Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 24.09 - 10:00
Teslim Tarihi 29.09 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Sultanhanı Araç Kiralama - Sultanhanı Rent A Car | Gezgin 7/24

Aksaray Sultanhanı araç kiralama 

Aksaray"ın 10888 kişilik nüfusa sahip ilçelerinden biri olan Sultanhanı ilçesinde işlerinizi yaparken ilçenin kültürel dokusunu gezip görebilmek için, Sultanhanı araç kiralama hizmeti alabilirsiniz. 

İlçe genelinde gezilmesi gereken tarihi yerler, ilçe merkezi dışındaki birkaç tarihi yapı dışında yok denecek kadar azdır. İlçenin köylerinde ise küçük çaplı doğal güzellikler, gezip görebileceğiniz alanları arasındadır. Hem işlerinizi takip ederken hem de işin stresinden bir an olsun kurtulmak için, kendi aracı olmayan kişilere Sultanhanı araç kiralama firmalarından aksaray araç kiralama temin etmelerini tavsiye ederiz. 

Türkiye"nin en büyük araç kiralama platformu olan Gezgin 7/24 web sitemiz üzerinden, bütçenize uygun ve aradığınız özelliklere sahip Sultanhanı oto kiralama hizmeti veren firmalara ulaşabilirsiniz.

Aksaray Sultanhanı Hakkında Genel Bilgiler 

Aksaray ilimize bağlı ilçelerden biri olan Sultanhanı nüfusu, 10888 kişidir. Aksaray iline bağlı en büyük ikinci ilçe konumunda olmasına rağmen fazla gelişme gösteremeyen Sultanhanı ilçesi, tarihi dokusunu önemli ölçüde kaybetmiş bir yerdir. 

2017 yılına kadar Aksaray"ın merkez ilçesine bağlı bir belde konumunda olan Sultanhanı, bu tarihten sonra KHK kararıyla ilçe statüsü kazanmıştır. İsmini ilçe sınırları içerisinde bulunan ve Selçuklu döneminden kalma Türkiye"nin en büyük hanlarından biri olan Sultan Han"dan almıştır. 

Bu tarihi yapının dışında, ilçe merkezinde küçük çapta bir kaç tane daha tarihi yapı bulunmaktadır. Bunun dışında ilçenin tarihi dokusu korunmamış ve günümüze fazla bir tarihi yapı kalmamıştır.

Tarihi dokudan uzak olmasına rağmen doğal güzellikleri ile Aksaray"ın şirin bir ilçesi olan Sultanhanı, il merkezine 42 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Aksaray ile kolay bir ulaşıma sahip olsa da, bu kolaylık sadece ana yol güzergahı üzerinde geçerlidir. Bu yüzden ilçenin farklı alanlarına gitmek isteyen kişiler, özellikle zamanı kısıtlıysa Sultanhanı oto kiralama hizmetlerinden faydalanabilir. Böylelikle ulaşım sorununu rahat bir şekilde aşmanız mümkün olacaktır. 

Fazla verimli topraklara sahip olmasa da, biraz mecburiyetten dolayı ilçenin hayvancılıktan sonra en önemli geçim kaynağı tarımcılıktır. Kurak arazilerinde genellikle tahıl ürünleri yetiştiren Sultanhanı halkı, geçiminin önemli kısmını küçük ve büyükbaş hayvancılıktan karşılamaktadır. 

İlçenin ismini aldığı tarihi han dışında, dikkate değer fazla turistik alanı bulunmamaktadır. Ticari faaliyetler bakımından da, Sultanhanı ilçesinin son derece zayıf olduğunu söyleyebiliriz. İlçe halkının eğitim seviyesi ise, orta düzeydedir. 

Sultanhanı ilçesinde sulu arazilerde şeker pancarı ve suya ihtiyaç duyan sebzeler yetiştirilmektedir. Kurak arazilerde ise daha çok buğday ve arpa gibi tahıl ürünlerine, ağırlık verilmektedir.

İlçenin en önemli tarihi yapısı, 1229 yılında inşa edilen Sultanhanı kervansarayı olmaktadır. Anadolu Selçuklu Devleti zamanında devletin hükümdarı Alaattin Keykubat emri ile yapılan kervansaray, Türkiye"nin en büyük kervansarayları arasında yer almaktadır. 

Tarihi özelliğinin yanı sıra Selçuklu mimarisinin tüm detaylarını bulabileceğiniz kervansaray, Aksaray"ın olduğu gibi özellikle İç Anadolu bölgesinin de en önemli tarihi yapıları arasındadır. 

Bunun dışında ha ilçede gezip görebileceğiniz yerler, genellikle küçük çaplı doğal güzelliklerdir. İlçenin farklı bölgelerinde bulunan yaylalara çıkarak temiz havasını ciğerlerinize çekmek istiyorsanız, kendi aracınız yoksa Gezgin 7/24 üzerinden Sultanhanı oto kiralama hizmeti almanızı tavsiye ederiz.