Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 18.08 - 10:00
Teslim Tarihi 23.08 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Atkaracalar Araç Kiralama - Atkaracalar Rent A Car | Gezgin

Atkaracalar Hakkında Genel Bilgi

Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesi’ndeki Çankırı kentinde yer alan 12 ilçeden birisi olan Atkaracalar, hem tarihi hem de doğal güzellikleri ile gerek yerli turistlerin gerekse de yabancı turistlerin ilgisini çeken bir konumda yer almaktadır. Geçmiş zamanında boş bir arazi olarak bilinen ilçe, denizden 1270 metre yükseklikte yer almaktadır. Ayrıca Atkaracalar ilçesi, şehrin merkezine 105 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. 

Atkaracalar İlçe Tarihi 

Geçmişinde boş bir arazi olarak kullanılan bölgenin, bir zaman sonra Karaca boyu olarak düşünülen kişilerin toplanma yeri olarak kullanmaya başladıkları bir merkez halini aldığı düşünülmektedir. İlçenin adının da buradan geldiği tahmin edilmektedir. Ama Atkaracalar’ın esas adının Sultan 4. Murat’ın Bağdat seferi sonrasındaki dönüşünde konulduğu bilinmektedir. Bu hikayeye göre dönüş sırasında bölgede süvariler olduğunu tahmin eden sultana, bölgede karaca boyunun yaşadığı söylenmiştir. Fakat sultan buranın at yetiştiriciliği açısından çok uygun şartlara sahip olduğunu söyleyince, bölgenin adına ‘Atkaracalar’ ismini vermiştir. 1927 senesinde belediye olan ilçeye, Atkaracalar oto kiralama firmaları ile kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Atkaracalar İklim Koşulları

Çankırı kentinde yer alan ilçede, bulunduğu coğrafi konum sebebiyle karasal iklim görülmektedir. Bu da iklimin kış aylarının çok soğuk ve yağışlı, yaz aylarının da bir o kadar kurak ve sıcak olmasına sebep olmaktadır. İlçede, karasal iklim özellikleri görülmesi sebebiyle ayrıca gece ve gündüz sıcaklık farkları da hayli yüksek olmaktadır. Çankırı Atkaracalar araç kiralama firmaları ile ulaşım sağlayacağınız bölgede bu sebeple özellikle kış aylarında olası don olaylarına karşı tedbirli olmanızda fayda vardır. 

Atkaracalar Geçim Kaynakları

İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan ilçede, konum sebebiyle çoğunlukla hayvancılık ve tarım geçim kaynakları arasında yer almaktadır. Ovalık olması sebebiyle de büyükbaş hayvancılık ön planda yer aldığı bölgenin toprakları da buğday tarımı için elverişlidir. İlçeye ulaşım sağlamak isterseniz, Atkaracalar araç kiralama firmalarından size uygun olanını seçebilir ve konforlu bir seyahatin tadını çıkarabilirsiniz. 
atkaracalar araç kiralama
Atkaracalar Gezilecek Yerler

Bölge, bir Anadolu yerleşkesi olması sebebiyle birçok tarihi ve doğal güzelliği içerisinde barındırmaktadır. Bu açıdan da Atkaracalar gezilecek yerler bakımından son derece zengin olması ile bilinmektedir. Bu bölgede mutlaka gezilmesi gereken yerler arasında ise şunlar yer almaktadır: 

  • Balıklı Göl
  • Hoş İslamlar Müzesi
  • Bölge Mağaraları

Balıklı Göl

Hemen herkesin bildiği asker balıkların yer aldığı Balıklı Göl, Atkaracalar ilçesine 3 km uzaklıkta bulunmaktadır. Atkaracalar ucuz araç kiralama ile kolaylıkla ulaşım sağlayabileceğiniz yer, Ilıpınar isimli köydedir. Sedef ve mantar gibi cilt hastalıklarına iyi gelmesinin yanı sıra, çeşitli uzuv ağrılarına da şifa olduğuna inanılan suyun ayrıca mat saçları parlattığı da düşünülmektedir. İki ayrı havuzda bulunan balıkların, ne şekilde geldiği bilinmese de, adının asker balıklar olmasının bir sebebi olmaktadır. Çanakkale Savaşı ve Kıbrıs Savaşı sırasında balık sayılarının azalması ve döndüklerinde de yaralı bir şekilde dönmeleri, onların asker balık olduklarına inanılmasına yol açmıştır. Özellikle de yol kenarından geçenler için bir dinlenme alanı niteliğinde olan bölge, özel olarak da Atkaracalar rent a car ile gelinebilecek özel bir konumda yer alır. 
atkaracalar oto kiralama
Hoş İslamlar Müzesi 

Çankırı’nın Atkaracalar ilçesinde yer alan Hoş İslamlar Müzesi, ilçenin merkezine 3 kilometre kadar uzaklıkta yer almaktadır. Atkaracalar araba kiralama ile kolay ve son derece konforlu bir şekilde ulaşım sağlayabileceğiniz türbe içerisinde ise çeşitli yerler bulunmaktadır. Pir Hamza Sultan’ın yattığı türbede, cami, yemekhane, misafirhane ve çeşme de yer almaktadır. Konumu itibariyle çok yeşil bir alanda yer alan Hoş İslamlar Müzesi, mimari açıdan pek bir ayrıcalık içermese de, temiz havası için dahi ziyaretçilerini ağırlamayı sürdürmektedir. Bu ziyaretlere de en sık yaz mevsiminde rastlanmaktadır. 

Bölge Mağaraları

Çankırı’nın Atkaracalar isimli ilçesi, sahip olduğu konum itibariyle birden fazla medeniyete ev sahipliği yapmış bir yer olarak bilinmektedir. Bu sebeple de, bölgede birçok mağara yer almaktadır. Ilıpınar isimli köye 4 km kadar uzaklıkta bulunan söz konusu mağaralar, Dumanlı isimli yaylada bulunmaktadır. Kültür ve Turizm açısından henüz sürecini tamamlamamış mağaraları yine de ziyaret etmek isterseniz Atkaracalar kiralık araç firmalarından kendinize uygun olanını seçerek ulaşım sağlayabilirsiniz. Sakin, sessiz bir doğa yürüyüşü yapmak niyetinde iseniz de mağara yolunu yaya halinde 1 saat içerisinde tamamlayabilirsiniz. Hem yürüyüşünüzü yapıp, hem de mağaraları gördükten sonra da, ilçenin kendine özel mutfağının lezzetlerinin keyfini çıkarabilirsiniz. 
atkaracalar rent a car
Atkaracalar Yöresel Mutfağı

Atkaracalar kurumsal araç kiralama firmaları ile kurumsal geziler de düzenleyebileceğiniz ilçede, size uygun olanı kiralama firmasını seçerek de konforlu ve kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. çankırı oto kiralamaBirçok yöresel lezzeti de kendine has mutfağında barındırmaktadır. İlçeye geldiğinizde yiyebileceğiniz yöresel lezzetlerin başında da keşkek, yağlı gözleme gibi el emeği oldukça çok olan yemekler gelmektedir. Ayrıca bölgenin diğer bir yöresel lezzeti ise Çankırı’nın hemen her yerinde karşınıza çıkabilecek ince ekmek ve bazlama isimli ekmek çeşitleridir.