapılması nedeniyle oluşan baraj gölü, ilçenin doğal güzelliğine ayrı bir değer katmıştır. Milattan önce 6000 yılına kadar dayanan yerleşik bir tarihine sahip olan bir ilçe, bu tarihlerden itibaren günümüze kadar yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. 

Samsat ilçesinde ilk yerleşik hayata geçenlerin, Orta Asya Türkleri olduğu tahmin edilmektedir. Coğrafi açıdan Fırat Nehri"nin doğu ve batı kesimlerinin en elverişli noktalarından biri olması sebebiyle, bu ilçe bölgenin en önemli geçiş noktalarından biri olma özelliğini taşımaktadır. Hitit Krallığı döneminde krallığın merkezi olarak kullanılması, bu krallığın önemli izlerinin yer almasına neden olsa da, geçen yıllar içerisinde Hitit Krallığı’ndan geriye bir şey kalmamıştır. 
samsat araba kiralama
İlçede bulunan tarihi yapılara önem verilmemesi nedeniyle, tarihi yapıların tamamı yıkılarak yok olmuştur. Babiller, Komageneler, Romalılar ve Bizanslılar döneminde de önemli bir yerleşim alanı olan Samsat, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde de coğrafi önemi nedeniyle tercih edilen yerleşim alanlarından biri olmuştur. 

Ancak hiç bir medeniyetten geriye bir tarihi yapının kalmaması, başta ilçe adına olmak üzere ülkemiz için büyük bir kayıp olmuştur. İlçe merkezinde bulunan merkez camii, sadece cumhuriyet döneminden kalan bir yapı olsa da, camide önemli tadilatlardan geçerek orijinal yapısını kaybetmiştir. 

Adıyaman İl olduktan sonra ilçe statüsü kazanan Samsat, 1988 senesinde Atatürk Barajı"nın yapılması nedeniyle eski yerleşim yeri baraj gölü altında kalacağı için, İlçe merkezi şimdiki yerine taşınmıştır.

Bu ilçenin en güzel yanlarından biri, 3 tarafının baraj gölü ile çevrili olmasıdır. Böylelikle bir yarımada görünümünde olan ilçe, neresinden bakılırsa bakılsın muhteşem bir manzaraya sahiptir. İlçenin en önemli geçim kaynağı tarım olup, hayvancılıkla uğraşan kişi sayısı oldukça azdır. 

Samsat gezilecek yerler

Samsat gezilecek yerler, köklü bir tarihe sahip olmasına rağmen maalesef ki tarihi yapıların korunması nedeniyle yok denecek kadar azdır. Samsat Kalesi ve ilçe sınırlarında bulunan birkaç türbe dışında, Samsat"ta gezilecek yerler oldukça sınırlıdır. 
samsat araç kiralama

Samsat Kalesi 

Kale içerisinde yapılan arkeolojik kazı çalışmaları sonrasında, Komagene Kralına ait olan saray, gün yüzüne çıkarılmıştır. Kalenin yüksekliği 35 metre olup, kazı çalışmaları sadece 9 metre ile sınırlı kalmıştır. 9 metre derinlikte yapılan kazı çalışmalarında cam ve porselen kaplar, altın takılar ve farklı birçok süs eşyası bulunmuştur. 

Ayrıca bir bezin içerisinde, çok sayıda küpe, bilezik ve gerdanlık yine bu kazılar esnasında bulunanlar arasındadır. Yapılan kazılar sonrası bulunan bu tarihi eserler, Adıyaman il merkezinde bir müzede sergilenmektedir. 

Sahabe Safvan Muattal Türbesi

İslam ordularının ilçeyi fethettiğinde ordunun başında bulunan sahabeye ait bir türbe olan Sahabe Safvan Bin Muattal Türbesi, bölge halkı tarafından en fazla ziyaret edilen alanlardan biridir. 

Küçük Hasan Türbesi 

İlçe Merkezinde bulunan Küçük Hasan Türbesi, kendi döneminin bölgede yaşayan önemli İslam alimlerinden birisine aittir. Türbeleri ile ünlü olan ilçede, en fazla ziyaret edilen alanlar arasındadır. Bölgede bulunan türbeler arasında bir gezinti yapmak istiyorsanız, Adıyaman araç kiralama hizmeti alabilirsiniz. 

Melikül Efdal türbesi

Bakacak Dağı eteklerinde bulunan türbe, Osmanlı döneminde bölgede yaşamış İslam alimlerinden Melikül Efdal"a aittir.

Şeyh Hamza Türbesi 

Kırmacık Köyü sınırları içerisinde bulunan Şeyh Hamza Türbesi, ilçede ziyaret edilen önemli maneviyat merkezlerinden biridir. İlçe halkının sıklıkla ziyaret ettiği bu türbeye, çevre illerden gelerek ziyaret eden insanların sayısı da oldukça fazladır.

Şeyh Hasan Türbesi 

Uzuntepe köyünde yer alan Şeyh Hasan Türbesi de, yine bölgenin önemli maneviyat merkezleri arasında yer almaktadır. Köy meydanında bulunan türbe, Adıyaman halkı tarafından fazlaca ziyaret edilen alanlar arasındadır.
samsat oto kiralama
Adıyaman"ın en küçük ilçesi olan Samsat, gelişmemiş bir ilçe olması nedeniyle burada oto kiralama hizmeti alabileceğiniz herhangi bir firma bulunmamaktadır. Bu nedenle Samsat ucuz araç kiralama hizmeti alarak, ilçeyi daha rahat gezebilirsiniz. Gezgin 7/24 üzerinden en uygun Samsat oto kiralama fiyatları ile hizmet almanın avantajlarından yararlanmak için, web sitemiz üzerinden Samsat rent a car firmalarına rezervasyon yapmanız mümkündür.