Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Kupon Kullan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Çubuk Araç Kiralama - Çubuk Oto Kiralama Gezgin7/24

ANKARA / Çubuk

Gezgin724, Ankara"nın en iyi oto kiralama firmalarını sizlerin önüne bir tıkla getiriyor. Gezgin724 güvencesi ile Ankara"nın tüm ilçe ve semtlerinde araç kiralama işlemi kolaylıkla yapılıyor. 

Çubuk rent a car firmalarının web sitemiz üzerinden yapılan rezervasyonlara özel düzenlediği avantajlardan yararlanarak, Çubuk ucuz araç kiralama hizmeti almanız mümkündür. Ayrıca ankara oto kiralama arasında kıyaslama yapmanızı sağlayan akıllı panel sayesinde, aradığınız marka ve model araç için en uygun Çubuk araç kiralama fiyatları veren firmalardan hizmet alabilirsiniz. Çubuk’ta araç kiralama nasıl olur? 

Ankara Savaşı’nda çok rolü olan bu beldenin köylerinin birçoğunun adında bu savaşta ölen komutanlara aittir. 1902 yılında merkezi ilçe olarak resmi kayıtlara geçen Çubuk, 1910 yılında bucak olmuş ve 1921 yılında yeniden ilçe olarak günümüzdeki haline gelmiştir. Çubuk denilince ilk akla gelenler turşu ve barajlardır. Ankara şehir merkezine 39 km. uzaklıktaki bu ilçeye yakın ilçeler şöyledir: Çubuk-Pursaklar arasındaki uzaklık: 27 km. Çubuk-Akyurt arasındaki uzaklık: 15 km. Çubuk-Şabanözü arasındaki uzaklık: 46 km. dir. 

Çubuk"un Tarihi 

Tarihi kaynaklara bakıldığında köy adlarının Yazır, Peçenek, Kınık gibi isimlere karşılık gelmesi Osmanlı devletinin bu bölgede hüküm sürdüğüne işaret ediyor. Selçuklular tarafından fethedilmiş ve Çubuk Bey tarafından ele geçirildiği için adını buradan almıştır. Ankara Şavaşıyla 
çubuk araç kiralama
1402 yılında Çubuk tanınmıştır. 1522 yılına gelindiğinde ise bölgedeki yerleşim yoğunlaşmıştır. 1902 yılında ise ilçe olmuştur. O dönemden günümüze kalanlar ise: Melikşah köyünde Timur tarafından yaptırılan “Açık Hava Hamamı”, halen kullanılmakta olan “Esenboğa uluslararası havaalanı” nın ismi Timur’un komutanlarından “Esenboğa Han” dan gelmektedir. Tarım alanlarının iyi olmasıyla da dikkatleri üzerine çekmiştir. 16. yy’a bakıldığında Çubuk’un sancağa bağlı bir kaza olduğunu görebiliyoruz. 1522’li yıllarda Kaza’da 248 köy, 40 mezra ve toplamda 7 yayla yer alıyordu. 1571’li yıllarda ise Çubuk’ta 200’e yakın köy, 30’dan fazla mezra ve 18 yayla bulunmaktadır. 

Çubuk İlçesi Hakkında Genel Bilgiler 

Karasal iklime sahip olan yörede tarım ürünleri olarak patates, kuru fasulye, şeker pancarı, mısır, yonca olmak üzere sıralanır. İlçe topraklarının dağılımı: %21 orman, %17 çayırlık, %3 tarıma elverişli olmayan alanlar ve arta kalan kısmı da tarım alanıdır. Çubuk çayı, ilçeyi ikiye böler ve Çubuk barajına dökülür. 

Bölgenin en yüksek dağı 1985 metre yükseklik ile, İdris dağıdır. İlçenin çevresi, dağlarla çevrili, yalnızca güney yönü ovaya doğru açıklık göstermektedir. Esenboğa Havaalanı, ilçe sınırları içindedir. Havaalanı ile ilçe merkezi arasında karayolu bağlantısı bulunmaktadır.
çubuk araç kiralama
Turşu-Çubuk Turşusu 

Yıllık turşu üretiminin 10 bin tonu buradan karşılanmaktadır. İlçe merkezine 2 km. uzaklıktaki “Aşağı Çavundur” köyünde, turşuculuk yapılmaktadır. Kaya tuzu ile kurulan ve içine birazda şeker katılan turşunun ağızda bırakmış olduğu tat çok farklı bir aroma içerir. Şimdiye kadar tatmadıysanız denemenizi öneririz.

Uluslararası Çubuk Turşu ve Kültür Festivali

Her yıl Eylül ayında 4 gün süren festivale yurt içi ve yurt dışından konuklar katılmaktadır. Çubuk Belediyesi tarafından 2005 yılından itibaren düzenlenen bu festivalde turşu, piliç pastırması, et, gözleme, bazlama ve süt ürünleri, el sanatı ürünleri, hediyelik eşyalar gibi yöresel ürünlerde satılmaktadır. Bu ilçeyi görmek, yöresel tatları tatmak için Çubuk oto kiralamadan araç kiralayıp güzel zaman geçirebileceğiniz. 

Çubuk" tan Ne Satın Alınır? 

Perşembe günleri kurulan pazarında bazlama, gözleme, peynir, tereyağı, elma, armut, vişne, ayva gibi yerel ürünleri görebilir ve satın alabilirsiniz. Bunların yanı sıra elbette ki turşu almadan gitmek olmaz. 

Çubuk"ta Gezilecek Yerler 

Karadana Köyü 

Hititler" in bu bölgede yaşadığını kanıtlayan “Oyulu” isimli kaya mezarı ilçe merkezine 11 km. uzaklıktaki Karadana köyünde bulunmaktadır. 

Çubuk -I Barajı 

Atatürk’ün talimatıyla, 1930 yılında yapımına başlanmış ve 1936 yılında tamamlanmış ve bizzat Atatürk tarafından açılışı yapılmıştır. 1930’lu yıllardan kalan anıtlara ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle, baraj setinin tam ortasında, antik mezar odası gibi görülen “Atatürk Anıtı” ilginçtir. Beton dolgu-kemer baraj tipidir. Ancak, aşırı kirlilik nedeniyle işlevini yitirmiş ve 1994 yılından itibaren kullanılamaya başlanmış 2010 yılından sonra ise, Ankara Büyükşehir Belediyesinin çabaları ile baraj temizlemek için boşaltılmıştır. Ankara çevre yolu, Çubuk-I barajı üzerine yapılan devasa viyadükler üzerinden geçmekte ve burada küçük bir de hayvanat bahçeside bulunmaktadır. İlçenin 4 km. uzağında; Çubuk çayı üzerindedir. 
çubuk oto kiralama
Çubuk -II. Barajı 

Çubuk-I barajının kirlenmesinden dolayı boşaltılmasından dolayı 1961 yılında yapımına başlanmış ve 1964 yılında tamamlanmıştır. İlçenin yaklaşık 6 km. kuzeyindedir. Ankara’nın su ihtiyacının bir kısmı buradan karşılanmakta ayrıca çevresinde bulunan piknik alanları ile güzel bir gün geçirebileceğiniz bir yerdir. 

Hacılar Köyü Şelalesi

Yüksekliği 5 metre olan şelale Avcıova köyünden gelen dere üzerinde bulunur ve Sıçanderesi bölgesine geldiğinde kendiliğinden şelale şeklinde dökülür. İlçe merkezine bağlı Hacılar köyünün, 2 km. kuzeyinde olan şelale bölgenin tek şelalesidir.

Melikşah Hamamı 

1402 yılında Timur tarafından, kızı Melikşah adına yaptırılan bu hamam ilçe merkezine bağlı, güneydeki Melikşah köyündedir. Ankara-Çubuk karayolu üzerinde, Esenboğa ya 4 km uzaklıktadır. Hamam suyunun özelliği “deri” hastalıklarına iyi gelmesidir. Ancak, 1979 yılında yapılan çalışmalarda, kaynağın suyunun kuruduğu anlaşılmış ve şimdilerde sondaj çalışmasıyla çıkartılan suyun kullanıldığı bilinmektedir. 

Sele Köyü 

Kalender Veli ve Siyami Dede türbelerinin bulunduğu ilçe merkezine bağlı köy, Çubuk-II barajına, 10 km uzaklıktadır. Kalender Veli türbesinin yanında cem evide bulunan köyü Çubuk çayı ikiye ayırmaktadır. 

Karagöl

Mürtet ovasını sulayan “Ova çayı” na dökülen krater gölü Yıldırım dağları üzerindedir. Etrafı yeşilliklerle dolu piknik alanları bulunan bölge ilçe merkezine 29 km Ankara’ya ise, 68 km. uzaklıktadır.