Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Nereden Alacaksınız? 15.05 - 10:00
Drop of location 20.05 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Oğuzlar Araç Kiralama - Oğuzlar Rent A Car | Gezgin 7/24

Oğuzlar Neresidir ve Nereye Bağlıdır?

Oğuzlar ilçesi eskiden Karaviran adında iskilip’e bağlı bir köy iken 1950 de adı Kara ören olarak değişmiştir. Daha sonra belediye teşkilatının kurulmasıyla 1990 yılında bugünkü adı olan Oğuzlar adını alarak Çorum’a bağlı bir ilçe olmuştur. Ayrıca ilçe Osmanlı zamanına dayanan Kızılırmak nehrinin geçtiği ilçe olarak önem taşımaktadır. Oğuzlar ilçesi Çorum merkeze 68 km mesafede yer almaktadır. İklimi Karadeniz ve iç Anadolu iklimine benzer geçişsel bir iklim olmaktadır. Kentin su dağılımı ise 1973 yılında kente gelmiştir. Oğuzlar ilçesi engebeli bir yapıya sahiptir. Rakımı ise 650 metredir.  Oğuzlar ilçesine her gün otogardan kalkan araçlarla ulaşım sağlayabilirsiniz. İlçeye geldiğinizde ise Oğuzlar araç kiralama ile istediğiniz yerlere rahatlıkla gidebilirsiniz. Eğer bir şirket sahibi veya şirket çalışanı iseniz Oğuzlar kurumsal araç kiralama imkanından faydalanarak faturayı şirket adına kestirip turunuza devam edebilirsiniz.

 İlçenin Ekonomik Yapısı ve Gelişimi

Oğuzlar ilçesinin ekonomisi genellikle tarıma dayalıdır. Fakat hayvancılıkta ekonomiye katkı sağlamaktadır. Üretilen ürünlerden başlıca olanlar; buğday, arpa, pirinç ve sebzelerdir.  İlçe de en önemli gelir kaynaklarından birisi de cevizdir. Ülkemiz ceviz üretiminin %1,5’ ini Oğuzlar ilçesinden karşılamaktadır. İlçe “ceviz diyarı” olarak da anılmaktadır. İlçe de aynı zamanda devlet hastanesi, sağlık ocakları, lise ve ilköğretim okulları da bulunmaktadır.  Son yıllarda ise ilçe genelinde büyük bir göç başlamıştır. Bu göçün en büyük sebeplerinden birisi ise işsizliktir. İşsizlik ilçe de genç nüfusu oldukça etkilemiş şehirlere göçler böylece başlamıştır. Genç nüfusun dışarı açılması meslekler de söz sahibi olmalarını da sağlamıştır.

oğuzlar-araba-kiralama.png

Oğuzlar İlçesine Bağlı Köyler

Oğuzlar ilçesine bağlı birçok köy bulunmaktadır. Bu köylerden bazıları Ağaççamı, Asarçayı, Cevizli, Derinöz, Erenler, Kayı, Merkez, Cevizli, Şaphane ve Kızılcapelit’tir. Çorum ğuzlar araç kiralama konusunda gelişmiş bir ilçe olduğu için köylere ulaşımda zorlanmayacaksınız.

Oğuzlar İlçesi Doğal Güzellikleri

Oğuzlar ilçesi keşfedilmeyi bekleyen saklı bir cennettir ve doğal güzellikleri her gün artmaya devam etmektir. Derinöz-Asarcık Köyleri, Kızılcapelit köyleri ilçenin eşsiz doğa harikasına sahip köylerindendir. Dereleri, ormanları, manzaraları ile Oğuzlar köyü ilçeleri ziyaretçilerde hayranlık uyandırmaktadır. Oğuzlar araba kiralama konusunda da gelişmiş bir ilçe olduğu için bu köylere ulaşımınız hiçte zor olmayacaktır.

İlçenin Adetleri Nelerdir?

Oğuzlar ilçesi diğer hiçbir ilçeye benzememektedir. Giyimleri, konuşmaları onları herkesten ayırmaktadır.  Konuştukları kelimeler öz Türk lehçelerindeki kelimelere benzemektedir. Bu yüzden ilçe halkının Oğuzlar boyundan gelip yerleştiği düşünülmektedir.  Örneğin; ilçenin yağmur duası ederken ölmüş atların başına ayetler yazıp suya atması ve hala devam ettirdikleri oyunlar kültürün bir devamı olduğunu düşündürmektedir.

Oğuzlar İlçesi Gezilecek Yerler

Oğuzlar gezilecek yerler ve tarihi bakımından doyamayacağınız bir yerdir. Bu ilçede hem gezeceksiniz hem de tarihten birçok ize tanıklık etme imkânı bulacaksınız.

oğuzlar-araç-kiralama.png

Karadonlu Canbaba Türbesi

Oğuzlar ilçesinde bulunan bu türbe ilçenin kurucusu olarak anılan 13. Yüzyılda yaşamış olan Karadonlu Canbaba’ya aittir. Karadonlu Canbaba aynı zamanda Hacı Bektaşi Veli’nin halifelerinden biridir. Mezarı adını verdikleri mahallededir ve türbe şeklindedir. Türbenin bulunduğu ilçeye çorum oto kiralama şirketlerinden biriyle görüşüp araç kiralayarak gidebilirsiniz.

Obruk Baraj Gölü

Obruk barajı aslında su üretmek için kurulmuş bir barajdır. Fakat sonraları baraj göletinde su tutulması güzellikleri ortaya çıkarmış ve başka amaçlara da bürünmüştür. Oğuzlar ilçesine 13 km’dir.  Barajsu sporları, balıkçılık, kıyı tesisleri ve piknik alanları gibi birçok hizmet vermeye başlamıştır. Bu güzelliği görmek isteyen ziyaretçi sayısı ise yaz mevsiminde 5 bini aşkın kişi sayısına ulaşmaktadır.  Baraj ilçe için turizm açısından da önemli bir ilçe olmuştur. Bir doğa harikası olan bu göle ister pikniğe ister fotoğraf çekilmeye gelebilirsiniz. Kesinlikle gidip görülmesi gereken yerlerden biri olan bu göle Oğuzlar kiralık araç hizmeti sayesinde kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Oğuzlar Cevizli Köyü

Cevizli köyü Oğuzlar ilçesine 24 km uzaklıktadır. Köyün eski adı Körpaşalar köyüdür. Köyde çok ceviz yetiştiğinden ve cevizlerinin çok güzel olmasından dolayı köy Cevizli köyü ismini almıştır. Kendine özgü geleneklere sahip köyde ekonomi tarım ve hayvancılığa dayandırılmıştır.

Oğuzlar Ceviz Festivali

Oğuzlar ceviz diyarı olarak anılmaktadır. Ceviz üreticiliğinin bol olduğu ilçede her yıl geleneksel olarak ceviz festivali yapılmaktadır. Bu yıl ise festivalin 17. si gerçekleşmektedir. Festivallerde açılış törenlerinden sonra kortej yürüyüşü yapılmaktadır. Oğuzlar ilçesinde meşhur olan Ceviz77 ve cevizden yapılan yöresel ürünler stantlarda satılmak için sergilenmeye başlar. Festival konserler, bando takımı gibi çeşitli etkinliklerle devam eder.

oğuzlar-oto-kiralama.png

Oğuzlar İlçesinde Gezi Turunu Nasıl Gerçekleştirebiliriz?

Eğer arabanız yoksa ve toplu taşıma araçlarını kullanmak istemiyorsanız firmalar arasından sizin için en uygun olacak Oğuzlar ucuz araç kiralama hizmetlerinden faydalanmak çok kolaydır. Bunun için Oğuzlar rent acar şirketinden araç kiralama yaparak gezinize devam edebilirsiniz. Böylece Oğuzlar ilçesini istediğiniz gibi gezerek sorunsuz ve eğlenceli bir şekilde turunuzu tamamlamış olursunuz.