Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Kupon Kullan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Dodurga Araç Kiralama - Dodurga Rent A Car | Gezgin 7/24

Dodurga İlçesi Hakkında Genel Bilgi

Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Çorum ilinin 14 ilçesinden biri olan Dodurga, şehrin merkezine yaklaşık olarak 45 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Dilerseniz kent merkezinden kalkan dolmuşlarla gelebileceğiniz ilçeye, dilerseniz de Dodurga araç kiralama firmaları ile kolaylıkla ulaşım sağlayabilir ve gezinin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. 

Dodurga İlçesinin Tarihi Geçmişi Hakkında 

Özellikle de enteresan adıyla bilinmekte olan Dodurga ilçesinin adı aslında çok eski bir tarihe dayanmaktadır. Kaşgarlı Mahmut’un Divan-ı Lügatit Türk isimli önemli eserlerinden biri olan eserse geçen Toturga sözcüğü, 24 Oğuz boyundan biri olarak bilinmektedir. 

Dodurga araba kiralama ile ulaşım sağlayabileceğiniz bu bölge, tam olarak deprem kuşağında yer aldığı için de defalarca depreme maruz kalmış ve çoğu kez yerle bir olmuştur. Bu depremlerin ardından bir de Osmanlı Devleti’nin Birinci Dünya Savaşı’na katılması ile hane halkının neredeyse sadece kadınlardan oluşmasıyla, bölgenin iş gücü epey azalmış ve zor günler geçirmiştir. Sonrasında ise önemli bir gelişme gerçekleşmiş ve şehrin kaderi adeta değişime uğraşmıştır. Bu gelişme ise, bulunan linyit yatakları olmaktadır. 

Zaman içerisinde kendisini toparlayan Dodurga yöresi, artık belediye olacak kadar gelişmiş ve bu süreci resmi anlamda 1963 senesinde tamamlamayı başarmıştır. Ardından da kendini iyice geliştiren Dodurga Belediyesi, 1990 senesinde Çorum kayıtlarındaki yerini ilçe olarak almaya hak kazanmıştır. 10 köyün ve 1 de beldenin bulunduğu Dodurga ilçesinin toplam nüfusu ise 7 bin 500 kişiye yakın olmaktadır. Özellikle sahip olduğu parklarla bilinen ilçeye, Dodurga kiralık araç firmaları ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Ve burada dilerseniz sevdiklerinizle, dilerseniz ailenizle, dilerseniz de bireysel olarak çeşitli fotoğraflar çekebilir, kendinize ve sevdiklerinize dinlenme imkanı yaratabilirsiniz. 

dodurga-araba-kiralama.png

Dodurga Geçim Kaynakları Nelerdir?

Dodurga, Çorum şehrine bağlı olan bir ilçe olması sebebiyle, İç Anadolu Bölgesi’nin imkanlarından yararlanabilmeyi sürdürmektedir. İç Anadolu Bölgesi’nde ise bilindiği üzere, tarım ve hayvancılık başlıca geçim kaynakları arasında yer almaktadır. Yörenin halkı da bu sebeple, meyvecilik, tarım ve özellikle buğday ve yem tarımı, küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık gibi çeşitli geçim kaynakları olmaktadır. Şehrin yöresini yakından ziyaret etmek isteyenler için de Çorum Dodurga araç kiralama firmaları ile kolaylıkla ulaşım sağlanabildiğini söylemekte fayda vardır. 

Dodurga İlçesinin İklim Koşulları Nasıldır?

İç Anadolu Bölgesi’nin Çorum kentinde yer alan Dodurga ilçesi, sahip olduğu coğrafi konum sebebiyle, karasal iklim özelliklerini yoğun bir şekilde yaşamaktadır. Karasal iklimin görüldüğü bu bölgede, yazları epey kurak ve sıcak, kış ayları ise tam aksine yağışlı ve ayazlı soğuk şeklinde geçmektedir. Ayrıca karasal iklim sebebiyle gece ve gündüz arasında da ciddi boyutta sıcaklık farkı bulunmaktadır. Bu sebeple eğer ki yöreye Dodurga ucuz araç kiralama firmaları ile ulaşım sağlarsanız hem gece olası don olaylarına karşı tedbirli olmanız gerekecek hem de bunun yanında her türlü hava koşuluna uygun kıyafetleri yanınızda getirmeniz sizin faydanız olacaktır. 

dodurga-araç-kiralama.png

Dodurga İlçesi Gezilecek Yerleri

Çorum’un bir ilçesi olan Dodurga, özellikle de sahip olduğu parklar ile bilinen bir yer olma özelliğini taşımaktadır. Bu sebeple de bölgeye gelenlerin Dodurga gezilecek yerler listesinde olması gereken parklar listesi şu şekilde sıralanabilir:

  • Atatürk Parkı
  • Yunus Emre Parkı
  • Kayabaşı Parkı

Dodurga’ya Ulaşım Ne Şekilde Olabilir?

Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesi’ne şayet ki yolunuz düşerse mutlaka gelmeniz gereken yerlerin başında Çorum kenti gelecektir. Çorum kenti, sahip olduğu doğal güzelliklerin yanı sıra tarihi kalıntı ve yapıtlarıyla da ülkenin turizmi açısından önemli bir yere sahip olmakla bilinmektedir. Çorum’a geldiğinizde ise çorum oto kiralama firmaları ile kolaylıkla hem ilçeyi hem de şehri gezebilmeniz mümkündür. Fotoğraf çekmeyi sevenler için, tarihe ilgi duyanlar ve merak edenler için, aileler için, bazen bireysel olarak gezmeyi seven kişi ya da kişiler için mükemmel bir yerdir. Bazen de ailecek hem temiz hava almak isteyen hem de güzel bir gezi düzenlemek isteyenler için her zaman ziyarete hazır olarak bekleyen ilçeye, dilerseniz bireysel olarak gelebilir, sevdiklerinizle keyifli vakitler geçirebilirsiniz. 

dodurga-oto-kiralama.png

Fakat bireysel olarak gelmenin yanı sıra, şirketiniz ile bir iş grubunuz ile, okulunuz ile ya da bağlı olduğunuz bir kuruluş ile de bu bölgeye geziler düzenlemeniz mümkün olacaktır. Dodurga kurumsal araç kiralama firmaları, bu anlamda sizler için çalışmalarını sürdürmektedir. Herkesin cebine uygun olan, tüm bakımları yapılan ve güvenli bir şekilde kiralanmakta olan bu araçlar ile, siz de toplu taşıma araçlarına mahkum olmadan, ne zaman geçecek sıkıntısına düşmeden dilediğiniz aracı kiralayabilir ve bir gezi düzenlemenin keyfini çıkarabilirsiniz. 

Ayrıca, Dodurga rent a car seçenekleri ile keyif dolu yolculuklar da yapabilir ve sahip olduğunuz konforun tadını çıkarabilirsiniz. Hem kendinizi, hem sevdiklerinizi şımartmanın ve parkları ile ünlü bu ilçeyi gezmenin vaktinin gelmesini beklemeden, dilerseniz yaz mevsiminde, dilerseniz kış mevsiminde ilçeyi ziyaret edebilirsiniz. Her mevsimde ayrı bir güzelliğe sahip olan parkları ile Çorum’un Dodurga ilçesi sizi her zaman beklemeyi sürdürecektir.