ÇORUM - MECİTÖZÜ Oto Kiralama

Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araç Markası

ÇORUM - MECİTÖZÜ En Uygun Araç Kiralama Fiyatları

ÇORUM - MECİTÖZÜ Tanıtımı

Ticaret Merkezi Mecitözü

Çorum iline bağlı olan ilçenin tarihi M.Ö.5000 li yıllara kadar gider. Alacahöyük, Büyük Güllücek ve Eskiyapar gibi yerleşim alanlarında yapılan kazılarda, o dönemlere ait pek çok esere rastlanmıştır. Bulunan çanak, çömlek gibi tarihi eserler, Mecitözü araç kiralama ile gitme imkanı bulabileceğiniz Çorum ve Ankara’daki müzelerde sergilenir. Asurlular zamanında ilçe ve çevresinde Karun adı verilen ticaret merkezler kurulmuştur. 

Anadolu uygarlıklarının ticaretle tanışması bu sayede olmuştur. Tarih boyunca Kalatlar, Hititler, Romalılar, Bizanslılar, Anadolu Selçuklu Beylikleri ve Osmanlı İmparatorluğu ilçede dönem dönem hüküm sürmüştür. Buradaki Türkler Bayındır ve Kayı boylarındandır. Bu sebeple ilçenin tarihi dokusu oldukça renklidir. Özellikle Elvan Çelebi çevresindeki höyüklerde yapılan kazılardan sonra ilçede Hatti’lerin M.Ö 2000’li yıllarda yaşadığı anlaşılmıştır. Mecitözü gezilecek yerler arasında en önemli tarihi yapı Elvan Çelebi camidir. Caminin içerisinde tekke ve türbe de bulunur. Ayrıca burada mermer dokulu şadırvan da vardır.

Bizans’ın Kalesi Mecitözü

Bizans döneminin ünlü Eukhaita şehrinin burada kurulduğu söylenir. Aziz Theodoros’un bu çevreye gömülü olduğu da söylentiler arasında yer alır. Bu sebeple Hristiyanlar tarafından kutsal kabul edilir. Şimdilerde cami olarak hizmet veren yapının, hem avlu hem de duvarlarında İlkçağlar’a ait pek çok bulguya rastlanır. Bu yönüyle ilçe Çorum araç kiralama ile gezilecek zengin kültürel mirasa sahiptir. Tarihteki Avkat antik kentinin de ilçede olduğunu ifade eden yetkililer, çalışmalar sonucu bu eserleri gün yüzüne çıkartmak çin çaba gösteriyor. Bütün tarihi yerleri Çorum Mecitözü araç kiralama ile kolaylıkla ziyaret edebilirsiniz. 

mecitözü-araba-kiralama.png

Geç Osmanlı dönemi mimarisine uygun olarak yapılan hükümet binası ilçe halkının katkıları ile tamamlanmıştır. İlçenin en önemli eseri olan Taş Mektep 1922 tarihinde yapılmıştır. Dış cephelerde kesmetaş, diğer kısımlarda moloz taş kullanılmıştır. Tarihi dönemlerde pek çok arkeolojik eserlere sahip olan ilçede, yeni dönemde restore edilen birçok yapı vardır. Çeşitli müzelerde Hititler, Demir çağı, Eski Tunç çağı ve Boğazköy-Hattuşaş kazılarından çıkan eserler teşhir edilir. Berlin Müzesi’nde bulunarak ülkeye getirilen burada sergilenen  Boğazköy sfenksini de (Mecitözü kiralık araç) ile gezme imkanı bulursunuz. Çorum Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nin bahçesinde sergilenen Boğa Tasvirli Çeşme oldukça ilgi çekicidir.

Süs Taşları İle Ünlü İlçe

İlçenin en önemli gelir kaynağı tarım ve hayvancılık olarak bilinir. Kuzeyden Avkat dağı, güneyde ise Kırklar dağı ile çevrelenen ilçe geniş bir ova üzerinde kurulmuştur. Tarıma elverişli arazilerde genellikle şeker pancarı, arpa ayçiçeği, nohut ve buğday yetişir. Son yıllarda yem bitkisi üretimine önem verilen Mecitözü’nde hayvancılık da ön planda yer alır. İlçedeki süt üreticileri birliği sayesinde, kaliteli süt üretimi yapılır. Eski dönemlerden kalma süs taşlarının bulunduğunu bildiren yetkililer bu taşların işlenerek ekonomiye katkı sağlayacağını belirtiyorlar. Kuvars, opal, kalsedon ve jasper gibi taş türlerinin bulunduğu ilçeye süs taşı atölyesi kurularak bölgenin ekonomik açıdan canlandırılması planlanıyor. Böylece hem bölge ekonomisine katkı sağlanır hem de yeni iş imkanları doğar.

mecitözü-oto-kiralama.png

Doğal Güzellikleri ile Mecitözü

Çatak tabiat parkı, kolay ulaşımı ile Mecitözü oto kiralama hizmeti ile rahatlıkla gidilebilecek bir lokasyondadır. Doğa ile baş başa vakit geçirmek isteyenlerin tercih edeceği parkta, yürüyüş alanları da mevcuttur. İlçenin fazla ziyaretçi alan parklarından biriside Pir Baba Parkıdır. İçerisinde kafeterya ve çocuk oyun alanı da bulunan park tavsiye edilen yerler arasında yer alır. 64 hektar alana sahip olan Sıklık tabiat parkı, Kartal tepesinden görülen muhteşem manzarası ile tercih edilir. Bünyesinde yüzlerce kuş çeşidini barındıran Obruk barajı turistlerin ilgi odağı olan bir yerdir. 

Doğa fotoğrafı çekmek isteyenlerin tercih ettiği baraj çevresinde, piknik alanları da mevcuttur. 12 metre uzunluğundaki İncesu kanyonu’nda M.Ö 2000 yılından kalma su sarnıçları ve tanrıça Kybele kabartması dikkat çeker. Kamp yapılabilen kanyon’da tatlı su yengeci, sazan ve kefal gibi pek çok balık çeşidi vardır. İlçede doğal güzellikler ve tarih içi içe harmanlanarak farklı bir görünüm oluşur. Mecitözü rent a car hizmetleri bu dokuyu keşfetmenizde yardımcınız olur. İklim olarak da geçiş bölgesinde olduğu için, yazları sıcak kışları soğuk geçer. İklim geçişi sebebiyle lodos oldukça sık görülür. Öğlen saatlerinde başlayan poyraz, havanın kurumasına sebep olur.

mecitözü-araç-kiralama.png

Mecitözü Ulaşım Yolları

İlçeye ulaşım için kullanılan havaalanı Amasya Merzifon dur. İstanbul ve Ankara’dan direkt uçuşların olduğu ilçeye gelmek için karayolu da tercih edilebilir. Çorum merkeze 68 kilometre olan havaalanından ilçeye Mecitözü ucuz araç kiralama şirketi hizmet verir. Çorum’dan geçen Anadolu otoyolu, birçok şehri birbirine bağlar. Bu sebeple ilçeye kolay ulaşım sağlanır. Leblebisi ile meşhur olan ilçede, oldukça çeşitli yemek alternatifleri vardır. İlçe ziyaretlerinizde Mecitözü kurumsal araç kiralama ile bu yeni lezzet duraklarını keşfedebilirsiniz. Asma yaprağında servis edilen ve içerisinde kuru bakliyatların harmanlandığı yaprak içi aşı, ilçenin meşhur yemeğidir. Bölgede fazla yetişen bir ot olan madımak, pastırma ile birleşince ortaya harika bir lezzet pastırmalı madımak çıkıyor. Bir mantar çeşidi olan kuzu göbeği ile yapılan dolma, ilçenin en yöresel yemeği olarak da özel misafirlere ikram edilir.