Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 30.10 - 10:00
Teslim Tarihi 04.11 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Aksaray Araç Kiralama - Aksaray Rent A Car | Gezgin 7/24

Aksaray Gezilecek Yerler Listesi

386 bini aşan nüfusuyla Türkiye"nin küçük illerinden birisi olan Aksaray gezilecek yerler bakımından, tarihi ve kültürel dokusuyla zengin illerimizden birisidir. Küçük bir şehir olmasına rağmen düzenli ve bakımlı kent meydanıyla dikkat çeken Aksaray, adeta dinler medeniyetinin bir merkezi konumundadır. Şehir birçok tarihi kilise bulunmakta olup, her yıl yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine uğramaktadır.

Aksaray Gezilecek Yerler

Aksaray Müzesi

3 katlı bir binadan oluşan ve 2400 metrekare kapalı alana sahip olan Aksaray Müzesi, ektektik sanatın en güzel örnekleri arasında gösterilmektedir. Aksaray’da yapılan kazı çalışmalarından elde edilen birçok tarihi eserin yanı sıra, bölgeye ait olan ancak şehir dışında bulunan tarihi eserlerin getirilmesiyle birlikte daha da zenginleşmiştir.

Müze içerisinde 15 binin üzerinde, tarihi eser olduğu bilinmektedir.

Güvercin Kayası

Çatalsu köyünde bulunan Güvercin Kayası, özellikle Nevşehir Kapadokya’ya turist olarak gelen kişilerin uğrak noktalarından birisidir. Kayaların farklı oluşumlarla şekillenmesinin yanı sıra burada bulunan gölet, ziyaret edilebilecek yerler arasındadır.

Karagedik Kilisesi

Aksaray gezilecek yerler listesinde gezginlerin yer verdiği tarihi yapılardan birisi olan kilise, bir tepenin hâkim noktasında inşa edilmiştir. Hakkında kesin bilgiler bulunmasa bile, kilisenin 11. Yüzyılın ortalarında yapıldığı tahmin edilmektedir. İçerisinde bulunan fresklere bakıldığında, Bizans dönemine ait bulguların olması kalenin Bizanslılara ait olduğuna işaret etmektedir.

Bahattin Samanlığı Kilisesi

Bölgede bulunan tarihi kiliseler arasındaki Bahattin Samanlığı kilisesinin, 10. Yüzyılın ortasında inşa edildiği tahmin edilmektedir. Kilisede bulunan freskler içerisinde, Hz. İsa’nın yaşamını konu alan tasvirlerin yanı sıra, Petrus ve Cebrail tasvirleri de bulunmaktadır. Bunların dışında kilisenin farklı bölgelerinde Hz. Yusuf’un rüyası, Hz. İsa’nın doğumu ve çarmıha gerilmesi gibi temalarda işlenmiştir.
aksaray arac kiralama

Nora Antik Kenti

Aksaray gezi rehberi listesinin olmazsa olmazları arasında yer alan Nora Antik kenti, şehrin 30 kilometre uzağında bulunmaktadır. Toplu taşıma imkanının yok denecek kadar az olması nedeniyle, antik kenti ziyaret etmek isteyenler özel araçlarıyla ya da Aksaray araç kiralama hizmeti alarak antik kente daha rahat ulaşabilmektedir. Bizans ve Roma dönemlerine ait farklı birçok kalıntının bulunduğu antik kentin genel yapısına bakıldığında, burada oldukça sosyal bir yaşam alanının varlığından söz etmek mümkündür.

Aksaray Zinciriye Medresesi

Karamanoğulları önemine ait olan Aksaray Zinciriye Medresesi, İbrahim Bey tarafından 15. Yy’da yaptırılmıştır. Merkez ilçede yer alması nedeniyle ulaşımın kolay olduğu medrese, şehre gelenler tarafından en fazla ziyaret edilen alanlardan birisi olarak öne çıkmaktadır. Bazen ufak onarım çalışmaları yapılmış olsa da, aslını günümüze kadar korumayı başarmış yapılardan birisidir.

Selime Katedrali ve Peribacaları

Güzelyurt ilçesinin Selime kasabasında bulunan Selime Katedrali ve peribacaları, turistlerin ziyaret ettiği yerler arasındadır. Köyün yanı başından geçen eski kervan yolu ve manastırın olması, bölgeye ayrı bir hava katmaktadır. Şehirde görebileceğiniz en güzel alanlardan olan peribacaları ise, doğal oluşumlar şeklinde ortaya çıkan kütlelerin içerisine oyularak ev ve ibadet hane yapılmasıyla daha cezbedici hale gelmiştir. Yine şehir dışında olması sebebiyle, Aksaray oto kiralama hizmeti alabilir ya da özel araçla ulaşımı tercih edebilirsiniz.

Sümbüllü Kilise

Yapım tarihi hakkında net bilgiler bulunmayan Sümbüllü Kilisenin, 6 ile 7. Yüzyılları arasında yapıldığı tahmin edilmektedir. Oldukça eski bir yapı görüntüsü vermesine rağmen aslının bozulmadan günümüze gelmesi, tarihi yapılara merakı olanlar tarafından orijinal görüntüsüyle daha fazla ilgi çekmektedir. Kilise içerisinde Aziz tasvirleri, Cebrail ve Mikail’in yanı sıra Meryem ananın tasvirleri de bulunmaktadır.
aksaray havalimanı arac kiralama

Sultan Hanı

Sultan Hanının en önemli özelliği, Anadolu’nun en büyük hanı olmasıdır. 1229 yılında kervanlar için yaptırılmış olan Sultan Hanı, Selçuklu sultanlarından Aleaddin Keykubat tarafından yaptırılmıştır.

Tarihi İpekyolu üzerinde bulunan Sultan Hanı, Aksaray il merkezine 33 km uzaklıkta yer almaktadır. Selçuklu döneminde kervanların en önemli konaklama merkezi olan tarihi yapının yine şehir dışında olması nedeniyle, özel araç ya da Aksaray rent a car seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Hasan Dağı

Şehrin doğal güzelliklerinden olan Hasan Dağı, türkülere konu olan heybetiyle gezginlerin odak noktasında yer alan yerlerden birisidir. Bir volkanik dağ olma özelliği taşıyan Hasan Dağı’ndaki en son volkanik patlamanın milattan önce 7000 yılında yaşandığı bilinmektedir.

Kısmen meşe ormanlarıyla örtülü olan Hasan Dağının bazı bölgelerinde, tırmanış faaliyetleri yapılabilmektedir.

Ziga Kaplıcaları

Yaprakhisar Köyünde bulunan Ziga kaplıcaları, Güzelyurt merkeze 18 km mesafede bulunmaktadır. Şifa kaynağı kaplıcalara ulaşım konusunda sıkıntı yaşansa da, özel araç ve Aksaray oto kiralama seçeneğini tercih edenler için ulaşım oldukça kolaydır. Ticari taksilerle de rahat ulaşım sağlanabilir olsa da, dönüş sıkıntısı ve ticari taksi maliyetleri oldukça fazla olmaktadır. Kaplıcaların kadın hastalıkları ve eklem ağrılarına iyi geldiği bilinmektedir.

Ala Kilise

Ihlara Vadisi üzerinde bulunan tarihi kilise, Kayaların oyularak içlerine yapılan bir ibadethane olarak öne çıkmaktadır. Giriş kısımları küçük olup, kilise içerisinde son akşam yemeği, Aziz tasvirleri ve Mısırlı Meryem’in Takdis edilmesi tasvirleri bulunmaktadır.

Eğri Minare

1220’li yıllarda yapıldığı tahmin edilen eğri minare, şehir merkezinin en fazla dikkat çeken tarihi yapılarından birisidir. Kırmızı tuğlaların yapımında kullanılması nedeniyle, Kırmızı Minare olarak da bilinmektedir. Minarenin Alaaddin Keykubat’ın babası tarafından yaptırıldığı bilinmektedir.
aksaray havalimani oto kiralama

Gezilecek Yerlere Ulaşım Nasıl Sağlar?

Her zaman olduğu gibi, hususi araç konforu ilk seçenek olmalıdır. Özel aracı bulunmayanlar ise, Aksaray araç kiralama hizmetlerinden yararlanarak hem kolay ulaşım sağlayabilir, hem de kısa sürede daha fazla yer gezebilirler. Tarihi yapıların önemli bir kısmının şehir dışında olması nedeniyle, toplu ulaşım araçlarıyla bu yerleri gezmek pek mümkün olmamaktadır.