Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 19.07 - 10:00
Teslim Tarihi 24.07 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Beypazarı Araç Kiralama - Beypazarı Rent A Car | Gezgin 7/24

ANKARA / Beypazarı

Gezgin724, Ankara"nın en iyi oto kiralama yerlerinı sizlerin önüne tıkla getiriyor. Gezgin724 güvencesi ile Ankara"nın tüm ilçe ve semtlerinde araç kiralama işlemi kolaylıkla yapılıyor. 

Beypazarı rent a car firmalarının web sitemiz üzerinden yapılan rezervasyonlara özel düzenlediği avantajlardan yararlanarak, <ankara araç kiralama hizmeti almanız mümkündür. Ayrıca Beypazarı oto kiralama firmaları arasında kıyaslama yapmanızı sağlayan akıllı panel sayesinde, aradığınız marka ve model araç için en uygun Beypazarı araç kiralama fiyatları veren firmalardan hizmet alabilirsiniz. Beypazarı’nda araç kiralama nasıl olur? 

Beyaz ve cumbalı konakları ile uzun yıllar tarihe tanıklık etmekle ünlüdür Beypazarı…

Beypazarı tüm kültürel değerleri ile öne çıkan Ankara"nın güzel ilçelerinden biri olan Beypazarı’na gittiğinizde güveci, Beypazarı kurusu gibi geleneksel lezzetleri, telkari ve dokumacılık gibi çeşitli el sanatları ile öne çıkan bu ilçeyi ziyaret etmekten keyif alacaksınız. 

Beypazarı’nda gezilecek yerler sadece tarihi evler ile sınırlı değil elbette. Doğal güzellikler, tarihi yansıtan müzeler ve daha neler neler bekliyor sizi burada…Beypazarı oto kiralama ile kiralayacağınız araçla Beypazarı’nın güzelliklerini rahat ve konforlu bir şekilde görebilirsiniz. 

Başkent Ankara’ya yaklaşık 95 km uzaklıkta bulunan Ankara’ya bağlı bu tarihi ilçe, İç Anadolu Bölgesi’nde yer alıyor. Beypazarı, misafirperver konakları kadar cömert insanlarıyla da dikkat çekiyor. Farklı kültürlerin izleri ile zenginleşen ilçe günümüzde özellikle yerli turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilen bu turistik alanın, tarih boyunca pek çok medeniyeti ağırladığı tarihi kaynaklarda da görülebiliyor. 
beypazarı araba kiralama

Beypazarı’nın Tarihi

İstanbul ve Bağdat yolu üzerinde bulunan Beypazarı, önemli bir ticaret merkezi olduğu için tarih boyunca dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış. Beypazarı’nın tarihi, ilk çağ zamanlarına kadar uzanıyor. Burada tarih sahnesine ilk çıkanların Hititler olduğu biliniyor. Ardından Frig, Galat, Roma, Bizans, Anadolu Selçuklu ve Osmanlı Devleti bu bölgede söz sahibi olmuştur. 

Beypazarı’nın Adı Nereden Geliyor? 

Doğu Roma (Bizans) İmparatoru Anastasios’un Lagania’yı ziyaretinin ardından kentin adı Lagania –Anastasiopolis (Anastasios Kenti) olarak değiştirildi. 6. yüzyıla tarihlenen bu dönemden önce “Kaya Doruğu Ülkesi” anlamına gelen Lagania idi. Osmanlı zamanlarında ise Tımarlı (Anadolu) Sipahi Merkezleri’nden biri olarak öne çıkan bölgeye, Sipahi Beyi ile ticari ve ekonomik durumlar düşünülerek, zamanla günümüzdeki haline dönüşmüş olan Beğ Bazarı adı verildi.

Anadolu kültürü ile harmanlanan ve tarihi yansıtan tüm değerlerinin yanı sıra zengin mutfağı ve doğal güzellikleriyle de dikkat çeken 

Ankara’nın şirin ve sevimli ilçesi olan Beypazarı’nda, Yörenin birbirinden güzel el sanatları ile zenginleşen çarşılarında vakit geçirmekten büyük bir keyif alacaksınız. Bunların yanısıra tabii ki Beypazarı’nı Beypazarı yapan mimari dokusu da unutulmamalı. Bölgenin kendine has Beypazarı konakları mutlaka ziyaret edilmeli.

Beypazarı ziyaretiniz sırasında, bazıları gerekli bakımlar yapılarak pansiyon ve butik otel gibi tesislere çevrilmiş olan tarihi konaklarda konaklayabilir ve buradaki otantik atmosferin tadını çıkarabilir ve Beypazarı oto kiralama ile kiralayacağınız araçla da rahatlıkla gezebilirsiniz. 

Beypazarı’nda Gezilecek Yerler

 1. Beypazarı Evleri

Beypazarı’nda Osmanlı zamanlarından kalan ve 200 yıllık tarihe tanıklık etmiş olan binlerce konak yer alıyor. Tarihi konakları ile meşhur olan Beypazarı’nda genelde iki ya da üç katlı ve cumbalı yapılar halinde bulunan Beypazarı Evleri, iç içe bir yerleşim tarzı sunuyor. Birbirinin ışığını ve manzarasını kesmeyecek şekilde yapılmış konaklar

Beypazarı Evleri’nin çatısında “guşgana” adı verilen küçük bir alan bulunur. Bu alan hem yemeklerin kurutulup saklandığı bir depo görevi görüyor hem de aile genişlediğinde ev büyütme ihtimaline karşılık yapılıyor. Komşu Beypazarı konaklarının kapıları, pençeleri ve guşganaları birbirine bakıyor. Evlerin girişinde “hayat” adı verilen mahzenler yer alıyor. Katlar arasında hem yatay hem düşey olarak servis sağlayan döner dolaplar, Beypazarı Evleri’nde hayatı kolaylaştıran bir detay olarak karşımıza çıkıyor.

Beypazarı evleri yapılırken üst katta bir bölüm yarım bırakılıyor ve “çantı” adı verilen bu bölümün, o evde yaşayanların dünyada hala yapacak bir şeylerinin kaldığını vurguladığı düşünülüyor. Bu evlerin kapıları ve tokmakları özenle seçiliyor ve içinde yaşayan ailenin sosyal statüsünü gösteriyor. Kapıdaki halkalar birbirine bağlanmışsa, ev sahibinin evde olmadığı anlaşılıyor.

 1. Alaaddin Sokak

Yöresel detaylar ile döşenmiş konaklarda otantik bir konaklama deneyimi yaşayabilir, tarihte yolculuğa çıkabilirsiniz. Ayrıca Alaattin Sokak, yöresel ürünlerin satıldığı popüler bir nokta olarak da öne çıkıyor. Bu sokaktaki stantları gezerken hem cevizli tatlı sucuk, bazlama ve tarhana gibi yöresel lezzetleri tadarak alabilir hem de yöre halkının samimiyetine yakından tanık olabilirsiniz. Beypazarı’ndaki pek çok tarihi konak Alaaddin Sokak’ta yer alıyor. Bu sokakta, restore edilmiş ve restoran, pansiyon gibi çeşitli şekillerde hizmet veren yerlere dönüşmüş konaklar görülebiliyor. 

 1. Tarihi Suluhan Kervansarayı Nasuh Paşa Hanı

Osmanlı sadrazamlarından Nasuh Paşa’nın 17 Mart 1613 senesinde yaptırdığı, Suluhan Nasuh Paşa Kervansarayı, zaman içinde harap oldu ve restore edilerek günümüze ulaştı. Tipik bir Osmanlı şehir içi hanı olarak karşımıza çıkan Tarihi Suluhan Kervansarayı Nasuh Paşa Hanı, Beypazarı çarşısına yakın konumda yer alıyor. 

Orijinalinde yirmi altı odası bulunan hanın, mescidi, dükkanları ve pazarı da vardı. Tarihi Suluhan Nasuh Paşa Hanı, İstanbul ve Ankara arasında yolculuk eden kervanların uğrak noktasıydı. Otantik bir atmosfer sunan hanı gezerken tarihte bir yolculuğa çıkmış gibi hissedebilirsiniz. Beypazarı’na gelen turistlerin mutlaka görmek istediği yerlerden biri olan bu hanın içinde çeşitli mağazalar ve kafeterya gibi ortamlar da yer alıyor. 

 1. Halk Evi

29 Ekim 1939 senesinde tamamlanan Beypazarı Halk Evi Beypazarı halkının geleneklerini ve kültürünü yaşatmak amacı ile 25 Şubat 1936 senesinde yapımına başlanmış. 2007 senesinde ise Cahide Gürsoy Müze Evi olarak hizmete açıldı. Yöreye ait sanat öğelerini tanıtan, tiyatro sahnelenen ve hatta bir dönem sinema salonu olarak kullanılmış olan Beypazarı Halk Evi, zaman zaman sergilere ve seminerlere ev sahipliği yaptı. 

 1. İmaret Meydanı ve El Sanatları Meslekleri Dükkanları

İmaret Meydanı’nda yer alan; demircilik, bakırcılık, gümüşçülük, kunduracılık, semercilik, dokumacılık, kalaycılık, yorgancılık ve bindallı işlemeciliği gibi el sanatlarına dayalı mesleklerin tanıtıldığı dükkanlarda ürün satışı da yapılıyor. Unutulup yok olmaya yüz tutmuş el sanatlarını canlı tutmayı hedefleyen İmaret Meydanı ve El Sanatları Meslekleri Dükkanları, Beypazarı’nda gezilecek yerler arasında oldukça popüler. Buradan hem kendiniz hem sevdikleriniz için hediyelikler alarak siz de bu sanatların yaşamasına katkıda bulunabilir ve dilerseniz İmaret Meydanı ve El Sanatları Meslekleri Dükkanları’nı ziyaretiniz sırasında, Beypazarı kültürüne özgü el sanatı ürünlerin yapımını da öğrenebilirsiniz. 

 1. Tarihi Beypazarı Çarşısı

Restore edildikten sonra günümüzdeki halini alan Beypazarı Çarşısı’nda bakırcılıktan telkari işlemeciliğine, demircilikten kalaycılığa kadar pek çok yöresel el sanatının ürünlerine rastlamanız mümkün. Beypazarı’nın Kurtuluş Mahallesi’nde yer alan Tarihi Beypazarı Çarşısı, Milli Egemenlik Caddesi üzerinde bulunuyor. Küçük ama samimi bir ortama sahip olan çarşı, 6 asırlık bir tarihi kucaklıyor. Demirciler Sokağı, Dikiciler Sokağı, Kuyumcular Sokağı, Hanlar Önü ve Bedesten Sokak arasında gezinirken tarih kokan çarşıda keyifli bir gün geçirebilirsiniz. Kısa bir tatil için Beypazarı’na gelirseniz bu tarihi çarşıyı da mutlaka gezin. 

 1. Tarihi Gümüşçüler Çarşısı
 2. beypazarı araç kiralama

Beypazarı’nın genelinde el işi gümüş takılar satan pek çok mağaza bulmanız mümkün. Ancak bir yandan takılara bakarken bir yandan da tarihi çarşı atmosferini keşfetmek gerçekten güzel bir deneyim. Beypazarı’nda yer alan Tarihi Gümüşçüler Çarşısı’nda ise bu muhteşem el sanatı tekniği ile yapılmış oldukça güzel takılar yer alıyor. Telkari ve gümüş işlemeciliği, Beypazarı’nın dikkat çeken simgelerinden biri haline gelmiş durumda.

Beypazarı’nın Doğal Güzellikleri

 1. Eğriova Tabiat Parkı

Ormanlarla çevrili bu yayla, bitki örtüsü ve sunduğu manzaralar ile misafirlerini büyülüyor. Yaylada pınarların oluşturduğu bir gölet de var. Tüm bu güzellikleri bir arada bulunduran Eğriova Tabiat Parkı, güzel bir mesire yeri olarak öne çıkıyor. Eğriova Yaylası, Ankara’nın Beypazarı ilçesine 50 km mesafede yer alıyor. Tarihini önceden öğrenerek her yıl geleneksel olarak düzenlenen Karaşar Eğriova Yayla Şenliği’ne de katılıp eğlenceli anlar yaşayabilirsiniz. Bu alanda dilerseniz piknik yapabilir, dilerseniz gölde balık tutmanın tadını çıkarabilirsiniz. Doğa ile baş başa, keyifli bir gün geçirmek isterseniz Eğriova Yaylası’na gitmek için hemen yola düşmelisiniz. Uzun bir orman yürüyüşü ya da atla gezinti de burada yapabilecekleriniz arasında yer alıyor. Böyle bir yeri güzel ve sorun yaşamadan görmek için Gölbaşı oto kiralama ile kiralayacağınız araçlarla gezebilirsiniz. 

 1. İnözü Vadisi

Geçmişte mesken olarak kullanıldığı düşünülen kayalara oyulmuş mağaraların alt bölümde yer alanlarını görebilirsiniz. Burada yer alan kaya mezarları ve kiliseleri arkeolojik sit alanı kapsamında bulunuyor. Şehrin doğal güzelliklerini keşfedebileceğiniz hoş bir alan sunan vadide dik yamaçlara oyulmuş mağaralar ve tarihi kalıntılar da yer alıyor. Doğal sit alanı olarak korumaya alınan İnözü Vadisi’ne gittiğinizde, burada yer alan tesislerde oturup manzaranın tadını çıkarabilir ve yöreye özgü lezzetlerin tadına bakabilirsiniz. İnözü Çayı’nın aşındırması ile oluşmuş İnözü Vadisi, Ankara’nın Beypazarı ilçesinden başlıyor ve diğer ilçelere doğru uzanıyor.

 1. Beypazarı Hıdırlık Tepesi

Osmanlı zamanlarından izler taşıyan tepeden tüm Beypazarı’nın manzarasını panoramik olarak izleyebilirsiniz. Hıdırlık Tepesi’nde her yıl Beypazarı Uçurtma Şenliği düzenleniyor. Zamanınız uyarsa siz de bu eğlenceye dahil olabilirsiniz. Ankara’da gezilecek yerler arasında öne çıkan Beypazarı Hıdırlık Tepede hem dinlenip hem manzarayı izleyebileceğiniz bir çay bahçesi de hizmet veriyor. 

 1. Kelebekler Vadisi Tabiat Parkı

Beypazarı’na yaklaşık 5 km mesafede yer alan Kelebekler Vadisi, zengin doğal ortamı ve ekolojik koşulları ile öne çıkıyor. Bu alanda pek çok kelebek türü yaşıyor. Kelebekler Vadisi’nde doğa yürüyüşleri yapabilir, yaban hayatını fotoğraflayabilir ya da kuş gözlemi yapabilirsiniz. 1 Nisan 2016 tarihinde Türkiye’nin 205. tabiat parkı ilan edilen Kelebekler Vadisi Tabiat Parkı, Ankara’nın ise 9. tabiat parkı oldu. 

 1. Tekke Dağı Milli Parkı

 

2011 senesinde tabiat parkı olan ve tertemiz bir havaya sahip olan Tekke Yaylası’nda piknik yapmanın keyfini mutlaka yaşamalısınız. Tekke Dağı Tabiat Parkı’nda her yıl geleneksel olarak kutlanan Piknik ve Güveç Günü’ne denk gelirseniz, oldukça keyifli bir gün geçirebilirsiniz. Beypazarı’nın doğal güzellikleri arasında dikkat çeken yerlerden biri de ilçeye yaklaşık 15 km mesafede yer alan Tekke Dağı Tabiat Parkı. 

 1. Kirmir Çayı ve Gönen Vadisi

Yöre halkı tarafından sıklıkla piknik yeri olarak tercih edilen Kirmir Çayı kıyılarını ve Gönen Vadisi’ni Beypazarı tatiliniz sırasında görebilirsiniz. Akış yolunda 40 km boyunca uzanan bir vadi oluşturan çayın etrafı yemyeşil doğa ile kaplı. Süveri, İlhan ve İnözü çaylarından beslenen Kirmir Çayı, Sakarya Nehri’nin en önemli kollarından biri.

Beypazarı Müzeleri

 1. Türk Hamam Müzesi

Müzenin, Gazi Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde “Halk Bilimi Müzeciliği” öğretmeni olan Dr. Sema Demir tarafından, Ankara Kalkınma Ajansı ve Yaşayan Müze katkılarıyla kurulduğu biliniyor. Beypazarı’nın merkezi bir noktasında yer alan hamam, gereken yenileme ve düzenlemeler yapılarak 9 Haziran 2012 tarihinde Türkiye’nin ilk ve tek Türk Hamam Müzesi olarak ziyarete açıldı. 16. yüzyılda yapılmış olan Rüstem Paşa Hamamı, Sultan Alaaddin Camii’ne sadece 30 m uzaklıkta yer alıyor. Türklerin yıkanma kültürünü ne kadar zenginleştirdiğini anlatan, gelin hamamlarından bahseden, hamamlarda kullanılan araç ve gereçleri gösteren bir müze olarak dikkat çeken Türk Hamam Müzesi, hamam kültürünü belgeliyor ve gelecek nesillere aktarmak üzere sergiliyor. 

 1. Beypazarı Kent Tarihi Müzesi

Yakın tarihe ışık tutan belgeler, yöresel giysiler ve nalbant, ayakkabıcı, semerci, berber gibi meslek odalarının en iyi temsilcilerinin canlandırıldığı alanlar müzenin dikkat çeken bölümlerini oluşturuyor. Ayrıca müzede çeşitli maketler, belgeler ve videolar ile eski çağlardan bugüne Beypazarı’nın tarihi anlatılıyor. Beypazarı’nda, restore edilmiş eski bir okul binasında hizmete açılan Beypazarı Kent Tarihi Müzesi, Beypazarı’nın tarihini ve kültürünü yansıtan eserlere ev sahipliği yapıyor. 

 1. Beypazarı Tarih ve Kültür Evi Müzesi

Nurettin Karaoğuz’un bağışladığı konak günümüzde Beypazarı’nın tarihi ve kültürel değerlerine sahip çıkan bir müze olarak ziyaretçilerini ağırlıyor. Roma zamanlarına ait sütunları ve yazıtları, Selçuklu zamanlarından kalma bir koç heykelini, Osmanlı zamanlarından kalan küpleri ve buğday ambarını görebileceğiniz Beypazarı Tarih ve Kültür Evi Müzesi, Beypazarı’nda gündelik hayatı yansıtan öğeleri ile dikkat çekiyor. Antika eşyalar, tarihi belgeler, tarihi dönemleri anlatan maketler ve kalıntılar müzede görülebiliyor. 1996 senesinden itibaren Beypazarı Tarih ve Kültür Evi olarak kullanılan bir konakta hizmet veren Beypazarı Tarih ve Kültür Müzesi, etnografik müze özellikleri gösteriyor.

 

 1. Anadolu Açık Hava Müzesi – Yaşayan Köy Müzesi

Sürdürülebilir ekoturizm kapsamında olan bu müze, Beypazarı’nda gezilecek yerler arasında dikkat çekiyor. Müze alanında İç Anadolu, Karadeniz, Akdeniz ve Doğu Anadolu bölgelerindeki yaşamı örnekli olarak görebileceğiniz evler yer alıyor. Anadolu kültürüne ait değerlerin sergilendiği ve Anadolu mimarisinin görülebildiği Anadolu Açık Hava Müzesi – Yaşayan Köy Müzesi’nde, bölgede yaşanan hayatlar da sergilenmiş oluyor. Yaşayan köyde, tarım ve hayvancılığın geleneksel yöntemler ile yapılması ve müze restoranında doğal ürünlerin servis edilmesi de hedefleniyor. Tamamen yöreye uygun olarak dekore edilmiş evler arasında, içinde 16 dükkân bulunan bir Osmanlı çarşısı da mevcut. Bu dükkanlarda ustalar sanatlarını sergileyebiliyor ve ziyaretçiler de buradan alışveriş yapabiliyor.

 1. Beypazarı Yaşayan Müze

Bu müze, 2007 senesinden bu yana pek çok sergi ve etkinliğe ev sahipliği yaptı. Halk bilimi müzesi olarak da düşünülebilecek bu tarz müzeler, halkın geleneklerini ve sanatını öne çıkarıyor. Osmanlı mimarisinin izlerini taşıyan tipik bir Türk evinde misafirlerini ağırlayan müze, Beypazarı halkının yaşamını ve halkın ürettiklerini sergilemeyi hedefliyor ve insanı merkeze alıyor. Yaşayan Müze, sadece bir müzeden çok canlı bir sahne olarak görülebilir. Türkiye’nin ilk ve tek uygulamalı kültür müzesi olarak bilinen Yaşayan Müze, 23 Nisan 2007 tarihinde kuruldu. Geçmişten gelen zengin kültürü ziyaretçilere sunan Yaşayan Müze, bir yandan da ziyaretçilere bu kültürü uygulama şansı sunuyor.

Beypazarı’nın Tarihi Camileri ve Türbeleri

 1. Sultan Alaaddin Camii

1805 – 1809 seneleri arasında inşa edilen caminin, Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat adına yaptırıldığı biliniyor. Tek minareli cami, tipik bir Selçuklu mimarisi örneği gösteriyor. Sultan Alaaddin Camii’nde peygamber efendimizin sakal-ı şerifi de bulunuyor. Tarihi ve manevi değeri oldukça yüksek bir cami olan Sultan Alaaddin Camii, Beypazarı’nın İstiklal Mahallesi’nde yer alıyor. 

 1. Akşemsettin Camii

Günümüzdeki halini 19. yüzyılda alan 15. yüzyıl ortalarında yapılmış olan cami, sonraki dönemlerde birkaç kez onarıldı. Beypazarı’nda, Beytepe Sokak’ta bulunan Akşemsettin Camii’nin, Fatih Sultan Mehmet’in Hocası Akşemsettin adına yaptırıldığı biliniyor. 

 1. Kurşunlu Camii

Eğimli bir arazide inşa edilmiş olan caminin planı kare ve duvarları ise kesme taşlar ile örülü. Alçıdan yapılmış sade bir mihrabı olan caminin ahşap minberi ise yeşile boyanmış. Evsat Hoca Camii olarak da anılan Kurşunlu Camii, Beytepe Mahallesi’nde bulunan Cumhuriyet Caddesi’nde yer alıyor. 

  beypazarı oto kiralama

 1. İncili Camii
 2. yüzyılın son çeyreğinde hayırsever Abbas Zade Hacı Mehmed tarafından yeniden yaptırılmış olan caminin ahşap bir minaresi bulunuyor.

Rüstempaşa Mahallesi’nde, Kuyumcular Sokak’ta yer alan İncili Camii’nin ilk hali Sultan II. Abdülhamit zamanında yanıp yok olmuş. 

 1. İmaret Camii

Kare planlı caminin ana mekânında, süslü bir ahşap ile kaplanmış tavan görülüyor. 1886 senesinde yapılmış olan İmaret Camii, bir Osmanlı devri mimarisi olarak Beytepe Mahallesi’nde bulunan İmaret Sokak’ta yer alıyor. 

 1. Tabakhane Camii

Caminin mavi mihrabı ve yeşil boyalı ahşap minberi bulunuyor. Osmanlı mimarisini yansıtan cami, kesme taşlar ile kare planlı olarak yapılmış. Beytepe Mahallesi’nde yer alan Tabakhane Camii, 1896 senesinde Söylemezzade Hafız Hüseyin Efendi tarafından yaptırıldı. 

 1. Yeni Camii

Yığma ve kesme taşlar ile yamuk planlı olarak yapılan cami, 1976 senesinde 1. Derece Anıt Eser olarak tescillendi. Beypazarı’nın Hanlarönü mevkiinde yer alan Yeni Cami, 1897 senesinde inşa edildi. Döşemesi ve tavanı ahşap olan caminin renkli mozaiklerle kaplı mihrabı ve yeşil boyalı ahşap minberi bulunuyor.

 1. Boğazkesen Kümbeti
 2. yüzyılda ve 1995 senesinde bakım ve onarım çalışmalarından geçmiş olan Boğazkesen Kümbeti’nde 2 mezar yer alıyor. 13. yüzyılda inşa edildiği tahmin edilen ve ilk kez Beypazarı’na gelen Selçuklulara ait olan lahitlerin yer aldığı Boğazkesen Türbesi, İnözü Vadisi girişinde yer alıyor. 
 3. Yediler Türbesi

Yediler Türbesi, Horasan’dan geldiği düşünülen yedi ermiş kişinin mezarlarına ev sahipliği yapıyor. Bu yedi ermişin, Beypazarı civarlarında bir dergâh kurduğu da rivayetler arasında. Yediler Türbesi de İnözü Çayı kıyısında Beypazarı’nın merkezine 3 km mesafede yer alıyor. 

 1. Gazi Gündüzalp Türbesi

Rumlar ile savaştığı bir sırada şehit düştüğü ve bu şekilde Beypazarı’na 20 km mesafede yer alan Hırkatepe Köyü’ne gömüldüğü düşünülen Gazi Gündüzalp, Osman Gazi’nin dedesi olarak tanınıyor. Kayı boyunun da yöneticisi olan bu önemli şahsın mezarı Gazi Gündüzalp Türbesi’nde bulunuyor.

 1. Karaca Ahmet Sultan Türbesi

 

Karaca Ahmet Sultan’ın, Beypazarı’nda dergâh ve tekkesi vardı. Bu dergahtaki müritlerden birkaçının mezarı da İnözü Vadisi’nde yer alan Karaca Ahmet Sultan Türbesi’nde bulunuyor.

 1. Karadavut Türbesi

Fatih Sultan Mehmet zamanında yaşamış olan Karadavut’un mezarı ise Beypazarı’na 7 km uzaklıkta yer alan Kuyumcu Tekke Köyü’ndeki Karadavut Türbesi’nde bulunuyor. Aynı zamanda Mutasavvıf bilginlerden olan Karadavut, Hacı Bayram Veli’nin halifelerinden biridir. 

 1. İvaz Dede Türbesi

Beypazarı’ndaki Talihler Tepesi’ne yakın bir konumda yer alan İvaz Dede Türbesi, halk arasında “Ayvaşık Dede” adıyla da anılan İvaz Dede’nin mezarına ev sahipliği yapıyor. İvaz Dede’nin mezarının yanında bulunan mezarın ise Halveti tarikatı Şeyhi Mehmet Efendi’ye ait olduğu düşünülüyor. Beypazarı’nın Yöresel Lezzetleri

Bir sene boyunca taze kalabilen, çay saatlerine tat katan ve Türkiye’de sadece Beypazarı’nda yapılan tereyağlı Beypazarı kurusu, Beypazarı lezzetlerinin en popüleri. Bu kurulardan hem Beypazarı gezisi sırasında bol bol yiyebilir hem de eve götürmek için alabilirsin. Türkiye’nin %60 değerinde havuç ihtiyacını karşılayan Beypazarı, havuçtan yapılan yan ürünleriyle de dikkat çekiyor. Havuç reçeli ve suyu, havuçlu lokum gibi tatları mutlaka denemelisiniz. Tatlılardan Beypazarı baklavası da incecik 80 kat yufkası ile göz dolduruyor. Beypazarı lezzetlerinden, üzüm ve cevizi buluşturan cevizli sucuğu da sevebilirsiniz. Beypazarı yöresine özgü lezzetler, bölgenin tarihi zenginliğinden de besleniyor. El yapımı tarhana, taş fırınlarda pişen ve toprak kaplarda servis edilen Beypazarı güveci, Beypazarı dolması… Verimli toprakların eseri olarak Beypazarı mutfağından çıkan lezzetler oldukça güzel.

Beypazarı’nda Ne Yapılır?

Beypazarı Evleri arasında gezerken birbirinden güzel fotoğraflar çekebilir, tarih ile bugün arasında bir köprü kurabilirsiniz. Beypazarı Tarihi Evler, Havuç ve Güveç Festivali, Geleneksel Beypazarı Kızak Şenliği, Uluslararası Beypazarı ve Yöresi Tarih, Kültür ve Turizm Festivali, Geleneksel Beypazarı Uçurtma Şenliği ve Karaşar Eğriova Yayla Şenliği takip edebileceğiniz Beypazarı festivalleri arasında yer alıyor. Beypazarı festivallerini unutmamak gerek! Bu bölgeye renk ve eğlence katan festivalleri geliş tarihinizi bu zamanlara denk getirirseniz keyifli günler geçirebilirsiniz. İnözü Vadisi, Eğriova Yaylası, Hıdırlık Tepesi, Tekke Dağı gibi Beypazarı’nın doğal güzelliklerini ziyaret edebilir, doğa ile iç içe uzun yürüyüşler yapabilirsiniz. Hatta yaz bahar aylarında buralarda piknik yapmak da oldukça güzel olabilir. Tarihi Beypazarı Çarşısı’nı gezebilir ve buradan yöreye özgü eşyalar alabilirsiniz. Tarihi İpek Yolu üzerinde oluşu ile önem kazanan Beypazarı’nın tarihi ve kültürel değerlerinin yanı sıra mimari dokusunu ve doğal güzelliklerini de keşfetmek için uzun yürüyüşler yapabilirsiniz. Taptaze lezzetler ile zenginleşen bir Beypazarı köy kahvaltısı için otantik bir restorana gidebilirsiniz. Gölbaşı oto kiralama ile araç kiralayarak daha konforlu bir tatil veya gezi yapabilirsiniz. 

Beypazarı Hakkında

Ankara’nın tarihi ve turistik ilçesi Beypazarı’nın 78 mahallesi var ve bunlardan 11 tanesi merkezde yer alıyor. Beypazarı’nın merkeze en uzak mahallesi Dudaş ise 48,7 km mesafede bulunuyor.

Beypazarı nüfusunun 2018 yılına ait resmi verilerinin 2019 yılının başlarında açıklanması bekleniyor. 2017 yılı verileri dikkate alındığında; 48.476 kişi olan Beypazarı nüfusunun bir önceki yıla göre %3,88 değerinde azaldığı görülüyor. Beypazarı nüfusunun 24.353 kişi ile %50,24’ü kadın ve 24.123 kişi ile %49,76’sı erkek. Beypazarı’nın en fazla nüfusa sahip mahallesi Hacıkara, 15.657 kişiye ev sahipliği yapıyor.