Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 26.09 - 10:00
Teslim Tarihi 01.10 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Gerçüş Araç Kiralama - Gerçüş Oto Kiralama | Gezgin724

Gercüş Nerededir? Nereye Bağlıdır?

Gercüş ilçesi, ülkemizin Güneydoğu Anadolu Bölgesinde içinde Dicle bölümünde yer alan tarihi Batman şehrine bağlı bir ilçedir. Bu ilçe de bulunduğu bölgede ki diğer yerleşim yerleri gibi tarihi ve coğrafi olarak öne çıkan bir yerdir. Dicle bölümünde yer şekilleri kısmen daha düzdür. Bölgede Bulunduğu coğrafi bölgenin tipik iklimi ve bu iklime bağlı ekiler görülür.  Gercüş araç kiralama hizmetleri dışında yine merkezden ilçeye sefer düzenleyen araçlarla da bu ilçeye ulaşmak mümkündür.  Gercüş ilçesi kuzeyde Batman merkez ve Hasankeyf ile kuzeybatıda Bismil, batıda Savur, güneyde Midyat ve doğuda da Dargeçit ilçeleriyle komşudur. Batman merkeze olan uzaklığı da yaklaşık olarak 62 km’dir.

Gercüş Tarihi Yapısı

Gercüş ilçesi de tarihi olarak çok eski zamanlara ve çok eski uygarlıklar ve topluluklara dayanan bir tarihi mirasa sahiptir. Gercüş bazı tarihi kayıtlarda MÖ.7000 yıllarından itibaren ir yerleşim yeri olarak kullanıldığı belirtilmektedir. Bu durumun ana nedenlerinden bir tanesi de elbette ki yerleşim yerinin bulunduğu bölgenin birçok açıdan coğrafi olarak yerleşime ve yaşamaya uygun olmasıdır. Bu ilçe bugünlere taşıdığı tarihi dokusuyla Gercüş oto kiralama hizmetleri aracılığıyla gezilip görülmeye değer ve insana birçok açıdan yeni değerler katacak bir ilçedir. Gercüş tarihinde ismi geçen uygarlıklardan bazıları ise şu şekilde sayılabilir. Gercüş, Hurriler, Asurlular, Bizanslar, Osmanlı Devleti ve son olarak da Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde yer alan bir Türk yurdu haline gelmiştir. Bütün bu medeniyetlerin bıraktıkları izleri Gercüş rent a car ya da benzer imkânlar ile yerinde bir canlı tarih müzesi gezer gibi gezebilirsiniz.
gercüs araba kiralama
Gercüş Gezilecek Yerler

Geçmişi bu kadar eski zamanlara dayanan, aynı zaman da birçok medeniyete ve devlete ev sahipliği yapmış olan Gercüş gezilecek yerler bakımından da misafirlerine çok geniş ve görülesi imkânlar sunmaktadır. Gercüş, hem tarihi yapısı hem de coğrafi özellikleri ile ön plana çıkan bir yerleşim yeri olduğu için insanlar bu bölgede kendilerini hem tabiata hem de tarihi eserlere bırakabilmektedirler. Gezi planınız içine almanız gereken çok özel noktalardan bir tanesi olan Gercüş araba kiralama olanakları bakımından da sizlere fırsatlar sunmaktadır. Bu sayede gezi turunuz hem daha rahat hem de ekonomik olacaktır. Zaten bir bölge de en önemli unsurların başında tarihi doku ve tabiat güzellikleri gelmektedir. Elbette dünyaca ünlü mutfağı ve kültürel değerler de bu ilçede sizleri bekleyen diğer değerler olarak ortaya çıkmaktadırlar. 

Seyyid Bilal Türbesi Nerededir?

Özellikle farklı birçok ticaret yolu ve özel bir coğrafya da bulunması sebebi ile Gercüş tarih boyunca hep canlı kalan bir yerleşim yeri olmuştur. Bunun doğal sonucu olarak da görülmeye değer tarihsel yapılar bugünlere kadar gelmeyi başarmıştır. Gercüş kiralık araç ve rehberlik hizmetlerinden faydalanmanız durumunda gözlerinizle göreceğiniz bu yerler hakkında çok da detaylı bilgiler elde edebilirsiniz. Seyyid Bilal Türbesi, Gercüş ilçe sınırları içinde yer alan Vergili köyünde bulunmaktadır. Bazı tarihi verilere göre bu türbede yatmakta olan şahsiyetin Hz. Muhammed’in soyundan gelen bir ulu kişi olduğu belirtilmektedir. Bu sonuçla bu türbe halk tarafından sıklıkla ziyaret edilen bir yer haline gelmiştir. Yerli halk ve gelen misafirler de bu türbeyi ziyaret etmeye devam etmektedirler.

 
gercüş araç kiralama
Gercüş Geçim Kaynakları Nelerdir?

Gercüş ekonomisi genel anlamda diğer bölge yerleşim yerleri gibi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Bunun yanında sulama olanakları ve sulanabilir alan azlığı gibi nedenlerden ötürü tarımsal üretim kapasiteleri istenilen yüksek düzeylere sürekli olarak ulaşamamaktadır. Bunun yanında sanayinin gelişemediği bölge de bazı petrol arama çalışmaları sonucunda petrol yatakları da bulunmuştur. Batman Gercüş araç kiralama hizmeti veren firmalardan alacağınız ekstra bilgiler arasında bu bölgeye özgü geçim kaynakları da olabilmektedir. 

Gercüş’de Ne yenir?

Oldukça geniş bir kültürel mirasa sahip olan bu tarihi ilçe yöresel mutfağı ile de göz doldurmaktadır. Bu bölgeye özgü zengin yemek seçenekleri batman araç kiralama olanakları ile yaptığınız gezi turunuz sırasında sıklıkla molalar vermenize de neden olabilir. Bu yöreye ait özel yemekler arasında Etli Bulgur Pilavı Şambörek, Güveç, İçli Köfte, Mumbar ve kavurma gibi lezzetli yemekler sayılabilir. Yöresel mutfak ürünün olan bu tarihi lezzetler ilk günkü gibi yöre halkı tarafından hala yapılmaktadır. Ve bölgeye geziye çıkan birçok insan tarafından da her zaman beğenilmektedir.
gercüş oto kiralama
Gercüş Gezi Planı Nasıl Yapılır?

Güneydoğu Anadolu bölgesi içinde birçok açıdan göze çarpan tarihi bir ilçe olan Gercüş’e düzenlemeyi planladığınız gezi turunuz öncesinde Gercüş ucuz araç kiralama veya Gercüş kurumsal araç kiralama imkânlarını detaylı olarak inceleyip, tercih edebileceğiniz seçeneklerinizi belirlemeniz, sizin faydanıza olabilir. Sonrasında ise bu eşsiz güzellikte ki bölgeyi gezerken her anın tadını mutlulukla çıkartabilirsiniz. Ve geziniz sonrasında evinize geri dönerken aklınızda yüz yıllardır canlı olan bir yerleşim yerinden güzel hatıralar kalır.