ANKARA - AKYURT Oto Kiralama

Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araç Markası

ANKARA - AKYURT En Uygun Araç Kiralama Fiyatları

ANKARA - AKYURT Tanıtımı

ANKARA / Akyurt

Gezgin724, Ankara’nın en iyi oto kiralama firmalarını sizlerle buluşturuyor. Gezgin724 güvencesi ile Ankara’nın tüm ilçe ve semtlerinde araç kiralama firmalarına ulaşılıp oto kiralama işlemi kolaylıkla gerçekleştirilebilir. Gezgin724.com’un hizmet verdiği Ankara’nın ilçelerinden biri de Akyurt’tur. ankara araç kiralamanın web sitemiz www.gezgin724.com üzerinden yapılan rezervasyonlara özel düzenlediği avantajlardan yararlanarak, Akyurt ucuz araç kiralama hizmeti almanız mümkün. Ayrıca Akyurt oto kiralama firmaları arasında kıyaslama yapmanızı sağlayan akıllı panel sayesinde, aradığınız marka ve model için en uygun seçeneklere ulaşabilirsiniz. Böylece bütçenizi sarsmayacak miktarda Akyurt araç kiralama fiyatları veren firmalardan hizmet alabilirsiniz. Şimdi gelin hazır aracımızı kiralamışken Sincan’ı biraz gezelim ve Akyurt’ta gezilecek yerler nelermiş hep beraber görelim. 
akyurt araba kiralama
Akyurt

Türkiye’de çok sayıda Akyurt ismine sahip bölgeler var. Ancak bizim şimdi sizlere tanıtacağımız yer Ankara’nın meyve ağaçları ile meşhur ilçesi olan Akyurt. Akyurt oldukça düz bir arazi üzerine kurulmuş bir yerleşim alanı. Eski ismi ise Ravlı olarak bilinir. İlçe sınırları içerisinde Gazi Üniversitesi’nin bir yerleşkesi de bulunmaktadır. Fakat daha çok Akyurt bölgesi bir sanayi bölgesidir. İlçenin Ankara Esenboğa Havalimanına yakın olması bölgede 390 sanayi kuruluşunun kurulmasına sebep olmuştur ve bu kuruluşlarda 30 bin kişi istihdam edilmektedir. Ancak ilçenin asıl adını duyuran ise Kurtuluş Savaşı döneminde Atatürk’ün ilk uğradığı ilçe olmasıdır ve Kurtuluş Savaş’ı sırasında Akyurt, Türk ordusuna gizli depo görevi yapmıştır. Akyurt hakkında şöyle kısaca bahsettiğimize göre Akyurt’ta gezilecek yerlere bakmaya ne dersiniz?

Akyurt Gezilecek Yerler

Balıkhisar Köyü Höyüğü (Höyüktepe)

Köyün ilk adı Balasar’dır. Bu isme sahip olmasının nedeni eskiden burada bal yetiştiriciliği yapan kişilerin bal kovanlarını ağaca asmalarıdır. Bu köyün üzerinde bulunan höyük ise MÖ 3000 yılına tarihi şahitlik yapmaktadır. Burada Tunç Devrine ait bakır ve kalay karşımı araç gereçler çıkarılmıştır. Üstelik taş ve kerpiç yapılar da dönemin mimarisine ışık tutmaktadır. Hitit dönemine ait bir toprak testi, kulplu vazo ve Hitit ile Frig dönemlerine ait seramik parçaları bulunmuştur. Bu açıdan höyük tarihin puslu sayfalarını da aydınlatmaktadır. Siz de eğer tarihe meraklıysanız ve Eski Tunç Devri’ne az da olsa kıyıdan köşeden tanık olmak istiyorsanız mutlaka burayı görmelisiniz. 
akyurt araç kiralama
Kızıleşik Tümülüsü

İsmi oldukça dikkat çekici olan bu yer 1987 yılında yapılan kazılarda bulunmuş bir mezar aslında. Mezarlarda Roma döneminden kalan altın küpeler, gözyaşı şişeleri, koku kabı, yüzük, kolye gibi eşyalar çıkmıştır. Mezarın mimari yapısından yola çıkarak MS 100’lü yıllarda inşa edildiği anlaşılmaktadır. Üstelik mezar dönemin yani Erken Roma Dönemi’nin inanç yapısına ve sosyal yaşantısına ışık tutmaktadır. Yerel halk tarafından Höyüktepe olarak adlandırılan bölge, 1988 yılında 1.Derece Arkeolojik Sit Alanı ilan edilmiştir.

Kızık Göleti

Bu doğal gölet yılın genelinde hiçbir şey vadetmez. Ancak yağışlı dönemlerde gölete su dolmasıyla, göletin çevresi görülmeye değer bir hal alır. Bu nedenle sonbahar ya da ilkbahar aylarında gittiğiniz zaman güzel bir manzara ile karşılaşabilirsiniz. Gezgin724.com üzerinden kiraladığınız arabanızı göletin güzel bir yerine park edin ve manzaranın tadını çıkarın…. 

Akyurt’ta ne yenir?

Akyurt’a gittiyseniz ve güzel bir gezi yaptıysanız, açlık yavaş yavaş baş göstermiş olabilir. Hiç merak etmeyin Akyurt yöresel yemekler açısından bir hayli zengin Akyurt’ta mesela Öllüğün körü’nü yiyebilirsiniz 😊 Evet yanlış duymadınız. Öllüğün Körü isimli bir Ankara yemeği mevcut. Yemek şöyle yapılıyor; erişte kaynayan suya atılıp pişiriliyor ve kevgirde süzülüyor. Ardından tepsiye kavrulmuş kıyma yayılıp üzerine süzülmüş erişteler konularak yağlanıp fırında pişiriliyor. Sonra tepsi ters çevirilip kare halinde servis yapılıyor. Bölgede çok rahat öllüğün körü, yemeğini bulabilirsiniz. Ayrıca Ankara Tava, İnceğiz Çorbası, Kuru Köfte, Entekke Böreği ve Tamtak Tirid gibi yiyecekler de mevcut.
akyurt oto kiralama
Akyurt Nerede Nasıl Gidilir? 

Ankara Esenboğa Havalimanı’na oldukça yakın bir konumda. Ankara, Esenboğa Havaalanı civarında hizmet veren çok sayıda oto kiralama firmaları mevcut. Gezgin724 üzerinden rahatlıklara bu firmalara ulaşıp araç kiralayabilir yalnızca Akyurt’u değil Ankara’nın tüm ilçelerini güvenli, rahat bir şekilde gezebilirsiniz.