Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Kupon Kullan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Bala Araç Kiralama - Bala Rent A Car | Gezgin 7/24

ANKARA / Bala 

Gezgin724, Ankara"nın en iyi oto kiralama şirketlerinı sizlerin önüne bir tıkla getiriyor. Gezgin724 güvencesi ile Ankara"nın tüm ilçe ve semtlerinde araç kiralama işlemi kolaylıkla yapılıyor. 

Bala rent a car firmalarının web sitemiz üzerinden yapılan rezervasyonlara özel düzenlediği avantajlardan yararlanarak, ankara araç kiralama hizmeti almanız mümkündür. Ayrıca Bala oto kiralama firmaları arasında kıyaslama yapmanızı sağlayan akıllı panel sayesinde, aradığınız marka ve model araç için en uygun Bala araç kiralama fiyatları veren firmalardan hizmet alabilirsiniz. Oto kiralama işlemini bitirdiyseniz eğer şimdi biraz da Ankara’nın bu güzide ilçesini tanımaya ne dersiniz? 

Bala

Ankara’nın kuzeyinde “Beynam Ormanları”nın bulunduğu bir ilçedir Bala… 
bala araba kiralama
Bala’ya Nasıl Gidilir? 

Bala-Ankara arası uzaklık: 80 km. Ankara merkezinden yaklaşık 1 saat süren ilçeye gitmek için Ankara oto kiralama firmalarından araç kiralayarak rahat bir şekilde gezebilirsiniz. Bala-Keskin arası uzaklık: 62 km. Bala-Kaman arası uzaklık: 153 km. Bala-Kırıkkale arası uzaklık: 65 km.

Bala’nın Tarihi ve İsminin Anlamı Nedir? 

Bala kelimesi iki farklı anlama gelmektedir. Bunlardan biri Öztürkçede “çocuk, evlat” demekken Türkmen dilinde ise “yüksek” anlamına gelir. 

1765 yılında, Kasab-i Bala olarak bilinen ve günümüzdeki yerleşimin merkezini oluşturan ve bazı köylerinin buraya bağlı olduğu bilinmektedir. 14 yüzyılda bu bölgede iki yerleşim yeri vardı. Bunlar: Kasaba-i Bala ve Kasaba-i Sufla idiler. 1850 yılında, başlarında Mir Osman Bey komutanlığında Bozulus Türkmenleri 
bala araç kiralama
Erzurum-Pasinler yöresinden buraya gelip yerleştiler ve halkının birçoğu bu şekilde oluştu. Tarihi süreçte verilen isimleri ise şöyle Kasaba-i Bala, Bozulus, Tabanlı. Bu yörede yaşayan insanların bir özelliği ise kelimelerin yani söyledikleri her şeyin başına “i” harfi getirmeleri. 

Bala ile İlgili Genel Bilgiler 

Ankara’nın rakımı en yüksek ilçesidir. Bundan dolayı sıcaklık derecesi düşüktür ve kışları bol kar yağışlı iken yazları da sıcak geçen bir iklime sahiptir. Bitki örtüsünü ele aldığımızda bir zamanlar ormanlarının çok olduğu söyleniyor olsa da insanların yapmış oldukları tahripler sonucu şimdilerde bozkır alanları hakimdir. Şu an da yalnızca Beynam Ormanları bulunmaktadır. 

 

Balanın ekonomik faaliyetlerini ağırlıkta sanayi ve ticaret oluşturuyor. Ve tarım ürünlerinin ilk sırasında buğday, mercimek, nohut, fasulye, kavun ve karpuz geliyor. Kızılırmak nehri üzerine kurulu bulunan “Kesikköprü Barajı” da Bala yöresinde dikkat çeken unsurlardan biri. 

Bala’da Ne Yenir? 

Yöresel lezzetleri tatmayı tercih ediyorsanız size önerebileceğimiz tatların başında Besmet, Topalak, Kömbe ve İncir uyutması geliyor. 

Bala’da Gezilecek Yerler 

Beynam Ormanları 

1966 yılından itibaren koruma altına alınan Beynam Ormanları temiz havası, güzel doğasıyla Bala ilçesine bağlı Beynam Köyü yakınlarında yer almaktadır; adını da bu köyden alır. Ormanda genellikle Karaçam türü ağaçlar ağırlıktadır. 1966 yılında doğal varlıkları koruma kapsamında koruma altına alınmıştır. Ormanda piknik üniteleri, çocuk oyun alanları, otopark ve kır gazinosu bulunmaktadır. 

Aliasos Antik Kenti

Tarihi süreçte, Galatlar tarafından yörede kurulmuş en önemli şehirdir. Roma döneminde “Hac Yolu” buradan geçiyormuş onun için burada bir “mil taşı” bulunuyor. Aliasos ilçe merkezine 14 km. uzaklıktaki, Afşar beldesindedir. 
bala oto kiralama
Kesikköprü ve Kesikköprü Barajı 

1251 yılında Selçuklular döneminde inşa edilmiş her iki yanında korkuluklar olan uzunluğu: 320 metre, genişliği ise, 5 metre olan birbirine yakın, sivri kemerli, 13 gözden oluşmuştur. Köprü Kızılırmak üzerinde olup ilçe merkezine bağlı Kesikköprü köyündedir. Günümüzde Niğde-Adana-Konya ulaşımını sağlayan köprü yenilenmiştir. Ankara’ya 120 km. uzaklıkta anayoldan yaklaşık 20 km. içeride kalıyor. Belediye tarafından 1992 yılında 250 yataklı “Dinlenme Kampı”açılmıştır.