Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Kupon Kullan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Eceabat Araç Kiralama - Eceabat Oto Kiralama | Gezgin724

Eceabat Gezilecek Yerler

Çanakkale’den binilen deniz feribotu ile Avrupa yakasına geçerken “Dur Yolcu” ibaresiyle karşılaşılır. İşte bu etkileyici ifadenin yazılı olduğu yer Eceabat’tır. Savaşlara tanıklık etmiş olan ilçenin iskelesi yerleşimin nabzıdır. Savaşlar görmüş geçmişine rağmen kentte tarihi yapı çok yoktur. Eceabat gezilecek yerler arasında doğal güzellikler daha fazladır.

Eceabat Nerededir? Nerenin İlçesidir? 

Çanakkale iline bağlı bir ilçedir. İl şehir merkezine 42 km’lik mesafede bulunmaktadır. Avrupa yakasında yer alan Eceabat, Gelibolu Yarımadası’nın batı ucundadır. 490 km2’lik yüzölçümüne sahip olan ilçemin başlıca düzlükleri Ece ve Anafartalar ovalarıdır. İl merkezinin tam karşısındaki koyda bulunan ilçeye Çanakkale’den hareket eden feribot seferleri kullanılarak ulaşılabilir. Tekirdağ ve Gelibolu üzerinden de ulaşım sağlanabilir. İlçe merkezinde yer alan Eceabat araç kiralama firmaları gezinizi kolaylaştıracak imkanlar sunmaktadır. 

Eceabat Geçim Kaynakları

İlçe çok sayıdaki tuğla ocakları ile bilinmektedir. Çanakkale’nin tuğla ihtiyacı bir dönem bu ocaklardan sağlanmıştır. Seramik üretimi açısından önemli bir merkezde bulunan ilçenin halkı hayatlarını bağcılık, meyve yetiştiriciliği, zeytincilik, sebzecilik gibi tarım faaliyetleri yaparak kazanmaktadır. İlçe topraklarında susam ve pamuk ekimi daha özellikli nitelikte yapılmaktadır. Balıkçılık ise kentin diğer geçim kaynakları arasındadır. 

Eceabat Tarihi Geçmişi

İlçenin bulunduğu toprakların 4 km uzağındaki Sestos, MÖ 431 yılında Atina ile Sparta arasındaki Peloponnesos Savaşı"nda Atina’nın merkez donanım üssü olarak kullanılmıştır. Topraklar, Sparta ve Atina arasında birkaç kez el değiştirmiştir. Büyük İskender MÖ 334’te topraklara hakim olmuştur. Romalılar döneminde Sestos’un önemi azalırken Madytos gelişmeye başlamıştır. Hristiyanlığın ilk dönemlerinde önemli merkezlerden biri olan Madytos adı zamanla Maydos"a dönüşmüştür. Maydos, Orta Çağ döneminde zamanla ortadan kalmıştır. Maydos’un olduğu topraklara Eceabat kurulmuştur. Bölgeye Türk kollarından ilk olarak Melik İshak Bey’e bağlı kuvvetler gelmiştir. Osmanlı döneminde Rumeli’ye geçmek üzere yola çıkan Ece Bey, Maydos’u almıştır. Kendi adına uygun olarak Eceabat denilmiştir. Kanuni Sultan Süleyman zamanında yerleşme gerçekleşmiştir. Kentin merkezi Gelibolu olan Kaptan Paşa Eyaleti içinde kalmıştır. 1915 yılında kent top atışlarından çok ciddi hasarlar almıştır. Yıkılmış olan şehir yeniden inşa edilmiştir.
eceabat araba kiralama
Eceabat Ne Yenir?

Denizle çevrili olan ilçenin en güzel lezzetleri deniz ürünleridir. Çanakkale Eceabat araç kiralama hizmetlerinin sunduğu imkanlarla balığı en lezzetli yapan sahil restoranlarına gidilebilir. Temmuz ve Ağustos ayları ilçe balıkçılığıyla özdeşleşen sardalye zamanındır. 

Sestos Antik Kenti Nerededir? Tarihi Geçmişi

İlçe merkezine 4 km uzaklıkta bulunan Antik Seros Kenti’ne en kolay Eceabat oto kiralama firmalarından herhangi birinden temin edilen araçla varılır. Yalova Köyü ve Akbaş limanının güneyindedir. Antik kentte yapılan arkeolojik kazılarda Roma dönemine ait yazıtlar, sikkeler, çanak ve çömlekler bulunmuştur. Bizanslılardan kalma sarnıç günümüzde halen kullanılmaktadır. Homeros’un destanlarında adı geçmektedir. Fatih Sultan Mehmet zamanında yapılan Kilitbahir Kalesi’nde Sestos Kalesi taşları kullanılmıştır çanakkale oto kiralama . Eceabat rent a car hizmetlerinden teminedilen araçla antik kentten Kilitbahir Köyü’ne geçilebilir.

Kilitbahir Köyü Nerededir? Tarihi Geçmişi

Çanakkale Boğazı’nın en dar yerinde kurulmuştur. Kıyı yerleşim yeridir. Köyde bulunan Tabib Hasan Paşa Camii, iki hamam kalıntısı, Fatih Camii, Cahidi Sultan Camii, çok sayıdaki konut ve çeşme geçmişten kalan kültür varlıklarıdır. UşşakiDergahı, köyün havuzlar yolu üzerindedir. 
eceabat araç kiralama
Kilitbahir Kalesi Nerededir? Tarihi Geçmişi

Osmanlı yapımı kaleler içerisinde mimari anlamda bir başyapıt olan kaleye ulaşım vasıtaları arasında en hızlı olan Eceabat araba kiralama hizmetleridir. Kiralanan araba ile daha kolayca kaleye ulaşılır. Kale Fatih Sultan Mehmet zamanında yaptırılmıştır. Gelibolu Sancakbeyi Yakup Bey tarafından inşa edilmiştir. Kanuni zamanında sur ve üç katlı kubbeli kapı kulesi eklenmiştir. Türkler, 1. Dünya Savaşı sırasında kaleyi savunma üssü olarak kullanmıştır. Kale, daha önceki kalelerde rastlanmayan özgün bir plana sahiptir. 

Çanakkale Zafer ve Meçhul Asker Anıtı Nerededir? Tarihi Geçmişi

Seddülbahir Köyü, Morto Koyu ve Hisarlık Burnunda yer alan anıta Eceabat kurumsal araç kiralama şirketinden kiralanan araçla geçmek daha rahat olacaktır. Anıt, İsmail Utkular ve Doğan Erginbaş’ın ortak projesidir. 1954’te başlanmış ancak 1960’da bitirilmiştir. Anıtın kaidesini Hisarlık Burnu denizinden 48 metre yüksekliğindeki alan oluşturmaktadır. Kaide üzerine 4 metre yüksekliğindeki anıt platformu yerleştirilmiştir. 39,7 metre yüksekliğindeki anıt granit ve betonarmeden yapılmıştır.  

Bigalı Atatürk Evi Müzesi Nerededir? Tarihi Geçmişi

Mustafa Kemal Paşa, 25 Şubat 1915’de 19. Tümeniyle Çanakkale savaşına katılmak için ilçeye gelmiştir. Atatürk karargahını 19 Nisan 1915’te Bigalı veya Boğalı köyüne taşımıştır. Bigali köyündeki bir evi kendine karargah yapmıştır. Karargah olan ev 1973’te müzeye çevrilmiştir. Eceabat ucuz araç kiralama hizmetlerinden yararlanılarak Atatürk’ün üniformaları ve şahsi eşyalarının sergilendiği müzeye gidilebilir. 
eceabat oto kiralama
Kilye Koyu Nerededir? Hakkında Bilgi

Antik yerleşim yeri Kolia’dan alan Kilye Koyu’nda, Roma dönemine ait birçok eser bulunmaktadır. Çanakkale Savaşı sırasında üs ve lojistik liman olarak kullanılmıştır. Koyda, o dönemde kullanılan limanın kalıntıları halen durmaktadır. Liman kalıntılarının karşısında Kilye Kalesi bulunmaktadır. Kale, boğazdan geçecek deniz atlıları durduracak çelik ağların kurulması için yapılmıştır. Harap haldeki kaleyi ve koyu görmek için Eceabat kiralık araç şirketlerinin sunduğu hizmetler değerlendirilebilir. 

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı

Gelibolu adını taşısa da tarihi milli park ilçe sınırları içindedir. İlçenin nerdeyse tamamını kaplamaktadır. Avrupa yakasındaki 33 bin hektarlık alana yayılmıştır. B.M. Milli Parklar ve Korum alanları listesinde bulunan park 1973’te kurulmuştur.