Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 30.10 - 10:00
Teslim Tarihi 04.11 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Demirözü Araç Kiralama  - Demirözü Rent A Car | Gezgin 7/24

Demirözü

Bayburt"a 30 kilometre uzaklıkta olan Demirözü, Karadeniz bölgesinde yer alır. İlçeye yerleşen en eski halk, İ.Ö 1500 yıllarında yaşamış olan Ayyaşlar ve Azizi"lerdir. İlçedeki ,Evcikler tepesi höyüğü ve Pulur höyüğü, bu dönemlerden kalma eski eserlerin bulunduğu önemli yerleşim yerlerinden bazılarıdır. Demirözü gezilecek yerler bakımından zengin bir dokuya sahiptir. Her iki höyükte de Tunç Çağı"na ait çanak ve çömlekler bulunmuştur. 

Pulur höyüğü katmanlarında bulunan kül ve karbon kalıntıları, ilçenin o zamanlar da büyük bir yangın geçirdiğinin belirtisi olarak kabul edilir. Urartular, İskitler, Persler, Romalılar Bizans İmparatorluğu, Araplar, Selçuklular ve Osmanlı imparatorluğu bölgede belli dönemlerde hüküm sürmüşlerdir. 

Bütün tarihsel geçmişe ışık tutan eserleri, Demirözü araç kiralama ile rahatça gezme fırsatı bulursunuz. Osmanlılar zamanında ilçede, Ermeni ve Rum vatandaşların birlik ve beraberlik içinde yaşadıklarının izleri görülmektedir.

Demirözü Tarihi Yapısı

Pulur medresesi, girişinde Farsça beyitler bulunan ve L şeklinde inşa edilmiştir.1517 yılında yapımı tamamlanan medrese tek katlı olarak Pulur Camisi"nin avlusunda bulunur. Camiye ulaşmak için, bayburt oto kiralama firmasından yardım alarak kiralayacağınız araçlar, size kolaylık sağlar.

Çatalçeşme Camii, yapısal özellikleri bakımından Pulur Camisi’ne benzer nitelikler taşımaktadır. Bu sebeple aynı dönemde ilçede, Akkoyunlar tarafından yapıldığı tahmin edilmektedir. Her iki tarihi camiyi ziyaret etmek için, Bayburt Demirözü araç kiralama şirketleri ilçede uygun fiyat seçenekleri ile hizmet vermeye devam eder.

demirözü-araba-kiralama.png

Güneşli kümbeti ilçede bulunan diğer tarihi yapılardan biridir. Yapımında kullanılan kesme sarı taşlarla örülen kümbetin Otlukbeli savaşı sırasında şehit olan Seyyid Kasım tarafından yaptırıldığı tahmin edilmektedir. Sekizgen bir taban üzerine oturtulan kümbetin, Danişmentliler zamanında yapıldığı tahmin edilmektedir.  Üzerinde açıklayıcı hiçbir kitabesi bulunmayan Kümbet, bu yönüyle gizemini koruduğu için Demirözü kiralık araç hizmeti sayesinde görülür.

Barajın Demirözü’ne Katkısı

Ayrıca ilçede, tarım arazilerinin sulanması amacıyla yapılan Demirözü barajı, ilçenin turizm potansiyeline büyük katkı sağlamıştır. Türkiye"de sulama amacıyla yapılan en büyük baraj olarak kabul edilen bölgeye ulaşmak için Demirözü oto kiralama seçenekleri, kaliteli hizmeti ile üzerinde yapılan tekne turları ile yerli ve yabancı turistlerin akınına uğramıştır. Tekneler içerisinde yapılan değişik etkinliklere de ev sahipliği yapar. 

demirözü-araç-kiralama.png

Doğum günü ve evlilik teklifleri gibi organizasyonlara ev sahipliği yapan tekneler, bu yönüyle turistlerin ilgisini çeker. Buraya gelen turistlerin kalmak için yer aramadı üzerine ilçe belediyesi, barajın kenarında prefabrik evler yapmayı amaçlıyor. Ayrıca baraj çevresine oba şeklinde çadırlar ve köy dokusunu yansıtan restoranlarda yapılarak turistler tarafından tercih edilen bölge olma özelliğinin devamının sağlanması amaçlanıyor.

Barajın Geliştirdiği İlçe Demirözü

İlçe iklime bağlı olarak doğal bitki örtüsü bakımından verimsiz topraklara sahiptir. Düşük sıcaklık ve yağış azlığı dolayısıyla bölgede ağaçlıklar yoğun olarak bulunur. Yüksek kesimlerde ise otluk alanlar fazladır. Yeraltı kaynak suları yetersiz olan Demirözü, yapılan baraj sayesinde bir nebze olsun rahatlamıştır. Belli bölgelerde bulunan ormanlık alanlara, Demirözü rent a car araçları ile giderek piknik yapma şansını bulursunuz. İklim şartları bakımından Karadeniz bölgesinin özelliklerinin hakim olduğu ilçede, karasal iklim de görülür.

İlçede tarım ve hayvancılık, ekonomiyi destekleyen kollar arasında yer alır. Ayrıca organik arıcılığın geliştirilmesi amacıyla üniversitede panel ve çalışmalar yapılır. Üniversiteye ulaşmak için ilçeye gelenler, Demirözü ucuz araç kiralama hizmeti sayesinde kolay ulaşım sağlarlar. İlçenin ikliminin arı yetiştiriciliği için gerekli olan uygun şartları sağladığı belirtiliyor. Doğu Karadeniz bölgesinin en sakin kasabası olarak bilinen Demirözü kiralık araç, imkanları ile huzurlu bir ortamda tatil yapmak isteyenlerin ilk tercih ettiği ilçeler arasındadır. 

demirözü-oto-kiralama.png

İlçede yapılan Yakup Abdal göleti de, 23 metrelik geniş alanıyla tarım için gelecek vaat ediyor. Gölet ve çevresi yapılan düzenlemeler sonucu turistik bölge olarak çevre halkına hizmet veriyor. Abant Gölü"ndeki tabiat parkı gibi yapılan gölet, yürüyüş alanları ile de dikkat çekiyor. Buraya Demirözü kurumsal araç kiralama şirketi ile gelen kalabalık gruplar, doğa fotoğrafı çekmek için uygun şartları da bulabilirler.

Demirözü Tarımsal Faaliyetler

Demirözü, tarım arazileri bakımından geniş topraklara sahiptir. İlçeye yapılan baraj sonrasında tarımda yetişen ürün çeşitliliği de artacaktır. Fasulye, patates ve mısır gibi ürünlerin dışında yonca ve korunga gibi bitkilerde oldukça fazla yetişir. Ürünlerin pazarlanması da sıkıntı yaşamayan Demirözü, yurt dışından gelen alıcılar tarafından da sıklıkla ziyaret edilir. 

Bu ziyaretlerinde, Demirözü araba kiralama şirketini tercih eden alıcılar, kolayca satıcı firmalarla iletişim sağlarlar. İlçede üretilen parke, kalitesiyle ekonomiye canlılık sağlar. Üretilen parkeler, çevre illerden ve yurt dışından oldukça fazla talep görür. Demirözü günden güne gelişen yolları ve ekonomisiyle kabuğunu kırarak canlanmaya başlayan bir ilçe olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.