ÇANAKKALE - AYVACIK Oto Kiralama

Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araç Markası

ÇANAKKALE - AYVACIK En Uygun Araç Kiralama Fiyatları

ÇANAKKALE - AYVACIK Tanıtımı

Ayvacık Nerede Ve Hangi İldedir?

Ayvacık Marmara bölgesinde yer alan ve Çanakkale’ye bağlı bir ilçedir. İlçe ile Çanakkale arasında 65 km mesafe bulunmaktadır. Ayvacık farklı tarihi dokusu ve doğal güzellikleri ile yerli ve yabancı turistler tarafından çok fazla ilgi gören bir ilçedir. Her yıl İlçe geziniz için Ayvacık araç kiralama firmalarının vermiş olduğu kaliteli hizmetlerden faydalanabilirsiniz. Gezilerde normal ulaşım araçları ile in bin yaparak yolculuk etmek göreceğiniz güzelliklerden keyif almamanıza neden olmaktadır. Bu nedenle kendi kullanacağınız araç ile çok daha verimli ve çok keyifli bir gezi geçirmek adına araç kiralama yapmanız en iyi seçenek olacaktır. 

İlçede görülmesi gereken çok fazla alan olduğu için Ayvacık gezilecek yerler listesi oluşturmanız işlerinizi çok kolaylaştıracaktır. Plansız hareket etmek yerine her yeri görmek adına bu liste sizin için bir planlama sağlamamış olacaktır. 

Eğer gezinizi tek başınıza veya ailenizle değil de kalabalık bir gurup ile gerçekleştirecek iseniz Ayvacık kurumsal araç kiralama yaparak hiç yorulmadan ilçenin tüm güzelliklerini yakından görme fırsatını yakalamış olursunuz.

Ayvacık Tarihini Öğrenelim

Kesinlik taşımasa da Ayvacık bölgesine ilk yerleşen medeniyetlerin Myslalılar ve Luviler olduğu düşünülmektedir. Ardından ise Persler, Lidyalılar ve Hititler gibi tarihe yön vermiş pek çok medeniyet ayvacık topraklarında misafir olmuştur. Tarihi MÖ’ye dayanan ilçede Bergama krallığına da ev sahipliği yapmıştır. 

Ayvacık 1359 ve 1389 yılları arasında Osmanlı topraklarına katılmıştır. Resmi belgelerde yer alan ilçe hakkındaki bilgiler 1351 yılına kadar gitmektedir. İlçe daha önce Kızılcık ve Tuzla adı ile bilinmekte ve az sayıda yerleşim yeri bulunmaktaymış. 

Kurtuluş Savaşı zamanında ise Yunanlılarca işgale uğramış olan ilçe Türk kuvvetlerince 1922 yılında işgal altından kurtarılmıştır. İlçenin farklı bir özelliği ise mübadele döneminde ülkemize Yunanistan topraklarından gelen Türklerin bu ilçeye yerleştirilmiş olmasıdır. 

Tüm bu tarihi çok daha yakından koklamak için Çanakkale Ayvacık araç kiralama firmalarından kiralayacağınız aracınız ile eşsiz güzellikleri görebilirisiniz. İlçeye adım atar atmaz harika dokusu ve farklı atmosferi ile sizi zaten büyüleyecektir.
ayvacık araba kiralama
Ayvacık Gezilecek Yerler

Ayvacık ilçesinde çok fazla görülmesi gereken yer bulunmaktadır. İlk durak olarak ziyaretçiler ilçede Kaz Dağlarını tercih etmektedir. Eşsiz güzellikte olan bu dağlar her ne kadar şuan katledilmeye çalışılıyor olsa da gereken önlemler alınarak eski günlerine dönmeye çabalamaktadır. Bu dağları görmek için Ayvacık araba kiralama hizmetlerinden faydalanarak kısa zaman içerisinde bu alana ulaşmanız mümkün olmaktadır. Yeryüzünün cenneti olarak anlatınla bu dağlarda tam 30 adet doğal akarsu bulunmaktadır.

Bir başka etkisi yüksek olan yer ise Assos’tur. Bölgede çok fazla antik kalıntı bulunmaktadır. Anlatılanlara göre ünlü filozof Aristo buraya hayran kalarak burada evlenmiştir. Antik kalıntılar MÖ 7 yy kadar ışık tutmaktadır.

Şahin deresi Kanyonu ise farklı atmosferi ve buram buram çam kokuları ile ziyaretçileri mest etmektedir. Assos gezinizden sonra Ayvacık oto kiralama firmalarından kiralamış olduğunuz aracınıza atlayarak hem dinlenmek hem de temiz havaya doymak için kanyona gelebilirisiniz. 
ayvacık araç kiralama
Babakale ise tarihi dokusu ve huzur veren doğası ile turistlerin en çok uğradığı alanlardandır. Ayrıca Babakale en güzel balığın tek adresidir. 

Tarihin en güzel nöbetçilerinden olan Apollo Tapınağı ise Truva Savaşını anlatan süslemeleri ve mimarisi ile oldukça dikkat çekmektedir. Tapınak geziniz sonrasında Ayvacık kiralık araç firmalarından gönlünüzce belirlemiş olduğunuz aracınız ile doğruca Afrodit Kaplıcalarına gitmelisiniz. Şifa kaynağı sulara kendinizi bırakarak tüm günün yorgunluğunu atabilirsiniz. 

Ayrıca Hüdavendigar Camisi, Behramkale köprüsü, Chryse Antik kenti uğrayacağınız diğer alanlar olmalıdır. Bu tarihi eserlerin olduğu alanları gezerken kendinizi bırakıp adeta tarih sayfalarında kaybolacaksınız. 

Son turunuzda ise Ayvacık ilçesinin en eski yerleşim noktalarında olan Adatepe’ye gidebilirisiniz. İşgal döneminde bu yerleşkede Türk ve Rumlar beraber yaşamışlardır. Gittiğiniz zaman bu farklı atmosferi zaten hemen fark etmektesiniz. 

Zeytin ağaları ile kaplı denize yakın olan Gargaran tepesinde bulunan Zeus Altarı olarak bilinen yerleri de mutlaka görmelisiniz. Eski yunan kültüründe kurban sunulmak için yapılan yapıları burada yakından görebilirisiniz.  

Ayvacık Gezi Turu

İlçe turunuza başlamadan evvel ayvacık ucuz araç kiralama seçeneklerini mutlaka değerlendirmelisiniz. Görülecek olan tüm eserler birbirinden farklı alanlarda konumlanması nedeni ile farklı ulaşım araçları ile gezi turunuzu sadece yorularak tamamlamış olursunuz. İlçede bulunan bu kadar doğal ve tarihi güzelliği görmek ve ilçeyi yakından tanımak için araba kiralamak en doğru adım olacaktır. 
ayvacık oto kiralama
Ayvacık’ta Ne Yenir?

İlçe gezinizi tamamladıktan sonra Ayvacık rent a car firmalarından kiraladığınız aracınız ile yöresel lezzetleri denemek için kontağı çevirmelisiniz. İlçe mutfağı oldukça geniş ve damakları şenlendirecek pek çok lezzeti sunmaktadır. Ovmaç çorbası, iskorpit çorbası, tarhana çorbası, ıspanak çorbası, tumbi, çırpma, ıspanak sarma, melki, metez, yumurtalı tiken, tarhanalı patlıcan, melki köfte, börülce köfte, patlıcan kapama, lüfer pilavı, sarma, papaz yahnisi, pazı dolması, midye dolma, biber parpullaması, sardalye tuzlama, börülce, ahtapot salatası, farklı turşular, reçeller, helvalar, mafiş tatlısı, samsa, basma helva,  incir dolması gibi çok fazla lezzet hali hazırda misafirleri beklemektedir. Ayrıca pek çok taze balık çeşidini yine ilçede bulabilmektesiniz.