Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Kupon Kullan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Aydıntepe Araç Kiralama - Aydıntepe Rent A Car | Gezgin 7/24

Aydıntepe

Bayburt"a 18 km uzaklıkta olan ilçe, özellikle turistlerin yazın tercih ettiği yerlerden birisidir. Tarihi yeraltı şehrini de sınırları içerisinde barındıran Aydıntepe gezilecek yerler açısından zengin bir dokuya sahiptir. Yeraltı şehri, 1988 yılında çevrede yapılan inşaat kazılarında ortaya tesadüfen çıkarılmıştır. Roma döneminde yapıldığı belirlenen yeraltı şehri, kayalar oyularak koridor şeklinde yapılmıştır. 

Anlatılan rivayete göre şehrin, Romalılar tarafından kovulan Hristiyanlar için bir sığınak olarak inşa edildiğidir. İçerisinde, 2 metre yüksekliğinde ve 1 metre genişliğinde tonozlu yapılarla örülmüş odalardan oluştuğu bilinmektedir. 1 km uzunluğunda olan şehir, Aydıntepe oto kiralama ile gidilebilecek mesafede olmasının kolaylığı sayesinde, keşfedilmeyi bekleyen doğal tarihi eserler arasında yer alır. 

Buradan çıkarılan parçalar o döneme ait ipuçları vererek tarihi aydınlatır. Duvarlara açılan oyukların aydınlatma amaçlı yapıldığı bilinmektedir. Şehri gün yüzüne çıkarmak için kazı çalışmaları devam etmektedir. Belediye, bu çevrede doğayla iç içe evler yaparak ilçenin turizm potansiyelini arttırmayı planlıyor. 

Doğu Karadeniz Kalkınma Planı ve Aydıntepe

Doğu Karadeniz kalkınma projesi kapsamında sağlanacak destek ile yöresel ürünlerin satılacağı yerler ve gezi amaçlı yürüyüşlerin yapılacağı alanlar oluşturulması hedefleniyor. Böylelikle yeraltı şehrinin, daha fazla yerli ve yabancı turistin Aydıntepe rent a car araçları ile ilçeyi ziyaret etmesi amaçlanıyor. Ayrıca dışarıdan gelecek tehlikelere karşı gözetleme odaları da mevcut olan şehri, Bayburt Aydıntepe araç kiralama ile görme şansı bulursunuz. 

aydıntepe-araba-kiralama.png

Marco Polo ve Evliya Çelebi gibi seyyahlar tarafından da ziyaret edilmiş olan şehirde, Ortaçağdan izler yer yer bulunur.  Karadeniz bölgesinde yer alan ilçe kuzeyinde Çaykara, güneyde Bayburt merkez, batıdaise Gümüşhane merkez ilçeleri ile çevrilidir. Doğu Anadolu Bölgesi’nin iklim özelliklerinin hakim olduğu ilçede, yazları sıcak ve kurak geçerken kışlar soğuk ve yağışlı geçer. Turistik ziyaretlerinizde Aydıntepe kiralık araç sizlere sunduğu kaliteli hizmet ile ilçenin gururu olma yolunda ilerliyor. 

Yüksek dağlık bölgelerde ise Karadeniz iklimi hüküm sürer. Aydıntepe ovasını ikiye bölen Çoruh çayı, nehrin en büyük kolu olarak ilçe topraklarını besler. Ayrıca küçüklü büyüklü çok sayıda dere, kışın yağan yağmurlarla Çoruh nehri ile birleşir. İlçede en büyük tarım alanları, 1500 metre yüksekliğe sahip olan Aydıntepe ovasıdır. Soğanlı dağları, ilçenin avlanma yapılabilen alanlarına sahiptir.  Buraya Aydıntepe araç kiralama ile gelen turistler, yayla turizmine katkı sağlarlar. 

aydıntepe-araç-kiralama.png

Aydıntepe Ekonomisinin Can Damarı

Ticari ve sanayi alanında atılımları bulunmayan ilçede, tarım ve hayvancılık oldukça fazla yer tutar. Bakliyat ve şeker pancarı yetiştirmek için uygun alanları bulunan ilçenin, sebze ve meyve üretimi yeterli değildir. Diğer il ve ilçelerden buranın sebze meyve ihtiyacı karşılanır. Besi hayvancılığı ve süt ineği yetiştiriciliği ön planda olan ilçe, bu yönüyle oldukça geniş alanlara sahiptir. Son yıllarda dağların yüksek kesimlerinde yapılan arıcılık, ilçenin diğer gelir kaynağı olarak öne çıkmaktadır. 

Yörenin kaliteli ballarını almak için buraya gelen turistler, aydıntepe araç kiralama ile ulaşım sağlarlar. Eski baharat ve ipek yolunun üzerinde bulunan ilçe, bu yönüyle ticari önem arz eder. Ama burası kendi ürettiklerini satma amacından çok, diğer illerden gelen malların ticaretini yapma odaklı ticarete önem veren bir yapıdadır. 

İlçede yeni yetiştirilmeye başlayan fasulyenin, Erzurum fasulyesi kadar kaliteli olması için çalışmalar yürütülüyor. Bayburt üniversitesinin bahçesindeki alanda ekilerek deneme aşamasından geçen fasulyenin üretimi ile ekonominin canlandırılması amaçlanıyor. Ayrıca ilçede kırsal alanlarda yetişen ve ot mantarı olarak bilinen bir  çeşit mantar, 3.5 kilo gelen ağırlığı ile dikkat çeker.

Aydıntepe Meşhur Lezzetleri

Ekşi elma turşusu, ahlat yani dağ armudu turşusu, pancar reçeli, kaburga, bal sirkesi, karambuk reçeli, dargın otu, ebelik salamurası, ısırgan unu, pancar lokumu,  kızamık reçeli, pancar pestili ve tel helvası ilçenin farklı bitkileriyle yapılan lezzetleri arasında yer alır. Katkı maddesi ilave edilmeden yapılan bu ürünler, ilçede paketlenerek ticareti yapılır. Böylece ekonomik açıdan ilçe canlandırılmış olunur. 

aydıntepe-oto-kiralama.png

Pancar ilçede en çok yetişen sebzelerden biridir. Bölgede yetişen balkabağı ile yapılan tatlılar, Aydıntepe ucuz araç kiralama araçları ile gidilen yerlerde tadına bakıldığı için oldukça meşhurdur. Kelem dolması ise beyaz lahanadan yapılan lezzetli bir yemek olarak bilinir. Ayrıca, Bayburt tavası yemek için, Aydıntepe araba kiralama servis araçlarıyla ulaşabileceğiniz meşhur lokantalar hizmet verir. 

OsmanlıRus Savaşı ve Aydıntepe

Aydıntepe ilçesi, 1711’de yapılan Osmanlı-Rus Savaşı’nın geçtiği yer olan ve o günkü adıyla Hart ovası denilen yerde kurulmuştur.1878 yılında, Hart ovasında batağa saplanarak hezimete uğrayan Ruslar, bu yenilgiden sonra neye uğradıklarını şaşırmışlardır. Buraya yapacağınız şirket gezilerinizde size eşlik edecek olan, Aydıntepe kurumsal araç kiralama hizmeti, sunduğu konforlu araçları ile istediğiniz lokasyona ulaşmanızı kolaylaştırır.