Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 18.08 - 10:00
Teslim Tarihi 23.08 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Amasya  Araç Kiralama - Amasya Rent A Car | Gezgin 7/24

Amasya Gezilecek Yerler

Karadeniz Bölgesi’nin en şirin illerinden birisi olan Amasya, 321 bin nüfusuyla ülkemizin en küçük şehirleri arasında yer almaktadır. Orta Karadeniz bölümünde yer alan bu şirin şehir, evleriyle Türkiye"nin yanı sıra dünya genelinde de bir üne sahiptir. Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden birisi olan şehir, Hititler dahil olmak üzere farklı birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Amasya oto kiralama başlıklı bu yazımızda, şehrin en güzel yerleri hakkında kısa bilgileri sizlere aktaracağız.

Amasya Gezilecek Yerler

Gümüşlü Cami

Amasya gezilecek yerler listesinde tarihi özelliğiyle yer alması gereken yapılardan birisi olan Gümüşlü Camii, 1326 yılında Taceddin Mahmut Çelebi tarafından yaptırılmıştır. Şehirdeki ilk Osmanlı dönemi eserlerinden birisi olan caminin çatısı ahşaptan yapılmıştır. 1419 yılında yaşanan deprem sonucunda ağır hasar alan camii, 1491 yılında neredeyse yeniden inşa edilmiştir.

Burmalı Minare Camii

Selçuklu Sultanı II. Gıyaseddin Keyhüsrev döneminde yaptırılan camiyi, Haznedar Yusuf bey ve Necmeddin Ferruh Bey yaptırmışlardır. Mahkeme Camii ismiyle de bilinen Burmalı Minare Camii, 1590 yılında yaşanan depremle birlikte büyük hasar görmüştür. İlk minaresi ahşaptan yapılmış olsa da depremde caminin hasar görmesiyle birlikte, minaresi de yeniden yapılmıştır. Minaresinin kavisli bir şekilde yapılmasıyla birlikte, Burmalı Minare Cami olarak anılmaya başlanmıştır. Evliya Çelebi Seyahatnamesinde camiden, Mahkeme Camii olarak bahsetmektedir.

Çakallar Tepesi

Şehri yüksek bir tepeden seyretmek istiyorsanız, Çakallar Tepesi’ne Amasya oto kiralama listenizde yer vermenizi öneririz. Şehrin güney kısmında ve 200 metreye yakın bir yükseklikte bulunan bu tepeden, şehrin önemli bir kısmını rahatlıkla görebilirsiniz.

Saraçhane Camii

1372 yılında Amasya Emiri Şadgeldi Paşa tarafından yaptırılmıştır. Şehrin merkezinde Ziya Paşa Bulvarı üzerinde bulunan camiye ulaşım, şehir merkezinde olanlar için yürüme mesafesindedir. Caminin yapımında moloz ve kesme taşlar kullanılmıştır.
amasya arac kiralama

Kral Kaya Mezarları

Pontus Krallarına ait mezarların bulunduğu Kral Kaya Mezarları, kayaların oyularak mezar yapılmasıyla ortaya çıkmıştır. Harşena dağı eteklerinde yer alan kayalıklarda toplam 21 tane mezar bulunuyor olsa da, günümüze birkaç tanesi gelmeyi başarmıştır. Belediye tarafından ışıklandırılan mezarlıklar, ortaya egzotik bir görüntü koymaktadır.

Halifet Gazi Kümbeti

Şehrin merkezinde bulunan Halifet Gazi Kümbeti, Selçuklu emiri Halifet Alp İbni Tuli için 1242 yılında yaptırılmıştır. Kare bir tabana sahip olan ve sekizgen kule şeklinde inşa edilen kümbet, klasik Selçuklu mimarisinin en güzel örneklerinden birisidir. İç kısmında sandukanın yer aldığı kümbetin güney kısmında, kıvrık boynuzlu kabartma koç kafası bulunmaktadır.

Yeni Kuğular Kuş Cenneti

Doğa tutkunu gezginlerin Amasya oto kiralama listesinde yer alan Yedi Kuğular Kuş Cenneti, 1989 yılından beri SİT alanı kapsamında yer almaktadır. Toplamda 817 hektar üzerinde bulunan Yedi Kuğular, ülkemizin en önemli 57. Kuş alanı olarak bilinmektedir.

Yedikır Barajı yakınında bulunan Kuş Cenneti, Suluova’ya 4 kilometrelik bir mesafededir. Bölgede yaban ördekleri, angutlar ve yaban kazlarının yanında, birçok kuğu çeşidine de rahatlıkla rastlamak mümkündür.

Borabay Gölü

Taşova ilçesinin Borabay köyünde bulunan göl, şehir merkezine ise 63 km uzaklıktadır. Gölün ilçe merkezine uzaklığı ise 15 kilometredir. Bu nedenle doğa hayranları gölü ziyaret etmeye genellikle özel araçları ya da Amasya araç kiralama hizmetiyle daha hızlı ve konforlu bir şekilde gelmektedir. Yeşil alanın ve suyun ferahlığının doyasıya yaşanabileceği başlıca yerlerden olan göl çevresinde, birçok ağaç türü bulunmaktadır.
amasya havalimanı arac kiralama

Amasya Fethiye Camii

Şehrin en tarihi ibadethaneleri arasında yer alan Fethiye Camii, şehir merkezinde Fethiye Mahallesinde bulunmaktadır. 1116 yılında Danişmendli Fetih Gazi tarafından camiye çevrilen bu tarihi mekanın, Bizans İmparatoru’nun kızı Helena tarafından kilise olarak yaptırıldığı bilinmektedir.

Aynalı Mağara

Her yıl binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilen Aynalı Mağara,amasya oto kiralama ilginç hikayesi ve görüntüsüyle dikkat çeken alanlardan birisidir. Taş oyması kapısıyla dikkat çeken mağara, bir çobanla Güzelcekız’ın aşk hikayesi ve yaşamlarıyla dikkat çekmektedir.

Küçük Ağa Külliyesi

Şehrin merkezindeki Küçük Ağa Külliyesi, muhteşem mimarisiyle Amasya merkezine zenginlik katan tarihi yapılardan birisidir. Danişmentli Melik Gazi tarafından yaptırıldığı bilinen Külliye içerisinde camii, kütüphane ve medrese yer almaktadır.

Amasya Müzesi

1928 yılında, müze deposu olarak yaptırılmıştır. Geçen yıllar içerisinde birçok kez taşınmasının ardından, restore edilerek bugünkü Amasya Müzesi halini almıştır. İçerisinde birçok tarihi eser bulunan müze, arkeolojik bulgular salonu, İlhanlı Beyliği’ne ait mumyaların gösterildiği salon ve el sanatları salonu olmak üzere 3 ayrı bölümden oluşmaktadır. 

Müzenin içerisinde, 24 binin üzerinde farklı eser bulunmaktadır.

Sultan II. Bayezid Külliyesi

1485 yılında Sultan II. Bayezid adına yaptırılmış olan Külliye içerisinde cami, türbe, şadırvan, imaret ve medrese bulunmaktadır. L ve U planı şeklinde farklı projelerle yapılan külliye, tarihi dokusuyla şehir merkezinde en fazla ziyaret edilen yerlerden birisidir.

Yörgüç Paşa Camii

1428 yılında adını aldığı Yörgüç Paşa tarafından yaptırılan camii, beyaz mermer ve kahverengi taş ile yapılmıştır. Kırmızı mermerlerinde canlılık kattığı camii, Osmanlı mimarisinin tüm detaylarını yansıtmaktadır.
amasya havalimanı oto kiralama

Amasya Gezilecek Yerlere Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Tarihi dokunun genellikle şehir merkezinde olması, büyük bir ulaşım kolaylığı sağlamaktadır. Ancak kimi önemli eserlerin köylerde ilçe merkezlerinden dahi uzak olması nedeniyle, rahat bir gezinti yapmak isteyenlere özel araçlarıyla gezintiye çıkmalarını veya Amasya araç kiralama firmaları üzerinden hizmet almalarını öneririz.