Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Nereden Alacaksınız? 15.05 - 10:00
Drop of location 20.05 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Adaklı Araç Kiralama - Adaklı Oto Kiralama | Gezgin724

Adaklı Araç Kiralama

Yukarı Fırat bölgesinde yer alan Bingöl’de çok farklı güzellikler gizlidir. Bingöl il merkezinden 25 km uzaklıkta bulunan Adaklı bu ilçelerden biridir. Eski bir ilçe olan Adaklı gezilecek yerler bakımından doğal güzellikleri ile ön plandadır. İlçeye havayolu, karayolu ve tren ile de gelebilirsiniz. 

Havayolu ile gelmeyi düşünüyor iseniz en yakın havaalanı Muş’tadır. Kalan mesafeyi bir araç ile gelmeniz gerekmektedir. İl merkezi ile havaalanı arası 118 kilometredir. Tren ile gelecek iseniz Genç ilçesine kadar gelmektedir. 

Adaklı araç kiralama hizmetlerinden yararlanarak ilçeye rahat bir şekilde gelebilirsiniz. İl merkezinden ilçeye gelen dolmuşlarda bulunmaktadır. Adaklı araba kiralama ile ilçeyi keyifli ve rahat bir şekilde gezebilirsiniz. Adaklı rent a car sorunsuz ve iddialı hizmetleri ile gelen herkese en iyi şekilde hizmet vermek için çalışmaktadır. 

Adalı Tarihi Önemi 

İlçenin tarihi çok eski dönemlere dayanmaktadır. Adaklı’ya ilk kez ne zaman yerleşildiği tam olarak bilinmemek ile birlikte milattan önce 3000’li yıllarda olduğu düşünülmektedir. İlçe ilk önce Erzurum’a bağlı olan bir köydür. 1936 yılında ise Bingöl’e bağlanmıştır. 1987 yılına gelindiği ise ilçe olmasına karar verilmiştir. 

İlçe tarihi hakkında çok net bilgiler bilinmemektedir. İçerisinde gizli bir tarihi barındırmaktadır. Birçok eser ve yapı ne yazık ki günümüze kadar ulaşamamıştır. Bu neden ile daha çok doğası ile adından söz ettirmektedir.
adaklı araba kiralama
Adaklı Geçim Kaynakları

Adaklı geçim kaynaklarında hayvancılık ve tarım ağırlıklı olarak yapılmaktadır.  Daha çok buğday, ceviz, fasulye, elma ve patates yetiştirilmektedir. Bunun yanında kümes hayvancılığı ile arıcılık ile de geçim kaynakları arasında yer almaktadır. Canlı küçükbaş hayvan satımı ile süt ve süt ürünleri satışı da yapılmaktadır. 

İlçede endüstriyel boyutta işletmeler bulunmamaktadır. Marangozluk, küçük işletmeler daha yaygındır. Ticaret ise ilçede yaşayan halkın ihtiyaçları karşılayabilecek düzeydir.

Adaklı’nın Coğrafi Özellikleri 

Adaklı Çeşmesi Nerededir?

Adaklı Çeşmesi, ilçeden bilinen en eski yapıdır. Akkoyunlular döneminde inşa edildiği düşünülmektedir. Çeşmenin üzerinde kabartmalar yer almaktadır. Koyun kabartması olduğu için Akkoyunlular döneminden kaldığı en büyük kanıttır. Üç bölmeden oluşan çeşmenin hoş bir görünüme sahiptir.  Adaklı oto kiralama ile ilçeyi gezerken mutlaka çeşmeye de uğramalısınız.

Karer Yaylası Nerededir?

Adaklı dendiği zaman ilk akla gelen doğal güzellik Karer Yaylası’dır. Güzelliği ile herkesi büyülemektedir. Adını Karer köyünden almaktadır. Yaylanın etrafında dağlık bir arazi yer almaktadır. İçerisinde sanki kayalar el ile oyulmuş gibi durmaktadır. Akan derelerin ve güzel suların sesi ile doğanın içinde bir gün geçirmelisiniz.  Bu özel kayaların içinden akıp gelen suyun berraklığı dahi etkilenmeye yetmektedir. El değmemiş doğası ile özlediğiniz ve aradığınız şeyleri rahatlık ile bulabilirsiniz. 

Adaklı kiralık araç ile yakın bir mesafeye kadar gelebilirsiniz. Yaylada ve suların yakınında yürüdükçe yılın yorgunluğunu atabilirsiniz.

 
adaklı araç kiralama
Adaklı’da Ne Yenir Ne İçilir?

Adaklı yöresel lezzetleri ile de çok ünlüdür. Çok faydalı bir çorba olan Gezgeok çorbası yani ısırgan çorbası; yuvarlama çorbası, çiriş çorbası ilk akla gelen lezzetlerdir. Bunların yanında andırın çorbası ve tutmaç çorbasının da mutlaka tadına bakılmalıdır. 

Killora sire de denilen kömbe ve nane sire de çok özel ve farklı lezzetlerdir. Hamur işlerinden ise kıllora hımhım yani çökelekli pakraç, bişi, tandır ekmeği, patile ve keteninde tadına bakmadan ilçeden ayrılmamalısınız.

Çok bilinmeyen lezzetler ise kavut, hesi de de bölgeye özel tatlılardır. bingol araç kiralamaAyrıca jalarun, mastuva, haşıl, yumurta fasulye ezmesi ile yumurtalı kenger kavurması da lezzetler içerisinde yer almaktadır. 

Adaklı oto kiralama ile ilçeyi gezerken planlarınız içerisine lezzetleri tatmak içinde vakit ayırmalısınız. Bu yöresel yemekleri pek çok yerde kolay kolay bulamazsınız.
adaklı oto kiralama
Adaklı’da Nasıl Bir Tur Yapılabilir?

Adaklı’da tur atmaya çeşmeyi görerek başlayabilirsiniz. Daha sonra Karer Yaylası’na çıkarak güzel bir gün planlayabilirsiniz. Ailecek doğanın içinde çok özel bir gün geçirebilirsiniz. Adaklı araç kiralama ile hem konforlu hem de kısa sürelerde istediğiniz her yere ulaşabilirsiniz. 

Planlarınızda yöresel lezzetleri tatmak içinde vakit ayırmalısınız. Doğal ve yöreye özgü otlardan yapılan yemekleri gerçek lezzetleri ile tatma şansına sahip olacaksınız. 

Adaklı’nın il merkezine uzaklığı ve ulaşım seçenekleri de düşünüldüğünde en iyi seçenek araç kiralama hizmetlerinden yararlanmaktır. Planlarınızı istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz ve Karer Yaylası’na birden fazla kez gelebilirsiniz. Gelen kişiler birkaç defa görmeden ilçeden ayrılmamaktadır.

Adaklı ucuz araç kiralama hizmeti ile de uygun fiyatlara dilediğiniz şekilde gezebilirsiniz. Sundukları hizmetlerin kaliteli ve güvenilir olmasının yanında seçeneklerde bulunmaktadır. Adaklı kurumsal araç kiralama hizmeti de başka bir seçenektir.