Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 27.09 - 10:00
Teslim Tarihi 02.10 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Bayat Araç Kiralama - Bayat Rent A Car | Gezgin 7/24

Bayat Gezilecek Yerler

İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Bayat ilçesi bölgenin özelliklerini taşımaktadır. Bayat gezilecek yerler arasında; Eskialibey Köyü, Yoncalı Köyü, Eski Camii, kaya mezarı, aşağı camii ve Kuşçaçimen yaylası yer alır. Özellikle ilçe sınırlarındaki Kuşçaçimen yaylasının manzarası ve havası harikadır. Soğuk suyundan bolca içilmesi tavsiye edilir. Gezilecek yerlere ulaşım genel anlamda toplu taşıma araçlarıyla sağlanmaktadır. Fakat daha kolay ulaşmak isteyenler özel araçlarını veya Bayat araç kiralama hizmetlerinden temin ettikleri arabaları kullanmaktadır. 

İlçedeki en önemli akarsu Bayat Çayı’dır. Bayat Çayı, Öbek ve Karatepe tepelerinden çıkan sularla beslenerek Kızılırmak’a dökülür. Balat Çayı, kuzeyden güneye 45 km’lik vadi oluşturmuştur. 2013 metre yüksekliğindeki Karatepe ilçenin en yüksek yükseltisidir. İlçenin kuzeyinden güneyine doğru rakım düşer. En düşük rakım 500 metredir. İlçenin kuzey kesimi dağlıktır. Güney kesiminde kümeler halinde tepeler ve kısmen ovalar bulunur. Güney kısmı dalgalı, kırık ve engebeli bir arazi yapısına sahiptir. Dağlık ve ormanlık olan kuzey kısımda Karadeniz iklimi hakimken güneyde karasal iklim hüküm sürmektedir. İlçe iki iklim çeşidinin geçişi şeklindeki iklime sahiptir. Yazlar sıcak ve kuraktır. Kışlar ise soğuk ve yağışlı geçer. Düzenli olmayan yağışlar genellikle ilkbahar mevsiminde düşer. Dağlık kuzey kesiminde çam ve meşe ormanları bulunurken ovalık güney kesiminde bozkırlar kaplıdır. 

Bayat Nerededir? Nerenin İlçesidir? 

Çorum ilçesine bağlı 14 ilçeden biridir. İl şehir merkezine 83 km uzaklıktadır. İle şehirlerarası otobüsleriyle ulaşım sağlanır. İl otogarından ilçeye otobüs ve minibüsler hareket etmektedir. Otogardan kalkan araçlarla ilçeye geçilir. Çorum Bayat araç kiralama adına ilçede çok sayıda olmasa da firmalar vardır. Firmalarla görüşüp araç kiralamak gezinin rahat geçmesini sağlayacaktır. 

bayat-oto-kiralama.png

Bayat Geçim Kaynakları

Coğrafi yapı, ilçe halkının geçim kaynaklarını doğrudan etkilemektedir. Kuzeydeki dağlık alanda yaşayan 18 köydeki halk orman ürünleri, inşaat işçiliği, az da olsa hayvancılık ve tarımla geçimlerini sağlar. Kuzeydeki köylerde Linyit Kömür İşletmesi’nde işçilik yaparak geçimini sağlayanlar da vardır.

Güneyde ovalık kesimlerde yaşayanlar tarın ve hayvancılık yapmaktadır. 47 bin 874 hektarlık tarım arazisinde iklim şartlarına uygun ürünler yetiştirilir. Tarlalar ve ürünler hakkında detaylı bilgi edinmek isteyenler Bayat oto kiralama hizmetlerinden yararlanarak tarım yapılan mekanlara daha kolay ulaşım sağlayabilir. 

İlçe halkı küçükbaş hayvancılığa oranla büyükbaşı daha fazla yapmaktadır. İlçede un, yem ve linyit kömür işletmesi bulunmaktadır. Fakat dağ köylerinde yaşayanlar mevsimlik işçi olarak çalışmaktadır. Bayat rent a car şirketinden kiralanan arazi araçlarıyla yolculuk yapmak dağ köylerine ulaşımda en kolay yoldur. 

Bayat Tarihi Geçmişi

Tanrı ve Hüdavent anlamına gelen Bayat halkı, Azerbaycan, Türkistan ve Türkiye’deki Oğuz veya 24 Türk boylarından biridir. Türklerin ataları olarak kabul edilen ırkın ve Türkmenlerin en soylusu oldukları ifade edilir. Bayat boyu; milleti ve devleti bol manasındadır. Anadolu’da, Türkmenistan’da ve Azerbaycan’da yayılmış olan Bayat Boyu, gelenek ve göreneklerini dikkate alarak yerleştikleri yerlere diğer Oğuz boyları gibi kendi boylarının isimlerini vermişlerdir. 

bayat-araç-kiralama.png

Osmanlı döneminde boylara dair defter tutulurmuş. Tutulan defterlere geçen resmi kayda göre Orta Anadolu ve Kuzey’de toplam 42 tane bayat adını taşıyan yerleşim yeri vardır. İlçeye bağlı olan Beydili Köyü ve yakınlarında Salur, Dodurga, Büğdüz ve Kınık gibi yerleşim yerleri vardır. Bu yerleşim yerlerinin isimlerinin 24 Oğuz boyundan geldiği belirtilmektedir. 

İlçe topraklarındaki ilk yerleşimin MÖ 1.yy’a dayandığı bilinmektedir. Şehrin kuzeydoğusunda kaya mezarları vardır. Bu mezarlar yakın Roma döneminden kalmadır. İlçe merkezi ve yakın çevresindeki birçok yerde yakın Roma medeniyetine dair mezarlar ve para heykellere rastlanmıştır. Bilgi sahibi olunan en yakın tarih 1400’lü yıllardı. İlçe, Cumhuriyet Döneminde İskilip ilçesine bağlı Alagöz adıyla bilinen bir nahiyedir. 1958 tarihinde ilçe statüsünü elde etmiştir. Günümüzde ilçeye bağlı olan 37 köy ve 2 belde bulunmaktadır. İlçe nüfusu çok kalabalık olmayıp 15 bin civarındadır.  Zamanla artan nüfusun ulaşımında Bayat kurumsal araç kiralama şirketleri de yer almaktadır. 

Bayat Ne Yenir?

İlçede genel anlamda buğday, un ve et temelli yemekler yapılmaktadır. İç Anadolu Bölgesi’nin yemek kültürü ilçeye de yansımıştır. Yöresel lezzetleri tatmak için evlere konuk olunabilir. Ayrıca, çorum oto kiralama firmalarından temin edilen araçlarla merkezdeki ve çevredeki yöresel yemekler yapan lokantalara gidilebilir. 

bayat-rent-a-car.png

Bayat Kuşcaçimeni Yaylaları Nerededir? Hakkında Bilgi

İl merkezine 100 km, ilçe merkezine 25 km uzaklıktaki yaylalara Bayat ucuz araç kiralama hizmetleriyle çok daha kolay çıkmak mümkün olur. Kuşçaçimen Yaylaları, kuzeydeki dağlık Karatepe mevkiinde yer almaktadır. Mevkide yaşayanlar günümüzde halen yayla geleneklerini sürdürmektedir. Yaz aylarında gelenler Kuşçaçimen Yaylasında kamp amaçlı çadır kurabilir. Bundan dolayı yazın gelecek olanlar kamp malzemelerini taşımak için Bayat kiralık araç hizmetlerinden yararlanmalıdır. Yaylanın bitki örtüsü zengindir. Karaçam, sarıçam, köknar ağaçları dikkat çekmektedir. Bozulmamış doğal yapısı ve soğuk suları ile meşhur olan Kuşçaçimen yaylasının yakınlarında diğer yaylalar vardır. Kunduzlu, Yalak, Demirbükü yayla turizmine müsait olan diğer yaylalardır.  Yaylalarda dileyen kamp kurar, dileyen gezer, dileyen de ailesi ve sevdikleriyle birlikte piknik yapabilir.