Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Kupon Kullan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Hasankeyf Araç Kiralama - Hasankeyf Oto Kiralama | Gezgin724

Hasankeyf Nerededir? Nereye Bağlıdır?

Hasankeyf ilçesi Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer almaktadır. Bu tarihi ilçe Batman ili sınırları içerisindedir.  Ve batman şehir merkezine olan uzaklığı da yaklaşık olarak 38 km’dir. İlçenin komşuları ise, kuzeybatı kısmında Batman şehir merkezi, kuzeyinde Beşiri ilçesi, güneyinde Gercüş ilçesi varken güneydoğu tarafında Dargeçit ilçesi, kuzeydoğusunda Eruh ve Kurtalan ilçeleridir. Şehir merkezinden birçok farklı araçla ulaşım imkânlarının bulunduğu bu tarihi ve doğal güzellikleri ile öne çıkan ilçeye Hasankeyf araç kiralama yollarını kullanarak da son derece rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Hasankeyf ilçesinde de görülen iklim tipi genel anlamda bütün bölgede görülen iklim tipi olan karasal iklim türüdür. Hasankeyf özellikle tarihi yapısı ile de görülmesi gereken önemli gezi durakları arasında sayılmaktadır. 

Hasankeyf Gezilecek yerler

Hasankeyf gezilecek yerler bakımından belki de içinde bulunduğu bölgede ki en özel ve en nadide yerlerden bir tanesidir. Bugüne kadar taşınan tarihi yapıları, eşsiz güzellikte ki mağaraları ve Dicle ırmağının muhteşem manzarasıyla bu ilçe mutlaka gezip görülmeye değer bir yerdir. Hasankeyf tarihi oldukça eski zamanlara dayanmaktadır. Bu doğrulta günümüze kalan tarihi yapılardan anlaşıldığına göre ve ayrıca kimi kaynaklardan anlaşılabildiğine göre çok eski bir yerleşim yeridir. Bu bölgede hüküm sürmüş hemen hemen her medeniyet ve devlet belli süreler için de bu tarihi ilçede egemenlik kurmuşlardır. İşte batman araç kiralama firmaları bu doğrultuda tatil turlarına alternatif seçenekler de sunmaktadırlar. Hasankeyf sınırları içinde bulunan kalenin de çoğu kaynakta belirtildiği üzere Bizanslar tarafından yapıldığı ortaya konulmaktadır. 

Hasankeyf Tarihi Yapısı

Hasankeyf tarihi çok eskilere dayanan bir yerleşim yeri olduğunu günümüzde hala kısmen ayakta olan tarihi eserler başta olmak üzere birçok belge ve kaynakla ortaya koymaktadır. Fakat resmi tarihi belgelerde bu dönemin en önemli ilim ve ticaret merkezi olan ilçenin ne zaman kurulduğuna dair net ve kesin bir tarih bulunmamaktadır. Fakat birçok bulgu bu yerleşim yerinin zamanında çok önemli bir cazibe merkezi olduğunu açıkça göstermektedir. 
hasankeyf araba kiralama
Hasankeyf araba kiralama faaliyetleri ile de bu tarihi dokuyu çok daha yakından gezip görme imkânları vermektedir. Tarihinde Sümerler, Asurlular ve Babil medeniyetinden izlerde olan bu ilçe de yazılı tarih içinde sırasıyla Bizans, Emevi, Abbasiler, Hamdaniler, Mervaniler, Artuklular, Eyyubiler ve Osmanlı Devleti egemenlikleri altına girmiştir. Bu kadar köklü ve büyük devlet ve toplumlara ev sahipliği yaptığı içinden o günlerden kalma birçok eser ve anıt şuan ilçeye tarihi ve kültürel önemini vermektedir. Bu kültürel önem ve tarihi dokusu sebebiyle de yıllardır birçok kişi bu bölgeyi ziyaret etmektedir.
hasankeyf araç kiralama
Hasankeyf Mağaraları Nerededir?

Bazı kaynaklara göre bu mağaralar şehre adını vermiştir. Hasankeyf Mağaraları bugün hala dimdik ayakta duran birçok tarih öncesi medeniyete de ev sahipliği yapmış oldukça önemli tarihi yapılardır. Hasankeyf ilçesi sınırlarında bulunan bu mağaralar, bir iskân yeri olarak barınma amaçlı olarak kullanılmışlardır. Sayıları yaklaşık olarak 4000 civarında olan bu muhteşem güzellikte ki tarihi yapıları Hasankeyf araç kiralama hizmetleri aracılığıyla edineceğiniz konforlu ve ekonomik araçlarla yerinde ziyaret edip sizde tarihe tanıklık edebilirsiniz. 

Hasankeyf Kalesi

Tarihi önemi bakımından oldukça değerli bir eser olma özelliği gösteren bu kale yine Hasankeyf ilçesi sınırları içinde yer almaktadır. Tarihi kale Dicle Nehri üzerine ve yaklaşık olarak 135 metre yüksekliğe kaya oyularak tek parça şeklinde yapılmıştır. Zaman içinde bu bölgeye egemen olan hemen her devlet ve toplum bu tarihi kaleye belli kısımlar eklemiş ve aktif olarak kullanmışlardır. Özellikle kaleye su çıkarılması ise kaleye verilen önemi gösteren işaretlerden biridir. Kalede Bizans, Eyyubi ve Artuklulardan kalma kısımlar bulunmaktadır. Bu devletlerin hemen her birinden kalan kısımlar bugünde kısmen ayaktadır ve Hasankeyf rent a car hizmetleri ve gezi turlarıyla ziyaret edilebilmektedirler.

Zeynel Bey Kümbeti 

Yine Hasankeyf ilçesi sınırları içinde yer alan bu tarihi eser Akkoyunlular tarafından yaptırılmıştır. Akkoyunlu Devleti hükümdarı Uzun Hasan"ın oğlu Zeynel Bey için yapılmış bir anıt mezar olma özelliği taşımaktadır. Zeynel Bey Kümbetinin kuzey kapısı üzerinde yer alan bölümde ise 11 Ağustos 1473 yılında yapılan Otlukbeli Savaşında şehit düşen Hasan Bey"in oğlu Zeynel Bey için yapıldığı yazılıdır. Batman oto kiralama firmaları aracılığıyla bu tarihi eseri de geniş zaman aralıkları içinde görebilirsiniz.
hasankeyf oto kiralama
Hasankeyf’de Ne Yenir?

Bulunduğu bölge itibariyle oldukça zengin bir mutfağa sahip olan bu tarihi ilçe, bir de kültürel ve tarihi mirasını mutfağına eklemiştir. Ortaya çıkan sonuç ise muhteşem bir mutfak kültürü ve yöreye özgü lezzetleri yemekler olmuştur. Özellikle bol yağlı ve et ağırlık olan yemeklerin yanında da özel fırınlarda pişirilen ve ismine Hevra denen taş ekmeği mutlaka tatmanız gereken lezzetler arasında yer almaktadır. Hasankeyf araç kiralama firmaları ve gezi organizasyonları içinde yöresel lezzet turları da yer almaktadır.

Hasankeyf Gezi Turu Nasıl Planlanır?

Yurt içinden ve yurt dışında çok sayıda insanın gezi planları içine aldığı bu tarihi ve doğal güzellikleri ile bir güzellik abidesi olan ilçeyi sizde tatil programız içine almalısınız. Hasankeyf ucuz araç kiralama hizmetlerinden faydalanabilirsiniz ki bu size ekonomik anlamda da kolaylık sağlayacak bir unsurdur. Bu bölgeye ailenizle ya da sevdiklerinizle gelebileceğiniz gibi daha kalabalık gruplarla da ziyarette bulunabilirsiniz. O zaman da Hasankeyf kurumsal araç kiralama firmaları size mantıklı çözümler sunabilirler. Bu noktada mutlaka görmeniz ve tanımanız gereken yerler listesine bu yeri de eklemelisiniz.