Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Kupon Kullan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Yapraklı Araç Kiralama - Yapraklı Oto Kiralama | Gezgin724

Yapraklı Gezilecek Yerler

Ilgaz sıradağlarının ikinci sırasındaki Yapraklı Dağı’nın eteklerine kurulmuş olan ilçede Orta Anadolu bölgesinin karasal iklim ile Karadeniz ikliminin geçiş özellikleri hakimdir. İlçede iki tane önemli yayla vardır. Kuzeyde bulunan Küçük yaylası ve Yapraklı büyük yaylasıdır. Yapraklı gezilecek yerler bakımından çok zengin olmasa da yaylaların güzelliği yetmektedir. Yaylalarda köknar, karaçam, sarıçam ve ardıç gibi ağaç çeşitleri vardır. Dağ ve yayla turizmi bakımından doğal zenginliğe sahip olan ilçenin bitki örtüsü çeşitlidir. Toprakların kendine has tabi güzellikleri bulunmaktadır. Güzellikler arasında yaylaları, göleti ve şifalı suları meşhurdur. İlçenin en önemli akarsuyu Acıçay’dır. Acıçay, Korgun’dan gelip Çankırı’ya kadar uzanır. Meşhur güzellikleri görmek için en hızlı ulaşım vasıtası Yapraklı araç kiralama hizmetleridir. İlçede Ahi Evran geleneğini devam ettiren Yaren kültürü vardır. İlçe halkı kültür nedeniyle bir araya gelir. Merkez ve köylerde kültürel ve sosyal etkinlikler yapılır.

Yapraklı Nerededir? Nerenin İlçesidir? 

Çankırı iline bağlı 12 ilçeden biridir. İl şehir merkezine 32 km uzaklıktadır. İlçeye gidebilmek için öncelikle Çankırı iline gitmek gerekir. Çankırı iline şehirlerarası otobüs firmalarıyla karayoluyla veya 40 km uzaklıktaki Esenboğa havalimanından havayolu ulaşımıyla varılabilir. Çankırı merkezden kalkan minibüslerle ilçeye geçilebilir. İlçe ve çevresini gezmek için ulaşım vasıtası olarak Çankırı Yapraklı araç kiralama şirketinden kiralanan arabalar kullanılabilir. 
yapraklı araba kiralama
Yapraklı Geçim Kaynakları

İlçe tarihi İpek yolu üzerinde kurulmuştur. O dönemlerde Yapraklı dağı eteklerinde oldukça bilinen Yapraklı Panayır’ı kurulurmuş. Panayırda birçok dükkan bulunurmuş. Katılanların sayısı ise yüzbinlere ulaşırmış. Yeni ulaşım yolları açılınca panayırın ve bölgenin eski hareketliliği kalmamıştır. İlçenin hareketli olduğu o dönemlerde halk, buğday pazarı, hayvan pazarı ve tiftik pazarı ile ticari hayatlarını sürdürürmüş. Sanayi ve teknoloji gelişince yörenin ticari hayatını olumsuz etkilemiştir. Ulaşım altyapısı yeterli olmadığından ticari faaliyetler zayıflamıştır. 

200 bin dekardan fazla tarım alanı bulunmaktadır. Tarım alanlarının az bir kısmında sulu, geri kalan kısmında kuru tarım yapılmaktadır. Çankırı oto kiralama hizmetlerini kullanan ziyaretçiler tarım alanlarını görmek için tarlalara gidebilir. Tarlalarda, fiğ, arpa, buğday ve patates en fazla üretilen ürünlerdir.  Sebze ve meyve olarak marul, taze fasulye, biber, domates, salatalık, karpuz, kavun, ceviz, elma, armut ve üzüm üretilmektedir. 

Sulama imkanları sınırlı olduğundan tarım alanları çok geliştirilememiştir. Genellikle aileler kendi arazilerini ekip biçip geçimlerini sağlamaktadır. Hayvancılık, tarıma göre daha fazla talep görmektedir. Özellikle küçük ve büyük baş hayvancılığı, kanatlı kümes hayvanları ve arıcılık yapılmaktadır. Yapraklı rent a car firmasından kiralanan araçlarla yaylalara çıkıp organik balların tadına bakılıp satın alınabilir. 
yapraklı araç kiralama
Yapraklı Tarihi Geçmişi

Bölgeye yerleşimin milattan önceki yıllara uzandığı bilinmektedir. Çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır. Arkeolojik araştırmalarda, MÖ 2000’li yıllarda Etiler’e ait bulgulara rastlanmıştır. Etiler ve Anadolu’daki diğer uygarlıkların ortadan kalkmasıyla birlikte bölgeye Romalılar hakim olmuştur. Yıllar içerisinde topraklarda Selçuklu, Candaroğulları ve Osmanlı İmparatorluğu hakimiyetleri yaşanmıştır. Osmanlı döneminde zamanın en önemli ticaret ve yerleşim yeri olmuştur. Kayıtlarda Tuht Nahiyesi olarak geçmektedir.

Bölgeye seyit ailelerin yerleştirildiği bilinmektedir. O dönemde kurulmuş medreseler ve diğer yapılar olduğu bilinmektedir. Gerçekleştirilen restore çalışmaları ile bu yapılar kültür mirası olarak gelecek nesillere aktarılmak istenmiştir. Lozan Antlaşması ile öngörülen mübadeleden önde topraklarda Türklerle birlikte Rumlar ve Hristiyanlar yaşamıştır. Farklı kültür ve dine ait olmalarına rağmen topraklarda hoşgörü anlayışı hakim olmuştur. Yapraklı kurumsal araç kiralama firmalarının sunduğu imkanlarla kent gezilirken bu hoşgörünün izleriyle karşılaşılacaktır. 1955 yılında Yapraklı belediyedir.1958 yılında çıkan yasa ile ilçe statüsünü elde etmiştir. 

Yapraklı Ne Yenir?

İlçede buğday ve buğdaydan ürünlerinin olduğu lezzetler ağırlıktadır. Yöre halkı kendi yaptığı tarhana, keşkek ve yarma gibi ürünleri kendileri üretip yemeklerde kullanırlar. Yapraklı ucuz araç kiralama çankırı oto kiralama hizmetleri vasıtasıyla ilçe merkezi ve çevresindeki lokantalarda yöresel lezzetler tadılabilir. 

Fethiye Türbesi Nerededir? Tarihi Geçmişi

İlçe sınırlarında bulunan Fethiye Türbesi’nin 17. yy’a ait olduğu tahmin edilmektedir. Türbe iki katlıdır. Birinci katında türbe, ikinci katında kütüphane vardır. Türbe şahıs mülkiyetindedir. 

Büyük Yayla Nerededir? Hakkında Bilgi

Yapraklı Dağlarında bulunan Büyük Yayla, ilçe merkezinin kuzeyinde olup Çankırı’ya 28 km’lik uzaklıktadır. İlçe merkezine 8 km mesafede bulunan yaylaya en kolay ulaşım yolu Yapraklı araba kiralama hizmetlerinden kiralanan vasıta ile çıkmaktır. Yaylanın deniz seviyesinden yüksekliği 1600 ile 1700 metre arasındadır. Görülmeye değer manzaralara sahip olan yayla, köknar, ardıç, sarıçam ve karaçam ağaçlarıyla kaplıdır. Elektrik, su ve asfaltın bulunmadığı yaylaya günü birlik geziler düzenlenmektedir. Ayrıca çadır kurup kamp yapılmaktadır. Yeşili, suyu ve havasıyla öne çıkan yaylada doğa sporları, yürüyüş, fotosafari, manzara keyfi, piknik gibi aktiviteler yapılabilir.
yapraklı oto kiralama
Koca Meşe Nerededir? Hakkında Bilgi

İlçeye bağlı Karacaözü köyünde yer alan Koca Meşe, Çankırı şehir merkezine 27 km uzaklıktadır. Meşeyi görmek için öncelikle Yapraklı kiralık araç şirketinden kiralanan araçla Karacaözü Köyü’ne gidilir. Meşe köyün 300 metre güneydoğusundaki dere yatağı kenarında yer aldığından belli noktadan sonra yürümek gerekir. Dalları ile ana gövdesinin yaklaşık yüksekliği 15 metredir. Gövdesinin için boşaltılmış olan meşe 2006 yılında koruma altına alınmıştır. 500 yaşında olduğu söylenen meşe, dünyanın en yaşlı meşeleri arasındaki yerini almıştır. Meşenin gölgesinde 400 kişi oturabilmektedir.