Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 17.08 - 10:00
Teslim Tarihi 22.08 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Sason Araç Kiralama - Sason Oto Kiralama | Gezgin724

Sason İlçesi Hakkında Genel Bilgi 

Türkiye’nin Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Batman şehrinin bir yerleşim birimi olan Sason ilçesi, hem sahip olduğu doğal güzellikleri ile hem de tarihi yapıtları ile son derece büyük bir önem taşımaktadır. Kent merkezine yaklaşık olarak 68 kilometre uzaklıkta yer alan bu ilçe, aynı zamanda şehrin 6 ilçesinden de birisi olmaktadır.  Bu bölgeye Sason araç kiralama firmaları ile rahatlıkla ulaşım sağlamanız da mümkün olmaktadır. 

Sason İlçesi İklim Koşulları Nasıldır?

Batman şehrinin önemli yerleşim birimlerinden birisi olan Sason ilçesinde yoğun olarak Akdeniz İklim tipi ile karşılaşılmaktadır. Bu sebeple de ilçenin yaz ayları oldukça sıcak ve kurak, kış ayları ise ılık ve yağışlı geçmektedir. Bulunduğu bölgeye oldukça yumuşak bir iklime sahip olan yerleşim birimine, Batman Sason araç kiralama firmalarından sizin için uygun olanı ile de gelmeniz mümkün olmaktadır. 

Sason İlçesi Geçim Kaynakları Nelerdir?

Sason oto kiralama firmaları ile rahat ve ekonomik bir şekilde ulaşım sağlayabileceğiniz ilçenin yöre halkının temel geçim kaynakları arasında hayvancılık ve tarım gelmektedir. Bunun yanı sıra ülkemizde petrolün yer aldığı tek şehrin bulunduğu Batman’ın bir ilçesi olması sebebiyle, bölgenin geçim kaynakları arasında petrol işçiliği de yer almaktadır. 
sason araba kiralama
Sason İlçesine Ulaşım Yolları Nelerdir?

Batman şehrinden Sason ilçesine ulaşmak isteyenlerin kent merkezinden kalkan dolmuşlar aracılığıyla bölgeye ulaşması son derece kolay olmaktadır. Bunun yanı sıra batman araç kiralama firmaları aracılığıyla da konforlu, keyifli ve ekonomik seyahatler yapılabilmektedir. Özellikle de konforuna düşkün kişilerin ve çevreyi gezmeyi sevenlerin buraya geldiğinde mutlaka bir araba kiralaması gerekecektir. 

Sason İlçesi Tarihi Hakkında Genel Bilgi 

Her Anadolu şehri gibi, Batman’ın da Sason isimli yerleşim biriminin tarihi oldukça eskilere dayanmaktadır. Bölgede yapılan çeşitli araştırma, inceleme ve kazılar sonucunda Sason’un milattan önceye dayanan bir geçmişe sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca Sason kiralık araç firmaları aracılığıyla ulaşım sağlayabileceğiniz bu bölgede, birden fazla medeniyet ve uygarlık da yaşamıştır. Bölge özellikle de 4 halife döneminde, Hz. Ömer’in buraya sefer düzenlemiş olmasıyla bilinmektedir. Geçmiş tarihinde Siirt şehrine bağlı olan Sason, 1990 senesinde yeni bir kanun ile Batman şehrinin ilçe kayıtları arasındaki yerini almıştır. 

Sason İlçesi Gezilecek Yerleri Nerelerdir?

Derin bir tarihe sahip olan ve birçok uygarlık ile medeniyete ev sahipliği yapan Sason gezilecek yerler bakımından da son derece zengin olması ile bilinmektedir. En çok da tarihe ilgisi olan ve gezmeyi sevenlerin uğrak yeri olan bu bölgeye gelen herkesin, mutlaka görmesi gereken yerleri ise şu şekilde sıralamak mümkün olacaktır:

  • Sason Kalesi 
  • Sevek Deresi Mesire Alanı
  • BedrosArakyal Manastırı
  • Maruta Parstır Asdvdzazin Ermeni Kilisesi
  • Mereto Dağı
  • Şehan Türbesi
  • Bozikan Kalesi
  • Pertükan Kalesi

sason araç kiralama
Bozikan Kalesi 


Sason yerleşim biriminin hemen merkezi konumunda yer alan bu kale, adından da anlaşılacağı üzere Bozikan isimli köyde yer almaktadır. Her ne kadar Sason’un merkezine bağlı olsa da, merkezi konuma yaklaşık olarak 25 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. 

 

Sason ucuz araç kiralama firmaları aracılığıyla ekonomik bir şekilde yolculuk yapabileceğiniz bu kalenin tarihi ise çok eskilere dayanmaktadır. Bölgede yapılan araştırma ve incelemeler sonucunda, Bozikan Kalesi’nin Bizans Devleti zamanında inşa edildiği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca kalenin, 4. Yüzyıl zamanında dünyanın önemli ticaret yollarından birisi olan İpekyolu’nun hakimiyetinin korunması amacıyla yapıldığına da yöre halkı tarafından inanılmaktadır. Tarihe merak duyan herkesin mutlaka görmesi gereken bu yapıda, eşsiz fotoğraflar çekmek de mümkün olmaktadır. 

 
sason oto kiralama
Pertükan Kalesi

Sason ilçesine bağlı olan diğer bir kale de Sason rent a car firmaları ile rahatlıkla ulaşım sağlayabileceğiniz Pertükan Kalesi olmaktadır. Merkezi konuma yaklaşık olarak 4 kilometre uzaklıkta yer alan bu kalenin bulunduğu bölgede, birçok araştırma, inceleme ve arkeolojik çalışmalar yapılmış olsa da Pertükan Kalesi’nin kim tarafından hangi dönemde yapıldığına dair herhangi bir bilgi edinilememiştir. Bugün ise adeta bir harabe olan kaleye, tarihe ilgi duyanların mutlaka gelmesi ve her karışında tarih kokan bu kaleyi yakından incelemesi tavsiye edilmektedir. 

Sason İlçesi Kiralık Araç Seçenekleri Nelerdir?

Kendinize ya da sevdiklerinize tarihi bir gezi ısmarlamak niyetinde iseniz, rotanızı mutlaka Batman şehrinin Sason isimli ilçesine çevirmeniz gerekecektir. Sason araba kiralama firmaları ile rahatlıkla ulaşım sağlayabileceğiniz bu bölgede, hem tarihi geziler düzenleyebilecek hem de sahip olduğu doğal güzelliklerinin tadını çıkarmanın ayrıcalığını yaşama fırsatı da edinilebilmektedir. Ayrıca dilerseniz Sason kurumsal araç kiralama firmaları ile de kurumsa gezilerinizi düzenleyebilir ve tarihi ilçelerden biri olan Sason’u gezmenin keyfini çıkarabilmeniz mümkündür.