Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Kupon Kullan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Hanak Araç Kiralama - Hanak Rent A Car | Gezgin724

Hanak

Kuzeyinde Posof, güneyinde Ardahan, doğuda Gürcistan, batıda ise Şavşat ile çevrelenen Hanak gezilecek yerler bakımından, zengin tarihe sahiplik eden ve Ardahan iline bağlı şirin bir ilçedir. Kuzeyin yer alan Ilgar dağı ve batısında bulunan Cin Dağı ilçenin en yüksek yerleridir. Doğu ve güneyinde bulunan bazı tepeler, iç kısımlara göre farklı yükseltiler gösterir. İlçenin içerisinden geçen Kura ırmağına karışan Çaytetik çayı, su ihtiyacını karşılayan önemli bir kaynaktır. İlçe, kuzeyden güneye adını aldığı Hanak vadisi ile çevrilidir. Bütün doğal güzellikleri, ilçeye kolayca ulaşım için kullanacağınız Hanak araç kiralama sayesinde kolayca keşfedebilirsiniz. Hanak çayına, ilçede bulunan pek çok irili ufaklı derelerin suyu birleşir.

Hanak İklim Farklılıkları

Karasal iklimin görüldüğü ilçede, kışlar soğuk ve sert geçer. İlçede, havalar Eylül ayından sonra kış şartlarını hissettirmeye başlar. Kışları yoğun kar yağışlı olarak geçer. Karasal iklimin belirgin özelliği olan kırağı ve çiğ ilçede sıklıkla görülür. Buraya tapacağınız tatil planlarınızda, bu durumu dikkate alarak yapacağınız gezilerde, Hanak oto kiralama yardımcı olmayı amaç edinmiştir. Ayrıca alçak alanlarda görülen sis, ilçede bütün kış boyunca hayatı olumsuz yönde etkiler. Hanak, çam ormanlarıyla çevrili bir ilçe iken, 18. Yüzyılda ormanlarda çıkan bir hastalık yüzünden bütün orman alanları tahrip olmuştur. Günümüze bu ormanlardan kurtulan çok az bir kısım ulaşabilmiştir. Bitki örtüsü çayır ve meralardan oluşan Hanak, ekilebilir alanları yetersiz olan bir ilçedir.

Göçlerle Azalan Nüfus ve Hanak

Dışarıya göç veren bir ilçe olan Hanak nüfusu, günden güne azalmaktadır. Toplam nüfusun üçte ikilik kısmı köylerde yaşar. Buraya, yazları Ardahan Hanak araç kiralama şirketi ile gelen turistler ilçenin canlanmasına katkıda bulunur.

Tarihin Tozlu Sayfalarında Hanak

Hanak, eski dönemlerden beri kiliselerinin çokluğuyla bilinen bir ilçedir. Hanak merkezde bulunan kilise tahrip edilerek yerine 1953 yılında yeni bir cami yapılmıştır. Hanak ilçesinde ve köylerinde, günümüze kadar gelen bilinen beş tane kilise vardır. İlçede, günün her saati hizmet veren ardahan oto kiralama kaliteli ve konforlu araçlarıyla, güvenilir hizmet sunmaya devam eder. Nakalakevi Manastırı, Çayağzı köyünde yer alan kiliselerden birisidir. Tek nefli olarak inşa edilen kilise, 954 yılında yapılmıştır. Vaftizci Yahya adına yapılan kilise, ilçenin önemli tarihi eserleri arasında yer alır.

 Oğuzyolu köyünde bulunan ve  4. Yüzyılda inşa edilen piskoposluk kilisesi, Hanak kiralık araç seçenekleri ile ziyaret edilmesi gereken bir rota üzerinde yer alır.Tarihe ışık tutan bir yapıda olan kilise, hala yoğun olarak turistler tarafından ziyaret edilmektedir. Bu kilise, Gürcü-Ortodoks kilisesini en eski merkezi birimlerinden birisidir. Bu yapıların dışında ilçe çerisindeki köylerde çok sayıda kilise ve şapel yer alır. Bu tarihi eserlerin çoğu, yıkılmış ve harap durumdadır. İlçeye, bu kilise kalıntılarını görmek için yapacağınız turistik gezilerde, Hanak kurumsal araç kiralama sizler için hizmet vermeyi ilke edinmiştir. İlçede yer alan kiliseler, erken ortaçağda burada hüküm sürmüş olan, Gürcü krallığının varlığını ortaya çıkarmaktadır. İlçede yer alan bazı kilise ve şapellerin yapılması 9. Yüzyıla kadar dayanmaktadır. Hanak ucuz araç kiralama şirketi, ilçede yıllardır hizmet vermekte olan güçlü bir firmadır. 

Doğu"nun Nefis Lezzetlerinin Adresi Hanak

Hanak, yemek kültürüyle de geniş seçenekler sunar. İlçede uzun geçen kış günlerinin çorbası olan, ayran aşı çorbası lezzetiyle içinizi ısıtır. Her yörede farklı olarak yapılan, hıngel burada patatesli olarak yenen bir yemektir. Burada tadına bakmanızı tavsiye edeceğimiz lezzet mekanlarını, Hanak rent a car firması ile gidebilirsiniz. Hayvansal ürünler ve süt ilçede bol miktarda olduğu için, neredeyse etsiz yemek kültürü ilçede yok sayılacak kadar azdır. Bir çeşit un helvasını andıran hasuta, yemeklerden tatlı olarak tüketilir. Karamelize edilmiş şeker ile yapılan tatlı, ilçeye özgü bir tattır. Ardahan ve ilçelerinde bol olarak yetişen kaz eti, pek çok yemeğe ilham kaynağı olmuştur. Kış soğuğunda lezzetlenen kaz eti, dolmadan pilava kadar her yemeğin birleştirici elemanı olur. Hanak araba kiralama, ilçenin lezzetlerini tatmak ve bölgeyi gezmek için büyük kolaylık sağlar.

Organik Ürünlerin Diyarı Hanak

Hanak, kültürel ve sosyal etkinlikleri ile de bölge halkının keyifli zaman geçirmeleri için tercih edilir. Her sene düzenli olarak gerçekleşen Aşık Mazlumi Şenlikleri, ilçenin ormanlık mesire alanlarında coşkuyla kutlanır. Etkinliğe çok sayıda siyasetçi ve ünlü sanatçılar akın eder. Şenliklerin anlam ve önemini yansıtan konuşmalar ile çeşitli halk oyunları ve yöresel ezgiler eşliğinde keyifle kutlanır. Ayrıca ilçedeki köy fırınları ile organik köy ekmeğinin yerel halk tarafından pişirilmesi sağlanıyor. Hanak ilçesi, tiyatro gösterileri ve yaz aylarındaki eğlenceleri ile yerel halkın gözdesi olmaya devam eder.