Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 30.10 - 10:00
Teslim Tarihi 04.11 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Afyon Araç Kiralama - Afyon Rent A Car  | Gezgin 7/24

Afyonkarahisar Gezilecek Yerler 

Türkiye"nin en değerli kaplıca merkezlerine sahip olan Afyonkarahisar Oto Kiralama bakımından, daha çok kaplıca kültürünün etrafında şekillenmiştir. Ancak şehirde elbette ki sadece kaplıca turizmi değil, aynı zamanda tarih ve kültürel turizmde ağır basmaktadır. 

Doğal güzelliklerin öne çıktığı şehirlerden birisi olan Afyonkarahisar"da gezilecek yerler hakkındaki detayları, yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Afyonkarahisar Gezilecek Yerler

Afyon Ulu Cami 

Şehrin en büyük ibadet merkezi olarak bilinen Afyon Ulu Camii, yaklaşık 7 asırdır orijinal yapısını koruyarak günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Caminin en büyük özelliği ise, içerisinde bulunan 40 ahşap direğin yer almasıdır. Mimarisiyle dikkat çekici bir yapıya sahip olan Afyon Ulu Camii, bu nedenle kırk direkli cami olarak da bilinmektedir. 

1272 yılında Sahipata Nusrettin Hasan tarafından yaptırılan cami, Afyonkarahisar Hıdırlık tepesine yakın bir konumdadır. 1341 yılında Selçuklu döneminde tamirat görmesi nedeniyle, Selçuklu mimarisi izlerini de taşımaktadır. Caminin ibadet bölümünün yanı sıra, minaresi de başlı başına bir sanat eseridir.

Karahisar Kalesi 

Afyonkarahisar"ın şehir merkezinde yer alan Karahisar Kalesi, 226 metre yüksekliğe sahip olup, hemen hemen şehrin her noktasından çok rahat bir şekilde görülebilmektedir. Milattan önce 1350 yılında yapımına başlanan Karahisar Kalesi, Hitit İmparatorluğu döneminde savunma amaçlı kullanılmıştır. Daha sonra ise, Bizans ve Selçuklular tarafından da kale olarak hizmet vermiştir. Volkanik bir kaya üzerine inşa edilen Karahisar Kalesi, içerisinde birçok tapınma noktası ve sarnıç bulunmasıyla da ünlüdür. 

Kale surları, 1235 yılında Selçuklular tarafından onarılmıştır. Yapılan onarım esnasında kale içerisine küçük bir saray ve mescit inşa edilmiştir. Osmanlı padişahlarından II.Selim"in emri ile 1573 yılında kale yeniden tadilat görmüştür.
afyonkarahisar havalimanı arac kiralama

Phryg Vadisi

Afyonkarahisar Oto Kiralama arasında yer alan doğal güzelliklerden birisi olan Phryg Vadisi, kaya anıtlarının yoğun bir şekilde bulunduğu vadidir. Öyle ki burada bulunan kaya anıtlarının, dünyada başka bir eşi benzeri bulunmamaktadır. Bir vadi olmasına rağmen tarih kokan yapısı ile yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken bu eşsiz güzellik, Frigler"in izlerini taşımaktadır.

Yaklaşık 3000 yıllık geçmişe sahip olan kaya anıtları dışında, kaya kütleleri yüzüne kabartma şeklinde çizilmiş kitabeler ve kült mezarlar bulunmaktadır.

Sandıklı Hüdai Kaplıcaları 

Şehrin sandıklı ilçesinde bulunan Sandıklı Hüdai Kaplıcaları, özellikle romatizma rahatsızlıklarına karşı adeta bir şifa kaynağıdır. Şehrin en önemli kaplıcaları birisi olan Sandıklı Hüdai Kaplıcaları, şehir dışında olması nedeniyle ulaşım minibüs gibi toplu taşıma araçları ile sağlanmaktadır. Eğer ki zamanınız az ise termal ziyaretlerinizi, özel aracınızla ya da afyonkarahisar araç kiralamafirmalarından araç kiralayarak daha hızlı ve zaman kaybetmeden yapabilirsiniz.

Kaplıcanın başta romatizmal ağrılar olmak üzere, eklem ağrıları, bel ve boyun fıtıkları, kadın hastalıkları ve sedef hastalığı gibi cilt hastalıklarına da oldukça yararlı olduğu bilinmektedir. Hatta öyle ki bu kaplıca sağlık bakanlığı onayı ile bazen, hasta sevki de kabul etmektedir.

Afyonkarahisar müzesi 

Afyonkarahisar Müzesi"nin yapımı, cumhuriyetin kuruluş yıllarına denk gelmektedir. 1931 yılında yapılan Afyonkarahisar müzesi içerisinde 13000 üzerinde arkeolojik eser, 26500 sikke, 4484 etnografik eser ve 33 el yazması kitap bulunmaktadır.

Gazlıgöl Kaplıcaları

Afyonkarahisar"ın kaplıcalarıyla ünlü bir şehir olduğunu, yazımızın başında belirtmiştik. Şehirde Sandıklı Hüdai Kaplıcaları dışında öne çıkan bir diğer kaplıca da, Gazlıgöl kaplıcalarıdır. 
afyonkarahisar havalimanı oto kiralama
Diğer tüm kaplıcalar da olduğu gibi Gazlıgöl kaplıcasının da şehir dışında bulunması nedeniyle, varsa özel aracınızla ya da Afyonkarahisar araç kiralama firmalarından temin edeceğiniz araç ile ziyaretlerinizi sürdürmeniz, daha ideal olacaktır. Kaplıcalara giden ve buralardan şehir merkezine dönüş yapan araçların doluluk oranının fazla olması nedeniyle, uzun süre araç beklemek zorunda kalabilirsiniz.

Anıtkaya Şehitliği 

Büyük Taarruz"un şehitleri anısına dikilen piramit şeklinde bir anıtın bulunduğu Anıtkaya Şehitliği, 13. Alay komutanı binbaşı galip ve bu savaşta şehit düşmüş 12 diğer subayın ve aynı zamanda 6 erin şehitliklerinin bulunduğu yerdir. Büyük taarruzdan kısa bir süre sonra yapılan anıtın üzerinde Osmanlıca, “Kurtuluş Savaşı"nda eşsiz bir kahramanlık göstermiş Kocatepe’den bir sel gibi gürleyerek Akdeniz"e akıp giden ve vatanı için canını feda eden sayısız kahramanların şehit anıtıdır” ibaresi yer almaktadır.

Afyon Arkeoloji Müzesi 

Şehrin merkezinde bulunan Afyonkarahisar arkeoloji müzesi, içerisinde bölgede yapılan arkeolojik kazılar sonrasında ortaya çıkarılan birçok eserin yer aldığı tarihi bir müzedir. Müze içerisinde 5000 yıllık Afyon tarihine ait farklı birçok eserin yanı sıra, cumhuriyet dönemine ait eserlerde yer almaktadır. Eski Tunç, Lidyalılar, Frigler, Hititler, Roma ve Bizans dönemlerine ait birçok koleksiyonun bulunduğu müzede aynı zamanda, Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait eserlerde yer almaktadır. 

Avladas Kalesi 

Kaplıca kültürünün yanı sıra tarihi dokusuyla da dikkat çeken Afyonkarahisar gezi rehberi listesinde yer alan Avladas Kalesi, Ayazini Köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Tarihi hakkında fazla detay bulunmayan kalenin, oldukça köklü bir geçmişe sahip olduğu tahmin edilmektedir.
afyonkarahisar oto kiralama

Afyonkarahisar’ın Neyi Meşhur?

Mutfak kültürü oldukça zengin olan şehirlerimizden birisi olan Afyonkarahisar’ın kaymak ve et sucuğu oldukça meşhurdur. Et yemeklerinin sebze ile buluştuğu harika bir kültürü barındıran Afyon mutfağı Emirdağ Güveci, Keşkek, Etli Zürbiye köftesi, Afyon Kebabı ve Afyon böreği gibi geniş bir lezzete sahiptir.

Afyon ziyaretiniz gezi amaçlı ise, şehirde bulunan kaplıca ve tarihi mekanların dağınık olması nedeniyle Afyonkarahisar araç kiralama hizmeti alarak ya da özel aracınızla şehre gelerek, kısa sürede daha fazla yeri ziyaret edebilirsiniz.