Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Nereden Alacaksınız? 15.05 - 10:00
Drop of location 20.05 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Kalecik Araç Kiralama - Kalecik Oto Kiralama | Gezgin 7/24

ANKARA / Kalecik 

Gezgin724, Ankara"nın en iyi oto kiralama firmalarını sizlerin önüne bir tıkla getiriyor. Gezgin724 güvencesi ile Ankara"nın tüm ilçe ve semtlerinde araç kiralama işlemi kolaylıkla yapılıyor. 

Kalecik rent a car firmalarının web sitemiz üzerinden yapılan rezervasyonlara özel düzenlediği avantajlardan yararlanarak, Kalecik ucuz araç kiralama hizmeti almanız mümkündür. Ayrıca ankara oto kiralama arasında kıyaslama yapmanızı sağlayan akıllı panel sayesinde, aradığınız marka ve model araç için en uygun Kalecik araç kiralama fiyatları veren firmalardan hizmet alabilirsiniz. 

Kalecik

1402 yılındaki Ankara savaşı öncesinde, Osmanlı ordusunun bu köprü üzerinden geçerek, Ankara savaşı öncesinde, Çubuk ovasına indiği 1389-1402 Yıldırım Beyazıt devrinde köprünün bulunduğu Yıldırım Beyazıt kuvvetleri tarafından Timur kuvvetlerinin ilerlemesine engel olmak için köprünün tahrip edildiği bazı kaynaklarda geçmektedir. Nüfusu 12.000 olan ilçe Ankara"ya yaklaşık 1 saat uzaklıkta. 
kalecik araba kiralama
Kalecik"in Tarihi

Evliya Çelebi, Seyahatnamesinde Romalılar döneminde Bursa Tekfurunun kızına çeyiz olarak, Kalecik kalesini yaptırdığını ve zamanla kalenin etrafına birer ikişer evlerin yapıldığı ve bu şekilde küçük bir kasaba haline gelen bu bölgeye kale bulunduğu için kale kelimesinin sonuna “cik” ekleyerek “kalecik” olduğundan bahsetmektedir. 

Kalecik Hakkında Genel Bilgi 

İlçe halkının geçim kaynağı tarım, hayvancılık ve ticarettir. Sanayi gelişmemiştir. İlçenin batısında İdris dağı bulunur ve km. güneyinden Kızılırmak nehri geçer. Rakımı 725 metre olan bölge çevresine göre oldukça çukur bundan dolayı Çukurova" ya benzetilir. 

Kalecik Karası Üzümü Özellikleri Nelerdir? 

Kalecik ilçesinin topraklarının büyük bölümü kahverengi veya kırmızı-kahverengi topraklardan oluşmuştur. Aynı zamanda Kızılırmak civarındaki toprakların bir kısmı da alüviyal topraklardan oluşmaktadır. Kahverengi topraklar, bol miktarda kalsiyum içerir ve ilçeyi baştan başa geçen Kızılırmak nehrinin oluşturduğu özel mikroklima ise, bu toprak özellikleriyle birleşerek, Kalecik karası üzümünün kendine özgü birleşimini toprak gruplarının özelliğinden alarak muhteşem tadını en güzel şekilde etkilemesini sağlar. Bölgenin güneşi tam olarak alması, gece-gündüz ısı farklılığı, üzüme dünyanın en lezzetli aromasını vermiştir. 3 yıl içinde fidanlar ürün vermeye başlayan fidanlar ırmak kenarında gelişimini sağlar. 3 defa Fransa"daki yapılan yarışmada birinci olan üzümler şarap yapımında kullanılmaktadır. Üzümü sulu olduğu için, içimi kolaydır ve aromatik olarak kiraz, kayısı, muz, çilek gibi meyvelerin ortak tadını hissetmek mümkündür. Bu nedenle, büyük keyif verir. 1 kg. Üzümden, 1 şişe şarap yapılır ve şarap, koyu kırmızı renklidir. Şarabın yatarak saklama süresi 5 yıl olarak önerilir. Bunlardan dolayı bölgede şarap fabrikaları çoktur. Buna bağlı olarak da kalecik ve çevresinde, bu amaçla kurulmuş bağlar çok sayıda bulunmaktadır.
kalecik araç kiralama
Kalecik’te Ne Yenir? 

Yöreye özgü bamya yemekleri, çemen yemeği, güveç, dolmalar, kalecik ekmeği ve kasnak böreği ve bunların yanı sıra Kalecik ayvası meşhurdur ve armut, dut, kavun ve karpuzu da mutlaka tatmanızı öneririz. 

Kalecik’te Gezilecek Yerler Neresidir? 

Kalecik Kalesi 

Roma ve Bizanslılar zamanında yapıldığı sanılıyor. Osmanlılar zamanında ise, büyük olasılıkla onarım görmüş olduğu düşünülen kale MÖ.275’lerde, Galatlılar tarafından yapılmaya başlanmış. Ankara yöresindeki kalelerden, en önemlisi olup ilçenin ortasındaki, 150-160 metre yüksekliğindeki bir sarp kayalık üzerine kurulmuştur. Kalenin girişi kemerlidir ve iki tarafından, silindirik birer kulesi vardır. Giriş kısmındaki kapı kanatları sökülmüş günümüzde, yalnızca yerleri bellidir. Sur duvarları yığma taşlarla örülmüştür. Şimdilerde Kalenin içinde ne görülebilir? diye bir soru aklınıza gelirse mahzen ve sarnıç dışında bir de mezar bulunmaktadır ancak bunlarda çok fazla tahrip olmuş durumdalar. 

Kızılırmak Köprüsü 

Selçuklular döneminde, 13.yüzyılda yapıldığı sanılan köprüye ait kitabeler bulunmadığı için tam olarak yaptıran bilinmemekle birlikte köprü ayaklarında ve köprü alt kısımlarında sarımtırak renkli kesme taşlar, malzeme ve işçilik, Selçuklular döneminden kalma olduğu savını destekliyor. İlçenin 6 km. güneyinde, Kalecik-Kırıkkale karayolunun kenarında Kızılırmak üzerinde bulunan köprü 1990 yıllarına kadar çevrede bulunan diğer köylere tek geçit olarak kullanılmıştır.

Tabakhane Camisi

  1. yüzyılın başlarında, ilçenin nüfusunun yarıya yakını, Ermenilerden oluşuyordu. Tahmini olarak caminin yapılışı 1907-1909 yılları arasında olmuştur. Genellikle deri tabakcılığı ile uğraşan Ermeniler den dolayı cami ismini almıştır. Bugüne kadar sağlam bir şekilde gelen cami Kalecik kalesinin kuzeybatı eteğindedir. Adınıda bulunduğu mahalleden almaktadır. 

Büyük (HASBEY) Camii 

14’ncü yüzyılda İsfendiyar Oğullarından Has Bey tarafından yaptırılan cami yukarıçarşıda bulunur. Cami yanmış bu sebepten dolayı minaresi dışında 1962 yılında yeniden yaptırılmıştır. Dikdörtgen ve sade bir yapısı olan caminin ilk şekli hakkında bilgi yoktur. Minarenin kaidesi kesme taş, tuğla gövdeli, tülahı ise ahşaptır. 

Şehsuvar Camisi

Fatih Sultan Mehmet zamanında yani 15.yüzyılda yaşamış olan Şehsuvar Bey bu camiyi ve bir de saray yaptırmıştır. Günümüzde cami durmakta ama saray yok olmuştur. 

Kazancıbaba Türbesi 

Fatih Sultan Mehmet’in tüfekçi başısı Kazancı Baba’ya ait olduğu ve 15.yüzyıldan kaldığı düşünülen türbe ilçe merkezindeki Ahi Kemal mahallesindedir. 1969 yılında onarım görerek ön kısmına bir oda ilave edilen türbenin çatısı pramidal, külahlı ve kiremit kaplı olup pencereleri ve üst kısmı yuvarlak kemerlidir. Bu türbeyi ziyaret etmek mi istiyorsunuz ohalde Kalecik oto kiralama ile kiralayacağınız araçları kullanarak bunu rahatlıkla yapabilirsiniz. 

Hükümet Binası 

Dışarıdan bakıldığında binanın oldukça orantılı ve simetrik olduğu görülen yapı ilçenin gösterişli binalarından olup Cumhuriyet meydanında bulunmaktadır. Ermeni yapı ustaları Ovenüs Hoca, Onlük Usta ve Kevük ustalar tarafından 1904 yılında yapılmıştır. 1950 yılında yapılan büyük onarımda, kuzeydeki giriş kapısı iptal edilerek güney cephesine ana giriş kapısı eklenen konak bodrum katı ile birlikte üç katlı olup kırma çatılıdır. Millî mücadele yıllarında konak cephede yaralanan askerlerin tedavilerinin uygulandığı, halkında askerlere yiyecek ve diğer ihtiyaçları için yardımlarda bulunduğu hürmet konağıdır. 
kalecik oto kiralama
Askerlik Şubesi 

1915-1923 yılları arasında yapıldıkları tahmin edilen binalar ilçe girişinde, Ankara caddesinin sağında bulunmaktadırlar. Bu üç adet bina İstiklal Savaşı sırasında, İnebolu yoluyla İstanbul’dan gelen cephane ve yiyeceklerin Haymana cephesine gitmeden burada depolama görevini yapmış. Bir süre Askeri Mühimmat Depo Komutanlığı olarak kullanılmış ve 1986 yılında buradan ayrılmışlar. Şimdilerde biri Halk Kütüphanesi olarak ve diğer bina ise Ankara Üniversitesi Öğrenci evi ve kısmen müze olarak kullanılmaktadır. Askerlik Şubesi olarak kullanılan yapı kesme taştan yapılmış, iki katlı ve kırma çatılıdır. Diğer iki binaya göre, daha erken tarihli olduğu söylenen yapı ahşap kısımlarının çürümesi, duvarlarındaki yıkıntılar ve çatlaklar nedeniyle şimdilerde kullanılmamaktadır ve bu yapı tam anlamıyla bir kışla formundadır. 

Kalecik’e Nasıl Gidilir?

Ankara’ya 56 km uzaklıkta Ankara-Çankırı karayolu üzerindeki Kalecik ilçesi güzel ve doğal ortamı ile gezilip görülecek yerler arasındadır. Bir saatlik bir mesafesi olan bu ilçeyi görmek için Kalecik oto kiralamada bulunan araçları kullanarak rahat ve keyifli bir gezi yapabilirsiniz.