Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Kupon Kullan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Çerkeş Araç Kiralama - Çerkeş Oto Kiralama | Gezgin724

Çerkeş Gezilecek Yerler

Çerkeş, Çankırı’nın bir ilçesidir. Çankırı ilçe merkezinden 85 km uzaklıkta bulunmaktadır. Çerkeş ile Çerkez kelimesi çok karıştırılır. Bu bölgede yaşayan insanlar Çerkez değildir. Çerkeş gezilecek yerler hem tarihi hem de doğal güzellikler bulunmaktadır.

Çerkeş adının nereden geldiğine dair çeşitli rivayetler bulunmaktadır. Rivayetlerden biri bölgede Ulusu çayının yer alması ve topraklarının çok verimli olmasıdır. Bu nedenle bu bölgeye yerleşmek içim gelen kişiler ilçenin köşelerine yerleşmişlerdir. Buradan adının geldiği düşünülmektedir.

Başka bir rivayet ise Çerkeş’in bulunduğu bölgenin ova ve askerlerin toplanabilmesi için elverişlidir. Bu yüzden askerlerin toplandığı ya da askerleri toplayan anlamlarına gelen Çeriçeken kelimesinden de geldiği düşünülmektedir. Zaman içerisinde kelime değişerek Çerkeş haline gelmiştir.

Çerkeş araç kiralama seçenekleri ile daha kolay ve rahat bir şekilde gelebilirsiniz. Doğal güzelliklerini görebilir ve keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

Çerkeş Tarihi Önemi

Yapılan kazılar sonucunda milattan önce 5000li yıllarda yerleşim olduğuna dair izler bulunmuştur. Eski Tunç devri ve Neolitik dönemlere ait izler yer almaktadır. Çerkeş milattan önce 41 ve 32 yıllarında Roma İmparatorluğu toprakları içinde yer almaktadır. Bu bölge hem askeri bölge hem de dini merkez olarak kullanılmıştır. Antononipolis, Romalı bir generaldir. Çerkeş’i kuran kişinin Antonipois tarafından kurulduğu ve ilk ismininde bu olduğu düşünülmektedir. 1074 yılına gelindiği zaman bu bölgede Danişmentliler’ in bir komutanı olan Emir Karatekin tarafından beyliğin topraklarına katılmıştır.

Yıldırım Beyazıt döneminde Osmanlı Devleti topraklarına katılan ilçe Ankara Savaşı’ na kadar Türk toprağı olmuştur. 1402 yılında yaşanan Ankara Savaşı’ndan 12 yıl sonra yeniden Türk topraklarına katılmıştır. İstanbul ile Bağdat arasında bulunması nedeni ile bu önemli bir yeri bulunmaktadır. 1860 yılında kaza olmasına karar verilmiştir. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan Çerkeş Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde adı geçmektedir.
cerkeş araba kiralama
Çerkeş’ e Ulaşım Nasıl Olmaktadır?

Çerkeş’e ulaşım E-80 karayolundan yapılmaktadır. Çünkü karayolu ilçenin kenarından geçmektedir. Bunun yanında Ankara-Zonguldak demiryolu da Çerkeş’ten geçmektedir. Ankara’nın bir ilçesi olan Kızılcahamam ile Çerkeşarası 69 km’dir. 

Çankırı şehir merkezinden kalkan dolmuşlar ile de ilçeye ulaşılabilmektedir. Sadece Çankırı’dan değil Ankara’dan da Çerkeş’ e gelen dolmuşlarda bulunmaktadır. 

Diğer bir ulaşım seçeneği de araç kiralamaktır. Çerkeş kiralık araç ile daha kısa sürede ve daha rahat bir şekilde gelebilir ve eğlenceli bir gün planlayabilirsiniz.

Çerkeş Geçim Kaynakları 

Çankırı’da yer alan büyük ilçelerden biri olan Çerkeş tarım ve hayvancılık gelir kaynaklarının başında gelmektedir. Hayvancılıkta büyükbaş, küçükbaş, kanatlı hayvanlar ve arıcılık yapılmaktadır. İmalat sanayi için önemli bir merkezdir.

Akbaş Köprüsü Nerededir?

Osmanlı Devleti Dönemi’nden kalan bir eserdir. 20. yüzyılda inşa edilen Akbaş Köprüsü, Melen Çayı üzerine inşa edilmiştir. Çerkeşli Hacı Gökmen tarafından yaptırılmıştır. Köprüyü Safranbolu’dan gelen ustalara yaptırılmıştır. Çerkeş oto kiralama ile ilçeye gezmeye başladığınız zaman buradan görmeye başlayabilirsiniz.

  1. Murat Hamamı Nerededir?
  2. Murat tarafından yaptırılan hamam çok uzun bir süre kullanılmıştır. 17. Yüzyılında yapılmıştır. Daha sonra hasar gören hamam onarılıp restore edilmiştir. Ancak yapılan onarımlara karşın yıkılmıştır ve günümüze büyük bit kısmı ulaşamamıştır.

çerkeş araç kiralama
Işıkdağı( Seybeli)  Mesire Yeri Nerededir?

Çankırı ilçe merkezinden 20 km uzaklıkta bulunan Işıkdağı Mesire Yeri, Çerkeş Kızılcahamam yolu üzerinde yer almaktadır. Adını Işık Dağı’ndan gelmektedir. Dağın kuzey yamacında yer alan mesire alanında oturma yerleri, otopark ve barınaklarda bulunmaktadır.

Bu alanda aileniz ile piknik yapabilir ve çok eğlenceli bir gün geçirebilirsiniz. Çerkeş araba kiralama çankırı oto kiralama hizmetlerinden seçeceğiniz araç ile buraya gelerek bir gününüzü Ormanın, temiz bir derenin içinde bir gün planlayabilirsiniz.

Kemer Köprüsü Nerededir?

Çerkeş’te görülmesi gereken yerlerden biride Kemer Köprüsü’ dür. Ulus Çayı üzerine inşa edilen köprünün Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırıldığı düşünülmektedir. 1520 ile 1560 yılları arasında yapıldığı düşünülen köprüden geçmeden ilçeden ayrılmamalısınız.50 metre uzunluğunda ve 3,2 metre genişliğindedir. Çankırı Çerkeş araç kiralama ile köprüye gelebilirsiniz. Köprü günümüze ulaşabilen sayılı eserler arasında yer almaktadır.

Pir-i Sani Türbesi

Pir-i Sani Türbesi, Çerkeş ilçe merkezinde yer almaktadır. E-80 karayolu üzerinden gelirken Dörtyol’dan ilçe merkezine ulaşabilirsiniz. 18. yüzyıldan kalan türbe moloz taştan yapılmıştır. 5 metre genişliği ve 5 metre genişliğindedir. Çok sayıda kişi ziyaret etmektedir.

Çerkeş’te Ne Yenir?

Doğal güzellikleri ve tarihi yapıları kadar Çerkeş mutfağı ile çok ünlüdür. Badıma bükmesi ve sırma baklava mutlaka yenilmelidir. Bölgeye özgü olan Çerkeş baklavasu, pirhoy, pırasa dolması ve hamur köftesi de tadılması gereken diğer lezzetlerdir. Bölgede arıcılık yaygın bir şekilde yapılmaktadır. Çerkeş balının tadına baktıktan sonra satın almak isteyeceksiniz.
çerkeş oto kiralama
Çerkeş’te Nasıl Bir Tur Yapılabilir?

Çerkeş’te gezilecek yerler denince akla ilk mesire yeri gelmektedir. İlçede gezilecek yerler için Çerkeş rent a car firmaları ile kaliteli ve sorunsuz hizmet vermektedir. Ayrıca verilen hizmetler kaliteli olup seçenekte sunulmaktadır. Çerkeş kurumsal araç kiralama hizmeti de hizmetler arasında yer almaktadır.  Araç kiralama hizmetlerinin sahip olduğu en önemli özellik uygun fiyatlı olmasıdır. Çerkeş ucuz araç kiralama ile istediğiniz gibi bir plan yapabilir ve rahat bir yolculuk yapabilirsiniz.