Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Kupon Kullan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Damal Araç Kiralama - Damal Oto Kiralama | Gezgin724

Damal Gezilecek Yerler

Batıda Hanak, doğuda Çıldır, kuzeyde ise Posof illeri ile çevrili olan Damal Ardahan"a bağlı bir ilçedir. İlçe merkezine, 44 km uzaklıkta bulunan Damal araç kiralama ile kolay ulaşılabilir bir konumdadır.74 km sınırı bulunan ilçenin, arazileri platolardan oluşur. İlçenin çevresi geniş tepelerle çevrilidir. 

Karasal iklime sahip olan ilçede, kışın sıcaklıklar -30 dereceye kadar düşer. Kışın, 7 ay boyunca karlarla kaplı olan Ilgar Dağı, kaynak suyuyla ilçenin su ihtiyacını karşılar. Yazları ise oldukça serin geçen Damal, gezilecek yerler bakımından fazla alanlara sahip değildir. Bitki örtüsü yağışların etkisiyle yaz kış yeşil kalır. Kars-Posof karayolu üzerinde kurulmuş olan ilçe, bu yönüyle geçiş güzergahında yer alır.

Damal Tarih Yolculuğu

İlçede tarih boyunca pek çok uygarlıkların izi görülür. Medler, Persler, Romalılar ve Bizanslılar ilçede egemenlik kurmuş devletler olarak bilinir. Zaman içerisinde, Gürcü, Ermeni ve Rus işgallerine de yenik düşen ilçe, en son olarak Çıldır eyaletine bağlı bir sancak beyliği olarak varlığını sürdürmüştür. Kars-Posof karayolu üzerinde yer alan ilçe, Kafkaslar ile Orta Asya"ya ticaret yapmak için giden tacirlerin uğrak konaklama yeri olmuştur. İlçe halkı genellikle Orta Asya"dan göç yoluyla gelen Türkmenlerden oluşur.  
damal araba kiralama

1600’lü yıllardan beri ilçede hüküm süren Türkmenlerin yanında, hatırı sayılır ölçüde Bektaşiler de bulunur. İlçede, Karadağ sırtlarında oluşan Atatürk silueti, buranın ilgi odağı haline gelmesine sebep olmuştur. Her yıl 15 Haziran ile 15 Temmuz arasında Karadağ"da ortaya çıkan Atatürk silueti, yapılan şenliklerle turistlerin Ardahan Damal araç kiralama ile geldiği bir yer oluyor. 

Güneşli havalarda belirgin olan siluet, 15 dakika boyunca net bir şekilde görülür. Bu dönemlerde, fotoğraf sanatçılarının yoğun akınına uğrayan ilçeye, sizlerde Damal oto kiralama hizmeti ile ulaşarak, büyülü atmosferi yaşayabilirsiniz. Damal yaylası, yazın serin havasıyla insanların çıktığı doğa harikası yerler olarak dikkat çeker. Bu yaylalar yapılan hayvancılık sayesinde canlanmaktadır. 

Kaleler İlçesi Damal

Damal da tarihi dokular arasında yer alan Gacibe Kalesi, Otağlı köyünün sırtlarında bulunur. Kalenin Osmanlı döneminden kaldığı söylenen rivayetler arasındadır. Yıkık durumda olan kaleden başka ilçede, Üçdere köyünde Cala Manastırı ve Karanlık Kale mevcuttur. Oburcak köyü sınırlarında yer alan anıt mezarda, eski dönemlere ışık tutan yapılardan birisidir. 

Bu anıt mezarı, ilçede uygun fiyatlarla hizmet vermeyi ilke edinmiş, Damal araba kiralama ile görme imkanı bulursunuz. Ayrıca, Konuksever mahallesindeki tarihi kilise de ilçenin diğer eserlerinden birisidir. İlçede bulunan Kızlar Kalesi adlı yapının, eski dönemlerde kralın kızı için yaptırdığı sanılmaktadır. ardahan oto kiralama ile yapacağınız ziyaretlerde, yolunuz buraya düşerse, sizlerde bu yerleri görme şansını bulabilirsiniz.
damal araç kiralama

Damal"ın Gururu Bebekler

 Bir de ilçede halk eğitim merkezlerinde yapılan Damal bebekleri vardır. Japonya’da düzenlenen yerel kıyafet yarışmasında bu bebekler, 2001 yılında ilçeye birincilik getirmiştir. İlçe halkının adeta geçim kaynağı olan bebekler, yurt dışına ihraç edilerek ekonominin canlandırılmasına da katkı sağlanmış olunuyor. Yöresel Türkmen kıyafetleri ile süslenen bebekler, halk eğitim merkezlerinde ilçenin kadınlarına öğretiliyor. İlçeye, Damal rent a car gelen turistler tarafından yoğun ilgiyle karşılanan bebekler, hediye olarak satın alınıyor. Yapımı üç gün süren bebekler, ebatlarına göre fiyat belirlenerek alıcılarını bekliyor. Damal kiralık araç ile ilçeye giderek bu bebeklerden alıp, yakınlarınıza hediye alabilirsiniz.

Hayvancılık ve Damal Ekonomisi

İlçe halkının geçim kaynağı hayvancılık üzerine kuruludur. Yılın karla kaplı olmadığı 4 ayı boyunca yapılabilen hayvancılık, önemli bir yere sahiptir. Ekilebilir arazileri olmaması dolayısıyla tarımda gelişme sağlanamamıştır. İlçe topraklarında yetişen, içi ve dışı kırmızı renkli olan elma oldukça merak edilen bir üründür. Şeker hastalığına da iyi geldiği söylenen elma, tamamen doğal olarak üretiliyor. 

Buraya, Damal ucuz araç kiralama ile gelen turistler, bu elmalardan satın alarak, yanlarında götürme imkânına sahip olurlar. İlçede sanayi kolları fazla gelişmediği için havası temiz olarak kalabilmiştir. Dağlarında birçok endemik bitkinin bulunduğu Damal’da, çiçek balı da patentli bir ürün olarak göze çarpar.
damal oto kiralama

Hızlı Göçler ve Damal

Nüfus, yazları şehir dışından gelen yerli halk ile birlikte artış gösterir. Buna karşılık kışın sessizliğe bürünen ilçede, 59 km uzaklıkta Gürcistan sınır kapısı yer alır. Buradan yapılan ihracatlarla, ekonominin bir nebze olsun canlanması hedefleniyor. Damal kurumsal araç kiralama sayesinde, burayı gruplar halinde ziyaret etmeniz de mümkündür. 

Ayrıca ilçe kaymakamının katkılarıyla kurulan seralarda, her çeşit sebze ve meyve yetiştiriciliği denenmiştir. Yüksek alanlarda ve sert iklimin hakim olduğu bölgelerde, sera olmaz diyenlerin tezini çürüterek, kurulan seralarda 25 günde salatalık toplanmaya başlanmıştır. Her köye kurulması amaçlanan seralar sayesinde, yöre halkı kendi ürünlerini yetiştirme şansına sahip olacaktır.