Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Nereden Alacaksınız? 15.05 - 10:00
Drop of location 20.05 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Ayaş Araç Kiralama - Ayaş Rent A Car | Gezgin 7/24

ANKARA / Ayaş

Gezgin724, Ankara"nın en iyi oto kiralama firmalarını sizlerin önüne bir tıkla getiriyor. Gezgin724 güvencesi ile Ankara"nın tüm ilçe ve semtlerinde araç kiralama işlemi kolaylıkla yapılıyor. 

Ayaş rent a car firmalarının web sitemiz üzerinden yapılan rezervasyonlara özel düzenlediği avantajlardan yararlanarak, ankara araç kiralama almanız mümkündür. Ayrıca Ayaş oto kiralama firmaları arasında kıyaslama yapmanızı sağlayan akıllı panel sayesinde, aradığınız marka ve model araç için en uygun Ayaş araç kiralama fiyatları veren firmalardan hizmet alabilirsiniz. 
ayaş arac kiralama
Ayaş’ın Tarihi 

Oğuz Türklerinin Bozok kolu Ankara yakınlarında “Ayaş” ve Mersin-Erdemli ilçesi yakınlarındaki “Ayaş” denilen yerleşim yerlerini kurmuşlar. Tarihi ipek yolu üzerinde bulunması, Ayaş’ın tarih boyunca avantajlı bir bölge olmasını sağlamıştır. Beypazarı yolunda olması turistik açıdan önemli. Belediye simgesi dahi “dut” olması ve güzel ve lezzetli “dut” üretiminin birçoğunun buradan sağlanması Ayaş"ın önemli olmasına yardımcı oluyor.  MÖ.2000 yıllarında bölgeye ilk yerleşim yapanların “Hititler” olduğu ve sonrasında çanak-çömlek seramik parçaları ve çivi yazılı tabletler görülmüş ve Frig, Helenistik dönemin yaşanıldığı düşünülmüştür. 1071 Malazgirt savaşından sonra bölge, Oğuz Türkleri tarafından ele geçirilmiş ve “parlak, aydınlık gece” anlamına gelen “Ayaş” ismini verirler. Ayrıca Roma hamamı kalıntıları bölgenin tarihini yansıtmaktadır. 

Ayaş’la İlgili Genel Bilgiler 

İlçe merkezine 1-2 km uzaklıktaki Kirazdibi göleti ve Asartepe barajı manzarası ve doğal güzellikleri ile ayrıca Ayaş şenlikleri sırasında pazar kurulduğu için önemli yerleridir. Sizde bu güzel yerleri görmek istiyorsanız Ayaş oto kiralama da bulunan araçlardan kiralayarak rahatlıkla gezebilirsiniz. 

Ankara bölgesinde “Ayaş domatesi” lezzetiyle tercih edilen doğal sebzelerden biri. Ayrıca 2000 yılından itibaren organik tarım yapılan yörede halkın besi ve süt hayvancılığıyla geçinmesinin yanında “dut” ve “Ayaş domatesi” ile geçimlerini sağlamış oluyorlar. Türkiye’nin dut ve kiraz ihtiyacı Ayaş’tan karşılanmakta. 

Ankara’ya ismini veren “Ankara keçisi” yani “Tiftik keçisi”, burada yetişmekte. Dokumacılıkta kullanılan ve parlak soft elde edilerek incelik ve renk çeşitliliğinden dolayı birçok ülke tarafından tercih edilmekte. 

Ayaş denildiğinde ilk akla gelen şeylerden birisi de Selçuklular zamanında keşfedilen termaller yani sıcak su kaynakları. Günümüzde de özellikle fizik tedavi başta olmak üzere birçok hastalığın tedavisi için bu kaplıcalar tercih edilmektedir.
ayas arac kiralama firmaları
Ayaş’ta Gezilecek Yerler

 

Asartepe Kanyon

İçerisinde bulunan güzel görünümlü gölü ve devasa büyüklüğü olan Asartepe kanyonu Ayaş"ta gezilecek yerlerden birisi. Bu gölü kanyon tepesinden izleyebilir ve rahat bir şekilde gezebilmek için Ayaş oto kiralamadaki araçları kullanabilirsiniz. 

Yöresel Ürünler Pazarı

Ayaş"a gidip de Yöresel Ürünler Pazarına uğramamak olmaz. Ankara’dan çıkınca Beypazarı yolunda bulunan pazara uğrayarak yöresel lezzetleri tadıp hoş bir gün geçirebilirsiniz. 

Bünyamin Ayaşi Cami

Bayramiye tarikat lideri olan Bünyamin Ayaşi’nin ismi bu camiye verilmiştir. 16. Yüzyılda tamamlanmış olan bir cami Din ve tarih anlamında gezi yapmak isteyenler ve camide bulunan akan çeşmelerden gelen güzel suları içmek için görülmesi gereken yerlerden birisi. 

Paşa Hamamı

Eski dönem Selçuklu mimarisinin izlerini en iyi şekilde taşıyan hamam görülmeye değer. İçerisinde eski dönemlere ait eşyalar sergilenen hamam belediyenin yaptırmış olduğu restorasyon sonrası sergi olarak kullanılmaya başlandı. 

Asarcık Höyük

Roma ve Bizans dönemine ait kalıntıları bulup ziyaretçilere gösterilmekte ve nesnelerin ne için kullanıldığı yanında basit bir yazı ile açıklanmıştır.
ayaş oto kiralama
Ulu Cami

1547 yılında yapılmış ilk yapımında minare yapılmayan daha sonra 20. yüzyılda restorasyon çalışmalarında minare eklenen cami Sinanlı Köyü sınırları içerisinde bulunur.

Galat Kalesi

Galatlar tarafından yaptırılan ve günümüze tek parça halinde gelememiş kalenin bazı kalıntıları bulunmaktadır. Bu kalıntılardan nasıl bir mimari kullanıldığını tahmin edebilirsiniz. 

Killik Cami

Minaresi olmayan bir diğer camidir. 1560 yılında inşa edilmiş camiye 20. yüzyılda minare takviyesi yapılarak hizmete sunulmuştur. 

Karakaya Kaplıcası

Ankara’nın merkezine 58 kilometre uzaklıkta olan suyunun şifa olduğu bilinen kaplıcanın ulaşımı özel araçlarla yapılmaktadır. Sizde bu şifa kaynağından yararlanmak istiyorsanız Ayaş oto kiralamadan kiralayacağınız araçlarla rahat ve konforlu bir şekilde yararlanabilirsiniz.

Ayaş İçmesi ve Kaplıcası 

Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsat verilen 1982 yılında açılışı yapılan 53 derece sıcakta suya sahip olan kaplıca ağırlıkla fizik tedavisinde kullanılmasının yanı sıra cilt hastalıkları, ortopedik, nörolojik hastalıklar, kemik hastalıkları, felç ve romatizmal hastalıklar gibi hastalıklara da iyi gelmekte. Ayaş-Beypazarı karayolundan 3 km. içeride, Ilıca tabanında bulunan kaplıca Ankara’ya 83 ilçe merkezine 23 km uzaklıktadır. 

Çıngıllı Mağaraları

Bir zamanlar insanlar tarafından ikametgâh olarak kullanıldığına dair emareler bulunan Türkeli Boğazı mevkiinde, Ankara çayına, yüksek ve dik bir yamaçtan bakan mağaranın içinde tuğla havuz ve Ankara çayına ait olduğu düşünülen kuyu bulunmaktadır. 

Ayaş"a Nasıl Gidilir?

Şehir yaşantısından bunalanlar Ayaşı tercih edebilirsiniz. Ankara"nın güzel bir ilçesi olan Ayaş’ta tarihi mekanların yöresel lezzetlerin olmasıyla turizm yönünden elverişli bir ilçedir. Aynı zamanda ulaşımda kolay olduğu için çok sayıda ziyaretçiyi ağırlıyor. Bu tarih ve doğa kokan yeri gezmek için Ankara oto kiralamadan araç kiralayıp gezinizin tadını çıkartabilirsiniz. 

Ayaş’ta Ne Yenir-Ne İçilir? 

Ayaş’a gittiğinizde ne yerim diye düşünüyorsanız sizin için birkaç yerel lezzetlerden önerimiz var. Bunlar Ayaş sarması, Ayaş güveci, Ayaş kapaması, dut, gözleme ve bazlama gibi tadı damağınızda kalacak yerel lezzetler olacak.