BATMAN - KOZLUK Oto Kiralama

Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araç Markası

BATMAN - KOZLUK En Uygun Araç Kiralama Fiyatları

BATMAN - KOZLUK Tanıtımı

Kozluk Nerededir? Nereye Bağlıdır?

Kozluk ilçesi Güneydoğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde yer alan Batman şehri bağlı bir yerleşim birimidir. Bu ilçenin kuzey kısmında ki topraklarından bir kısmı da Doğu Anadolu Bölgesi sınırları içinde kalmaktadır. Bu ilçede diğer komşu ilçeleri gibi karasal iklimin yaşandığı bir yerleşim yeridir. Ayrıca bağlı bulunduğu ilin en büyük ilçelerinden bir tanesidir. Kozluk ilçesine merkezden hareket eden vasıtalarla ya da Kozluk araba kiralama imkânlarıyla ile karayolu üzerinden ulaşabilirsiniz. Bu ilçenin komşuları ise, güneyde Beşiri batıda Diyarbakır’ın Silvan, doğuda da ise Bitlis’in Mutki, Siirt’in Baykan ve Kurtalan ilçeleridir. Bu ilçede içinde birçok tarihi mirası ve doğal güzellikleri barındırmaktadır. Gezi rotaları içinde de kendisine yer bulmayı hak eden bir ilçedir. Kozluk ilçesinin yaklaşık olarak Batman merkeze olan uzaklığı ise 59 km’dir. 

Kozluk Tarihi Yapısı

Kozluk ilçesi tarihi ise çok eski tarihi zamanlara kadarKozluk oto kiralama ve tur olanakları ise bu yapılacak gezilerin çok daha kolay yapılmasına olanak tanımaktadır. Bu ilçenin tarihini araştırmacılar kaynaklarında çeşitli dönemlere ayırıp da anlatmaktadırlar.

 Çok fazla devlete ve uygarlığa ev sahibi yapmasının ana nedenlerinden bir tanesi de o zaman ki şartlarda önemli bir kavşak noktasında yer alıyor olmasıdır. Bu tarihi ilçede Sümerler, Akadlar, Romalılar, Bizans, Emeviler, Abbasiler, Selçuklular ve Osmanlılar başta olmak üzere çok fazla devlet ve medeniyet hüküm sürmüştür. Ancak bölge istikrarlı bir yönetime Osmanlı hâkimiyetine geçtikten sonra kavuşabilmişti. Daha önce ki dönemlerde mevcut güçler arasında çok fazla el değiştirmiştir. Ve bu ilçenin eski ismi de Hezo’dur.
kozluk araba kiralama
Kozluk Gezilecek Yerler

Kozluk gezilecek yerler bakımından da tarihi geçmişi dolayısıyla zengin bir ilçedir. Çok fazla medeniyete ev sahipliği yapmasına rağmen çok sık istila edildiği için çoğu eser günümüze ulaşamasa da halen doğal ve tarihi zenginlikleriyle öne çıkan bir bölgenin sınırları içindedir. Bu özelliği sayesinde de gezilecek yerler bakımından misafirlerine bol seçenekler sunmaktadır. En önemli özelliklerinden bir tanesi de çeşidi bol bir kültürel mirasa sahip topraklar üzerinde kurulması ile bir açık hava tarih alanı olam özelliği de göstermektedir. Batman Kozluk araç kiralama ve seyahat işletmeleri de rehberlikleri yardımıyla bu turlarda insanlara bilgiler vermektedir. Gezi noktalarını içine almanız ise sizin ve sevdikleriniz için faydalı olacaktır. 

Rabat Kalesi Nerededir?

Rabat Kalesi, ilçeye bağlı Bekirhan kasabası sınırları içinde yer alan Yanıkkaya köyünde bulunur. İnşa tarihi ve kimlerin yaptırdığı ise tarihi kayıtlar altında henüz bilinmemektedir. Fakat şuan bu tarihi kalenin büyük bir kısmı ayaktadır. Kozluk rent a car servisleri ya da başka olanaklarla bu tarihi yapıyı yerinde görebilirsiniz. 

 

Hıdır Bey Camisi Nerededir?

Hıdır Bey Camisi de Kozluk ilçesinde yer alan görülmesi gereken tarihi eserlerden biri olarak kısmen ayakta durmaktadır. Bu camiyi Hıdır Bey’in yaptırdığı söylenmektedir. Kozluk kiralık araç imkânları ile bu tarihi camiyi de rotanız içine almanızda fayda vardır. Bu cami çok uzun yıllar boyunca yörede yaşayan insanlara da hizmet etmiştir. Birçok onarım ve tadilata maruz kalsa da genel anlamda içinin doğal yapısı korunmuştur.
kozluk araç kiralama
Kozluk Geçim Kaynakları Nelerdir?

Kozluk ilçesinin kuzey, doğu ve batı kısımlarında akarsular yer almaktadır. Dağlık bölgelerde ise yaylalar bulunmaktadır. batman araç kiralama ve ulaşım olanaklarıyla gezilebilecek birçok alana sahiptir. Kozluk ilçesi sahip olduğu doğal güzellikleri nedeni ile turizm yönünden oldukça gelişebilecek imkânlara da sahiptir. Genel olarak ilçenin toprakları verimli arazilerden oluşmaktadır. Halkın ekonomik olarak geçim kaynakları ise tarım faaliyetlerine ve hayvancılığa dayalı olarak şekillenmektedir. Tütün, buğday, mercimek ve pamuk olmak üzere, toprak ve iklim hemen her çeşit tahıl, sebze ve meyve yetiştiriciliğine elverişlidir.  Özellikle son yıllarda iyice gündeme gelen tuz yatakları bölgenin yer altı kaynakları arasında yer almaktadır. Ayrıca petrol kaynakları da bir başka yer altı zenginliğidir.

Kozluk’da Ne Yenir?

Mutfak kültürü de çok zengin olan bu yerleşim biriminde bölgeye özel olan hemen hemen her lezzeti Kozluk araç kiralama ve organizasyonlarıyla yerinde tadabilirsiniz. Bölgenin önemli damak tatları arasında, Ayran Çorbası, İçli Köfte, Kaburga Dolması ve İşkembe Dolması örnek olarak sayılabilir. Zaten zengin olan bölge yemek kültürü bu ilçede de yerleşmiş bir kültürdür.
kozluk oto kiralama
Kozluk Gezi Turu Nasıl Planlanır?

Kozluk gezi turu genel bir Güneydoğu Anadolu turu içinde planlanabileceği gibi özel olarak da Kozluk ucuz araç kiralama fırsatlarıyla gerçekleştirilebilir. Bunun yanında tarih ve kültür odaklı kurum turları içinde  Kozluk kurumsal araç kiralama olanaklarıyla birlikte düşünüldüğünde ideal bir tatil yeri olduğu rahatlıkla söylenebilir.