Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 15.08 - 10:00
Teslim Tarihi 20.08 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Bozcaada Araç Kiralama - Bozcaada Oto Kiralama | Gezgin724

Bozcaada Gezilecek Yerler

Çanakkale’nin en renkli ve en güzel ilçelerinden biri olan Bozcaada’nın 500 yıllık bir tarihi vardır. Ülkemizin en büyük 3. adası olarak bilinmektedir. Ege Denizi’nde yer almaktadır. Ege Denizi sınırlarındaki 12 adadan biridir. Bozcaada gezilecek yerler ve yapılacak aktiviteler bakımından zengindir. Homeros’un yazdığı İlyada Destanı’nda adanın adı geçmektedir. Her kesime hitap edecek tarihi yapılara ve doğal güzelliklere sahiptir.  

Bozcaada Nerededir? Nerenin İlçesidir? 

Ege Denizi’nde Gökçeada’dan sonra ikinci büyük ada olan Bozcaada, Çanakkale’nin ilçesidir. Anakaraya uzaklığı 6 km’dir. Yüzölçümü 40 km2 olan ilçe, kuzeyde Semadirek, güneyde Midilli, kuzey batıda Limri, kuzey doğuda Gökçeada ile komşudur. Ülkemizin il merkezi dışında köyü olmayan tek ilçesidir. Kışları nüfusu azalan ilçenin yaz turizmi nedeniyle artmaktadır. Adaya, Çanakkale merkezden ve Geyikli’den feribot seferleri düzenlenmektedir. Geyikli’den adaya ulaşmak yarım saat sürmektedir. Yaz aylarında her saat feribot vardır. Çanakkale merkezden yaz aylarında her gün 1 sefer, kış aylarında haftasonları sefer yapan deniz otobüsleri vardır. Adaya ulaştıktan sonra Bozcaada araç kiralama hizmetleri kullanılarak gezi planlanabilir. 

Bozcaada Geçim Kaynakları

İklim şartlarından dolayı adada bağcılık önemli geçim kaynağı olmuştur. Boğazın tam çıkışında yer alan adada dünyanın en lezzetli çavuş üzümleri yetiştirilmektedir. Çanakkale Bozacaada araç kiralama imkanlarıyla üzüm bağlarına gidilip lezzetli çavuş üzümlerini tadına bakılabilir. Bağcılığın yanı sıra ada halkı balıkçılık, turizm ile geçimlerini sağlamaktadır. 

Bozcaada Tarihi Geçmişi

Adaya ilk yerleşenlerin Pelasglar olduğu tahmin edilmektedir. Ege Adalarına MÖ 334 yılında Büyük İskender hakim olmuştur. MÖ 1 yy’de Roma, 1455 yılından sonra Venedikliler ada topraklarını ele geçirmiştir. Bozcaada, Türklerin Ege Adaları içinden hakimiyet sağladıkları ilk adadır. 
bozcaada araba kiralama
Bozcaada Ne Yenir?

Adada envaiçeşit reçel üretilmektedir. İlçeye özgü olan domates ve gelincik reçelidir. Adada gelincik çok fazla yetişmektedir. Domates ve gelincik reçeli kadar karadut, üzüm, incir reçelleri de meşhurdur. Damakları şenlendiren damla sakızlı bademli kurabiye adaya ait lezzetler arasındadır. Bozcaada oto kiralama hizmetlerini kullanarak kurabiyeleri ile ünlü pastaneye giderek harika lezzeti tadabilirsiniz. Ayrıca adadan dondurma yemeden ayrılmamak gerekir çünkü bu tadı başka bir yerde asla bulamazsınız. 

Bozcaada Kalesi Nerededir? Tarihi Geçmişi

İlçenin en önemli sembollerinden biridir. Feribotla adaya yaklaşırken ilk olarak Bozcaada Kalesi ile karşılaşılmaktadır. Tarihi geçmişi Fenikelilere dayanmaktadır. Ülkemizdeki en iyi korunan kaleler arasında yer almaktadır. Cenevizliler ve Venedikliler tarafından korunmuştur. Osmanlı döneminde kale içine 2 tane cami inşa edilmiştir. İç avlusuna girmek için bir köprüden geçilir. Yaz aylarında haftanın 7 günü 08:30 ile 19:30 arasında ziyarete açıktır. Giriş ücretlidir. Denizden çıkarılan amforalar ve kazılardan çıkarılan arkeolojik eserler kale içinde sergilenmektedir. 
bozcaada araç kiralama
Bozcaada Rum Mahallesi Nerededir? Tarihi Geçmişi

Kale ziyaretinden sonra Bozcaada ucuz araç kiralama şirketinden araba kiralayarak diğer turistik alanlar gezilmeye başlanabilir. Türklerle Rumların uzun yıllar birlikte yaşadığı adada Rum izlerine rastlamamak mümkün değildir. Rum Mahallesi, izlerin en güzel hissedileceği yerdir. Bozcaada araba kiralama hizmetleriyle ilk olarak ziyaret edilmesi gereken turistik yer Rum Mahallesidir.Rum Mahallesinde kapılarının önleri çiçeklerle süslenmiş tarihi evler, daracık sokaklar, güler yüzlü insanlar ve komşuluk kültürüne rastlanmaktadır. Mahallenin her bir köşesi eşsiz fotoğraf kareleri yakalamak için ayrı güzelliğe sahiptir.

Meryem Ana Kilisesi Nerededir? Tarihi Geçmişi

Rum Mahallesinin tam ortasında Meryem Ana Kilisesi bulunmaktadır. Adada, ibadete açık tek kilise olma özelliğini taşır. Kilise sadece Pazar günleri ziyarete açıktır. Kiliseyi ziyaret etmek isteyenler Pazar ayinin başlayacağı 08.00’de kilisede hazır olmalıdır. Yapı, Venedikliler zamanında inşa edilmiştir. 1868 yılında yapılan çalışmalarla kiliseye çevrilmiştir. Yakın zamanda restorasyondan geçirilmiştir. 2007 yılında yapılan kule restorasyonundan sonra adaya farklı bir siluet kazandırmıştır. 

Bozcaada Müzesi Nerededir? Tarihi Geçmişi

Meryem Ana Kilisesi ziyaretinden sonra Bozcaada kurumsal araç kiralama firmasından kiralanan araçla Bozcaada Müzesi’ne geçilir. Yerel Tarih Araştırma Merkezi ve Hakan Gürüney’in 6 binden fazla objesi ve belgesi sergilenmektedir. Müzede, farklı dönemlerin hikayelerini, tarihini, kültürünü ve yaşamını anlatan eserler görülecektir. Müzenin binası içinde yaşayan aile 1950’de göç edince yapı bakımsız kalmıştır. Kaymakamlık tarafından müzeye çevrilmiştir. Akşam 20:00’ye kadar açık olan müzeye giriş ücretlidir. 
bozcaada oto kiralama
Polente Feneri ve Rüzgar Gülleri Nerededir? Tarihi Geçmişi

Adanın önemli simgelerinden olan Polente Feneri ve Rüzgar Gülleri mutlaka ziyaret edilmelidir. 32 metre yüksekliğindeki fener 1861’de inşa edilmiştir. Denizcilere yol göstermek için yapılmıştır. Günümüzde harika gün doğumu ve gün batımı manzaralarının izlendiği yer olmuştur. çanakkale oto kiralama Bozcaada kiralık araç hizmetleriyle fenere rahatlıkla gidilebilir. 

Gün batımının adada izlenebileceği en harika nokta Rüzgar güllerinin olduğu Batı Burnu’dur. 2000 yılında elektrik üretmesi için yerleştirilmiştir. Ülkemizin 3. rüzgar enerji santralidir. Gün batımını izlemek isteyenler için eşsiz bir manzara meydana getirmektedir.

Ayazma Manastırı Nerededir? Tarihi Geçmişi

Adanın güneyinde yer alan Ayazma Manastırı’na Bozcaada rent a car fırsatları ile daha rahat ulaşım sağlanabilir. Adada yaşanan hoşgörünün temsilcilerinden olan yapı çift oluklu tarihi çeşme, yaşlı çınarı ve 2 tek katlı yapıdan ve manastırdan oluşur. Kompleks yapı Manolaki Manolidis tarafından 1734 yılında inşa edilmiştir. Rumlar, Aya Praskevi gününde yani 26 Temmuz’da Ayazma Manastırına gelirler. Ayazma Panayırı olarak da bilinir. Ayazma panayırı yerel kültürü keşfetmek için ideal bir zamandır.