Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 20.07 - 10:00
Teslim Tarihi 25.07 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Ulus Araç Kiralama - Ulus Rent A Car | Gezgin 7/24

Ulus ilçesi, Bartın ilinin güneydoğusunda, Ulus ve Eldeş çaylarının birleştiği bir vadide yer alır. Ulus’un doğusunda İğneciler dağı, batısında Ulu Kaya ve Kara Kaya dağları bulunmaktadır. Batıdaki Ulu Yayla eteklerinde Eldeş Vadisi vardır. Ulus ilçesi, Bartın il merkezine 37 km, Karabük ili Safranbolu ilçesine 62 km, Bartın ili Amasra ilçesine 53 km ve Kastamonu ili Pınarbaşı ilçesine 55 km mesafededir. Bu haliyle küçük bir ilçe olmasına rağmen, Ulus Araç Kiralama yoluyla herhangi bir yerleşim yerine yaklaşık yarım saat mesafededir. 

M.Ö 3000 yıllarında yöreye yapılan göçler ile Ulus yöresinde ilk yerleşimin oluşmaya başlandığı bilinmektedir. Yörede önce Hititler ve sonrasında Gagsalar hüküm sürmüştür. Hititlerin Anadolu’ya hüküm sürdüğü devirlerde, bölgede kurulan “Paflagonya Devleti’nin başkentinin şimdiki Ulus ilçesinin bulunduğu bölge olduğu söylenmektedir. Tarihte “Bozulus” Türkmen boyunun yöreye gelmesi ile yöre Türklerle tanışmıştır. Anadolu Selçuklu Devleti zamanında yöre Candaroğulları’na kalmış, 1392 Yıldırım Beyazıt’ın alması ile, Ulus Osmanlı topraklarına katılmıştır. Bazı tarihçilere göre yörenin ismi Türkçe “ülüşmek” kelimesinin kökü olan “ülüş”ten gelmekte, bazı tarihçilere göre ise ilk bölgeye yerleşen ilk Türk boyu olan “Bozulus” kavminden gelmektedir. Aynı zamanda “ULUS” söyleminin, içinde yaşayan insanlarla birlikte ülkenin bir şehzadeye verilen bölümü, anlamına geldiği de ifade edilmektedir. Uluslu İbrahim Hamdi Efendi tarafından yazılan “Atlas” adlı kitapta Ulus yöresi için “Ulu yaylak ve Gökbeli ormanları, değil Osmanlı" ya bütün cihana yeter ” diyerek bölgenin bitki örtüsü hakkında bize bilgi vermektedir. Ulus ilçesi önceleri Safranbolu"ya bağlı bir Nahiye konumunda iken, 8 Ağustos 1944 tarihinde Zonguldak ilinin bir ilçesi durumuna gelmiş, 1991 yılında ise Bartın"ın bir İlçesi olmuştur. 
ulus-araba-kiralama.png

Ulus ilçesi, çok geniş bir orman örtüsüne sahiptir. İlçe halkının geçim kaynaklarının başında orman ürünleri ve mamülleri gelir. Kerestecilik, maden ocakları, tarım ve hayvancılık ise diğer başlıca geçim kaynaklarıdır. Ulus ilçesinde, çok lezzetli karpuz yetişir. İnce kabuklu cevizleri, mürdüm eriği de oldukça yaygın bir şekilde ilçe halkı tarafından yetiştirilir. Bunların yanında Ulus ilçesinden keten tohumu, keten yağı ve mürdüm eriğinden özel bir yöntemle üretilen pestili temin edebilirsiniz.

Ulus gezilecek yerler;

 

Ağaç Tüneli

Ulus ilçesi her ne kadar denize kıyısı bulunan, bir sahil şehri olan Bartın’ın ilçesi ise de; dağları, ormanları ve yaylaları ile ünlü olup, doğal yapısı ile eşsizdir. Bartın ya da Safranbolu’dan Ulus Oto Kiralama aracınızla Ulus ilçesine gitmek istenildiğinde, virajlı ve yüksek tepelerin eteklerinde eşsiz manzarası ile karşılaşırsınız. Özellikle Safranbolu istikametinden Ulus’a gidildiği sırada ağaçların yanları ve üst kısmını tamamen kapattığı yollar tadına doyulmaz bir manzara sunar misafirlerine. Bu yol sadece Ulus değil, civar birçok il ve ilçeden de özel gün çekimleri için bir rağbet noktasıdır. 

ULU YAYLA:

Ulus ilçe merkezine Ulus Rent A Car 27 km. uzaklıktadır. Yaylanın ortalama yüksekliği 1200 metre civarındadır. Bu yaylada her yıl Ağustos ayında bir hafta süren “Uluyayla Şenlikleri” düzenlenmektedir. Ulu Yayla’da muhteşem bir orman, renk renk çiçekler, pınarlar, mağaralar, yaban hayvanlarını görebilirsiniz. Böylesine doğal güzelliklerin olduğu bir mekandan ayrılmak istemeyeceksiniz. Ulu Yayla’ya gittiğinizde, Ulu Yayla’nın bir Milli Park olma ihtimali size oldukça gerçekçi gelecektir. Yaban hayatına yakından bakabilecek, geyik, ceylan, karaca gibi hayvanları görebilirsiniz. Hatta bu yaylada sık sık domuz av partilerinin düzenlendiği de söylenmektedir. Bu cennetten bir köşe olan yayla Ulus Kurumsal Araç Kiralama imkanınız sayesinde ilçe merkezinden yarım saat bile uzakta değildir.
ulus-araç-kiralama.png
ULUKAYA ŞELALESİ:

Ulukaya Şelalesi, Ulus ilçe merkezinden yaklaşık 17 km uzağında, Ulukaya Köyü yakınında ve Ulus çayı üzerindedir. Şelale yaklaşık 10 metre genişliğindeki bir kayanın içinden çıkıyor ve 20 metre yükseklikten akıyor. Şelale suyunun döküldüğü alanda yaklaşık 30-40 metre genişliğinde bir gölet oluşmuş durumdadır. Yazın şelale suyunun debisi azalmakta, hatta bazı yazlar kurumaktadır. Ancak, kışları şelale tam anlamıyla coşar. Şelaleden dökülen sular ortama bir sis havası çöktürür. Kelimelerle anlatılamayacak olan bu güzelliği kiralık aracınızla gidip kendiniz görmelisiniz. Ufak bir uyarıyı da eklememiz gerekir ki, konaklama ve yemek imkanları yok, bu yüzden hazırlıklı gelmenizi şiddetle tavsiye ederiz. 

ÇAĞLAYAN VADİSİ-KANYON:

Ulukaya şelalesinden akan su, şelalenin dibindeki göletten akmaya devam ediyor ve bu akarsu yatağı bir kanyonun oluşmasına neden oluyor. Kanyonun uzunluğu yaklaşık 1 km’dir. Kanyonun her iki yanında yükselen doğal kayalardan oluşan duvar yaklaşık 30-35 metre civarı olup, kanyon boyunca birçok mağara, pınar ve ahşap evler görsel bir şölen yaşamanıza olanak tanıyor. 

ARDIÇ YAYLASI:

Ulus ilçe merkezine yaklaşık 33 km. uzaklıktadır. bartın araç kiralama ile yarım saatlik bir mesafededir.  Yaylanın rakımı yaklaşık 1500 metre civarındadır. Bölgede çok fazla “ardıç kuşu” bulunması ve görülmesi sebebiyle yaylaya Ardıç Yaylası ismi verilmiştir. Yaylanın yüksekliği, doğal ağaçlık yapısı nedeniyle yılın Kasım ile Nisan ayları arasında yayla karlarla kaplıdır. 

GEZEN YAYLASI:

Ulus ilçe merkezine bağlı, Kumluca beldesindedir. Ardıç Yaylasına yaklaşık 8 km. uzaklıktadır. Diğer iki yaylaya nazaran daha küçüktür. Yine de gidilip gezilmeye, görülmeye değer bir doğal mekandır. 

ulus-oto-kiralama.png