HATAY - ANTAKYA Oto Kiralama

Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araç Markası

HATAY - ANTAKYA En Uygun Araç Kiralama Fiyatları

HATAY - ANTAKYA Tanıtımı

Antakya İlçesinde Nereler Gezilir?
Büyük İskender tarafından Türkiye’nin en güneyinde kurulan il olarak bilinen Hatay sayısız medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Altınözü şehir merkezine 25 km uzaklıkta olan bir ilçedir. Hatay’ın Suriye sınırına yakın olan şirin ilçesi Altınözü, 1945 yılında ilçe olarak kabul edilmiştir. Tarihi dokusuyla dikkat çeken Antakya gezilecek yerler açısından geniş bir potansiyele sahiptir. Tarih boyunca çeşitli medeniyetleri bünyesinde barındıran ilçede pek çok sayıda tarihi eser vardır. Antakya araç kiralama, rahatlığı sayesinde ilçedeki Bizans döneminden kalan tarihi yapıları gezi rotanıza alarak ziyaret edebilirsiniz.


Antakya Hangi İlin İlçesidir?
Antakya, Hatay’ın güneydoğusunda yer alan bir platodur. Kazı çalışmaları sırada ilçede bulunan altın madeninden dolayı bu ismi almıştır. Bizans dönemine ait pek çok kalıntıda altına rastlanmıştır. Bu sebeple Antakya turizm potansiyeli bakımından oldukça zengin ve hareketli bir şehirdir. Mistik ve tarihi yapıları ile doğal güzelliklerin harmanlandığı Antakya’da Hatay Antakya araç kiralama sayesinde konforlu bir gezi yapmış olursunuz. 

 

Bizans ve Osmanlı Dönemine Ait Yapılar

Asi nehrinin batısında yer alan St. Pierre Kilisesi, Bizans döneminin izlerini taşıyan diğer bir yapıdır. M.S 6. yüzyılda inşa edilen ve St. Simon’un üzerinde 40 yıl yaşadığı yer olarak bilinen St. Simon Manastırı da bu tarih kokan ilçenin sınırları içerisinde yer alır. Osmanlı döneminde Hac yolu üzerinde bulunan Payas kalesi, bu açıdan oldukça önemli sayılan tarihi bir güzergâh olmuştur. 

Vespasianus(Titus) Tüneli yapımı yüzyıllar süren el emeği bir eserdir. Roma çağının su mühendisliği harikası olarak da bilinen tünel, 7 metre yüksekliği ve 6 metre genişliği il de dikkat çeker. Denize bakan kısmında kaya mezarları yer alan tünel şehri su ve sel baskınından korunmak amacıyla yapılmıştır. Tünelin bulunduğu antik şehrin üstünde tapınak kalıntıları bulunur. Bu alanın kayalık olması sebebiyle çevrede çok sayıda mağara vardır. Etkileyici mitolojik bir efsaneye sahip olan Habibi Neccar camii Antakya’nın önemli tarihi eserleri arasında yer alır. 
antakya-rent-a-car.png
Antakya araç kiralama firmasının kaliteli araçları ile, buram buram tarih kokan bu şehri keşfetmek için geç kalmamalısınız. Türkiye’de termal turizm denilince akla gelen ilk yerlerden biri de Hamamat Kaplıcalarıdır. Antakya’da turistik geziler için Antakya araba kiralama ile yapılan turlar, tarihi yerlerin gezilmesi açısından tercih edilir. Darbısak Kalesi, şehre hâkim tepesi ile geçmişten günümüze kadar en iyi şekilde korunan, nefes kesen manzaraya sahip bir kaledir. 

Hatay müzesinde görme şansına sahip olacağınız Kinet höyük, yapılan kazı çalışmaları sonucunda ulaşılan neolitik çağa dayanan eserleri ile öne çıkar. Hristiyanların, her sene 14 Ağustos tarihinde adına etkinlik düzenlediği Meryem Ana havuzu, yemyeşil doğası ve gizemli havası ile turistlerin ilgi odağı olur. 

 

Antakya’da Doğal Yapılar 

Sarkıt ve dikitleri ile görenleri büyüleyen Kuşlar mağarası olarak da bilinen Sarıseki mağarası Antakya oto kiralama firması aracılığı ile mitolojik dokuların en ücra köşeleri rahatlıkla keşfedilir. Bu mağara deniz seviyesinden 1300 metre yüksekliği ile ilçede doğal klima etkisi gösteren bir yerdir. Hristiyan Arapların yoğun olarak yaşadığı Antakya’da el sanatları da oldukça önemlidir. Antakya tarımsal faaliyetler ile de adından söz ettiren bir ildir. 
antakya-oto-kiralama.png
Buğday zeytin ve tütün üretiminin en çok yapıldığı yer olan Antakya kırmızı biberiyle dünya çapında isim yapmıştır.  Belediyenin simgesi olan zeytinin en erken hasadı burada yapılır. Dönüş yolculuğunda Antakya kiralık araç hizmetini kullanan turistler bolca zeytin alma imkânı bulurlar. Katır aşı adı verilen nar çeşidi de bu yöreye özgü bir meyvedir.


Antakya’da Ne Yenilir?

Antakya’da künefe olmazsa olmazlar arasında yer alır. İçerisine konan peynir kadayıfla buluşturularak harmanlanan künefe Antakya’dan ayrılmadan yenmesi gereken bir tatlıdır. Satır kıyması ile yapılan tepsi kebapları ise odun ateşinde pişirilerek lezzetlendirilir. Meşhur Uzun Çarşı’da tepsi kebabı yemek isteyenler Hatay araç kiralama dan aldıkları araçlarla çarşıya kolay ulaşım sağlarlar. Kekik, domates ve salçanın harmanlanması ile bizlerin damak zevkine sunulan kâğıt kebabı Antakya’nın tadılması gereken bir diğer lezzetidir. Acı severler tarafından ısrarla tercih edilen bir yemek olan İskenderun döneri de Antakya’da tadılacak bir diğer et yemeğidir. Bu dönerin inceliği ve lezzeti üzerine konan sostan geliyor. Kahvaltıların dayanılmaz sosu olan muhammarayı Antakya’da tatmayan insanlar pişman olur. 

antakya-araç-kiralama.png
 

Ana yemek öncesi aperatif olarak sunulan fellah köftesi, bulgurun baharat ve maydanozla efsane birleşiminden oluşur. Her yere yöreye özgü yapılışı olan humus içerisindeki malzemelerin değişikliği ile dikkat çeker. Yuvarlak hamurların içine bol kıyma, soğan, salça ve zeytinyağı karıştırılarak pişirilen kaytaz böreği Antakya’ya has bir diğer yemektir. Bayat ekmeğin değerlendirilmesi için yapılan semizotu soğan, nane ve domates ile yapılarak fırına verilen bir salata çeşidi olan hettüş orijinal ismi ile de dikkat çeker. 

 Tarihi bir gezi planı yapanlar Antakya rent a car şirketinin donanımlı araçları ile bu imkânı yakalamış olurlar. Ayrıca şirket sahibi olanlar, bünyelerinde çalışan elemanlarını ödüllendirme amacıyla gezi düzenleyerek Antakya kurumsal araç kiralama faturalarını şirketleri üzerinden öderler.