Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 27.09 - 10:00
Teslim Tarihi 02.10 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Kurucaşile Araç Kiralama -Kurucaşile Rent A Car | Gezgin 7/24

Kurucaşile Bartın ilinin kuzey doğusunda yer alan, yaklaşık 1900-2000 nüfusa sahip, sakin doğal güzellikleri ile öne çıkan, zeytin ve sandal burunlarının sınırlarını oluşturduğu, koyları bulunan bir ilçedir. Kurucaşile ilçesi sakinliğini biraz da ulaşımın Kastamonu ilinin Cide ilçesi ve Bartın ilinin Amasra ilçesinden karayolu ile olan bağlantısı olması sebebiyle, izole bir yapıya sahip olmasına borçludur. Şahsî aracınız ya da Kurucaşile Araç Kiralama yöntemiyle elde edebileceğiniz bir araçla Kurucaşile’ye ulaşımınız oldukça kolaydır. Bartın ilinden Amasra ilçesine, oradan da Kurucaşile’ye gidiş hem manzaralı, hem kısa sürecek ve oldukça eğlenceli bir hal alacaktır.

Yörenin ilk yerleşiminin Hititler döneminde Pala ve Kaşka (Gaska) halkı tarafından gerçekleştiği düşünülmektedir. Sonrasında ise bölgeye hakim olan Fenikeliler, Kayralılar ve Akalar’ın kontrolüne geçmiştir. Sonrasında bölgede, Amastrist dönemi yaşanmıştır. M.Ö 4.YY başlarında bölgede, tarihte kendi adına para bastığı bilinen Kromna  medeniyeti yaşamıştır. Tarihte Kurucaşile’nin bilinen en eski ismi antik kayıtlarda (Cromna) Kromna’dır. Sonraki dönemlerde İyonyalılar, Persler, Amastristler, Pontus Rumları, Roma ve Bizans devletleri bölgeye hakim olmuştur. Kurucaşile daha sonra Anadolu Selçukluları döneminde her ne kadar fethedilmiş gibi görünse de, 1460 yılında Osmanlı Sultanı Fatih Sultan Mehmet tarafından yörenin fethedilmesine kadar, Cenevizlilerin kontrolünde kaldığı düşünülmektedir. 1460 yılından itibaren yöre Osmanlı imparatorluğunun bir parçası olmuş, 1957 yılına kadar Bartın ilçesinin bir nahiyesi olmuş, 1957 yılında ilçe sınıfına alınarak Zonguldak iline bağlanmış, 1991 yılında çıkan kanunla Bartın’ın il yapılması ile birlikte Kurucaşile de Bartın’ın ilçesi olmuştur.

kurucaşile-araba-kiralama.png

Sahil şeridi ilçesi olmasına rağmen, ortalama yüksekliği 300 metreye kadar çıkabilir. Önemli tepeleri Kemrelik, Akyar, Armutçalı, Bakacakkaya’dır. Tekkeönü, Başköy, Elvanlar, Kapısuyu ve Gölderesi adlı dereler de yine ilçeye hoş bir görünüm kazandırmaktadır. Kurucaşile Oto Kiralama kullanarak gidilebilecek Karaman – Meydan köyleri arasında fok balıklarına mahsus kıyı mağarası vardır. Kömür, Dolamit, Kuvars ve Marn taşları yer altı zenginliğini oluşturur. 

Kurucaşile ilçesinde geçimin büyük bir oranı tarım ve hayvancılık yanında, maden ocakları ile ahşap tekne yapımcılığı yapmaktadır. Ayrıca balıkçılık ve fındık da Kurucaşile halkı için çok büyük yer tutan bir geçim kaynağıdır.  Kurucaşile ilçesinde ahşap tekne yapımı bölge hayatı için büyük bir önem taşır. bartın araç kiralamaUstaların elleri ile yaptığı ve işlediği teknelerin kalitesi ve özgünlüğü yalnızca Kurucaşile’ya mahsustur denebilir. Uzun yıllardır tekne yapımı ile uğraşan Kurucaşile ustaları, ustalıklarını yeni gelen nesile aktarması sebebiyle, her geçen gün kendini yenileyen ve yenileyerek bir adım öteye taşımaktadır. Kurucaşile ilçesinde son yıllara kadar Osmanlı donanmasının savaş gemileri, yük gemilerine kadar pek çok gemi tipi yapılmıştır. Ustalığın devamı yapım kalitesini arttırırken, yapımdaki kalitesinin artması da ustalığın ve mesleğin devamını sağlamaktadır. Şöyle ki, son yarım yüzyılda ustalık adeta evrim geçirmiştir. Yük gemisi yapılan ilçede, balıkçı teknesi yapımı artmış, ardından ise Yatçılık evresine geçilmiştir. Teknoloji ve seri üretim fabrikasyon üretimin arttığı çağımızda “Ahşap Tekne Yapımcılığı” ustadan – çırağa aktarılarak çağın değişimine direnip, varlığını sürdürmeye devam etmektedir. Hatta ilçede 1998 yılında Ahşap Yat Yapımı Anadolu Meslek Lisesi öğretime açılmış. Kurucaşile Araba Kiralama Uzun yılların birikimi olan ustalık becerilerine, çağdaş bilim ve teknoloji metodları eklenerek, yepyeni bir hamur oluşmuştur. 
kurucaşile-araç-kiralama.png

KURUCAŞİLE gezilecek yerler;

TEKKEÖNÜ KALESİ – HİSAR KALESİ VE MAHZENİ: 

Antik devirde Kromna Kenti"nin merkezi olan Tekkeönü (Hisar) Köyünde yer alır. Kurucaşile Rent A Car kolaylıkla ulaşılabilecek bir yerdedir. Tekkeönü Kalesine ait kalıntılarla bütünleşen ve kale içinden denize kadar uzanan bir dehliz ile 7 adet Kayakuyusundan oluşmaktadır. Dönemi bilinmemekle birlikte, kuyuların, Kromna halkınca savaşta erzaklarını saklamak için kullanıldığı düşünülmekle, dehlizlerin ise savaş ya da önemli bir durumda denize kaçış için hazırlandığı söylenmektedir. Dehlizlerin denize açılan kapısının liman yapımı sırasında betonla doldurulduğu söylenmektedir.

 
kurucaşile-oto-kiralama.png