Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 30.10 - 10:00
Teslim Tarihi 04.11 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Ağrı Araç Kiralama  - Ağrı Rent A Car  | Gezgin 7/24

Ağrı Gezilecek Yerler Listesi

Doğu Anadolu bölgemizin şirin illerinden olan ve Diyadin, Doğubayazıt, Eleşkirt, Hamur, Merkez, Taşlıçay ve Tutak ilçeleri olmak üzere 8 ilçeden oluşan Ağrı Oto Kiralama listesinde, başta tarihi mekanlar olmak üzere doğal güzelliklerde yer almaktadır.

600 bine yaklaşan nüfusa sahip olan Ağrı, bölgedeki birçok ile göre daha gelişmiş yapıya sahiptir. Temel geçim kaynağı hayvancılık olan şehrin, tarihi yapılarının yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret edilmesi orta ölçekte turizm gelirine sahip olmasını da sağlamaktadır. 

Ağrı Gezilecek Yerler

Ağrı Dağı

Şüphesiz ki Ağrı denildiğinde akla ilk gelen yerlerden birisi, Ağrı Dağı olmaktadır. Ülkemizin en büyük dağı konumundaki Ağrı Dağı, Iğdır iliyle Ağrı’nın tam ortasında yer almaktadır. Zirvesinde neredeyse her mevsim erimeyen karı ve ihtişamlı görüntüsüyle dikkat çeken dağ, heybetiyle doğa severleri büyülemektedir. Kış aylarında kayak ve diğer kış sporları için oldukça elverişli olması nedeniyle, bölgeye amatör ve profesyonel sporcular kış aylarında yoğun olarak gelmektedir.

Aynı zamanda yamaç paraşütçülüğüne uygun yapısı ve tırmanış sporlarıyla uğraşanlar için de, Türkiye"nin ideal yerlerinden birisidir. Nuh’un gemisinin Ağrı Dağı üzerinde oturduğuna dair efsaneler bulunmakla birlikte, geminin Kur’an-ı Kerim’de Cudi dağında olduğuna dair işaretlerin olması ve yapılan tarihi araştırmalar, Cudi dağını işaret etmektedir.

Marco Polo’nun bu dağın zirvesine asla çıkılamayacağını iddia etmesi üzerine daha çekici gelen Ağrı Dağı’na Frederik Von Parat 1829 yılında tırmanarak, bu iddiayı çürütmüştür. O tarihten itibaren, artık dağcıların tercihleri arasında yer almaya başlamıştır. 1990 yılına kadar tırmanışlara yasak olan dağa, 1998 yılında bu yasağın kalkmasıyla birlikte yeniden tırmanılmaya başlanmıştır.

Diyadin Kaplıcaları

Yer yer kaplıca kültürünü de görebileceğimiz Ağrı’da, en bilinen kaplıca Diyadin Kaplıcalarıdır. Diyadin ilçe merkezine 5 km mesafede olması nedeniyle ulaşım konusunda gecikmeler yaşanıyor olsa da, özel araçlarıyla ya da Ağrı araç kiralama hizmeti alarak şehir turu yapmak hem de kaplıcalarda rahatlamak isteyenler için ulaşım, haliyle çok daha rahat olmaktadır.
ağrı havalimanı araç kiralama

Ağrı Meteor Çukuru

Ağrı gezilecek yerler listesinde yer alan bu doğa harikasının en önemli özelliği, dünyanın en büyük meteor çukuru olmasıdır. 1892 yılında göktaşı düşmesiyle birlikte açıldığı söylenen çukur, dünyanın en büyükleri arasında olması sebebiyle yabancı turistlerin ve araştırma yapmak isteyen bilim insanlarının da yoğun ilgisiyle karşılanmaktadır. Ağrı Araç Kiralama Doğubayazıt ilçesinde yer alan meteor çukuru, için zaman geçtikçe dolması nedeniyle dünyanın ikinci büyüklüğe sahip çukuru olma özelliğini kaybetmeye yüz tutmaya başlamıştır. Geçmiş zamanlarda 60 metre derinliğe sahip olan çukur, şu anda ise 40 metre derinliğe kadar düşmüştür.

Avnik Kalesi

Ağrı Diyadin’e 29 km mesafede olan Avnik Kalesi’nin, bölgenin en eski kalelerinden birisi olduğunun tahmin edilmesine rağmen, hakkında çok net bilgiler bulunmamaktadır. Ki zaten zaman içerisinde fazla tadilat görmediği ve kendi kaderine terk edildiği için, temellerin üzerinde yükselen birkaç metrelik duvarlardan başka bir şey kalmamıştır.

İshak Paşa Sarayı

Türkiye"de bulunan en görkemli Osmanlı eserlerinden olan ve dünya genelinde bir üne sahip İshak Paşa Sarayı, Doğubayazıt ilçesi sınırlarında bulunmaktadır. İlçe merkezine 5 km mesafede olması nedeniyle, özel araçlarla ulaşım daha kolay sağlanmaktadır. Şehre kendi araçlarıyla gelmeyen ziyaretçilerinin önemli bir kısmı Ağrı oto kiralama firmalarından hizmet alarak, başta İshak Paşa Sarayı ve diğer tarihi mekanları daha rahat gezme fırsatı bulmaktadır.

Lale Devri döneminin İstanbul Topkapı Sarayı’ndan sonraki en büyük yapısı olma özelliğine sahip olan Saray, günümüze kadar orijinal halini korumayı başarmıştır. Özellikle yapıldığı dönemde İran başta olmak üzere Ortadoğu’da öyle bir üne kavuşmuştur ki, İshak Paşa’nın kendi ünü sarayınkinin yanında sönük kalmıştır.

Sarayın yapımına 1685 yılında İshak Paşa’nın babası olan Çolak Abdi Paşa tarafından başlanmış olsa da, günümüzdeki halini alarak tamamlanması 1784 yılında İshak Paşa tarafından olmuştur. Toplamda 7600 metrekarelik kayalık bir alan üzerine inşa edilmiştir.
ağrı havalimanı oto kiralama

Doğubayazıt Kalesi

Ağrı"da gezilecek yerler listesinde başı çeken Doğubayazıt Kalesi, ilçe merkezinden 7 kilometre uzakta sarp kayalıkların üzerinde bulunmaktadır. Kalenin ne zaman yapıldığı tarihinde kesin bir bilgi bulunmasa da, çevresinde bulunan Urartu mezarlarından kalenin Urartular dönemine ait olduğu anlaşılmaktadır. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan kale, Osmanlı hakimiyeti altına Yavuz Sultan Selim döneminde girmiştir.

Beyazıt Eski Camii

Yine Doğubayazıt ilçesinde yer alan tarihi yerler arasındaki Beyazıt Eski Camii, Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim’in emriyle yaptırılmıştır. 1687 yılında onarım gördüğü bilgisine kitabesinde yer verilen caminin, Osmanlı mimarisini fazlasıyla yansıttığı görülmektedir.

Meya Mağaraları

Ağrı’nın doğal güzellikleri arasında yer alan Meya Mağaraları, doğa güzelliklerine hayran gezginlerin Ağrı gezi rehberi listesinde yer alan vazgeçilmez alanlardan birisidir. Mağara içerisinde ve çevresinde, farklı inançların izlerine fazlasıyla rastlamak mümkündür. Çevrede yapılan yaşam alanlarının önemli bir kısmı, kayalıklar üzerinde bulunmaktadır. İlçeye bağlı Günbuldu Meya Köyü sınırlarında yer alan mağaraların birinde, Hz. Ali’nin ayak izini taşıdığı iddia edilen taşlar bulunmaktadır. Mağaraların çevresinde İslam ve Yezidi mezarlarının varlığı bilinmekte olup, birçok tarihi kalıntıya da rastlanılması mümkün olmaktadır.
ağrı oto kiralama

Ağrı’da Ulaşım İmkanları Nasıldır?

Tipik Doğu Anadolu illerinde olduğu gibi, şehirde ulaşım konusunda bir takım sıkıntılar bulunsa da bu sıkıntılar Hakkari ve Muş gibi illere nazaran biraz daha azdır. Ancak özellikle tarihi mekanları kısa sürede gezmek isteyenlerin toplu taşıma araçlarını tercih etmesi, bu mekanları gezmek için birkaç gününü ayırmalarını gerektirmektedir. Bu nedenle şehirde bulunan tarihi ve doğal güzellikleri eksiksiz ve hızlı bir şekilde ziyaret etmek için, özel aracınızla ya da Ağrı rent a car firmalarından kiralayacağınız araçlarla şehir turu yapmanız daha idealdir.