Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 18.08 - 10:00
Teslim Tarihi 23.08 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Alaca Araç Kiralama - Alaca Rent A Car | Gezgin 7/24

Alaca Gezilecek Yerler

Karadeniz Bölgesi’nin İç Anadolu Bölgesi’ne bağlayan yol üzerinde bulunur. Doğal güzellikler tarafından bakıldığında Alaca gezilecek yerler anlamında zengin değildir. Tarihi MÖ 5000’li yıllara dayandığından insanlık adına değerli tarihi mekana sahiptir. 

Alaca Nerededir? Nerenin İlçesidir? 

Çorum iline bağlı 14 ilçeden biridir. İl şehir merkezine yaklaşık olarak 52 km’lik mesafede yer alır. Çorum şehirlerarası terminaline gelen ziyaretçiler ilçeye dolmuşları kullanarak ulaşım sağlayabilir. İlçeye bağlı 3 belde, 94 köy ve 15 mahalle bulunur. İlçeyi rahat ve konforlu şekilde gezmek isteyen misafirler Alaca araç kiralama hizmetlerinden istifade edebilir. 

Alaca Geçim Kaynakları

İlçe halkının temek geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Küçük işletmeler bulunmaktadır. Son zamanlarda büyükbaş hayvancılık adına yeni adımlar atılmıştır. Atılan adımların hayvancılığın daha profesyonel yapılmasına yardımcı olacağı tahmin edilmektedir. Topraklarda çörek otu yetiştirilmeye başlamıştır. Çörek otu, halk için güzel bir geçim kaynağı olmuş görünmektedir. 

Alaca Tarihi Geçmişi

Topraklarla ilgili tarihi geçmiş MÖ 5 binli yıllara kadar uzanmaktadır. İlçe merkezinin bulunduğu topraklar Eskiçağ döneminde, Kiebert Haritasında Etonia olarak geçmektedir. Hititlerden Firglere kadar birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.  Hitiler zamanından kalma Alacahöyük, ilçenin ve insanlık tarihine ışık tutmaktadır. Alacahöyük’e Çorum Alaca araç kiralama şirketlerinden kiralanan araba ile kolayca gidilip ziyaret edilebilir. Bir dönem Hüseyinova olarak anılmıştır. 19 ve 20. yy’de bucak ve nahiyenin tanımlaması yapılmıştır. Yapılan tanımlamalara göre Alaca olan isim Hüseyinabad olarak değiştirilmiştir. 1919 yılında Hüseyinabad adı ile ilçe olmuştur.  1932 yılında Alaca adı resmiyet kazanmıştır. Alaca, Milli Mücadele’ye ciddi anlamda iştirak etmiştir. Kurtuluş Savaşı sırasında ülke genelinde toplam 36 bin 500 şehit verilirken bu şehitlerin 1516 tanesi Çorum ve ilçelerinden verilmiştir. İlçenin şehit sayısı 102, alınan İstiklal Madalyası sayısı ise 125’tir. Alaca için yeni dönem Cumhuriyet’in ilanı ile başlamıştır. 

alaca-araba-kiralama.png

Alaca Ne Yenir?

İlçede genel olarak İç Anadolu lezzetleri hakimdir. Un ve et merkezli yemekler yapılmaktadır. İlçenin en meşhur lezzetleri arasında; arabaşı, bat, bişi, mercimekli bulgur pilavı, çatal aşı, cızlak, düğül aşı, ekmek aşı, helle aşı, hasıda, hingal, katıklıaş, madımak, kömbe, mantı, omaç, sini sarma, tatar aşı, toyga aşı bulunur. Misafir olacağınız evlerde veya Alaca oto kiralama hizmetlerinden temin edeceğiniz araçla gideceğiniz lokantalarda yöresel lezzetleri tadabilirsiniz. 

Alacahöyük Ören Yeri ve Müzesi Nerededir? Tarihi Geçmişi

Alacahöyük beldesine bağlı Höyük köyünde bulunan ören yerine çeşitli vasıtalarla ulaşım sağlanabilir. Alaca rent a car hizmetlerinin fırsatlarından yararlanmak en kolay yoldur. Hiti uygarlığının önemli kenti olan bölgede ilk kazı çalışmaları 1935 yılında yapılmıştır. Arkeolojik kazılarda yalnızca Hititlere değil dört farklı uygarlığa ait kalıntılara rastlanmıştır. İlk kazı çalışmaları Atatürk’ün emri ile yapılmıştır. Atatürk’ün emriyle yapılan kazı ilk ulusal kazı olma özelliğini taşır. Kazılarda çıkarılan eserler Alacahöyük müzesinde sergilenmektedir.

Alacahöyük Müzesi Nerededir? Hakkında Bilgi

İlçe merkezine 17 km uzaklıkta bulunan müzeye Alaca ucuz araç kiralama şirketinin sunduğu ekonomik tarifeyle daha uygun fiyata ulaşım sağlanır. Müze ilk kez 1940 yılında hizmete açılmıştır. Kazı çalışmaları yapılıp eserler çıkarılmaya başlanınca Atatürk, Hamit Zübeyir Koşay, Remzi Oğuz Arık ve Mahmut Akok’tan müzeyi tasarlamasını istemiştir. İki katlı olan müzede bu kişiler adında sergi salonları bulunmaktadır. 1940 yılında açılan müze 1982 yılında yeni binasına taşınmıştır. 

2011 yılında restorasyondan geçirilen müzede Alacahöyük Ören yerinden çıkarılan eserler sergilenmektedir.  Eski Tunç Çağı’na ait 13 kralın mezarı müzede sergilenir. Tarihi kalıntıların yanında yöre kültürü de sergilenmektedir. Farklı dönemlere ait olan eserler farklı sergi salonlarında ziyaretçilerini beklemektedir. Müzeyi ziyaret etmek isteyenler Alaca kurumsal araç kiralama şirketinden temin ettikleri araçla tabelaları takip ederek kolayca ulaşabilir. 

alaca-araç-kiralama.png

Alaca Saat Kulesi Nerededir? Tarihi Geçmişi

Dönemin belediye başkanı Fuat İstanbullu tarafından 2001 yılında yapılmıştır. İlçe merkezine renk katan saat kulesi görülmesi gereken yerler arasındadır. 

Hüseyin Gazi Külliyesi Nerededir? Tarihi Geçmişi

Hüseyin Gazi Kulliyesi, kompleks bir yapıdır. Yapıda; türbe, medrese, çeşme, aşevi, misafirhane ve havuz bulunur. 13.yy’da yapıldığı tahmin edilen yapı önceleri Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne aitti. Yakın zamanda şahsa satılmıştır. Kompleks yapının çevresi mal sahibi tarafından çevrelenmiştir. İlçenin 3 km güneyinde bulunan külliyeye çorum oto kiralama hizmetleri ile gitmek daha hızlı olacaktır. 

Hüseyin Gazi Türbesi Nerededir? Tarihi Geçmişi

Hüseyin Gazi Külliyesi içinde, avlunun güneydoğusunda yer almaktadır. Hüseyin Gazi Türbesi günümüze iyi durumda ulaşmıştır. Türbenin kapısı, avlu tarafında avluya 45 derecelik açıyla yerleştirilmiştir. Dışarıdan görünen kubbenin sonradan yapılmış olduğu düşünülmektedir. Çapraz tonoz örtülü olan türbe dikdörtgen planlıdır. Türbenin alt kısmında taş, üst kısımlarında az da olsa tuğla kullanılmıştır. 

Hüseyin Gazi Medresesi Nerededir? Tarihi Geçmişi

Külliye içerisindeki medrese ilçe merkezinin 3 km güneyinde yer almaktadır. Medresenin mimari düzeni pek az tanınan bir tarzda yapılmıştır. Son derece ilgi çekici bir mimariye sahiptir. Medreseye ait kitabe yoktur. Kitabe olmadığından ne zaman ve kimin tarafından yaptırıldığı net bilinmemektedir. Mimari özelliklerine bakıldığında yapının 13.yy’a ait olduğu tahmin edilmektedir. Çevresindeki diğer yapılarla birlikte külliyeyi oluşturmaktadır. Medrese birbirine geçme iki bölüm halinde inşa edilmiştir. Yapıya doğudaki siyah ve beyaz mermerden yapılmış portalla giriş yapılmaktadır. Alaca kiralık araç hizmetleri medrese ve diğer turistik alanları gezmek isteyen ziyaretçilere güzel imkanlar sunmaktadır. 

alaca-oto-kiralama.png