Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 30.10 - 10:00
Teslim Tarihi 04.11 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Ankara Ucuz Araç Kiralama Fiyatları | Gezgin 7/24

Ankara Gezilecek Yerler Listesi

Ülkemizin başkenti olan Ankara, 5 buçuk milyonu aşan nüfusuyla aynı zamanda Türkiye"nin en kalabalık ikinci şehri olma özelliğini taşımaktadır. Köklü bir yerleşik hayata sahip olması nedeniyle, Ankara gezilecek yerler açısından en zengin şehirlerimizden birisidir.

Ankara Gezilecek Yerler

Anıtkabir

Ankara gezilecek yerler listesinin başında, şehrin her mevsim en fazla ziyaret edilen yerlerinden olan Anıtkabir bulunmaktadır. 

1944 yılında yapımına başlanan ve tam 9 yılda bitirilen Anıtkabir, Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Mustafa Kemal Atatürk"ün kabrinin bulunduğu anıt mezardır. İlk başlarda Anıtkabir"in nereye yapılacağı konusunda çok kararsız kalınınca, Atatürk’ün sağlığında Rasattepe için “bu tepe ne güzel bir anıt yeridir” sözü akla gelmiş, Anıtkabir"in Rasattepe üzerine yapılmasına karar verilmiştir. 

Anıtkabir"in nasıl bir mimariye sahip olacağı konusunda bir proje yarışması düzenlenmiş ve bu yarışmaya dünya genelinden katılan mimar ve mühendisler, 49 proje sunarak jüri üyelerinin karar vermesiyle şu anki Anıtkabir yapılmıştır. Anıtkabir"i yerli turistlerin yanı sıra, her mevsim yabancı turistler de ziyaret etmektedir.
Ankara Araç Kiralama

Harikalar Diyarı Parkı 

Doğaseverlerin Ankara"da gezilecek yerler listesinde yer alan harikalar diyarı parkı, oldukça geniş bir alan üzerine kurulmuş olup 2004 yılında hizmete açılmıştır. Yeşil alanların yanı sıra içerisinde sosyal ve kültürel faaliyetlerin yapılabilmesi için birçok alanı bulunmaktadır.

Ulus Gençlik Parkı

Toplamda 28 hektarlık bataklık bir alanın düzenlemesi sonrasında yapılan Ankara Ulus Gençlik parkı, sosyal ve kültürel faaliyetlerin yoğunlukla yapıldığı yerlerden birisidir. 1936 yılında çalışmalarına başlanan ulus gençlik parkı, 1943 yılında tamamlanarak hizmete açılmıştır.

Kocatepe Camii 

Başkent Ankara"nın en gösterişli camilerinden birisi olan Kocatepe Camii, 1967 yılında diyanet vakfı tarafından yaptırılmıştır. 4 minaresi ile birlikte Selimiye camisini andıran Kocatepe Camii, özel dini günlerde siyasi erkanında ibadet yapmak için gittikleri yerlerden birisidir.

Atatürk Orman Çiftliği 

1925 yılında Atatürk"ün talimatı ile alınan ve sonraki süreçte orman haline getirilen Atatürk orman çiftliği, 1992 yılında kanun kapsamında korumaya alınmıştır. Ankara gezilecek yerler listesinde şehri ziyaret edenlerin hem tarihi özelliği hem de doğa ile iç içe olması nedeniyle, ziyaret ettikleri yerlerden birisidir.

Kuğulu Park 

Yazımızın tamamından da anlaşılacağı üzere, Ankara"da gezilecek yerler listesinde birçok büyük park bulunmaktadır. Bu parklardan birisi de, Kuğulu parktır. Bu parkların en büyük ortak noktaları, Türkiye"nin en büyük park alanları olmasıdır. Yine Kuğulu Park içerisinde de, birçok sosyal ve kültürel alan bulunmaktadır.

Beypazarı Yaşayan Müze 

Beypazarı yaşayan müze binası, ilçenin ileri gelen tüccarlarından olan Büyük Atlas Ahmet"in oğlu tarafından 19 yüzyılda yapılmıştır. Müze içerisinde tarihi niteliğe sahip binlerce eser bulunmaktadır.

  1. Cadde Ankara"nın en işlek caddelerde arasındaki yer alan 7. Cadde, sosyal hayatın en yoğun olduğu yerlerden birisidir. Cadde üzerinde dünyaca ünlü birçok mağaza ve restoran bulmak mümkündür.

Ankara Havalimanı Araç Kiralama

Suluhan Camii 

Nasuh paşa tarafından 17 yüzyılda yaptırılan Suluhan Camii, düz tuğla ve kesme taştan dikdörtgen biçiminde yapılmıştır. Suluhan caminin 1. Derece anıt eser olarak tescillenmesi 1976 yılında yapılmıştır. Cami Ankara"nın Beypazarı ilçesinde olduğu için, hususi aracınız yoksa Ankara araç kiralama firmalarından alacağınız hizmetleri daha rahat bir şekilde ziyaret edebilirsiniz.

Nallıhan Kuş Cenneti 

Nallıhan ilçesinde bulunan kuş cenneti, nesli tükenmekte olan ve sadece bu bölgede görülen kara leyleklerin, adeta yuvası olmuştur. 168 den fazla kuş türü bulunan Nallıhan kuş cenneti 1994 yılında milli park statüsü kazanmıştır. Tarihi ipek yolu üzerinde bulunan kuş cennetine gitmek için, özel araçlarınızı kullanabilir ya da Ankara araç kiralama hizmeti alabilirsiniz. 

Gavur Kalesi 

Yine Ankara merkezden uzak olan tarihi yapılardan olan Gavur Kalesine gitmek için, Ankara rent a car firmalarından kiralayacağınız araçları ya da varsa kendi özel aracınızı kullanabilirsiniz. Şehir merkezinden uzak olması nedeniyle, en iyi ulaşım bu şekilde sağlanmaktadır.

Hititler döneminden kalma tarihi kalenin, çevresinde bulunan kayaların üzerinde, tanrı ve tanrıça olduğu iddia edilen 2 kabartma bulunmaktadır.

Ankara Kalesi 

Başkent Ankara"nın simge yapılarından birisi olanın Ankara kalesi, her yıl yerli ve yabancı on binlerce turistin ziyaretine uğramaktadır. Kalenin tarihi hakkında kesin bir bilgi bulunmasa da, Hititler döneminde yapıldığı tahmin edilmektedir. Dış ve iç kale olmak üzere 2 farklı bölümden oluşan kale, görkemiyle Ankara"ya gelenleri karşılamaktadır. Roma ve Bizans dönemlerinde onarım gören Ankara kalesi, 1073 yılında Selçukluların eline geçerek, Selçuklu devletine de hizmet vermiştir. Gezginlerin Ankara gezilecek yerler listesinde yer alan kale, çevre düzenlemeleri ve ışıklandırılması ile daha dikkat çekici bir görünüm kazanmıştır.

Haymana Kaplıcaları

Su sıcaklığının 44.5 dereceyi bulduğu Haymana kaplıcaları, nevraljiye, sinirsel, kas yorgunluğu, kan dolaşımı, solunum, kalp, deri, bel, romatizma hastalıklarına karşı iyi gelen kaplıcalardan birisidir. Kaplıca çevresinde farklı sosyal yaşam alanlarının bulunması nedeni ile hem kaplıcanın şifalı suyundan faydalanabilir, hem de bu mekanlarda daha rahat bir şekilde zamanı geçirebilirsiniz.

Ankara merkeze 73 kilometre uzaklıkta bulunan Haymana kaplıcalarına ulaşım imkanı kısıtlı olup, rahat bir ulaşım için mümkünse özel aracınızı kullanabilirsiniz. Özel aracınız yoksa Ankara araç kiralama hizmeti alarak, Ankara gezilecek yerler listesinde bulunan yerleri ve daha fazlasını rahatlıkla gezebilirsiniz.

 

Yukarıda sayılanlarla birlikte, Ankara gezilecek yerler oldukça fazladır. Şehirde bulunan doğal güzellikleri ve tarihi yerleri kısaca isimlerle söyleyecek olursak, şu şekildedir. 

Ankara"da bulunan müzeler: Ankara Oyuncak Müzesi, Türk Hava Kurumu Müzesi, Ankara Tabiat Tarihi Müzesi, ODTÜ Müzesi, Kurtuluş Savaşı Müzesi, Etnografya Müzesi, Müze Köşk, Ankara Cumhuriyet Müzesi, Mehmet Akif Ersoy Müzesi gibi birçok müze başkent Ankara"da bulunmaktadır. 
Ankara Oto Kiralama
Ankara"da Bulunan Parklar Ve Göller: Göksu Parkı, Soğuksu Milli Parkı, Ulus Gençlik Parkı, Segmen ve Parkı, Kuğulu Park, Ankara"da bulunan parklardır. Eymir gölü ve Mogan gölü de, şehirde bulunan ve turistlerin ziyaret ettikleri göller arasında yer almaktadır. 

Ankara"da Bulunan Tarihi Yerler: Çok köklü bir geçmişe sahip olması nedeniyle farklı birçok medeniyetin izlerini taşıyan Ankara"da en dikkat çeken tarihi yerler Kayabaşı Mozaiği, Agustus Tapınağı,  Camlı Köşk Zafer Anıtı, Ankara Kalesi, Hitit Güneş Kursu Anıtı, Güven Park Anıtı, Başköy Kalesi gibi alanlar, şehirde bulunan tarihi yerler olarak öne çıkmaktadır.

Ankara Oto Kiralama Hizmeti ile Gönlünüzce Gezin

Özellikle araç sahipleri kendi araçlarıyla farklı bir ile gitmek istememelerin başlıca nedeni, aracın kilometresi ve yıpranması olmaktadır. Ancak Ankara oto kiralama firmalarından araç kiralayarak, daha fazla yeri kısa sürede gezebilir, özel araç konforunu bu şekilde de yaşayabilirsiniz. 

Şayet şehre uçakla gelmişseniz, Ankara havalimanı araç kiralama hizmeti veren ankara oto kiralama firmalarını tercih ederek, hemen araç kiralayabilirsiniz.