Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 29.09 - 10:00
Teslim Tarihi 04.10 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Boğazkale Araç Kiralama - Boğazkale Rent A Car | Gezgin 7/24

Boğazkale İlçesi Hakkında Genel Bilgi

Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Çorum kentinin 14 ilçesinden biri olan Boğazkale, özellikle de kültür ve turizm alanında büyük anlamda tarihi ve doğal güzelliklere ev sahipliği yapmaktadır. Kentin merkezine yaklaşık olarak 82 kilometre uzaklıkta yer alan ilçeye, yine kent merkezinden kalkmakta olan dolmuşlar ile rahatlıkla ulaşım sağlanabilmektedir. Bunun yanı sıra Boğazkale araç kiralama firmaları aracılığıyla da hem konforlu hem de rahat bir şekilde ulaşım sağlanabilmekte ve beraberinde tüm şehri gezme fırsatı edinilebilmektedir. 

Boğazkale İlçesinin Tarihi Hakkında

Boğazkale araba kiralama firmaları ile ulaşım sağlayabileceğiniz ilçe, sahip olduğu coğrafi konum sebebiyle birçok medeniyete tanık olacak kadar eski bir geçmişe sahiptir. İç Anadolu Bölgesi’nin belki de en fazla gezilecek yeri ve saklı tarihi olan şehrinde bulunan bu bölgeye, Boğazkale araç kiralama firmaları ile kolaylıkla ulaşım sağlanabilmektedir. Bölgede yapılan arkeolojik kazılar, araştırmalar ve detaylı incelemeler sonucunda, Boğazkale isimli ilçenin, yaklaşık olarak 5 bin yıl kadar derin bir tarihi olduğu ispatlanmıştır. 

Özellikle de bölgenin sahip olduğu bazı tarihi kalıntılar ile, bu derin tarih kanıtlanabilmektedir. Zamanda yolculuk yapmak isteyen herkesin, mutlaka gelmesi gereken yerlerden biri olan Boğazkale, Hatuşaş ve Yazılı Kaya gibi önemli tarihi yapıtlara da sahip olmasıyla bilinmektedir. Söz konusu tarihi kalıntılar ile, her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turistin akınına uğrayan Boğazkale ilçesi, geçmişinde ise farklı bir isimle bilinmektedir. 

boğazkale-araba-kiralama.png

Cumhuriyet Dönemi’nin ilk senelerine gidildiğinde, ismi Boğazköy olarak bilinen bu bölgenin, yeni ismi olan Boğazkale’yi alması ise 1936 yılında gerçekleşmiştir. İsmi değişen bölge, 1967 senesinde belediye olmasının arından, ilçe olması için daha 20 yıla ihtiyacı vardır. çorum oto kiralama firmaları ile kolaylıkla ulaşım sağlayabileceğiniz bölgenin tamamını, kiralamış olduğunuz araç ile gezmenin fırsatını hem kendinize hem de sevdiklerinize yaşatabilirsiniz.

Ve 1987 senesinde Boğazkale Belediyesi, ilçe olarak Çorum kayıtlarına geçme hakkını kazanmıştır. Yaklaşık olarak 4 bine yakın nüfusa ev sahipliği yapan Boğazkale ilçesi, 12 köyü, 3 mahalleyi ve 2 de beldeyi sınırları içerisinde barındırmaktadır. 

Boğazkale Geçim Kaynakları Nelerdir?

Boğazkale ilçesi, İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Çorum ilinin bir ilçesi konumunda yer almaktadır. Bu sebeple de, bölgenin sahip olduğu konum sebebiyle geçim kaynakları arasında tarım ve hayvancılık gelmektedir. Yer yer küçükbaş yer yer büyük baş hayvancılığın yapıldığı ilçede, meyve ekiciliği de yöre halkının geçim kaynakları arasında yer almaktadır. 

Boğazkale İlçesinin İklim Koşulları Nasıldır?

Boğazkale ilçesi, İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan bir yer olduğu için, bölgenin karasal iklim kuşağı özelliklerini tam anlamıyla yansıtmaktadır. Bu sebeple de kış aylarında çok kuru ve ayazlı soğuğu olan ilçeye yağış da kış aylarında düşmektedir. Yaz mevsiminde ise hayli kurak geçen Boğazkale, hava sıcaklığı olarak da hayli yüksek günler yaşatmaktadır. Karasal iklim özelliklerinde ayrıca, gece ve gündüz arasındaki sıcaklık farkı çok yüksek olmaktadır. Çorum Boğazkale kiralık araç firmalarından kendiniz için uyumlu olanı seçtiğinizde eğer geldiğiniz mevsim kış aylarına denk geliyorsa, gece don olaylarına karşı tedbirli olmanız, can güvenliğiniz açısından önemli olacaktır. 

boğazkale-araç-kiralama.png

Boğazköy Gezilecek Yerler 

Sahip olduğu bölge itibariyle birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ilçe Boğazkale gezilecek yerler bakımından da zengin olarak bilinmektedir. Ülkenin önemli turizm yerlerinden biri olma özelliğine sahip yerde, gezebileceğiniz yerler ise şu şekildedir:

  • Hattuşaş
  • Yazılı Kaya Ören Yeri
  • Büyük Kale – Saray
  • Boğazköy Müzesi

Hattuşaş ve Yazılı Kaya Ören Yeri

Boğazkale ucuz araç kiralama seçenekleri ile hem kolay, hem ekonomik hem de bir o kadar konforlu bir yolculuk yapabileceğiniz Hattuşaş ve Yazılı Kaya Ören yeri, ilçenin merkezine yaklaşık olarak 1 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Hem Dünyanın, hem Türkiye’nin hem de Çorum’un gözde yerlerinden birisi olan bölge, ayrıca UNESCO tarafından da Dünya Kültür Miras listesine alınmıştır. 

Hattuşaş ve Yazılı Kaya Ören Yeri’nin keşif edilme dönemleri ise 1834 senesinde dayanmaktadır. Bölgenin keşfedilmesinin ardından, yapılan detaylı incelemeler, kazılar ve araştırmalar sonucunda da aslında oranın Hititlerin başkenti olan Hattuşaş olduğuna dair kesin bulguya ulaşılmıştır. 

Çok eski yıllardan günümüze kadar sağlamlığını korumuş bu eserler, bölgeyi bir açık hava müzesi haline getirmiş ve gerek yerli gerekse de yabancı turistlerin uğrak yerlerinden biri olmayı başarmıştır. Ayrıca bölge 1988 senesinde milli park olarak kayıtlara geçmiştir. Özellikle de tarihe merak duyanların mutlaka gelmesi gereken bu yere Boğazkale kurumsal araç kiralama firmaları ile kurumsal geziler de düzenleyebilirsiniz.

boğazkale-oto-kiralama.png

Boğazköy Müzesi

İlçenin tam olarak merkezinde konumlanan Boğazköy Müzesi, 12 Eylül 1966 senesinde ziyarete açılmış ve her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin uğradığı yerlerden biri haline gelmiştir. 5 Türk Lirası ile giriş yapabileceğiniz müzede, birçok tarihi kalıntı da yer almaktadır. Tarihe ilgisi olan herkesin mutlaka gelmesi gereken bu müze içerisinde, Kalkolitik, Eski Tunç gibi dönemlerden kalma eserler de sergilenmektedir. Bunlarla da sınırlı kalmayan Boğazköy Müzesi, Hitit, Frig, Roma ve Bizans dönemine ait kalıntıları ve önemli eserleri de ziyaretçilerine sunmaktadır. Müzeye ulaşımınızı ise Boğazkale rent a car ile sağlayabilirsiniz.