Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Kupon Kullan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Ağaçören Araç Kiralama - Ağaçören Rent A Car | Gezgin 7/24

Aksaray Ağaçören araç kiralama 

Aksaray ilimizin güzel ilçeleri arasında bulunan Ağaçören ilçesinde hem gönül rahatlığıyla gezebilir, hem de Aksaray Ağaçören araç kiralama firmalarından alacağınız oto kiralama hizmeti ile işlerinizi daha rahat bir şekilde takip edebilirsiniz. 

Gezgin 7/24 olarak en nitelikli Ağaçören araç kiralama firmalarını, sizlerle buluşturuyoruz. İlçeyi enine boyuna gezmek, tarihi yerlerini görerek ilçenin yerel kültürü hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için, aracı bulunmayan ziyaretçilerimize Aksaray Ağaçören oto kiralama hizmeti almalarını tavsiye ederiz.

Aksaray Ağaçören hakkında bilgiler

Aksaray ilimizin küçük bir ilçesi olan Ağaçören, 1989 senesinde ilçe statüsü kazanmıştır. Yerleşik hayata ilk geçişi milattan önceki 3. Yüzyıla dayanan Aksaray ilçesi, başta Hitit medeniyeti olmak üzere farklı birçok uygarlığın ev sahibi olmuştur. 

Kapadokya bölgesini Bizans zamanında içine alan Ağaçören, Doğu kısmında Ortaköy ilçesi, kuzey kısmında Aksaray Sarıyahşi ilçesi, güney kısmında Aksaray Merkez ile, batı tarafında ise Şereflikoçhisar ilçesiyle sınırdır. 

Bir tepe üzerine kurulu olan ilçe merkezi, Hasandağı ve Ekecik dağlarından gelmiş bulunan volkan küllerinin soğumasının ardından bu küllerin sertleşerek oluşturduğu kayalarıyla kaplanmış bir alandır. İlçede bulunan tek akarsu ise, Peçenek çayı olmaktadır. İç Anadolu bölgemizin gölleri arasında en büyüğü olan Tuz gölüne ve Hirfanlı barajına oldukça yakın bir konumda bulunmaktadır.

İlçe ilk olarak milattan önce 3. Yüzyılda yerleşim yeri olarak kullanıldı şeklinde bilinmesine rağmen, birçok arkeoloji uzmanı ve tarihçiler Ağaçören ilçesinin tarihinin, milattan önceki 5000’li yıllara dayanacağı görüşünde birleşmektedir. 

İlçe genelinde birçok tarihi yerleşim alanına ve höyüklere rastlanmaktadır. İlçe genelinde yapılan arkeolojik kazılar bulunsa da, henüz kazı çalışmaları tam olarak tatmin edici düzeye ulaşmamıştır. Eski tunç medeniyetinden beri varlık gösterdiğine dair bulgulara rastlanan ilçenin, Helenistik, Hitit, Roma, Frigler, Bizanslılar, Osmanlı ve Selçuklular gibi önemli uygarlıkların ev sahibi olduğu da bilinmektedir.
agaçören-araba-kiralama.png

İlçe Türkiye"nin en büyük havzaları arasında yer alan, Kızılırmak havzası içerisinde bulunmaktadır. Oğuzların Peçebek kolundan gelen Türkmenler, ilçe geneline 12. Yüzyılda yerleşmiştir. Bu nedenle ilçe nüfusunun tamamına yakınını, Türkmenler oluşturmaktadır. Osmanlı zamanında ise Panlı ismi olarak anılan Ağaçören ilçesinde zamanında ağaçların bol olması ve ören yerlerinin çokluğu nedeniyle bu ismi aldığı söylenmektedir. 1961 senesinde ilçe olarak Aksaray’a bağlanan Ağaçören, 1961 senesine kadar Şereflikoçhisar’a bağlı bir köydü.

Tozlu ve çorak bir yapısı bulunan ilçede bitli örtüsü olarak, bozkır bitki örtüsünün hakimiyeti görülmektedir. İlçede bulunan tek akarsuyun etrafında iğde, kavak ve söğüt ağaçları bulunsa da, genel olarak oldukça kurak topraklara sahip olduğundan bahsetmek mümkündür. Tuz gölüne yakın olması, ilçenin iklimini aslında olumsuz etkilemektedir. Çünkü tuzlu ve buharlı hava, ilçenin bitki örtüsüne zarar vermektedir. 

Ağaçören ilçesinin geçim kaynağının temeli, fazla su gerektirmeyen ürünlerin yetiştirildiği tarımcılıktır. Sulak arazilerde şeker pancarı yetiştirilirken, çorak topraklarda ise fasulye, nohut, arpa ve buğday gibi tarım ürünleri yetiştirilmektedir. İlçenin asıl önemli geçim kaynağı ise tarım kadar, hayvancılıktır. Toplam 27 köy ve 1 beldesi bulunan ilçe, 8 mahalleden meydana gelmektedir.
agaçören-araç-kiralama.png

Ağaçören Gezilecek Yerler

Taşkale ören yeri

Taşkale beldesinde bulunan ören yeri, 1. Derece sit alanı konumundadır. Farklı medeniyetlerin izlerine rastlayacağınız Taşkale ören yerini ziyaret ederken işlerinizi aksatmamak ve farklı yerleri de görmek için, Ağaçören araç kiralama firmalarından hizmet alabilirsiniz. Bütçe dostu Ağaçören oto kiralama firmaları için, gezgin724 sayfalarına bakabilirsiniz.

Karadam Tümülüsü

Yine 1. Derece sit alanı olan Karadam tümülüsü, Ağaçören gezilecek yerler arasındadır. Karadam mevkiinde yer alan tümülüste, tarihten izler bulmak mümkündür. 2012 tarihinden beri sit alanı konumunda olan tümülüsü ziyaret edebilir, çevresindeki doğal güzellikleri görebilirsiniz.

Bayraklı Tepe Mesire Alanı

Biraz kısmen de olsa doğayla hayat bulmak için, Bayraklı tepe mesire alanı ilçede bunun için ideal bir yerdir. Halkın piknik yaparak vakit geçirdiği mesire alanı, özellikle ilkbahar ve yaz aylarında oldukça kalabalıktır. 
agaçören-rent-a-car.png

İlçeye hâkim bir tepe olan Bayraklı tepe üzerinden, ilçe manzarasını doyasıya izleyebilirsiniz. Bayraklı tepe mesire alanına piknik malzemelerinizi alıp zahmetsizce ulaşmak için, aracı bulunmayan ziyaretçilerimize gezgin724 üzerindeki aksaray araç kiralama firmalarından araç kiralamalarını tavsiye ederiz.