Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Nereden Alacaksınız? 15.05 - 10:00
Drop of location 20.05 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Şabanözü Araç Kiralama - Şabanözü Rent A Car | Gezgin724

Şabanözü Gezilecek Yerler

Çankırı ilin en gelişmiş ilçesi olarak görülen Şabanözü’nün nüfusu yaklaşık olarak 11 bin civarındadır. Diğer ilçelere göre ekonomik anlamda daha gelişmiştir. Şabanözü gezilecek yerler bakımından pek zengin değildir. Turizm fazla gelişmemiş olsa da ilçede özellikle tarım çok gelişmiştir. Topraklarda yetişen ve lezzetiyle bilinen yeşil fasulye Türkiye’ye ün salmıştır. 

Şabanözü Nerededir? Nerenin İlçesidir? 

Çankırı iline bağlı 12 ilçeden biridir. İl şehir merkezine yaklaşık olarak 44 km’lik mesafede yer alır. İlçe, Orta, Eldivan, Ankara, Kurşunlu ve Korgun ile komşudur. Orta Kızılırmak bölümü içindedir. Aydos ve Eldivan Dağları arasındaki Sani Deresi vadisinde kuruluştur. Çevresinde Sarımsakçı, Evliya, Taşlı ve Müsellim tepeleri vardır. İlçeye gelmek isteyen öncelikle Çankırı’ya ulaşmalıdır. Çankırı’ya karayolundan şehirlerarası otobüsler kullanılarak ulaşılır. Dileyen 40 km uzaklıktaki Esenboğa Havalimanı’ndan ile gelebilir. Çankırı merkezden hareket eden minibüs ve otobüsler yolcuları ilçeye getirmektedir. İlçede gezmeyi düşünenlere belediye toplu taşıma araçları koymuştur. Toplu taşıma beklemek istemeyenler Çankırı Şabanözü araç kiralama şirketlerinin sunduğu hizmetleri kullanabilir. 

Şabanözü Geçim Kaynakları

İlçe halkı geçimini genel anlamda tarım ve hayvancılıkla sağlar. Küçük çapta işyerleri ve atölyeler vardır. 1985 yılında ilçede sanayileşme başlamıştır. Sanayileşmenin zamanla ilerlemesi neticesinde işletmelerde ücret karşılığında çalışan insan sayısında artış gözlenmiştir. Küçük ve büyük baş hayvancılık yapılmaktadır. Tarım ürünleri arasında en fazla buğday üretilmektedir. Yeşil fasulye ise ilçenin en meşhur sebzesidir. Şabanözü araç kiralama hizmetleriyle organik fasulye yetiştiriciliği yapılan tarlalara gidilebilir. 

İlçede fabrikası bulunan alanlar arasında; elektrikli küçük ev aletleri, ses mermisi, av fişeği, saçma, mukavva kutu, havai fişek, ham madde, kepek, un ve çorap bulunur. Sanayileşmenin artması ile birlikte göçler ciddi oranda azalmış hatta göç alan konumuna geçmiştir. Gelişen sektörler arasında Şabanözü oto kiralama hizmetleri de bulunmaktadır. 
şabanözü araç kiralama
Şabanözü Tarihi Geçmişi

İlk yerleşimin MÖ 217 ile 117 tarihleri arasında Paflagonyalılar tarafından gerçekleştirildiği bilinmektedir. Yıllar içerisinde topraklarda Kaşkalar, Hititler, Galatlar, Makedonyalılar, Bizanslılar, Romalılar yaşamıştır. İlçenin bazı bölgelerinden Bizanslılara ve Romalılara ait eserler bulunmuştur. Eserler topraklarda Romalıların ve Bizanslıların yaşadığının kanıtıdır. Türklerin eline 1071 Malazgirt Zaferi’nden sonra geçmiştir. Karatekin Bey tarafından topraklar fethedilerek Danişment beyliğine katılmıştır. Çankırı ile birlikte zamanla Selçuklular, Çobanoğulları, Candaroğulları ve İsfendiyaroğulları’nın hakimiyetine geçmiştir. Osmanlı Devleti’nin topraklarına katılan bölge hiç düşman işgali yaşamamıştır. Cumhuriyetin ilanı ile birlikte bugünkü sınırlarına ulaşmıştır. 

1944 yılında ilçe merkezi olmuştur. İlk ilçe olduğunda Orta ilçesi Şabanözü’na bağlı nahiye idi. O dönemde 57 köyü vardı. Orta nahiyesi 1959 tarihinde ilçe olunca Şabanözü’nün 26 köyü kalmıştır. Köyler zamanla farklı illere bağlanınca ilçede günümüzde 19 köy kalmıştır. İlçenin adı, topraklarda yaşayan Şabancı Koca adındaki bir kişinin ismi ile dere yataklarına verilen Öz kelimesinin birleşmesinden ortaya çıkmıştır. 

Şabanözü Ne Yenir?

Çankırı ve İç Anadolu lezzetleri ilçede hakimdir. İlçenin meşhur lezzetleri arasında; Sarımsaklı et tarifi, Bazlama tarifi, Yazma çöreği, Yumurta tatlısı, Kül çöreği, Tatar hamuru çorbası, Yaren güveci, Hameyli, Tavuk etli kuru bamya, İnce ekmek muskası bulunur. Yöresel lezzetler ilçenin lokantalarında yapılmaktadır. Yöresel lezzetlerin olduğu lokantalara Çankırı rent a car şirketlerinden kiralanan araçlarla daha kolay varılır. 
şabanözü oto kiralama
Karaören Göleti Nerededir? Hakkında Bilgi

İlçe merkezine 6 km uzaklıktaki gölete, Şabanözü ucuz araç kiralama fırsatlarıyla daha ekonomik şekilde gidilebilir. çankırı araç kiralama Çankırı iline 46 km mesafedeki KaraörenGöleti, Karaören mahallesinde yer almaktadır. Göletin bulunduğu yer çam ve meşe ağaçlarıyla sarılmıştır. Çam ve meşe ağaçlarının rengi göletin renginin muhteşem olmasını sağlamıştır. Göletin eşsiz rengi ve güzelliği çevrede yaşayanları buraya çekmektedir. 

Yöre halkının yaz aylarında en sık uğradıkları yerler arasındadır. Şehri ziyarete gelenler de Şabanözü kurumsal araç kiralama şirketinden kiralayacakları araba ile gölete gelip piknik yapabilir. 

Şabanözü İlçesinin Doğal Güzellikleri

Güneyinde düzlük alanları geniş olan ilçenin köyler genellikle tepe eteklerine kurulmuştur. Yüzölçümü 605 km2 olan ilçenin deniz seviyesinden yüksekliği 110 metredir. Tepeler arasında kurulmuş olan kentte volkanik kayalardan oluşan Andezitten, Bazalt ve Aglomera yamaçları bulunmaktadır. Yamaçlar ve Sanı dersi arasında kurulmuş olan ilçenin sahası İç Anadolu bölgesinin yüksek platolarından Kuzey Anadolu bölgesinin sıra dağlarına geçiş bölgesindeki konumda yer almaktadır. Yükseklileri 1800 ile 1950 metre arasında olan kentte bulunan dağlar şunlardır: doğuda Eldivan, batıda Aydos ve Yıldırım, kuzeybatıda Elden ve Dumanlı, kuzeydoğuda Sanı’dır. Şabanözü kiralık araç firmasından temin edilen arazi araçlarıyla tepelerin belli noktalarına kadar çıkılabilir. Genel olarak tepelere yaya olarak çıkılması gerekir. Araçlar aşağıda bırakılarak uygun olan tepelerde doğa sporları yapılabilir. 

Şabanözü İlçesinin Yaylaları

İlçedeki belli başlı yaylalar Aydos ve Sanıdır. Yaylacılık faaliyetleri göçler yaşanmadan önce aktifti. Hatta yaylalarda yaz sürecinde insanlar yaşardı. İnsanların kalması için büyük yayla evleri ve hayvanların barınması için barınaklar bulunurmuş. Sanayiyle birlikte başlayan göçler yaylacılık faaliyetlerini durma noktasına getirmiştir. Belli noktaya kadar çam ve meşe ağaçlarının bulunduğu, daha yukarılarda ise oksijenin arttığı yaylalara gezmek için çıkılabilir. Yaylalara toplu taşıma araçları olmadığından Şabanözü araba kiralamahizmetleri yaylaya çıkmak isteyenlerin imdadına yetişir.