Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Kupon Kullan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Eldivan Araç Kiralama - Eldivan Oto Kiralama | Gezgin724

Eldivan Gezilecek Yerler

Eldivan kendisi küçük ama tarihi büyük bir ilçemizdir. Burada birçok medeniyetler yaşamışlardır. Adı ilçenin kuzeyinde yer alan İldivan Dağlarından gelmektedir. 1071 Malazgirt Savaşında Türkler bu dağda sığınmışlardır. Daha sonraları ismi değişerek Eldivan olmuştur. Ayrıca ilçede yer alan tabiat güzellikleri, mesire yerleri ile ünlü olan bir ilçemizdir.

Bütün bu tarihi ve doğa güzellikleri ile Eldivan gezilecek yerler listesinde yer alması gereken bir ilçemizdir. Eğer tarih merakınız varsa, aynı zamanda da mis gibi dağ havası almak istiyorsanız bu şirin ilçemize gelmenizi tavsiye ederiz. Yöreyi gezmenizde size kolaylık sağlayacak Eldivan araç kiralama hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Eldivan Nerededir? Nerenin İlçesidir?

Eldivan, İç Anadolu Bölgemizde bulunan bir ilçemizdir. Çankırı iline bağlıdır. Nüfusu yaklaşık 6.000’dir. Komşuları doğusunda Çankırı Merkez, batısında Şabanözü, kuzeyinde Korgun, güneyinde Ankara’nın ilçesi Kalecik’tir. İl merkezine uzaklığı 20 km’dir. 

Eldivan İlçesine Nasıl Gidebilirim?

Özel bir aracınız olsa bile şehirlerarası otobüslerle bu geziye çıkmanız daha akıllıca olacaktır. Böylelikle araç kullanmanın zorluklarından kurtulmuş ve daha dinç bir şekilde ilçeyi ve çevreyi gezebilirsiniz. Araba olmadan değişik yerlere nasıl gideceğim? Hem zaman kaybı hem de yorucu olmaz mı? Düşüncesi kafanızda oluşuyorsa, durum hiç de sandığınız gibi değildir. Eldivan araba kiralama ile her yeri gezip, güzel bir İç Anadolu gezisi yapabilirsiniz.

Eldivan’a ulaşmak için birinci yol karayolu ile gitmektir. Türkiye’nin her yerinden Çankırı’ya rahatlıkla ulaşabilirsiniz. İl merkezine geldiğinizde işiniz kolaylaşacaktır. İlçeye giden dolmuşlarla 15 dakika içerisinde Eldivan’da olursunuz.

İkinci yol, eğer batıdaki illerden ya da doğudaki illerden gelecekseniz Ankara havalimanına gelebilirsiniz. Ankara ve Eldivan arası otobüsle bir buçuk saat sürmektedir. İlçeye geldiğinizde etrafı gezmeniz için Eldivan rent a car hizmetinden faydalanabilirsiniz.
eldivan araba kiralama
Eldivan İlçemizin Tarihçesi

İlçenin tarihi geçmişi M.Ö 300 yıllarına dayanmaktadır. Bölgede Tunç çağlarından kalma höyükler ve harabelere de rastlanmaktadır. Malazgirt Savaşı’ndan sonra ise burada birçok Türk kayı boylarının yaşamış oldukları görülmektedir. Uzun yıllar bölgede Selçuklular ve Candaroğulları yaşamışlardır. 1383 yılında da Yıldırım Beyazıt tarafından Osmanlı Devleti’ne katılmıştır. 1930 yılında ilk belediye kurulmuş, 1944 yılında nahiye, 1960 yılında ilçe statüsüne kavuşmuştur.

Tarih ve doğa içerikli gezimizde gidip görülecek yerlere bir göz atmak gerekirse:

 

Eldivan Eski Cami Nerededir?

Tarihi cami Gölez köyünde bulunmaktadır. Kimin tarafından yapıldığı hakkında kesin bir bilgiye ulaşılamamıştır. Yapı kare planlıdır. Bazı yerleri yıkıldığı için sonradan tadilat görmüştür. Şuan kullanılmamaktadır.

Hacı Murad-ı Veli Camisi ve Türbesi Nerededir?

Cami ve türbe Eldivan ilçemize bağlı Seydiköy’de bulunmaktadır. 12. Yüzyılda Seyit Hacı Murad-ı Veli Çankırı iline yerleşmiş olan bir din adamıdır. O zamanlar köyde birçok kişiye dini bilgiler öğretmiş ve faydalı olmuştur. Buraya da o yüzden Seydiköy denmiştir. 

Yaz aylarında türbeye ve camiye oldukça fazla ziyaretçi gelmektedir. Gelenler dualarını ederler, adaklarını keserler ve Kuran okuyup giderler. Her yıl haziran ayında da Hacı Murad-ı Veli’yi anma etkinlikleri düzenlenmektedir. Cami ve türbe aynı avluda bulunmaktadır. Oğlunun ve kızının mezarları da burada yer almaktadır. Sizde tarihi geçmişi oldukça fazla olan bu camiye mutlaka uğramalısınız.
eldivan araç kiralama
Bülbül Pınarı Mesire Yeri Nerededir?

Eldivan’a 4 km uzaklıkta bulunan mesire yeri ormanlık bir alan içerisinde yer almaktadır. Yemyeşil her türlü ağaçların bulunduğu, tertemiz havasıyla kafa dinlemek için ideal bir yerdir. Kuşların öttüğü, suların aktığı mis gibi hava ve görülmeye değer güzellikler burada mevcuttur. Dağ manzarasıyla birlikte kartpostalları aratmayacak derece güzel bir manzarayı seyretmek isterseniz bu mesire yerine uğramadan geçmemelisiniz. 

Bu mesire yerinden başka Karadere ve Saray göletlerinin yanında da piknik yapabilir, dağ havası alabilirsiniz. Doğa tutkunları buralarda aradıklarını bulacaklardır. Ayrıca ilçe kirazlarıyla meşhur olduğu için Kiraz Bayramı etkinliklerine de katılmanızı tavsiye ederiz. Bir festival havasında düzenlenen etkinlikler üç gün sürmektedir. Festival boyunca eğlenceler, konserler ve yağlı pehlivan güreşleri yapılmaktadır. 

Tarihsel ve tabiat boyutları ile zengin olan ilçemizi gezerken Eldivan kiralık araç kolaylıklarının farkına varacaksınız. Bir yerden diğer bir yere günübirlik bir gezi düzenleyerek bile gidebilirsiniz. Hafta sonunda değişik bir yer görmek isteyenler için Eldivan ucuz araç kiralama ile bölgeyi ekonomik bir şekilde dolaşma imkanına sahipsiniz.
eldivan oto kiralama
Sultan Süleyman Camisi Nerededir?

Mademki Çankırı Eldivan araç kiralama hizmetlerinden faydalandık ve bir araba kiraladık neden şehir merkezindeki birkaç yere gitmeyelim değil mi? İlçeye 15 dakikalık mesafede bulunan il merkezinde yer alan Sultan Süleyman Camisi görülmeye değer bir ihtişama sahiptir. Dış güzelliği kadar içinde bulunan motif desenleri de çok etkileyicidir. Cami Kanuni Sultan Süleyman tarafından 1558 yılında yaptırılmıştır. Restore edilmiş ve halen kullanılmaktadır.

 

Çankırı Müzesi’ni Görmeden Dönmeyelim Lütfen

Bütün tarihi eserlerin bulunduğu müzeyi ziyaret etmeden Çankırı Eldivan gezi turundan dönmenizi tavsiye etmiyoruz. Müze ziyaretçilerine açıktır. çankırı oto kiralama Burada kazılardan çıkarılmış tarihi eserler sergilenmektedir. Müze ziyaretini seven, tarihe merakı olan kişilerin mutlaka uğraması gereken bir yerdir. İl merkezinde bulunmaktadır.

Eldivan ilçesine yakından geliyorsanız günübirlik gezi, uzaktan geliyorsanız birkaç günlük gezi planı düzenleyebilirsiniz. İsterseniz ailenizle isterseniz arkadaşlarınızla buraları gezmek zevkli bir hal alacaktır. Grup gezilerinizde Eldivan kurumsal araç kiralama hizmetlerinden de faydalanabilirsiniz. Neticede Çankırı oto kiralama konusunda birçok seçeneğe sahip bir ilçemizdir. Oto kiralama sektörünün bölgede nitelikli bir şekilde sunuluyor olması; elbette ki beraberinde önemli kazanımları da getirmektedir. Bu sayede bölgenin pratik bir şekilde gezilmesi mümkün olduğu gibi son derece konforlu bir şekilde bölgede ulaşım sağlamak da mümkün olmaktadır.