Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 29.09 - 10:00
Teslim Tarihi 04.10 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
İskilip Araç Kiralama - İskilip Rent A Car | Gezgin 7/24

İskilip İlçesi Hakkında Genel Bilgi

Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Çorum şehrinin bir ilçesi olan İskilip, şehrin merkezine yaklaşık olarak 55 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Her ne kadar İç Anadolu olarak bilinse de aslında bir ucu da Karadeniz Bölgesi’ne uzanmaktadır. Rakım olarak adlandırılan denize yüksekliği 720 metre olarak ölçülen bölgeden hem Meydan çayı geçer hem de bu çay çok önemli bir nehir olan Kızılırmak’a dökülür. Hem doğal güzellikleri hem de tarihi yapılarıyla oldukça enteresan özellikler barındıran yere İskilip araç kiralama firmaları ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. 

İskilip İlçesi Geçim Kaynakları Nelerdir?

İlçe, İç Anadolu Bölgesi ve Karadeniz Bölgesi arasında konumlanan bir yerde yer alması sebebiyle, ağırlıklı olarak tarım ile geçimini sağlamaktadır. Sanayi bitkileri ve baklagillerin yanı sıra yem bitkilerinin de yetiştiği bölgede özellikle de ceviz üretimi meşhur bir hale gelmiştir. İskilip araç kiralama ile gelebileceğiniz bölgeye geldiğinizde mutlaka İskilip cevizi yemeniz de bu yüzden tavsiye edilmektedir.

İskilip İklim Koşulları Nasıldır?

Bölge, coğrafi konumu sebebiyle ağırlıklı olarak karasal iklim şartlarına tanıklık etmektedir. Bu sebeple de İskilip’te yaz ayları çok kurak ve sıcak geçerken, kış ayları da yağışlı ve epey soğuk olmaktadır. Sıcaklık farkı çok olması sebebiyle de bölgeye İskilip ucuz araç kiralama firmalarından herhangi biri ile ulaşım sağladığınızda, geceleri görülen don olaylarına karşı tedbirli olmanız gerekmektedir.

iskilip-araç-kiralama.png

İskilip İlçesinin Tarihi

Sahip olduğu konum itibariyle, birçok medeniyete ev sahipliği yapan İskilip, oldukça derin bir de tarihe sahiptir. Yörenin geçmişi incelenmiş ve yapılan araştırmalar sonucunda bölgenin, Hitit İmparatorluğu’na bağlı olduğu sonucuna varılmıştır. Aynı zamanda yapılan detaylı araştırmalar, bölgenin demir atlılar ülkesi adıyla da tarihte bilinmekte olan Paflagonlar’a ait son krallık merkezi olduğu da belirlenmiştir. çorum oto kiralama ile ulaşım sağlayabileceğiniz bölgede, tarihi geziler de düzenleyebilirsiniz. Geçmişinde birçok isimle anılan İskilip’in diğer isimleri ise şu şekildedir:

  • İskila
  • İskelib
  • İmad
  • Direklibel

İskilip İlçesinin Geçim Kaynakları Nelerdir?

İskilip, sahip olduğu doğal güzellikler ve beraberinde tarihi yapıtlar ile kalıntılar sebebiyle, ülkenin turizmi açısından önemli bir konumda yer almaktadır. Bu sebeple de başlıca geçim kaynakları arasında, turizm gelmektedir. Bunun yanı sıra, bölgede hayvancılık ve tarım da yapılmaktadır. İskilip kurumsal araç kiralama seçenekleri ile kurumsal geziler de düzenleyebileceğiniz bölgede, özellikle fotoğraf arşivinizi dolduracak da birçok yer bulunmaktadır. 

iskilip-oto-kiralama.png

İskilip İlçesinde Gezilecek Yerler

İskilip gezilecek yerler bakımından epey zengin olan bir konumda yer almaktadır. Birçok uygarlık ve medeniyete ev sahipliği yapan ilçenin görmeniz gereken yerlerini ise şu şekilde sıralamak mümkün olacaktır:

  • Kale
  • Yivlik Yaylası
  • Redif Kışlası
  • Şeyh Muhiddin Yavsi Camisi
  • Kaya Mezarları

Kale

İskilip ilçesinin merkezinde yer alan bu kale, genellikle bölgeye gelenin gözüne ilk olarak çarpan yerlerden birisi olmaktadır. Net olarak ne zaman yapıldığı bilinmese de, İskilip’in merkezinde bulunan bu kalenin, Osmanlı Devleti zamanında yapıldığı düşünülmektedir. Çevresini saran kayalıklar sebebiyle yalnızca kalenin batısından çıkış yapılabilmektedir. İskilip araba kiralama firmaları ile ulaşım sağlayabileceğiniz yere, tarih meraklılarının mutlaka gelmesi tavsiye edilmektedir.

Yivlik Kayası 

İskilip’e ziyarete ya da herhangi bir sebeple yolu düşen herkesin, gözlerinin ilk değdiği şey kale ve beraberinde Yivlik Kayası olmaktadır.  Ayrıca buranın, şifalı olduğuna inanılan bir de suyu bulunmaktadır. Suya ise Yivlik Suyu adı verilmiştir. İskilip rent a car ile konforlu bir şekilde ulaşım sağlayabileceğiniz bölgenin sahip olduğu bu suyun, çeşitli hastalıklar için şifa amacıyla kullanıldığına inanılmaktadır. Hatta kaleye çıkamayan hastalara ise, büyük şişe ve fıçılar aracılığıyla litre litre Yivlik Suyu taşınmaktadır. 

iskilip-rent-a-car.png

Kayanın ve suyun adının neden Yivlik olduğu ise aslında çoğu ziyaretçi tarafından merak edilen bir konudur. Geçmiş zamanlarda yaşanan olaylar ve savaşlar neticesinde, Osman Bey’e Kara Yüllük adının verilmesiyle, bugüne kadar Yüllük yani Yivlik adıyla gelen bu bölgeye aslında ismini veren İskilip halkı olmaktadır. Yani heybeti ve gücü sebebiyle Osman Bey’e Kara Yüllük diyen İskilip halkı aslında bir yerde kalelerine de bu ismi vermiş olmaktadır. Tarihe ilgisi olanların, araştırmayı sevenlerin, fotoğrafçılığa merakı olanların ve her şeyden öte gezmeyi sevenlerin mutlaka eşiyle, dostluyla, ailesiyle ve sevdikleriyle gelmesi gereken yerlerden biri olan İskilip, her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlamayı da sürdürmektedir. 

Kaya Mezarları

Çorum İskilip kiralık araç firmaları ile kendinize uygun bir seçenek aracılığıyla rahatlıkla ulaşım sağlayabileceğiniz Kaya Mezarları, İskilip ilçe merkezinde yer almaktadır. Bölgede yapılan araştırma ve incelemelere göre ise, mezarların Osmanlı Devleti döneminde yapılan kalenin hemen eteklerine bakan kısımda yer aldığı görülmektedir. Mezarların inşasının ise, incelemeler ve tahminlere göre Roma İmparatorluğu Dönemi’ne ait olduğu düşünülmektedir. İki farklı mezarın olduğu bu tarihi kalıntıda ise, mezar odaları bulunmaktadır. Bu alanlarda ise iki kişinin mezarı vardır.