ANKARA - ŞEREFLİKOÇHİSAR Oto Kiralama

Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araç Markası

ANKARA - ŞEREFLİKOÇHİSAR En Uygun Araç Kiralama Fiyatları

ANKARA - ŞEREFLİKOÇHİSAR Tanıtımı

ANKARA / Şereflikoçhisar

Gezgin724 Ankara’nın en iyi oto kiralama firmalarını bir tıkla karşınıza getiriyor. Gezgin724 güvencesi ile Ankara’nın tüm ilçe ve semtlerinde araç kiralama işlemi kolaylıkla yapılıyor.

Ankara’nın Şereflikoçhisar ilçesi de Gezgin724 aracılığı ile kolaylıkla araç kiralama hizmeti alabileceğiniz bir yer. Üstelik Gezgin724, sistemindeki oto kiralama firmaları arasında kıyaslama yapmanızı sağlayan akıllı bir panel bulunuyor. Bu sayede en uygun Şereflikoçhisar araç kiralama fiyatları veren firmalar hakkında bilgi ve hizmet alabilirsiniz. Hizmet sonrası Şereflikoçhisar’ı gezmek isterseniz eğer aşağıda anlatacaklarımız size yardımcı olacaktır…
şereflikocahisar oto kiralama
Şereflikoçhisar İsmi Nereden Gelmektedir?

Eski zamanlarda Şereflikoçhisar bölgesini Türkler hakimiyetine almadan önce bölgenin ismi çeşitli kaynaklarda Archelais Garsaura olarak geçer. Ancak Türklerin hakimiyetine girmesiyle isim değişikliği de baş gösterir ve olması gereken olur. Osmanlı kaynaklarında adı, “Koş hisar” anılmaya başlanır. Bunun “Çift Kale” anlamına geldiği varsayılır. Koş hisar ise zamanla Koçhisar’a dönüşmüştür. Önüne gelen Şerefli sıfatını ise bölgede yaşayan Şerefli aşiretinden ötürü konmuştur. Ancak, burada yaşayanlar Balkan, Çanakkale ve Kurtuluş Savaşlarında çok şehit vermesinden ötürü de Şerefli sözcüğü TBMM ve Mustafa Kemal Atatürk tarafından yasal olarak verilmiş ve yasal hal gelmiştir. 

Şereflikoçhisar, Ankara’nın merkeze en uzak ilçesidir. Bu nedenle gelişimini çevredeki diğer ilçe ve şehirlerin gelişime bağlamış durumda. Bir dönem il statüsü de kazanan ilçenin aslında tarihi geçmişi bir hayli uzun. Şereflikoçhisar’ın Hititlerden beri bir yerleşim yeri olduğu ispatlanmıştır. Bu nedenle çok sayıda tarihi eserlere sahiptir. 

Şereflikoçhisar’ın Neyi Meşhurdur ve Yöresel Yemekleri Nelerdir?

Gezgin724 üzerinden Şereflikoçhisar oto kiralama hizmetinden yararlandınız. Peki, Şereflikoçhisar’a gittiğiniz vakit orada sizi nasıl bir yemek dünyası bekliyor? Şereflikoçhisar’da Ekir, Efelek Çorbası, Kapama ve Orman Kebabı gibi yöresel lezzetler tadabilirsiniz. Ayrıca Şereflikoçhisar’ın kavunu meşhurdur. Buraya mevsiminde uğradığınız zaman mutlaka kavun almadan ya da tatmadan dönmeyiniz. 
şereflikocahisar oto kiralama firmaları
Şereflikoçhisar’da Gezilecek Yerler

Giriş kısmında da bahsettiğimiz gibi Şereflikoçhisar’ın tarihi ve doğal güzellikleri bir hayli fazla. Hititlerden beridir yerleşim alanı olarak kullanılıyor. Bu nedenle gezilecek yerlerin sayısı sizi seyahate doyurmaya yetecektir. 

Çatalhöyük

Evet! Bu başlığı yanlış atmadık. Çatalhöyük her ne kadar Konya sınırları içerisinde de olsa Şereflikoçhisar’a oldukça yakın. Bu listeye bunu koymamak bir eksiklik olacaktı. Zaten bir dönem Şereflikoçhisar, Konya iline de bağlanmıştı. Neolitik bir kent olmanın yanı sıra tarımın başlangıcı ve avcılık gibi önemli sosyal değişimlere tanıklık eden Çatalhöyük’ün tarihi MÖ 7000’li yıllara kadar gitmektedir. Evlerin yapımında ağaç direkler, sıva, dörtgen kerpiçler, saman, çamur gibi malzemeler kullanılmıştır. Bu evlerin duvarlarında sıkça boğa figürüne rastlanır. Sebebi ise boğaların dini inanışlarında yer almasıdır. Çatalhöyük ‘te yapılan kazılarda bugüne kadar çıkartılan toprak kaplar, seramikler, çanak, çömlek, obsidyen malzemeden yapılmış silah uçları, kilden baskı kalıpları, kemik, ev araçları, çakmaktaşı, toprak kaplar gibi araç gereçler ve malzemeler çıkarılmıştır.  2012 yılında Çatalhöyük UNESCO Dünya Miras Listesine girmiştir.

Koçhisar Kalesi

Şereflikoçhisar’ı hâkim noktadan gören bir tepe üzerine inşa edilmiştir. Bu tepede daha önceden iki sağlam kale olduğuna dair taşlar, döküntüler ve çanak çömlekler vardır. Ancak kalelerin Osmanlı hükümdarı Fatih Sultan Mehmet tarafından Karaman’ın fethi sırasında yıkıldığı bilinmektedir. 

Hacı Enbiya Türbesi

Hacı Enbiya, Şereflikoçhisar’ın Tuzla bölgesinde yaşamış Allah dostu alim kişilerden biridir. Bölge halkı için manevi değeri oldukça yüksektir. Her yıl ziyaretine civar ilçelerden ve şehirlerden çok sayıda vatandaş gelmektedir. Bu nedenle türbe geçtiğimiz yıllar içerisinde restorasyon yapılarak eski, bakımsız ve harabe halinden kurtarılarak yepyeni bir hal aldı. 

Tuz Gölü

Evet! Şu ana kadar Şereflikoçhisar’ın Tuz Gölü’ne komşu olduğundan hiç bahsetmedik. Çünkü burada ayrı bir parantez açmak istedik. Şereflikoçhisar tarihi olduğu kadar doğal güzellikleri ile de ön plana çıkan bir bölge. Ülkemizin en büyük ikinci gölüne sınırı mevcut. Yüzde 33 oranında bir tuzluluk oranına sahip göl hem bölgenin geçim kaynağı konumunda hem de dünyanın dört bir tarafından turist çekmekte. Ayrıca tuz gölü ülkemizin tuz ihtiyacının yarısından fazlasını karşılamakta ve sadece bölgeye değil tüm ülkeye maddi değer katan bir ayrıcalığa sahip. ankara araç kiralama Eğer siz de otonuzu kiraladınız ve Tuz Gölü’ne geldiyseniz umarız fotoğraf makinenizi unutmamışsınızdır. Burada kar gibi beyaz tuzun üzerinde instagramlık fotoğraflar sizi bekliyor. 
şereflikocahisar rent a car
Tuz Müzesi

Şereflikoçhisar’a uğradıysanız bir çok müze ile de karşılaşacaksınız. Bunlardan en ilginç ve güzeli tuz müzesidir. Ayrıca Tuz Gölü kıyısında yer alan turistik alan da Tuz Gölü Müzesi tabelasıyla ziyaretçileri karşılamaktadır.

Hirfanlı Baraj Gölü

Hirfanlı Barajı enerji üretimi ve taşkın kontrolü için inşa edilmiş bir barajdır. Ancak oluşturduğu yapay bir güzellik de yok değildir. Kızılırmak üzerinden 1953 ile 1959 yılları arasında yapılan baraj, akarsu yatağından 78 metre yüksekliktedir. Şereflikoçhisar Kaymakamlığı her yıl göl kısmında çok sayıda su etkinliği düzenlemektedir. Bölge yavaş yavaş civar halkı için eğlence bölgesi olmaya başlamıştır. 

Şereflikoçhisar’a Nasıl Gidilir?

Gezgin724.com üzerinden kiralayacağınız oto ile Şereflikoçhisar seyahatini bütçenize uygun, konforlu ve güvenli bir hale getirerek yapabilirsiniz. Ankara’nın 150 km uzaklığında olan bölgeye giderken çok sayıda başka doğal güzellikler görmeniz de mümkün. Ülkemizin en yoğun yollarından biri olan E-90 buradan geçer. İlçeye Ankara otogardan kalkan araçlarla da ulaşabilirsiniz. Ortalama 2 saat bir yolculuktan sonra varacağınız ilçe merkezine hava yoluyla ve tren yolu ile de ulaşmak mümkün.