Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Kupon Kullan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Amasra Araç Kiralama -Amasra Rent A Car | Gezgin 7/24

Amasra Bartın iline bağlı, yaklaşık 15000 nüfusa sahip şirin bir sahil ilçesidir. Bir sahil ilçesi olmasına rağmen ormanlık alanları ve tepeleri ise azımsanamayacak derecede fazladır. Amasra’ya ulaşım yalnızca Bartın şehir merkezinden ayrılan yol ile ve deniz yolu ile yapılmaktadır. Kendinize ait araçlarla ya da çevre il merkezlerinden Amasra araç kiralama şirketlerinden temin edebileceğiniz araçlarla bu şirin ilçeye gittiğiniz taktirde birçok yerde durup manzaranın tadını çıkarmak isteyeceksiniz. Özellikle fotoğraf çekmeyi seven bir kişiyseniz ilçeye gidiş yolunda bir çok noktadan görülen mavi deniz-yeşil orman bütünleşmesini görmek ve görüntülemek isteyeceksiniz.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, Amasra tarih boyunca birçok egemenlik ve devlet tabi olmuştur. Denize yakınlığı, kendine has koyları ile deniz girişlerinin korunaklı olması, orman ve tepelerin yapmış olduğu kara savunmasının, bu ilçenin çekiciliğine bir artı katmıştır. Amasra özellikle Roma – Bizans döneminde Bithynia – Pontus eyaletlerinin başkentliğini yapmıştır. Bu dönemde, Romalıların her şehrinde yaptığı gibi bu şirin sahil şeridi yerleşkesine de anıtlar yapmış ve şehrin çevresine surlar yapmışlardır. Anadolu’nun Selçuklu hükümdarlığına geçmesiyle bölgenin kontrolü Türklere geçmiş gibi görünse de, Fatih Sultan Mehmet’in 1460 yılında Bartın ve çevresini fethetmesine kadar bu yörenin Cenevizlilerin kontrolü altında kaldığı tarihçiler tarafından kabul görmüş bir kanıdır. Her ne kadar tarih boyunca devletler için önemli bir bölge olmuşsa da, Cumhuriyetin ilanının ardından Amasra bir bir kaza, bir kasaba halini almış, 1955 yılında ise belediyelik olmuştur.

 amasra-araba-kiralama.png

Amasra Gezilecek Yerler;

KUŞKAYASI 

Bartın ilinden Amasra’ya Amasra oto kiralama vasıtasıyla eski yoldan gidilirse, Bithynia – Pontus döneminde, Roma Valisi Galius Julius Aguilla tarafından yapılan yol üzerinde, Amasra’ya yaklaşık 4-5 km kala yol kenarında yaptırılmış bir anıttır. Anıtın yapıldığı yerden baktığınızda sanki bu manzarayı selamlarcasına konulmuş bir anıt olduğunu göreceksiniz. Anıt, tespitlere göre M.S 50’li yıllarda bir kayaya oyularak yapılmıştır. Şimdiki haliyle anıtta sol sütunun üzerinde başı kopmuş bir Roma Kartalı, sağ sütunda ise dönemin Roma imparatoru Cladius’a ait olduğu belirtilen başı yok edilmiş bir kabartma ile anıttı ayrıca iki de yazıt bulunmaktadır.

Bakacak tepesi

Kuşkayası’ndan birkaç kilometre uzakta Amasra"nın en güzel görüldüğü nokta olan Bakacak Tepesi’ne Amasra Rent A Car ile ulaşılıyor. Bir rivayete göre , Amasra"nın Osmanlı tarafından fethi öncesinde Bakacak tepesinden Amasra’ya bakan Fatih Sultan Mehmet’in, gördüğü manzaraya hayran kaldığı ve hocası Akşemseddin’e: “Lala, Çeşm-i Cihan bura mı ola?” dediği söyleniyor.
DİREKLİ KAYA

Bir yarım ada üzerine kurulu olan Amasra’nın etrafı ormanlarla kaplı olmasına rağmen, sahil şeridinde 2 adet limanı ve plajları vardır. bartın araç kiralama Amasra’nın doğu kısmında bulunan liman “Büyük Liman”, batısında kalan ise “Küçük Liman” olarak bilinir. Amasra’nın en büyük plajı Büyük Liman tarafında bulunan plajdır, buna rağmen inanışa göre Küçük Liman tarafında bulunan bir “Direkli Kaya” olarak bilinen bir kule vardır. Bir rivayete göre Direkli Kaya’nın önünden Prenses Amastris’in denize girdiği söylenir. Bu iki plaj dışında Bozköy ve Çakraz isminde ayrıca iki plajı daha vardır Amasra’nın.

AMASRA KALESİ

Amasra yöresine ilk olarak mitolojik Amazonlar tarafından Sesamos adıyla kurulduğu kabul ediliyor. Büyük İskender döneminde kent tekrar kurularak Amastris olarak anılmaya başlamış. Amasra kalesinin ilk kez Roma döneminde yapıldığı bilinmekle, kale etrafındaki surların ise Bizanslılar tarafından inşa edildiği tespit edilmiştir. Cenevizliler tarafından güçlendirilerek tekrar yapılan surlarda, yine Cenevizliler tarafından yeni kapılar açılmıştır. Bu surlar Boztepe ve Zindan Mahallelerini çevrelemektedir. Zindan mahallesinin içinde yer alan, yine bir surla çevrili alan ise “İçkale” olarak bilinmektedir. Amasra’nın yerli halkı tarafından “Sormagir Kalesi” olarak bilinen Boztepe’deki kale aslen bir adadır ve Kemere isimli köprüsüyle Amasra’ya bağlanmaktadır. Amasra Kalesi’nin sur ve kapılarında halen Cenevizlilerin armalarını görmek mümkündür. 

 amasra-araç-kiralama.png

FATİH CAMİİ

Küçük Liman bölgesinden Boztepe kısmına giden yol üzerinde dar sokak ve merdivenler mevcut ve kale içine kadar ilerlemektedir. Amasra Araba Kiralama bu yollarda ilerlemek ayrı bir haz katacaktır. İçkale’deki Fatih Camisi aslında 800’lü yıllarda Bizanslılar tarafından inşaa edilmiş bir kiliseyken, Fatih Sultan Mehmet tarafından yörenin fethinden sonra cami olarak restro edilmiştir. Amasra’da bulunan diğer bir Bizans kilisesi ise 1930 yıllarına kadar cami olarak kullanılmış ise de, günümüzde halen “Kültür ve Sanat Evi” olarak kullanılmaktadır. 

 TAVŞAN ADASI

Amasra plajlarının açığında bulunan ve yalnızca tavşanların yaşadığı ada Tavşan Adası’dır. Bu adaya ise Amasra’dan motor ve sandallarla gidilebilmektedir. 

 AMASRA MÜZESİ

Amasra’da Helenistik dönem, Roma dönemi, Bizans dönemine ait arkeolojik eşyalar ile Osmanlı döneminden kalma etnografik eserlerin sergilendiği bir müze de bulunmaktadır.
amasra-oto-kiralama.png
ÇEKİCİLER ÇARŞISI

Amasra"nın en çok ziyaret alan yerlerinden birisi “Çekiciler Çarşısı”dır. Çekiciler çarşısı yan yana sıralanmış onlarca dükkandan oluşur. Bu dükkanlarda çeşit çeşit ahşap ürünü hediyelik eşyalar satılmaktadır. Amasra Araç kiralama ile bu çarşıya gidebilirsiniz. Bu hediyelik eşyalar, hemen dükkanların arkasında ceviz, kiraz, kızılağaç ve şimşir ağaçlarından üretilmektedir. “Çekicilik” ise Amasra yöresine özgü bir el sanatıdır. Öncelerde çekicilik sanatı ustalar tarafından armut ağacından yapılan kaselerde uygulanırmış. Hatta Amasra yöresinin ünlü yemeklerinden olan Amasra Salatası’nın bu kaselerde daha lezzetli olduğu, çekicilik uygulanarak yapılan kaselerin bu salatalara ayrı bir tat, ayrı bir aroma kattığı düşünülüyormuş. 

 Amasra Rent A Car ile  bir gününüzü ayırarak rahatça gezeceğiniz, stresinizi atacağınız ve kalbinizin ve aklınızın bir kısmını burada bırakacağınız bir yerdir Amasra. Yeşil ile mavinin birbirine karıştığı, tarih, doğanın bütünleştiği bu küçük beldeye araç kiralayarak gelebilirsiniz. Deniz ürünleri, hediyelik eşya, tarihi eserler ile istediğiniz huzurlu bir ortam sunuyor Amasra size