Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 29.09 - 10:00
Teslim Tarihi 04.10 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Güzelyurt Araç Kiralama - Güzelyurt Rent A Car | Gezgin 7/24

Aksaray Güzelyurt araç kiralama 

Aksaray ilimize bağlı olan Güzelyurt ilçesinde ticari ve kişisel işlerinizi yapmanın yanı sıra, bu şirin ilçenin farklı bölgelerini gezerek yöresel kültürünü tanımak için, Aksaray Güzelyurt araç kiralama hizmeti almanızı tavsiye ederiz. 

İlçeyi kendi aracınızla ziyaret etmediyseniz, web sitemiz üzerinde bulunan aksaray araç kiralama firmaları yardımıyla, kendi aracınızın konforunda araba kiralama işlemi yapabilirsiniz. 

Aksaray Güzelyurt hakkında bilgiler 

Güzelyurt ilçesinin nüfusu, 11761 kişidir. Aksaray"ın en turistik ilçelerinden biri olarak bilinen Güzelyurt, 1989 yılında ilçe olmuştur. İl merkezine 35 kilometre uzaklıkta bulunan ilçe, Kapadokya bölgesinin güneybatı kısmında bulunmaktadır. 

İlçe sınırları içerisinde yer alan oyma kayalar ve el işçiliği ile işlenmiş Rum evlerinin giriş kısımları, ilçeye ayrı bir güzellik katmaktadır. Köklü bir tarihi bulunan Güzelyurt ilçesi, çömlek işçiliğinin doğduğu topraklar olarak bilinir. Burada küçük atölyelerde üretilen çömlekler, Türkiye genelinde ünlüdür. Ayrıca ilçede birçok çini atölyesi bulunmakta olup, bu atölyelerde hediyelik çiniler yapılmaktadır. 

İlçeye ilk yerleşim zamanı, Hristiyanların ilk dönemlerine rastlamaktadır. İlçede yapılan kazılar sonucunda çıkarılan birçok tarihi eser, ilçenin paletliktik çağlardan beri yerleşim yeri olarak kullanıldığını göstermektedir. 

Milattan önce 8000 yılına kadar dayandığı tahmin edilen ilçenin yerleşik geçmişi, günümüze gelene kadar farklı medeniyetlere kucak açtığını göstermektedir. İlçede İslam hakimiyetine geçmeden önce Hristiyan kültürü önemli ölçüde yayılmış, ancak Hristiyanlık değiştirilerek medeniyetlerin yerel inançlarıyla karışmıştır. 
güzelyurt-araba-kiralama.png

Güzelyurt ilçesi geçimi, genel anlamda tarıma dayalıdır. Tarımın ileri seviyede yapıldığı ilçenin gelir kaynakları arasında, hayvancılık ve ticarette büyük bir öneme sahiptir. 

Aksaray bölgesinin ticari faaliyetlerinin önemli bir kısmı, Güzelyurt ilçesinde gerçekleşmektedir. Arazinin bir kısmı verimsiz olmasına rağmen, arazi şartlarına uygun tarım ürünleri bol miktarda yetişmektedir. 

Ticari faaliyetlerin yaygın olduğu ilçede en fazla ise hayvancılık üzerine, farklı ticaretler yapılmaktadır. İklim şartlarına bakıldığında, ilkbaharın oldukça canlı geçtiğini, ancak yaz aylarının kurak ve verimsiz olduğunu söylemek mümkündür. 

Aksaray Güzelyurt gezilecek yerler 

Kilise camii 

Milattan sonraki 385 senesinde Bizans imparatoru adına yaptırılan kilise camii, kapalı bir haçı sembolize edecek bir mimari ile yapılmıştır. Süreç içerisinde farklı restorasyonlara uğrayan kilise, 1924 senesinde önce çan kulesi minareye çevrilmiş, daha sonra da duvardaki Hristiyanlık sembolleri badana yapılarak, kilise tamamen camiye çevrilmiştir. 

Günümüzde hala cami olarak kullanılmakta olup, kiliseden çevrilme bir cami olması nedeniyle bu isimle anılmaktadır. 

Manastır vadisi 

Güzelyurt ilçemizin merkezinden 5 kilometre uzaklıkta yer alan doğal güzelliklerinden biri olan bu vadi, içerisinde 50"nin üzerinde oyma kilise ve manastırların bulunduğu bir alandır. 

güzelyurt-arac-kiralama.png
Vadi sınırları içerisinde aynı zamanda, oyma evler ve kaya kabartmaları gibi farklı birçok güzelliği bulabilirsiniz. İlçe dışında kalan bu doğa güzelliğini ve diğer yerleri rahat bir şekilde gezip görmek istiyorsanız, kendi aracı olmayanlar için Aksaray Güzelyurt oto kiralama hizmetlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz. 

Kafalar kilisesi 

  1. Yüzyılın ortalarında yaptırıldığı tahmin edilen tarihi kilisenin, bazı özellikleri bakımsızlık nedeniyle kaybolmuş olsa da, günümüzde ziyaret edilebilir özelliklere de sahiptir. Bizans imparatorluğu döneminden kalma bu tarihi yapıyı, Güzelyurt araç kiralama firmalarından araba kiralayarak ilçenin dışında görmeye gidebilirsiniz. 

Yüksek kilise 

Kilisenin içerisinde Bizans döneminden kalma küçük çaplı birkaç şapeli bulunsa da, kilisenin 19. Yüzyılda yaptırıldığı tahmin edilmektedir. Yüksek kayalıkların üzerinde inşa edilmesi sebebiyle bu isimle anılan kilise, ilçeyi ve hasan dağı manzarasını rahatlıkla seyredebileceğiniz bir konumdadır. 

Kaya camii

İlçedeki en önemli Osmanlı eserleri arasında bulunan kaya caminin son cemaat yerinde, 4 sütun bulunmaktadır. Caminin manevi özelliklerinden biri ise, yapılırken bölgede yaşayan Hristiyan vatandaşların da maddi katkılar yaptığının söylenmesidir.
güzelyurt-oto-kiralama.png

Güzelyurt ilçemizin köylerinde ve ilçe merkezinin biraz dışında özellikle hasan dağı üzerinde, başta yaylalar olmak üzere farklı doğal güzellikler bulunmaktadır. İlçenin genel kültürünü yerinde görmek ve lezzetlerini tatmak için, özellikle ilçe merkezi dışındaki yerleşim yerlerini gezmenizi tavsiye ederiz. Güzelyurt araç kiralama firmalarından temin edeceğiniz kiralık araba ile ilçenin farklı bölgelerini gezebilir, tarihi ve kültürel güzelliklerini daha yakından tanıyabilirsiniz.