Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Nereden Alacaksınız? 15.05 - 10:00
Drop of location 20.05 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Lapseki Araç Kiralama - Lapseki Oto Kiralama | Gezgin724

Lapseki Gezilecek Yerler

Çanakkale’nin sevimli ve şirin bir ilçesi olan Lapseki deniz kıyısında bir ilçedir. Lapseki gezilecek yerler hem doğal güzellikleri hem de tarihi yapıları oldukça zengin bir yerdir. Çanakkale il merkezinden 35 km mesafede yer alan ilçeye feribot ile de ulaşım sağlanabilmektedir. İlçe Çanakkale Boğazı ve Marmara Denizi’nin birleştiği bir konumda bulunmaktadır.

İlçeye hem havayolu hem de karayolu ile ulaşım sağlanabilmektedir. Bursa- Çanakkale yolu ya da Tekirdağ-Keşan yolundan gelerek Gelibolu Yarımadası’ndan geçerek ilçeye gelebilirsiniz. 

Çanakkale Lapseki araç kiralama ile ilçeye çok rahat bir şekilde gelebilir ve bu güzelliklere çok yakından şahit olabilirsiniz. Çanakkale hem tarihi hem de doğal güzellikleri ile çok önemli bir şehrimizdir. İlçelerinin içinde Lapseki adından daha çok söz ettirmektedir. Çanakkale oto kiralama ile ilçenin her yerini görebilme imkanına sahip olursunuz. İstediğiniz şekilde bir plan yaparak görülmesi gereken yerleri görebilirsiniz.

Lapseki Tarihi Önemi

İlçenin bulunduğu bölgeye önceden Lampsakos denmiştir. Efsane mitolojik dönemlere dayanmaktadır. Lapseki adının Bebrik Kralı’nın kızı olan Lapseke’den geldiği düşünülmektedir. Milattan önce 670 yılında Lampsakos Antik Kenti’nde Foçalılar tarafından kurulduğu tahmin edilmektedir. Daha sonra Persle tarafından yönetilmiştir. Pers Savaşları sonucunda bölgede Perslerin hakimiyeti sona ermiştir ve Attiko- Delos Deniz Birliği kurulmuştur. Roma İmparatorluğu’da uzun bir süre bölgeye hakim olmuştur. Özellik ile Ortaçağ döneminde önemli bir liman olan ilçe Gazi Süleyman Paşa 1356 yılında fethetmiştir. Türkler, Rumeli’ye ilk olarak bu noktan geçmişlerdir. Bu nedenle Haçlı Seferleri’nde ilk hedef olmuştur.

20 kadırgalık bir donanmanın 1359 yılında Haseki’ye geldiği ancak Osmanlı ordusu tarafından yenilgiye uğratıldığı bilinmektedir.  Çanakkale Savaşı’nda idari işlerin yapılmasında kullanılan ilçede yaklaşık 15000 şehidin yattığı bilinmektedir. 25 Eylül 1922 tarihinde ilçe düşman kuvvetlerinden kurtulmuştur ve bu tarih kurtuluş günü olarak her yıl kutlanmaktadır.
lapseki araba kiralama
Lapseki Geçim Kaynakları

Lapseki geçim kaynaklarının başında tarım gelmektedir. Kiraz ve şeftali yetiştiriciliği yapılmaktadır.  Son yıllarda arıcılıkta yapılmaya başlanmış ve ülkemizin önemli bal üretiminin yapıldığı bir yere gelmiştir.

Süleyman Paşa Camii

Bir zamanlar bir kilise olan Süleyman Paşa Camii daha sonra 1345 ile 1357 yılları arasında cami olarak inşa ettirmiştir. Gazi Süleyman Paşa ilçe topraklarını fethettikten sonra yapıldığı bilinmektedir. Cami pek çok kez onarım görmüştür ve günümüzde de ibadethane olarak kullanılmaktadır. Özgün bir mimariye sahip olan yapısı günümüze kadar gelmiştir. Lapseki araba kiralama ile camiye gelebilir ve mimariyi yakından görebilirsiniz.

 

İki Atlı Türbesi

İlçe merkezinden 1 km mesafede yer alan İki Atlı Türbesi, Çanakkale Boğazı’nı gören bir tepenin üzerine inşa ediliştir. Üzeri açık olan iki tane mezardan oluşmaktadır. Anlatılanlara göre burada iki şehit yatmaktadır. Orhan Gazi döneminde, ilçede 3 asker Bizans askerleri tarafından şehit edilmiştir. Askerlerden ikisi türbeye gömülmüştür ancak üçüncü askerin naaşı bulunamamıştır. Lapseki kiralık araç ile türbeye kısa süren bir yolculuktan sonra gelebilirsiniz. 

Çardak Hanı Nerededir?

1463 ile 1464 yılları arasında yapılan Çardak Hanı ilçede yer almaktadır. Hem iç mimarisi hem dış mimarisi ile muhteşem bir güzelliğe sahiptir. Her gelen kişi handan adeta büyülenmektedir. 60 tane sütundan oluşan Çardak Hanı taşlardan inşa edilmiştir. Hanın yanında 15. Yüzyılda yapılmış Yakup Bey Camii yer almaktadır. Hem han hem cami Osmanlı döneminden izler taşımaktadır.

Lapseki oto kiralama hizmetlerinden seçeceğiniz araç ile hana çok rahat bir şekilde gelebilir ve Osmanlı Devleti’nden kalan bu yapıları görebilirsiniz.

Lapseki Şehitliği ve Çardak Arıburnu Şehitliği Nerededir?

Çanakkale Zaferi’nde şehit düşen binlerce askerin mezarları ilçede bulunmaktadır. Lapseki’ye yaralanan ve şehit düşen askerler sevk edilirmiş. Şehit düşen askerlerde Lapseki Şehitliği’ne defnedilmiştir. Arıburnu Cephesi’nde yaralanan askerler Lapseki’ye sevk edilirlermiş ve şehit düşenlerde ilçeye defnedilirmiştir. Çardak Arıburnu Şehitliği, Çanakkale – Bursa yolu üzerinde yer almaktadır. 1940 yılında ise şehitliğin etrafına duvarlar yaptırılmıştır.
lapseki araç kiralama
Lapseki Doğal Güzellikleri

Lapseki doğal güzellikleri içinde ilçe merkezinden 25 km uzakta yer alan Bostancı Orman İçi Dinlenme Alanı bulunmaktadır. Burada piknik alanları yer almaktadır. Çardak Çamlık’ ta mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Yeşilin hemen hemen bütün tonları bulunan alan aynı zamanda sahil ile bütünleşmektedir. çanakkale oto kiralama Yeşil ile mavinin buluşma noktasıdır.

Her yıl Hıdırellez şenlikleri ve Haziran ayında Kiraz Festivali düzenlenmektedir. Bu dönemlerde gelirseniz yöre kültürünü çok yakından tanıyabilirsiniz.

Lapseki’ de Ne Yenir?

Lapseki’de tadın bakmadan dönmemeniz gereken ilk lezzet Sardalya balığıdır. Yöreye özel olan bal, bahar pilavı, peynir helvası, kabaklı börek, kuşburnu kurabiyesi ile ot yemekleri başlıca lezzetlerdir.
lapseki oto kiralama
Lapseki’de Nasıl Bir Tur Yapılabilir?

Lapseki’de ilk önce şehitliklere gitmelisiniz. Daha sonra diğer tarihi yerlere görmek için plan yapabilirsiniz. Çardak Çamlık içinde bir gün ayırmalısınız.  Lapseki araç kiralama hizmetlerini tercih ederek hem konforlu hem de daha rahat bir şekilde istediğiniz her yere gidebilir ve dilediğiniz zaman planlarınızı değiştirebilirsiniz. Lapseki rent a car firmaları kaliteli hizmet sunmaktadır. Ayrıca Lapseki ucuz kiralama hizmetleri ile uygun fiyatlara tüm ilçeyi görebilirsiniz. Verilen hizmetler çeşitli olup dilerseniz Lapseki kurumsal araç kiralama hizmetinden de yararlanabilirsiniz.