Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Kupon Kullan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Çankaya Araç Kiralama - Çankaya Oto Kiralama

ANKARA/ÇANKAYA

Gezgin724, Ankara"nın en iyi oto kiralama firmalarını sizlerin önüne bir tıkla getiriyor. Gezgin724 güvencesi ile Ankara"nın tüm ilçe ve semtlerinde araç kiralama işlemi kolaylıkla yapılıyor. Bu ilçelerden biri de Çankaya… Gezgin724, Çankaya’nın en iyi oto kiralama firmalarıoto kiralama işlemi daha kolay ve daha güvenilir bir hâl alsın diye sizler için listeliyor. 

Çankaya Oto Kiralama

Çankaya, toplam 1.157 km2"lik yüz ölçümü ve 920 bin 890 kişilik yerleşik nüfusu ile sadece başkent Ankara"nın değil Türkiye"nin en büyük ve en gözde ilçesi konumunda. Yerleşik nüfusu sürekli artmakta olan ilçenin gün içerisinde toplam nüfusu 2 milyona kadar çıkıyor. Türkiye"nin yönetildiği bu devasa ilçeyi ağız tadıyla gezebilmek için gün içerisinde insanlar tarafından doğal olarak ankara oto kiralama araştırılıyor. Bu konuda ise yardıma gezgin724.com yetişiyor. Gezgin724, Çankaya’nın gezilecek yerlerini seyahatin daha konforlu ve daha az stresli bir hale gelmesi için, Ankara Çankaya güvenilir araç kiralama servislerini ilçenin hızlı akan zamanına paralel bir hızla ziyaretçileri ile buluşturuyor. Böylece “Çankaya oto kiralama?” sorusu insanlar için bir sorun olmaktan çıkıyor. Siz de, Çankaya araç kiralama servisleri ile gezgin724.com farkı ile ulaşın; güvenilir, kolay ve sorunsuz bir oto kiralama işlemi gerçekleştirin. Gelin şimdi hep beraber biraz Türkiye’nin en büyük ilçesini yani Çankaya’yı tanıyalım;

Çankaya"nın Tarihçesi ve Çankaya İsmi Nereden Geliyor?

Çankaya’nın isminin nereden geldiği konusunda çeşitli rivayetler var. Ancak tam olarak ismini nereden aldığı ise muamma. Bu rivayetlerden birini yazar Şeref Erdoğdu, Ankara’nın Tarihi Semt İsimleri ve Öyküleri adlı eserinde dile getiriyor. Şeref Erdoğdu’nun bu araştırma kitabına göre, “…Üzeri tamamen yeşil yosunlarla kaplanmış büyüdükçe bir kaya ve kayanın koltuğundan pırıl pırıl akan bir su kaynağı. Suyun ayağında yıkılmış harap havuza benzer bir taş yığını. Yıllarca önce burada bir hayat varmış, bu besbelli…

Yaşlı beyaz sakallı bir koca, subaşında otura yolculara anlatıyordu. Hafızamda kalan kırıntılar hâlâ dün gibi. Şöyle diyordu koca:

Asırlar önce bu akan su şu ilerdeki havuzda toplanırmış. Nice dertlere deva, onulmaz hastalara şifa, canlara can verirdi. Bu yüzden buraya Çankaya demişler. Harplerde istilalarda yıkılmış harap kalmış, suyun gözü kapanmış; bizim olunca buralara yerleşen ekalliyet suyun gözünü açmıştır. Ama ne derde deva, ne hastaya şifa, ne de cana can vermez olmuş. Lakin Çankaya adı bugüne kadar sürmüş gelmiş…”  böyle ifade ediliyor. 

Yazar Mehmet Kemal’in bir araştırmasına göre ise Çankaya ismi ‘Çankayası’ isminden geldiği söyleniyor. Mehmet Kemal’e göre zamanla isimdeki Çankayası’ndaki ‘-sı’ takısı söylene söylene düşmüş ve dile kolay hale gelen Çankaya ismini almıştır. Bu ilçeye zamanında Çankayası denilmesinin sebebi ise yine zamanında Papazın Bağı diye anılan bir bölgede bulunan kilisenin sürekli çalan çanı etkiliymiş… 

Bir diğer rağbet gören rivayet ise daha önceden Çankaya’da çengi oynatıldığı ve ilçenin isminin en başında ‘Çengikayası’ olduğudur. Kaya kelimesinin başındaki sıfat değişse de tüm rivayetlerde kaya kelimesi sabit kalıyor. Bu da ilk rivayetin doğruluğunu arttıran bir diğer unsur. Çankaya oto kiralama sistemi olarak sizlere Çankaya isminin nereden geldiği hakkında rivayetleri derledik… Şimdi karar sizin. 
çankaya araç kiralama
Çankaya’nın Tarihçesi

Çankaya araç kiralama firmalarına güvenle ulaşmanıza yardımcı olan Gezgin724.com olarak sizlere biraz da Çankaya’nın tarihçesinden söz etmek istiyoruz. Çankaya tarihinde; Hatti, Hititler, Frigyalılar, Lidyalılar, Pers İmparatorluğu, Makedonya Krallığı, Galatlar, Roma İmparatorluğu, Doğu Roma İmparatorluğu, Büyük Selçuklu İmparatorluğu, Anadolu Selçuklu Devleti ve Osmanlı İmparatorluğu dönemlerine yaşayan bir ilçe olarak ev sahipliği yapmıştır. Son olarak ise Mustafa Kemal Atatürk’ün kurtuluş savaşını yönettiği Ankara’nın başkent olmasının ardından siyasi bir hava kazanmış ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasının ardından 1936 yılında ilçe statüsüne kavuşmuştur. Uzun yıllar Cumhurbaşkanlığı konutu olarak görev yapan Çankaya Köşkü’nün burada olması Çankaya’nın uzun yıllar boyunca Türkiye’nin yönetildiği ilçe olarak anılmasını sağlamıştır. 

Çankaya’nın 124 mahallesi 23 semti vardır. Gezgin 724 Ankara Çankaya otomobil kiralama servisi tüm bu semt ve mahallelerde hizmet vermektedir. Oto kiralama hizmeti verdiğimiz Çankaya’nın tüm semtleri alfabe sıralamasına göre şöyledir; Ahlatlıbel, Ayrancı, Bahçelievler, Balgat, Bilkent, Cebeci, Dikmen, Esat, Gaziosmanpaşa (Gop), Hürriyet, Kavaklıdere, Kırkkonaklar, Kızılay, Maltepe, Merkez Köyler, Öveçler, Sıhhıye, Söğütözü, TBMM, Yıldız, Yücüncüyılişçiblokları ve Zafertepe… Bize yani Gezin724.com’a, Google ve diğer arama motorlarından bu ilçelerin geçtiği isimlerle örneğin; Kızılay oto kiralama, Balgat oto kiralama, Sıhhiye oto kiralama, Cebeci oto kiralama, TBMM oto kiralama ve Türkiye’nin tüm siyasi partilerinin genel merkezlerine ev sahipliği yapmakta olan Balgat için Balgat oto kiralama sorgularıyla ulaşabilirsiniz. 

ÇANKAYA GEZİLECEK YERLER

Gezgin724.com’dan bütçenize uygun aracı bulup günlük ya da aylık oto kiralama işlemini gerçekleştirdikten sonra seyahatiniz artık başlamıştır. Peki, Çankaya’nın gezilecek yerleri nelerdir? 

 

Anıtkabir 

Türk Kurtuluş Savaşı"nın ve Türk İnkılâplarının büyük önderi Türkiye Cumhuriyeti"nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk"ün, Türk vatanının bağımsızlığını kazanması için giriştiği savaş ve Türk milletini çağdaş uygarlık seviyesine ulaştırmak amacıyla gerçekleştirdiği inkılâplarla geçen yaşamının ardından 10 Kasım 1938"de ebediyete intikal etmiştir. Tür milletinin ortak isteği ve arzusu ile ulu öndere anıtmezar yapma fikri ortaya çıkmıştır. Bunun üzerine M.Ö 12. yüzyılda Anadolu"da devlet kuran Frig uygarlığına ait mezar yapıları bulunan ve o zamanlar ismi Rasattepe olan alana Anıtkabir’in inşası kararlaştırıldı. Buradaki mezar yapıtları çıkarılıp Anadolu Medeniyetler Müzesi’ne yerleştirildikten sonra  9 Ekim 1944"de görkemli bir temel atma töreni ile Anıtkabir’in inşasına başlandı. 1 Eylül 1953"te ise günümüzdeki halini aldı ve inşaatı tamamlandı. Kesme taş malzemelerin kullanıldığı yapıda muhteşem simetri oldukça göze çarpmaktadır. Dış cephelerde, kuleleri dört taraftan çeviren Selçuklu taş işçiliğinde ismi geçen ve testere dişi olarak adlandırılan bordür bulunmaktadır. Ayrıca Anıtkabir"in bazı yerlerinde (Mehmetçik Kulesi, Müze Müdürlüğü) kullanılan çarkıfelek ve rozet denilen taş süslemeler Selçuklu ve Osmanlı sanatında da göze çarpmaktadır. Anıtkabir yaklaşık 750.000 m² lik bir alanı kaplamaktadır.  Anıtkabir Ziyaret Saatleri 2019, 01 Şubat – 14 Mayıs tarihleri arasında, saat 09.00-16.30 arasında, 15 Mayıs – 31 Ekim tarihleri arasında, saat 09.00-17.00 arasında, 01 Kasım-31 Ocak tarihleri arasında, saat 09.00-16.00 arasındadır.  Ankara’nın her yerinden Anıtkabir’e ulaşım mevcuttur. Anıtkabir’in tam adresi ise: Yücetepe, Akdeniz Cd. No:31, 06570 Çankaya/Ankara… 

 

Kocatepe Camii

Çankaya’nın Kocatepe semtinde bulunan Kocatepe Camii’nin yapımına 1967 yılında başlandı. Ankara’nın bugün en tanınan camilerinden biri olan Kocatepe Camii’nin yapımı ise 1987 yılında tamamlandı. Kocatepe Camii’nin ilk tasarımı mimar Vedat Dalokay tarafından yapıldı. Hüsrev Tayla ile Fatih Uluengin ise inşasını gerçekleştirdi.  Dört minareli yüksekliği ise tam 88 metre. Eğer sizde gezgin724 üzerinden araç kiralama işlemi yapmış ve Çankaya’da gezilecek yerler arıyorsanız; Kocatepe Camii’nin muhteşem mimarisini mutlaka görmelisiniz. 4500 m2 ‘lik bir alan üzerinde inşası tamamlanan camide konferans salonları, kütüphane, ticarethane ve idari birimler de bulunmaktadır. Bu içerikleri ile cami tam anlamıyla bir külliye olma özelliği de taşımaktadır. Kocatepe Camii’nin tam adresi ise; Kültür, Dr. Mediha Eldem Sk. No:67, Çankaya/Ankara olarak geçmektedir. 

Ahmet Hamdi Akseki Camii

Eskişehir yolu Bilkent kavşağı üzerine konumlanmış eski Diyanet İşleri Başkanı Ahmet Hamdi Akseki hatırasına inşa edilen bir camidir. Türk mimarisine uygun olarak inşa edilen caminin yapımına 2009 yılında başlanmış ve 2013 yılında tamamlanmıştır. Camiyi diğerlerinden ayıran ise 20 bin 618 metrekare avluya sahip olmasıdır. Bu büyüklükteki bir camide 6 bin kişinin ibadet etmesi mümkündür. 

Maltepe Camii

Ankaray ile yani raylı sistemlerle ulaşılabildiği gibi Maltepe oto kiralama hizmetleri ile de kolaylıkla Maltepe Camii görülmeye gidilebilir. Ayrıca caminin çevresinde Maltepe Park Alışveriş Merkezi bulunmaktadır. Yapımına 1954 yılında başlanan Maltepe Camii’nin açılışı 3 Ağustos 1959 tarihinde tamamlanmıştır. Kocatepe Camii’nin ardından Ankara’nın en tanınmış camisidir. Klasik Osmanlı mimarisinin işlendiği camide tek kubbeli iki minareli bir yapı mevcuttur. 
resim başlığı
Atakule 

‘Atakule’den at beni in aşağı tut beni’ gibi Ankara oyun havalarına konu olan kule aslında şuan bir alışveriş merkezi. Ankara’nın yapımında usta olduğu döner restoranlarına ev sahipliği yapıyor ve Çankaya’da bulunuyor.  13 Ekim 1989 tarihinde Ankara’nın başkent oluşunun 66.yıldönümünde açılmıştır. Türü gözlem kulesi olan Atakule Ankara’nın ilk alışveriş merkezidir. Mimar Ragıp Buluç tarafından tasarlanan kule 125 metre yüksekliğindedir. Seyir terasları ile Ankara’yı seyretmek Ankara ziyaretiniz sırasında yapılması gerekenler listesi arasındadır. 

Eymir Gölü

Gezgin724, oto kiralama işleminin ardından Ankara’nın Çankaya ilçesinde bulunan Eymir Gölü gezilip görülebilir. Bu doğa harikası Orta Doğu Teknik Üniversite’sinin yani ODTÜ’nün sınırları içerisindedir. Burada üniversitenin spor bölümleri takım çalışmaları yaparlar. Ankaralıların deniz özleminin bir nebze olsun giderebildikleri göl yapılan bilimsel araştırmalara göre günümüzden yaklaşık 8 bin yıl kadar önce kuzeye doğru akan bir akarsuyun yandan gelen kollarla boğulması neticesinde oluşan Mogan Gölü’nün beslemesi ile oluşmuş. Yerel halkın gölbaşı gölü olarak dillendirdiği Eymir Gölü kendine has doğası ile dikkatleri üzerine çekiyor. Örneğin kıyıları yoğun bir biçimde balık barındırıyor ve 160 kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Eymir Gölü’nde kürek ve su sporları, olta ile balık avlanma ve özellikle piknik gibi Ankaralıların çok sevdiği etkinlikler yapılmaktadır. 

Elmadağ Kayak Merkezi 

Ankara’nın en meşhur özelliklerinden biri de kışı ve ayazı. Kış mevsiminde (son dönemlerde azalmış olsa da) yoğun kar yağışının yanında dondurucu soğuklar da görülüyor. Sizde eğer Ankara’yı kışın ziyaret ettiniz ve Çankaya ilçesinde oto kiralama hizmeti aldıysanız, Elmadağ’ı ziyaret etmeden şehri terk etmeyiniz. Çünkü Ankara’nın kışının en eğlenceli olduğu yer Elmadağ Kayak Merkezi’dir. Elmadağ Kayak Merkezi, Ankara’nın 17 km güneydoğusunda Elmadağ’ın kuzey yamacında konumlanıyor. Ankara Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne ait tesis herkese açıktır. Denizden yüksekliği 1500 – 1850 metredir ve pist uzunluğu ise tam tamına 700 metredir. Ocak ve Mart aylarında kayak sezonu açılır.  Eğer yazın ziyaret edecekseniz Elmadağ’ı doğa yürüyüşlerine elverişlidir. Gezgin724 Elmadağ oto kiralama hizmeti vermektedir.  

MTA Genel Müdürlüğü Şehit Cuma Dağ Tabiat Tarihi Müzesi

Türkiye"nin ulusal anlamda ilk Tabiat Tarihi Müzesi, MTA Genel Müdürlüğü bünyesinde 7 Şubat 1968 tarihinde kurulmuştur. Müzenin sergi salonlarında, Türkiye’nin ve dünyanın çeşitli yerlerinden derlenmiş 5000’i aşkın örnek bulunmaktadır. Katlara ayrılan müzenin ilk katında omurgalı ve omurgasız fosillere ait çok sayıda örnek sergilenmektedir. İkinci katta çeşitli minerallerin farklı jeolojik süreçlerle bir araya gelmesinden oluşmuş kayaçlar sergilenmektedir.  Üçüncü katta ise Bilim Tüneli bulunmaktadır. Burada ülkemizin jeolojik miras alanları, deniz altındaki resiflerde gözlenen biyolojik çeşitlilik izlenebilmektedir.  

Tabiat Tarihi Müzesi 

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü’nce 1968 yılında kurulmuştur. 4.000 m2’lik bir alan kurulmuş olan müze, 3 kat 5 bölümden meydana gelmektedir. Müzenin ilk katında ülkemizde geçmişte yaşamış ve günümüzde yaşamakta olan bitki ile hayvan örnekleri vardır. Müzenin diğer bölümlerinde ise MTA’ nin kuruluşundan bu yana arazi laboratuvar çalışmalarında kullanılan araçp ve gereçler sergilenmektedir. Sizde Çankaya’da otomobil kiraladıktan sonra gezilecek yerler arıyorsanız tabiat müzelerini Gezgin724 olarak tavsiye ederiz. 

ODTÜ Bilim ve Teknoloji Müzesi

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ne bağlı bir müzedir. Müzede MÖ 7000 yılından beri Anadolu topraklarında gelişen teknolojinin tarihi ögeleri sergilenmektedir. Müzenin tarihi 2002’ye kadar uzanıyor. Müze hafta içi her gün 9 ile 17 arasında açıktır. Hafta sonu ise sadece Cumartesi günü açık olan müzenin açılma saati 11.00’dır. 

ODTÜ Arkeoloji Müzesi

Ankara’nın dünyaca ünlü böyle bir üniversitesi varken ve Anadolu topraklarında büyük bir tarih yatarken müze sayısının az olması beklenemez. ODTÜ oldukça büyük bir yer ODTÜ civarlarında oto kiralama hizmetlerinden yararlanarak müze gezilerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz.  Müzenin kuruluş amacı kampüs arazisi içindeki Frig Nekropolü’nde bulunan eserlerin korunması ve sergilenmesidir. Türkiye’nin ilk üniversite müzesi olma özelliği taşıyan müze ziyaretçilerine güzel bir tarihi gezinti sunuyor. 

Pembe Köşk

Pembe Köşk Müzesi, Ankara’nın Çankaya semtinde yer almaktadır. Türkiye Cumhuriyeti’nin, Cumhurbaşkanlığı yerleşkesinin bir parçasıdır. Bodrum da dahil olmak üzere iki kattan oluşan köşk tarihi bir öneme sahiptir. Atatürk ve diğer cumhurbaşkanları bu binayı çalışma binası olarak kullanmışlardır. Özellikle Atatürk’ün başkanlığını yaptığı pek çok etkinlik, toplantı ve siyasi çalışmalar Pembe Köşk’te yapılmıştır.  Ayrıca burada İsmet İnönü ve ailesi tam 48 yılını geçirmiştir. Artık tarihi bir müze ev konumunda olan köşk İsmet İnönü ve Atatürk ile ilgili eşyalar barındırmaktadır. Özellikle satranç masaları, üniformalar, madalyalar ve Atatürk’ün bilardo oynadığı masa buradadır. 22 Şubat 1927 yılında Ankara’nın ilk balosu Pembe Köşk’te verilmiştir. İlk konserler ve ilk sergiler burada yapılmıştır. Köşk, İnönü Vakfı tarafından Müze – Ev olarak düzenlenmiştir. Pembe Köşk Müzesi, sadece milli bayramlarda halk için ziyarete açılmaktadır hem metro hem de halk otobüsleri ile de ulaşımı mevcuttur.  

Ankara Ters Ev ve Neşeli Köy

Türkiye’nin ikinci, Ankara’nın ise ilk ters ev tasarımı olan Neşeli Köy Tepetaklak Ev projesi, Ankara Eskişehir Yolu üzerinde ziyaretçilerini bekliyor. Gezgin724 üzerinden araç kiraladıktan sonra eğer Ankara’yı ve Ankara’nın Çankaya ilçesini gezmeye niyet ettiyseniz bu evi mutlaka görmelisiniz. Ankara’da yeni bir cazibe merkezi oluşturma amaçlı tasarlanan bu ters evin tamamlanması 6 ay sürdü. Projenin ünlü mimarı Mete Gültekin evi 120 metrekarelik bir alan üzerine inşa etmiş.  Evde bulunan eşyaların tamamının tavanda yer alması evin dış görünüşünün de tepetaklak olması ziyaretçileri şaşkına çeviriyor. Tam bir İnstagramlık fotoğraf cenneti olan ters ev haftanın her günü 09:00 ile 18:00 saatleri arasında açık. Şimdiye kadar tüm dünyada 13 adet olan ters evlerin 14.sü olan Ankara’daki bu Ters Ev, etrafındaki yeşil alanlar ve kümes hayvanlarının da bulunduğu doğal hayat nedeniyle insanların şehir karmaşasından kurtulmak ve hafta sonunu geçirmesi için ideal bir yer. Ters Ev’in de içinde bulunduğu Neşeli Köy tamamen bir köy hayatına ev sahipliği yapıyor. İçerisinde eski traktörler ve arabalar bulunuyor. Mini bir tren ile neşeli köyü turlamak mümkün. Etrafta yöresel yemekler yapan teyzeleri görmek mümkün. Üstelik bir sürü hayvanlar var ve çocuklarınıza bu hayvanları yakından tanıma fırsatı da doğuyor. Neşeli Köy genel itibari ile biraz daha Etimesgut İlçesine kaymış olsa da Ters Ev’in bulunduğu yer konum itibari ile Çankaya sınırları içerisinde. Ters Ev’e ‘ Eskişehir yolu Kentpark AVM arkası açık otopark içerisi’ adresinden ulaşabilirsiniz. 
çankaya oto kiralama firmaları
Çankaya Köşkü

2014 yılına kadar Türkiye’nin cumhurbaşkanlarına ev sahipliği yapan köşk, Beştepe’ye Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin yapılması ile günümüzde Cumhurbaşkanı yardımcıları tarafından kullanılmaya başlandı. Köşk, Türklerin Anadolu’ya girişini sembolize eden etmesi açısından mimarlar Vedat Tek, Arif Hikmet Bey, Mustafa Aytöre ve Orhan Genç tarafından 1.071 metre yüksekliğe sahiptir. Çankaya Köşkü, 1,77 km2 ‘lik halka açık olmayan bir alan üzerindedir. 

Ankara Botanik Parkı

Gezgin724 aracılığı ile Çankaya sınırları içerisinde oto kiralama firmalarından hizmet aldınız ve şöyle bol ağaçlı bol oksijenli bir yerlere mi gitmek istiyorsunuz? Adresiniz o zaman Çankaya’da yer alan Ankara Botanik Parkı olmalı. Parkın alanı 65 bin metre karedir. Çankaya Caddesi ile Cinnah Caddeleri arasında kalır ve 1970 yılında bir havuz bir çocuk bahçesi ve çiçek serası ile birlikte kurulmuştur. Park konum olarak Atakule’ye oldukça yakındır. Bu nedenle Atakule’de alışveriş yaptıktan sonra Botanik Parkı’n içerisinde oldukça keyifli ve huzurlu vakit geçirebilirsiniz. Kışın ise kar yağdığı zaman tam bir kartpostallık görüntü oluşturan park, Ankaralıların en uğrak noktalarından biri ve oldukça güvenli. Parkın girişinde komik gelecek ama bir uzun eşek heykeli bulunur. Bunun nedeni heykelin eski zamanlarda yapılması ve o zamanların popüler bir oyunu olmasıdır. Herhangi bir başka özel anlamı yoktur. Park adeta bir vadi görünümündedir. Bu da sizi koskoca şehrin içinde sanki başka bir zaman ve mekâna geçmiş izleniminize kapılmanıza sebep verebilir. Belki de parkın sevilmesinin nedenlerinden biri de budur. Parkın içerisinde büyük bir gölet bulunur. Suyun olması ile birlikte adeta burada başka bir tabiat hayat bulur. Göletten gelen su ve kuş sesleri oldukça huzur verici bir ortam oluşturur. Botanik Park’a giderken fotoğraf makinenizi yanınıza almayı sakın unutmayın. 

50.Yıl Parkı

Açılışı 1970 yılında yapılsa da son dönemlerde yapılan çalışmalarla adeta Ankaralıların yeni gözdesi haline gelen park toplam 130 bin metre karelik bir alan üzerine kurulmuş vaziyette. Parkın işletmeciliğini Ankara Büyükşehir Belediyesi yürütüyor. Parkın etrafında yöresel yemekler yapan çevre halkı tarafından açılan işletmeler mevcut. İçerisinde ise gölet, piknik alanı, tiyatro, çocuk bahçesi ve oyun aletleri bulunuyor. Ayrıca buradan sallanan bayrak Ankara2nın hemen hemen her yerinden görülebilecek büyüklüktedir. Dünya’nın ikinci en büyük bayrak direğine sahiptir. Gezgin724 üzerinden oto kiralama yapınız ve mutlaka burayı geziniz. 

Kurtuluş Parkı

Kızılay Meydanı’na 10 dakikalık bir yürüme mesafesinde. Ancak tabii ki 110.000 metre karelik kendi alanını saymazsak. Kurtuluş Parkı, Ankara’nın en meşhur parklarından biri. Çankaya’nın Cebebi semtine bağlı. Eğer aracınızı Cebeci oto kiralama firmalarından kiraladıysanız mutlaka Kurtuluş Parkı’nı ziyaret etmelisiniz. Kurtuluş Parkı adını ise eskiden bağlı bulunduğu Kurtuluş Mahallesi’nden gelmektedir. Kurtuluş parkının açılışı 1980 yılıdır ve işletmesi Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne aittir. Bir ucu Kızılay’a bir ucu Sıhhiye’ye bir ucu Dikimevi’ne kadar uzanır. Parkın içerisinde yürüyüş ve koşu yolu parkları, buz pateni pisti, yapay göl, spor aletleri, çay bahçeleri, nikah dairesi, çocuklar için minyatür trafik eğitim alanları gibi pek çok imkân bulunuyor. 

İncesu Parkı

Ankara, Çankaya’da kiraladığımız aracımızla gezintimiz devam ediyor ve Kurtuluş Parkı’ndan sonra yeni rotamız İncesu Parkı. İncesu Parkı’nın altından dere geçiyor. Park derenin üstü betonlarla örülerek inşa edilmiş. Adını da altından akan dereden almıştır.

Kemal Sunal Parkı 

Duvarlarında Kemal Sunal’ın ve Hababam Sınıfı’nın diğer karakterlerinin resmedildiği park yaklaşık 4 bin metre karelik bir alan üzerine kurulmuştur.

Lozan Parkı

Çankaya Belediyesi tarafından 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 92.Yıldönümünde yenilenerek halkın hizmetine açıldı. İsmini nereden aldığını sanırım açıklamaya gerek yok. Park toplam 140 bin metre karelik büyük bir alana sahip. İçerisinde spor salonu, açık hava spor bahçesi, tenis, futbol ve basketbol sahaları var. Ayrıca çocuklarınızla beraber gelirseniz eğer çocuklar için çocuk parkları bulunuyor. Koşu ve yürüyüş parkurları da bulunan park adeta bir spor cenneti. 

Uğur Mumcu Parkı

Çankaya Belediyesi, Türkiye’nin aydınlık gazetecilerinden biri olan Uğur Mumcu’nun adını ölümsüzleştirmek için bir park inşa etti. Parkta Uğur Mumcu’nun anıtı dikildi. 60 bin metre karelik bir alana kurulan park içerisinde doğal gölet barındırıyor. 

Ahlatlıbel Atatürk Parkı ve Tesisleri 

Şehrin içinde ama sanki şehirden uzak bir alanda konumlanmış gibi duran park güzel bir piknik alanı. İçerisinde mangal yakılmadığı ancak dışarıdan getirilen yiyeceklerle güzel sofraların kurulabildiği bir park burası parkın içerisinde 3 tenis sahası, 2 halı saha, 2 voleybol ve 3 basketbol sahası var. 

Ankara Zafer Anıtı

Ulus Meydanı denilince akla gelen ilk şey. Belki de Ankara denilince akılda canlanan sembollerden biri Zafer Anıtı. Kurtuluş Savaşı’nın kahramanları anısına Türk halkı tarafından 24 Kasım 1927 tarihinde yaptırılmış. Yapımını ise Avusturyalı Heykeltıraş Heinrich Krippel üstlenmiş. Anıt o zamanki adı Hakimiyet – i Milliye olan şimdiki Ulus Meydanı’na dikilmiş. Anıtın açılış töreninde Mehmet Emin Yurdakul tören için yazdığı ‘Zafer’ adlı şiirini okumuştur. Zamanın gazetelerinden Yenigün’ün başlattığı kampanya ile startı verilen anıt hala Yenigün adıyla da bilir. Sakarya isimli atının üzerinde Mustafa Kemal Atatürk ve çevresindeki kahraman Türk askerlerinin simgelendiği anıtta Türk halkının kökeni, Kurtuluş Savaşı ve Atatürk’ün Ankara’ya gelişi anlatılmıştır. 1939 ve 1952 yılları arasında kullanılan 2,5 liralık paralarda Zafer Anıtı resmi kullanılmıştır. Ulus’ta oto kiralama firmaları hatta Ulus Zafer Anıtı çevresinde araç kiralama firmaları çok sayıda bulunmaktadır. Gezgin724 yardımıyla aracınızı kiralayıp Ankara gezinize devam edebilirsiniz. 

Sebahattin Yıldız Müzesi

İsmini Yıldızlar Holding kurucusu olan Sebahattin Yıldız’dan alan müze yine Sebahattin Yıldız tarafından 2010 yılında kurulmuştur. Müzede arkeolojik ve etnografik eserler vardır. Ayrıca Osmanlı döneminden kalma maden işlemeleri Sultan 2.Abdülhamid’e ait eşyalar da bulunuyor. 

Kızılay

Kızılay, Ankara’nın hem eğlence hem de alışveriş yapabildiği en kalabalık yerlerinden biri. Kızılay oto kiralama firmaları size Kızılay ve çevresini gezmeniz için en uygun şehir için trafiğe uygun araçları sunacaktır. Ankara’da her yol Kızılay’a çıkar, diye bir tabir vardır ve doğrudur. Kiraladığınız oto ile zaman zaman tabelaları bile takip etmenize gerek yoktur. Yol sizi bir şekilde Kızılay’a getirecektir. Ayrıca toplu ulaşımın da merkez konumundadır; Kızılay. İsmini 1929 yılında kurulan Kızılay Genel Merkezi’nin binasından almıştır. Tabii Ankara’nın en meşhur meydanı olan Kızılay’da, Çankaya ilçesine bağlı. Ancak Kızılay tüm Ankara’nın en uğrak noktası olduğu için buraya Çankaya özelinden ayrı bir parantez açmakta fayda var. Peki, Kızılay Meydanı ve Çevresinde gezilecek yerler nelerdir? Gelin hep birlikte bakalım. Kızılay’da hizmet veren araç kiralama firmalarından birinden Gezgin724.com yardımıyla bir araç kiraladınız ve Kızılay’ı ağız tadıyla bir gezmek mi istiyorsunuz. O zaman yolunuzun düşeceği noktalar şunlardır; Güvenpark, Sakarya Caddesi, Karanfil Sokak, Yüksel Caddesi, Kızılay Alışveriş Merkezi ve Kocatepe Camii… Tabii bu noktaların hepsi birbirine yakın noktalar olduğu için kiraladığınız arabanızı uygun bir yere park etmelisiniz. 

Güvenpark

Avustralyalı Mimar Clemens Holzmeister tarafından 1930 yılı öncesi yapılan ve 1930 yılında tamamlanan park şu an Ankara’nın en meşhur alanlarından biri konumunda. Park adını parkın içerisinde bulunan havuzun yanındaki anıttan alıyor. Anıtta Türk halkının çalışkanlığı temsil ediliyor ve anıtın üzerinde Atatürk’ün ‘Türk, Öğün, Çalış, Güven.’ Deyişi yer alıyor. Etrafını arpacık güvercinlerinin sardığı park ayrıca Ankaralıların buluşma noktalarından biri. İnsanlar buluşmaya karar verdiklerinde Güvenpark’ın orada sözleşirler. 

Kızılay Alışveriş Merkezi

Meydana ismini veren ve az önce bahsettiğimiz Kızılay Genel Merkez Binası’nın yerine inşa edilen bir yapıdır. İçerisinde dünyaca ünlü mağazalar bulunmaktadır. İçerisindeki mimari ve merdiven yapısı tüm mağazaların önünden geçmek için tasarlanmıştır. Alışveriş merkezi Güvenpark’ın tam karşısındadır ve 2011 yılında açılmıştır. 

Sakarya Caddesi

Ankara’nın alkollü mekanları denilince akla gelen ilk yer Sakarya Caddesi’dir. Ankara’nın genel havasını yansıtan caddede barlar ve meyhaneler bulunur. Bir nevi Ankara’nın barlar sokağı gibidir. 

Karanfil Sokak

Ankaralı gençlerin en çok uğradığı sokak burasıdır. Hem ekonomik hem de eğlenceli bir yerdir. İçerisinde çok sayıda kitapçı ve kafe bulunur. Ayrıca takıp takıştırmak için de oldukça orijinal mekanlar vardır. Güvenpark’tan sonra Ankaralıların buluşma noktasıdır. 

Tunalı Hilmi Caddesi 

‘Ben senin benimle Tunalı Hilmi Caddesi’ne gelebilme ihtimalini sevdim.’ Evet. Tunalı Hilmi Caddesi adına şiirler yazılan bir havaya sahip şehrin güzide bir yeri. Kızılay Meydanı’na göre daha sakin. Çankaya’nın Kavaklıdere semtinde konumlanmış durumda. Çankaya Araç Kiralama’de de çok sayıda hizmeti veren yerler var. Tunalı Hilmi Caddesi mağazalar, restoranlar ve kafe tarzı işletmelerle dolu. Bu bakımdan diğer yerlerden farkı gözükmese de Ankaralılar için ortak bir geçmişe, anılara sahip yerlerle dolu. O yüzden özellikle Ankaralıysanız insanı huzurlu hissettiren bir tarafı yok değil. Cadde ismini TBMM üyesi Tunalı Hilmi Bey’de alıyor. Ayrıca Ankara’nın en meşhur parkı Kuğulu Park’ta bu cadde üzerinde. 

Kuğulu Park

Kuğulu Park’a burada ayrı bir başlık açmak istedik. Çünkü üzerinde bulunduğu Tunalı Hilmi Caddesi kadar meşhur bir isme sahip. Parkın içinde bir havuz var ve isminden de anlaşılacağı üzere havuzun içinde de kuğular, kazlar ve ördekler yaşıyor. Ayrıca bunlarla beraber 24 farklı kuş türü de bulunuyor.  10 bin metre kare alana sahip park 1958 yılında açılmış ve işletmesi binası Kızılay Meydanı’nda bulunan Çankaya Belediyesi’ne ait. Ayrıca parkın içinde de Tunalı Hilmi Bey’in heykeli bulunuyor. Park Tarihi ve doğal güzellikleri nedeniyle Kültür Bakanlığı Ankara Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından sit alanı olarak belirlenmiş. Park ayrıca kavak, leylak, erguvan gibi bir floraya sahip.